Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1161

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 59 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integracja gospodarcza i polityczna Europy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 59 next fast forward last
Omówienie piątej edycji badania sondażowego przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej dla Europy Środkowej i Wschodniej.
Na zlecenie Komisji Europejskiej prof. Richard Baldwin z Centrum Badań Polityki Gospodarczej (Centr For Economic Policy Research - CEPR) sporządził w 1994 roku raport oceniający szanse przyłączenia krajów Europy Środkowo-Wscodniej do UE.
Przedstawiono teorie procesów integracyjnych w Europie po II wojnie światowej charakteryzując specyfikę tej integracji i jej etapy. Omówiono aspekt poszerzenia UE w kontekście historycznym poczawszy od lat 60-tych.
Stanowisko Europejskiego Banku Centralnego wobec rozszerzenia UE ma istotne znaczenie dla krajów kandydujących z powodu gdyż: banki centralne tych krajów muszą spełniać określone kryteria, by móc stać się elementem Europejskiego Systemu Banków Centralnych, oraz polityka pieniężna i polityka kursu walutowego kraju kandydackiego muszą zmierzać w kierunku, umożliwiającym przyszłe członkostwo w unii walutowej i przyjęcie wspólnej waluty. Autor przedstawia stanowisko Europejskiego Banku Centralnego, co zaleca krajom kandydującym do członkostwa w Unii Europejskiej.
13 listopada 2001 r. Komisja Europejska przyjęła doroczne Raporty Okresowe oceniające stan przygotowania do członkostwa poszczególnych państw kandydujących oraz zawarte w odrębnym Dokumencie Strategicznym plan i rekomendacje działań mających zapewnić powodzenie procesu rozszerzenia. Przedstawiono streszczenie raportu opracowanego przez Komisję Europejską dla krajów kandydujących, w tym Polski. Omówiono postęp krajów kandydujących do członkostwa analizując kryteria polityczne oraz kryteria ekonomiczne. Jednym z najważniejszych elementów jest przedstawienie przez Komisję Europejską założeń Planu Działania w zakresie wzmocnienia zdolności administracyjnej i sądownictwa krajów kandydujących.
W ostatnim czasie toczy się w państwach Unii Europejskiej ożywiona debata na temat przyszłości integracji europejskiej, a w szczególności kształtu, jaki ma przybierać Unia Europejska. Omówiono najważniejsze teoretyczne koncepcje integracyjne, które rozwinęły się po drugiej wojnie światowej w Europie Zachodniej: federalizm, konfederalizm, funkcjonalizm i neofunkcjonalizm oraz dzisiejsze koncepcje w tym zakresie (zwłaszca przywódców niemieckich i francyskich). Zwrócono uwagę na stanowisko Polski w tym temacie.
Przedstawiono raporty Parlamentu Europejskiego odnoszące się do 12 państw (Bułgarii, Cypru, Republiki Czeskiej, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), które obecnie prowadzą z Unią Europejską negocjacje akcesyjne.
Francuskie czasopismo FUTURIBLES zamieściło (w numerze z października 1999) artykuł poświęcony omówieniu pięciu scenariuszy sytuacji w 2010 r. nie tylko w Unii Europejskiej, ale - jak zaznacza redakcja pisma - w Europie "w szerokim tego słowa znaczeniu", opracowanych przez Zespół Prognoz Komisji Europejskiej. Autorami artykułu są członkowie Zespołu Prognoz i zarazem redaktorzy tej publikacji. Poglądy wyrażone w tej publikacji są wynikiem osobistych przemyśleń autorów i nie zawsze odzwierciedlają stanowisko i punkt widzenia Komisji Europejskiej. W numerze tym omówiono część artykułu i trzy pierwsze scenariusze.
Po krótkim zasygnalizowaniu omówionych już w poprzednim numerze pierwszych trzech scenariuszy, zamieszczono dwa pozostałe i wnioski końcowe.
Autor przedstawia koncepcje stopniowej integracji państw Bloku Wschodniego z Unią Europejską.
Autorka - szef szwedzkiej delegacji, która negocjowała w sprawie przystąpienia kraju do UE, udziela życzliwych rad państwom kandydującym analizując drogę Szwecji do UE.
W dniu 18 października 1999 roku opublikowany został raport tzw. "Grupy Mędrców" (Wise Men Group) pt. "Instytucjonalne implikacje rozszerzenia". Głównym celem traktatu jest przygotowanie reformy instytucjonalnej Unii zwłaszcza w kontekście rozszerzenia Unii na Wschód.
W artykule przedstawiono kwestie dostosowań prawnych i instytucjonalnych w/w krajów kandydujących do Unii Europejskiej. Komisja Europejska przyjęła okresowe raporty od poszczególnych państw kandydujących (Regular Reports) oceniające realizację kryteriów członkostwa w UE. Zamieszczono krótkie omówienia tych raportów z 1998 roku.
W ramach artykułu zamieszczono trzy opracowania, które opisują następujące zagadnienia: stosunki Niemiec z Unią Europejską w 1998 roku, główne cele prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej w 1999 roku oraz stanowisko przedsiębiorców niemieckich wobec rozszerzenia UE na Wschód.
Omówiono postępy krajów kandydujących do Unii Europejskiej na drodze do członkostwa. Ocenę przeprowadzono na podstawie raportów sporządzonych przez te kraje na podstawie następujących kryteriów: polityczne kryteria członkostwa, kryteria gospodarcze, postęp harmonizacji prawa oraz wzmacnianie zdolności administracji i wymiaru sprawiedliwości do przyjęcia "acquis communautaire".
Przedstawiono wyniki raportu Komisji Europejskiej na temat gotowości przystąpienia państw środkowoeuropejskich do UE. Omówiono następujące kryteria ekonomiczne: bezpośrednie inwestycje zagraniczne, politykę pieniężną, politykę budżetową. Szczegółowo omówiono kondycję gospodarczą Polski.
Przedstawiono wyniki ekspertyzy przeprowadzonej przez Austriacki Instytut Badań Gospodarczych - WIFO, odnośnie dojrzałości gospodarczej do członkostwa w Unii Europejskiej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Posłużono się następującymi kryteriami ekonomicznymi: ogólny stan gospodarki, struktura handlu zagranicznego i konkurencyjność, inwestycje bezpośrednie, polityka monetarna, dojrzałość do uczestnictwa w unii gospodarczej i walutowej, potencjał migracyjny, rolnictwo oraz zdolność gospodarki do nadrobienia opóźnień w stosunku do państw UE. Polska w tej klasyfikacji zajęła dopiero szóste miejsce.
Artykuł omawia rolę i politykę Danii, Szwecji i Finlandii w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
Artykuł omawia rolę i politykę Niemiec w kształtowaniu i budowaniu Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 59 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.