Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance statistics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podstawą prawidłowego funkcjonowania towarzystwa ubezpieczeniowego jest odpowiednie dopasowanie wysokości składek do poziomu ryzyka, jakie reprezentują ubezpieczani. Ubezpieczyciel najczęściej grupuje kontrakty ubezpieczeniowe w portfele charakteryzujące się zbliżonym poziomem ryzyka. Istnieją jednak czynniki bezpośrednio nieobserwowalne, wpływające na wielkość i częstość szkód. Dlatego istotnym zagadnieniem jest ocena jednorodności portfela ubezpieczeniowego. Celem referatu jest ocena wybranych metod, służących do sprawdzania jednorodności portfeli ubezpieczeniowych na przykładzie danych ubezpieczeń komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie poziomu ryzyka produkcyjnego oraz diagnoza stanu ubezpieczeń upraw polowych w gospodarstwach indywidualnych Polski Północnej. Zankietowano 420 gospodarstw rolników indywidualnych o powierzchni powyżej 1 ha. Najważniejszym wg rolników ryzykiem produkcyjnym zagrażającym ich uprawom jest susza (53,2% wskazań). Znacznie mniej rolnicy boją się gradobicia (16,5%) i przymrozków wiosennych (15,1%) wskazań. Nie stanowią w regionie problemu takie zagrożenia, jak powódź, ujemne skutki przezimowania (mróz) i inne. Ryzyko suszy w 2009 roku dotknęło w różnym stopniu około 1/3 gospodarstw badanej populacji, a średni obszar szkód wyniósł 2,28 ha upraw na gospodarstwo. Przymrozki wiosenne dotknęły około 6% gospodarstw i niespełna 0,5 ha upraw średnio w gospodarstwie. Ryzyko powodzi, gradu i mrozu dotknęło około 3 do 4% badanych gospodarstw oraz około l % ich powierzchni. Pomimo wysokiego zagrożenia ryzykiem suszy w 2009 roku swoje uprawy przed nią ubezpieczyło jedynie około 1/4 badanych rolników. W jeszcze mniejszym stopniu rolnicy asekurowali swoje uprawy od innych rodzajów ryzyka klimatycznego: 20% od gradu, 18% od przymrozków wiosennych, 15% od mrozu, a 12% od ryzyka powodzi i były to przede wszystkim ubezpieczenia obowiązkowe upraw. Ubezpieczeniami dobrowolnymi rolnicy ubezpieczyli około 7% powierzchni upraw w swoich gospodarstwach. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko towarzyszy niezmiennie wszelkim przejawom naszej egzystencji, a więc zarówno działaniom, jak i stanom. Jego istota i przyczyny są przedmiotem zainteresowania wielu dyscyplin naukowych, począwszy od matematyki, a skończywszy na prawie i innych dyscyplinach społecznych. Istnienie obiektywnego ryzyka stanowi również przesłankę ubezpieczenia. Tempo i zakres przemian w polskiej gospodarce po roku 1989 sprawiły, że sfera ubezpieczeń stała się jedną z najszybciej przekształcających się dziedzin, dostosowujących się do nowych warunków rynkowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na podstawowe tendencje w zakresie struktury ilościowej i jakościowej rynku ubezpieczeń w Polsce w analizowanym okresie. Artykuł powstał w oparciu o opracowania nadzoru ubezpieczeń z lat 1995-2003, a także biuletyny Polskiej Izby Ubezpieczeń. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono zastosowanie estymatorów bayesowskich do taryfikacji a posteriori w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC. Składki netto wyznaczono za pomocą zasady wartości oczekiwanej oraz zasady kwantyla rzędu ε. Porównano otrzymane stawki składek dla różnej liczebności próby dla rozkładu wielkości szkód typu Pareto. (abstrakt oryginalny)
Prawidłowe zarządzanie towarzystwem ubezpieczeniowym wymaga różnorodnych informacji wartościowych i ilościowych. Inne dane są potrzebne do wyznaczania składek, inne dla potrzeb likwidacji szkód. Masowość ubezpieczeń sprawia, że w przypadku ubezpieczeń mamy do czynienia z olbrzymią liczbą danych. Stąd potrzeba zastosowania metod statystycznych do badania prawidłowości rządzących procesami ubezpieczeniowymi. Celem pracy jest przedstawienie najczęściej stosowanych metod statystycznych, służących do oceny ryzyka ubezpieczeniowego, czyli do badania rozkładów zmiennych losowych liczby roszczeń i wielkości roszczeń w portfelu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Selected Problems of Actuarial Demography
84%
Konstruowanie nowej tablicy życia w zakładzie ubezpieczeń na życie jest raczej skomplikowanym procesem. Podstawowym problemem jest takie dostosowanie zaobserwowanych stóp śmiertelności, aby uzyskać wartości wygładzone i malejące będące trafnymi estymatorami śmiertelności. Procedura dostosowania, która zarówno redukuje błędy losowe w zaobserwowanych stopach, jak i je wygładza, nazywana jest stopniowaniem. Artykuł opisuje i prezentuje zastosowanie metody stopniowania opartej na obserwowanych danych śmiertelności z wykorzystaniem Excela i pakietu statystycznego Statgraphics Centurion XV. (abstrakt oryginalny)
Przegląd modeli statystycznych I probabilistycznych ryzyka ubezpieczeniowego dokonany w niniejszym opracowaniu stanowi podstawę konstrukcji zaawansowanych modeli służących do formułowania pragmatycznych ocen działalności finansowej w każdej firmie ubezpieczeniowej. (...) W opracowaniu dokonano także próby określenia warunków przejawiania się zjawiska szkód w portfelu polis stanowiących zespół determinant ryzyka ubezpieczeniowego. (fragm. tekstu)
Zachodzącym przemianom systemowym w polskiej gospodarce towarzyszy rozwój rynku ubezpieczeń gospodarczych. Rosnąca konkurencja na tym rynku sprawia, że szczególnie ważnym narzędziem zarządzania i kierowania instytucją ubezpieczeniową jest statystyka. W artykule przedstawiono specyfikę pracy aktuariusza (specjalisty ubezpieczeniowego) oraz możliwości wykorzystania w jego pracy pakietów statystycznych. Autor artykułu wymienia zalety i wady tych użytecznych narzędzi informatycznych oraz charakteryzuje trzy z nich: Statgraphics, Statistica i Harvard Graphics. Omawia także najnowsze tendencje w komputeryzacji - systemy ekspertowe - i możliwości ich wykorzystania w ubezpieczeniach i pracy specjalisty ubezpieczeniowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.