Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intangible asset
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
|
|
nr 25
487-496
Uniwersalna definicja wartości niematerialnych i prawnych zawiera wszelkie aspekty wykorzystania tych składników. Autor skupił się na wyszukaniu wszystkich cech charakteryzujących te składniki. Otrzymana definicja może być wykorzystana zarówno w rachunkowości, jak i w innych dziedzinach nauk ekonomicznych oraz w praktyce przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Problematyka pomiaru kapitału intelektualnego
80%
|
|
nr 60
601-610
Kapitał intelektualny stanowi podstawowy składnik współczesnych przedsiębiorstw, dlatego konieczne jest dokonywanie jego pomiaru. Niestety pomiar ten jest zadaniem trudnym, szczególnie ze względu na niematerialny charakter mierzonych komponentów przedsiębiorstwa. W literaturze przedmiotu dostępnych jest wiele metod pomiaru kapitału intelektualnego, natomiast w przedsiębiorstwach są one rzadko wykorzystywane. Niniejszy artykuł rozpatruje problem pomiaru kapitału intelektualnego, a także dokonuje usystematyzowania dostępnych metod jego oceny i wartościowania (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza zagadnienie satysfakcji pracowników w odniesieniu do zasobów niematerialnych organizacji z jednoczesnym wskazaniem roli, jaką ogrywają obie te kwestie w procesie przygotowania produkcji. Dzięki wykorzystaniu metody systematycznego przeglądu literatury zidentyfikowano prace naukowe poświęcone miejscu satysfakcji w koncepcjach zasobów niematerialnych i kapitału intelektualnego oraz prezentujące wyniki badań w zakresie związków między różnymi zasobami niematerialnymi, takimi jak reputacja firmy czy kapitał strukturalny, a satysfakcją z pracy. Wnioski z tych badań mają szczególne znaczenie dla przygotowania produkcji. Wskazują bowiem, jak ważne są reputacja firmy i inne zasoby niematerialne wykorzystywane do zagwarantowania satysfakcji pracowników i ich zatrzymania w firmie, co ma szczególne znaczenie w realizacji zaawansowanych technologicznie prac badawczo-rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
9-18
Wartości niematerialne i prawne stanowią ten składnik majątku jednostki gospodarczej, który nie jest w pełni ujawniany. W artykule przedstawiono zakres przedmiotowy tej części wartości niematerialnych i prawnych, która podlega wycenie i prezentacji. Przeanalizowano zakres przedmiotowy wartości niematerialnych i prawych w aspekcie prawa bilansowego, podatkowego i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Kapitał intelektualny staje się coraz bardziej znaczącym składnikiem wartości rynkowej wielu przedsiębiorstw. Tworzy on potencjał kreowania wartości firmy i budowania przewagi konkurencyjnej. W niektórych przedsiębiorstwach kapitał ten wielokrotnie przewyższa wartość księgową całego rzeczowego i finansowego majątku. Zjawisko rozbieżności pomiędzy wartością księgową a rynkową firmy wskazuje potrzebę identyfikacji składników tego kapitału, jego pomiaru i prezentacji w sprawozdaniach. Celem opracowania jest określenie kryteriów pomiaru kapitału intelektualnego. W artykule zaprezentowano sposób wykorzystania koncepcji europejskiego dokumentu InCaS do pomiaru i doskonalenia kapitału intelektualnego na przykładzie firm polskich, które brały udział w badaniach pilotażowych.(abstrakt oryginalny)
Na przykładzie spółki internetowej dokonano wyceny złożonych wartości niematerialnych przy wykorzystaniu metodologii B. Leva.
7
Content available remote Propozycja metody pomiaru kapitału intelektualnego w szkołach wyższych
61%
Artykuł przedstawia analizę dwóch głównych metod pomiaru kapitału intelektualnego uczelni oraz kilku innych powstałych na ich bazie, wykazując ich zalety i wady. W odpowiedzi na główną wadę: braku uwzględnienia zmiennych jakościowych w ocenie uczelni zaproponowano metodę pomiaru kapitału intelektualnego szkół wyższych wraz z wyborem wskaźników, które odzwierciedlają popyt poszczególnych grup interesariuszy na produkty uczelni. (abstrakt oryginalny)
8
61%
Kapitał intelektualny jest zazwyczaj uznawany za tę składową wartości rynkowej przedsiębiorstwa, która nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w jego sprawozdaniach finansowych. Autorzy artykułu przeanalizowali 21 najbardziej rozpowszechnionych metod pomiaru kapitału przedsiębiorstwa. Szczegółowa analiza tych metod pozwoliła na określenie zestawu 7 podstawowych kryteriów je różnicujących. W artykule przedstawiona została macierz porównawcza metod pomiaru kapitału intelektualnego pod względem wyróżnionych kryteriów. Wykazano, że wśród najbardziej znanych metod pomiaru kapitału intelektualnego nie istnieje "miernik wzorcowy", tzn. taki, który spełniałby wszystkie kryteria naraz. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote The role of intangible assets in value creation: case of Russian companies
61%
|
|
3
92-94
The paper is devoted to the question of the role of intangible assets in value creation of companies in the economy of the XXI century. The main research objective is to define the impact of fundamental value of both tangible and intangible assets on the market value of companies. Evaluation of intangible assets is based on residual operating income (REOI) model. In the focus of the research there is a sample of Russian companies. The model was tested on the whole sample of the companies, and then separately on each of five industries: mechanical engineering, extractive industry, power engineering, communication services, and metallurgy. (original abstract)
10
Content available remote Intangible Assets as an Important Element of Business Entities Wealth
61%
Cel - prezentacja bilansowego i podatkowego ujęcia wartości niematerialnych i prawnych na przykładzie wartości firmy. Metodologia - przegląd krajowej i światowej literatury tematu, analiza obowiązujących aktów prawnych. Wyniki - omówienie różnic w definiowaniu i klasyfikowaniu wartości firmy, prezentacja na wybranych przykładach różne sposoby powstawania wartości firmy w zależności od sposobu konsolidacji jednostek. Oryginalność/wartość - porównanie ujęć wartości niematerialnych i prawnych, wskazanie różnic w klasyfikacji wartości firmy jako elementu majątku. (abstrakt oryginalny)
11
61%
Gotowość i zdolność organizacji do wdrażania innowacji wymaga zaistnienia wielu specyficznych warunków. Jednym z nich jest zaufanie budowane na różnych poziomach relacji wewnątrzorganizacyjnych. Istotne jest więc nie tylko ustalenie siły wpływu zaufania organizacyjnego na innowacyjność, ale również wyjaśnienie mechanizmu tego oddziaływania. Wnioski wynikające z badania jakościowego pozwalają stwierdzić, że szczególne znaczenie ma zaufanie instytucjonalne, które stanowi ważny punkt odniesienia w aktywności innowacyjnej pracowników. (abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 2/3
1154-1163
Wartości organizacyjne zajmują wysokie miejsce w organizacji gdyż jako jeden z nielicznych elementów, być może jako jedyny, dotyczą wszelkich obszarów jej działania. To ten element organizacji, który można dostrzec w słowach i gestach jej uczestników. Wartości dają silne podstawy do budowania zaufania wśród wszystkich uczestników rynku. Wartości, które są podstawą istnienia danej firmy, jej nienaruszalnym elementem czy też niepodważalną świętością mogą być źródłem długowieczności danej organizacji. Drogą prowadzącą do ów pożądanego stanu jest ich pielęgnowanie i kultywowanie przez wszystkich uczestników danej organizacji oraz ich umiejętne przekazywanie przez poszczególnych nosicieli wartości. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Problemy uznawania wartości niematerialnych w rachunkowości
61%
Cel - Celem artykułu jest analiza i ocena wybranych argumentów zwolenników i przeciwników poszerzenia zakresu zasobów niematerialnych uznawanych w rachunkowości jako aktywa. Metodologia badania - Przeprowadzono przegląd literatury, regulacji rachunkowości oraz sprawozdań finansowych spółek publicznych. Wynik - Obecny stan regulacji rachunkowości w zakresie uznawania wartości niematerialnych ma uzasadnienie, ponieważ pozostałe zasoby niematerialne, niespełniające kryteriów uznawania, obarczone są dużymi problemami w zakresie identyfikowalności, kontroli i wyceny. Spółki korzystające w dużym zakresie z zasobów niematerialnych wykazują ich istotną wartość w bilansie. Złagodzenie kryteriów uznawania mogłoby prowadzić do zmniejszenia wiarygodności sprawozdań finansowych, bez poprawy ich przydatności. Oryginalność/wartość - W artykule zebrano i przedyskutowano znane w literaturze argumenty na korzyść obecnych regulacji i przeciwko nim oraz przedstawiono własne badania potwierdzające zasadność obowiązującego podejścia do wartości niematerialnych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
49-67
Cel: Weryfikacja wpływu wybranych czynników na poziom ujawnień obligatoryjnych o wartościach niematerialnych według MSR 38, dokonywanych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Metodyka/podejście badawcze: Na podstawie analizy treści 117 skonsolidowanych sprawozdań finansowych za 2018 rok wyznaczono indeksy ujawnień obligatoryjnych o wartościach niematerialnych, stanowiące zmienne zależne w analizie regresji wielorakiej. Wyniki: Zgodnie z teorią sygnalizacji podmioty sygnalizują swoją wysoką jakość (zyskowność) poprzez dokonywanie kosztownych ujawnień zaawansowanych. Podmioty niższej jakości (mniej zyskowne) angażują się w większym stopniu w ujawnienia podstawowe, łatwe do przygotowania na podstawie danych z systemów finansowo-księgowych. Większa liczba znaczących akcjonariuszy (wyższa asymetria informacji) wymusza wyższy poziom raportowania informacji obligatoryjnych, zwłaszcza zaawansowanych. Ograniczenia/implikacje badawcze: Ograniczona wielkość próby i jej przekrojowy charakter. Oryginalność/wartość: Artykuł zwraca uwagę na fakt, że ujawnienia obligatoryjne nie są jednorodną grupą. Uwzględnianie zróżnicowanego kosztu przygotowania informacji podstawowych i zaawansowanych może przyczynić się do rozwoju wiedzy w obszarze zgodności raportowania z wymogami prawa rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
15
61%
The ever-shorter product life cycle, mass customization of production and constant pressure to reduce costs have a significant impact on the operating activity of modern companies, including logistics service providers. In order to achieve market success, they have to look for new sources of gaining or maintaining the competitive advantage. One of such sources are resources that relate to both the material and immaterial realms. The article assumes that intangible assets are the main source of competitive advantage. The aim of the paper is to identify the intangible assets and determine their impact on the competitive advantage of logistics service providers.(original abstract)
16
Content available remote Wartości niematerialne i ich miejsce w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa
61%
|
2005
|
4
383-391
Zagadnienie zasobów niematerialnych stanowi obecnie przedmiot rosnącego zainteresowania wielu teoretyków i praktyków zarządzania przedsiębiorstwem. Zasoby materialne, jak wartości finansowe czy rzeczowe, stanowią obecnie materiał, w oparciu o który czynniki niematerialne tworzą wyjątkowość danej organizacji przyciągając inwestorów i zapewniając rozwój przedsiębiorstwa. Przyczyn zmian w podejściu do zarządzania organizacją upatrywać możemy w procesach globalizacyjnych, rozwoju informatyzacji i zwiększonej konkurencji o kapitał inwestorów. Wydaje się, że przed menedżerami zarządzającymi wartością przedsiębiorstwa stoi zadanie właściwego umiejscowienia czynników niematerialnych w działaniach, zarówno na poziomie strategicznym, taktycznym jak i operacyjnym. Warto zatem zastanowić się, co rozumiemy pod pojęciem czynników niematerialnych i w czym przejawia się ich rola. (fragment tekstu)
Kluby sportowe prowadzą specyficzną formę działalności. Nabywając zawodnika sportowego na warunkach rynkowych, jednocześnie nabywają prawo własności do jego karty zawodnika. Karta ta stanowi prawo własności w rozumieniu Ustawy o rachunkowości i powinna być ewidencjonowana, jak pozostałe wartości niematerialne i prawne. Problemem dla współczesnej rachunkowości jest jej ujęcie początkowe oraz wycena na koniec roku obrotowego. Praktyka gospodarcza pokazuje, że mogą być stosowane różne podejścia rachunkowe do sposobu identyfikacji, pomiaru, wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym. Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące identyfikacji, pomiaru, wyceny i prezentacji karty zawodnika w sprawozdaniu klubu sportowego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Standaryzacja procesu wyceny składników niematerialnych
61%
Autor w niniejszym artykule przedstawił analizę literatury z zakresu standaryzacji procesu wyceny składników niematerialnych. W zaprezentowanej literaturze można wyodrębnić różne spojrzenia na składniki niematerialne oraz procedury ich wyceny, jednakże sama wycena zasadniczo oparta jest na trzech grupach metod, tj. kosztowych, rynkowych lub dochodowych. Autor celowo pominął analizę standardów rachunkowości, ponieważ ich wykorzystanie nie wiąże się z ustalaniem wartości składników niematerialnych, a jedynie z zasadami postępowania z tego typu składnikami w przedsiębiorstwie na płaszczyźnie ewidencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Monitor wartości niematerialnych (intangible assets monitor – IAM) jest metodą pomiaru i prezentacji przedsiębiorstwa, i to zarówno za pomocą tradycyjnych wskaźników zarówno finansowych, jak i niefinansowych. Omówiono wybrane wskaźniki niefinansowe struktury wewnętrznej IAM tj: wskaźnik wzrostu struktury wewnętrznej, wskaźniki odnowy/innowacyjności struktury wewnętrznej, wskaźniki efektywności/wykorzystania struktury wewnętrznej i wskaźniki ryzyka/staboilności struktury wewnętrznej.
Współczesna gospodarka opiera się na aktywach niematerialnych, wśród których bardzo ważną rolę odgrywają znaki towarowe, uważane za jedne z głównych źródeł wartości przedsiębiorstwa. Rozpoznawalne znaki towarowe zapewniają przedsiębiorstwom odróżnienie od konkurencji oraz przyciągają uwagę i lojalność konsumentów, toteż w wielu sytuacjach zachodzi potrzeba określenia ich realnej wartości dla przedsiębiorstwa. Istnieje wiele metod wyceny znaku towarowego, a dobór właściwej będzie uzależniony od celu dokonywanej wyceny oraz od oczekiwań podmiotu zlecającego wycenę. Artykuł prezentuje przegląd podstawowych metod, które mogą być zastosowane do wyceny wartości znaku towarowego, oraz sposób ujęcia i prezentacji wartości znaku towarowego w sprawozdaniach finansowych sporządzanych według polskich i międzynarodowych regulacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.