Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integracja systemów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Znaczenie integracji systemów transportu pasażerskiego
100%
Jak zauważają M. Michałowska i R. Tomanek, problematyka integracji systemów transportowych nie jest nowym zagadnieniem badawczym, jednak w warunkach liberalizacji rynków transportowych nabiera szczególnego znaczenia. Pojęcie integracji jest stosowane w wielu aspektach i może odnosić się do wielu dziedzin życia społeczno-gospodarczego. Integracja w zakresie transportu prowadzi, w szerokim znaczeniu, do stworzenia jednolitego, kompleksowego systemu transportowego. Jak zauważa J. Burnewicz, systemy transportowe powinny być strukturami materialnie i funkcjonalnie zintegrowanymi, istnieją bowiem po to, by integrować przestrzennie i czasowo obsługiwane sfery życia gospodarczego i społecznego. Integracja systemów transportowych jest istotnym warunkiem realizacji zróżnicowanych celów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych w danym systemie społeczno-gospodarczym, a więc - warunkiem spełnienia wymogów idei zrównoważonego rozwoju. Procesy integracji szczególnego znaczenia nabierają w aspekcie przepływów osób; konieczność integracji tego subsystemu transportu wynika w głównej mierze z rosnących wymagań jakościowych zgłaszanych pod jego adresem przez użytkowników. Integracja w odniesieniu do systemów transportu pasażerskiego może i powinna być rozumiana wielowymiarowo, bowiem wielowymiarowe procesy integracji i koordynacji są, zdaniem S. Krawca, istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu transportowego.(abstrakt oryginalny)
Orientacja procesowa w zarządzaniu stawia sobie za cel poprawienie efektywności przedsiębiorstw poprzez usprawnienie procesów gospodarczych. W ostatnich latach uwaga teoretyków i praktyków przeniosła się z procesów wewnątrzorganizacyjnych na procesy międzyorganizacyjne. W ten nurt wpisały się także wysiłki nad stworzeniem narzędzi informatycznych wspomagających integrację procesów międzyorganizacyjnych. Jednak, o ile wysoki poziom integracji wewnątrzorganizacyjnej zapewniają zarówno systemy zintegrowane, jak i narzędzia modelowania, o tyle możliwości wspomagania procesów międzyorganizacyjnych pozostają za nimi daleko w tyle. Stąd też w artykule przedstawiono stan rozwoju narzędzi integracji między organizacyjnej na tle podejścia do integracji procesów międzyorganizacyjnych w nowych koncepcjach zarządzania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Problem przeciążenia informacyjnego a integracja systemów informatycznych
100%
Liczne badania, w tym przytoczone w artykule, pokazują, że w ostatnich latach istotnym problemem dla kadry zarządzającej stało przeciążenie informacyjne. Wynika ono z jednej strony z rosnącego zapotrzebowania na informacje, z drugiej z rosnącej ilości dostępnych danych oraz ich niewystarczającej jakości. Prowadzi to do sytuacji, w której nie ma możliwości wybrania i przetworzenia dostępnych istotnych danych i w konsekwencji przeprowadzenia odpowiedniego wnioskowania w celu podejmowania decyzji zarządczych.(fragment tekstu)
W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiły zmiany w zakresie zadań i kompetencji administracji celnej. Zmiany te zostały określone w "Strategii Działania Polskiej Administracji Celnej".W realizacji zadań do głównych celów strategicznych należy sprawny i efektywny pobór należności celnych i podatkowych. Zadanie to jest realizowane zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U., nr 11/1993, poz. 50 ze zrn.). Uprawnienia w ramach wspólnej polityki rolnej sprowadzają się do pobierania podatków i opłat od towarów rolnych importowanych oraz wpłacania subwencji przy wywozie. Zwalczanie nielegalnego zatrudnienia to zadanie polegające na kontrolowaniu pracobiorców w miejscu zatrudnienia i dokumentów firmowych pracodawców. Takie obszary kontroli pozwalają wykryć nieprawidłowości dotyczące odprowadzania składek ubezpieczeń społecznych, wynagrodzeń itp. W celu stworzenia korzystnych warunków współpracy między administracją celną a przedsiębiorcami, wprowadzono informatyzację administracji celnej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest prezentacja etapów budowy modelu integracji technologu informatycznych w projektowaniu systemów dla zarządzania inteligentnymi miastami (Smart Cities). Współczesne zarządzanie opiera się na przenikaniu technologii informatycznych i procesów zarządzania. Prezentowany w opracowaniu model regułowy jest przykładem przenikania się technologii wykorzystywanych w zarządzaniu inteligentnymi miastami. Na wstępie wyjaśniono potrzebę stosowania technologii informatycznych oraz przedstawiono model doboru technologii integracji i uwarunkowania ich stosowania w projektowaniu systemów do zarządzania inteligentnymi miastami. Następnie przedstawiono dwa etapy weryfikacji przedstawionego modelu. W etapie pierwszym poddano sprawdzeniu model weryfikacji replikatywnej w projekcie Eureka, którego celem była budowa rozmytych scenariuszy decyzyjnych dla potrzeb inteligentnych miast. W etapie drugim opracowany model poddano procesom weryfikacji predykcyjnej, którego celem był dobór (sugerowanych przez opracowany model) technologii integracji w budowie systemu decyzyjnego IOC. Opracowanie podsumowują wnioski i spostrzeżenia na temat znaczenia technologii integracji i możliwości ich prognozowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd literatury dotyczącej integracji znormalizowanych systemów zarządzania. W szczególności określono motywy integracji systemów oraz korzyści i trudności wynikające z przeprowadzonych działań. Na podstawie przeprowadzonych badań uznano, że minimalny poziom integracji znormalizowanych systemów zarządzania jest koniecznością, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Do najważniejszych motywów integracji systemów zarządzania zaliczono motywy wewnętrzne, wynikające z chęci poprawy funkcjonowania zarządzania w całej organizacji. Najpopularniejszym sposobem wdrażania i integracji SZ jest wdrożenie w pierwszej kolejności systemu zarządzania jakością, a następnie systemu zarządzania środowiskowego oraz ich integracja. Organizacje integrujące swoje systemy zarządzania wskazują wiele korzyści, które występują w takich obszarach jak: dokumentacja systemów, audity, zarządzanie. (abstrakt oryginalny)
Autorka opracowania przedstawia wybrane problemy integracji występujące w sektorze usług logistycznych. Rozpatrywane są one w trzech wzajemnie przenikających się aspektach: ekonomicznym, technologicznym i podmiotowym. Omawiane aspekty integracji w obszarze usług logistycznych obrazowane są przykładami ukazującymi złożoność metodyczną pojęcia "usługa logistyczna". (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na aspekt wymiany informacji pomiędzy urządzeniami i systemami realizującymi określone usługi ITS. Zamieszczono klasyfikację usług i systemów ITS oraz przedstawiono architekturę wymiany informacji pomiędzy elementami tych systemów i zarys ich współpracy. Zamieszczono również przykład opisujący komunikację informacyjną systemu zarządzania arterią komunikacyjną, a innymi systemami ITS. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zintegrowane systemy zarządzania w logistyce
75%
Cel - Artykuł prezentuje koncepcje i możliwości implementacji zintegrowanych systemów zarządzania w sektorze logistycznym w aspekcie doskonalenia jakości usług. Metodologia badania - niniejsza publikacja została opracowana w oparciu o analizę literatury przedmiotu i norm międzynarodowych ISO. Wynik - W wyniku przeprowadzonych rozważań określono model integracji systemów zarządzania, który zaimplementowany w obszary logistyki podnosi sprawność łańcucha dostaw w przedsiębiorstwie. Oryginalność/wartość - Oryginalne podejście do identyfikacji i koncepcji integracji systemów zarządzania w sektorze logistycznym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd literatury dotyczącej integracji systemów zarządzania. W szczególności określono motywy i zalety integracji systemów, ograniczenia i trudności, poziom integracji, modele integracji, integracja auditów, zmiany w czasie oraz wyniki integracji. Opisane badania dotyczące integracji systemów zarządzania wskazują na wiele korzyści, które występują w takich obszarach, jak: dokumentacja systemów, audity, zarządzanie. Skutecznie wdrożone i zintegrowane systemy przyczyniają się również do wzrostu zadowolenia klientów oraz innowacyjności organizacji. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionym referacie omówiono nowy proces technologiczny umożliwiający automatyczną ocenę jakości produktu. Główny nacisk położono na możliwość integracji różnych systemów sterowania w celu automatyzacji procesu weryfikacji barwy i lepkości produktu z wykorzystaniem metod komputerowej wizji, co zapewni stabilność i powtarzalność parametrów produktu. Opisywany projekt rozbudowy systemu w już istniejącym przedsiębiorstwie, działającym w branży zbiórki i przetwarzania odpadów przemysłowych rozbudowywany jest o moduły realizujące zdalny monitoring i zarządzanie procesami technologicznymi w Zakładzie Rafinacji, przyłączonym do istniejącej już sieci przedsiębiorstw działających w systemie ERP. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie integracji systemów informacyjnych oraz przedstawiono ich typologię. Omówiono perspektywę informatyczna i biznesową integracji systemów informacyjnych oraz zaprezentowano model architektury tychże systemów.
13
Content available remote Informatyczne aspekty integracji kopalnianych systemów dyspozytorskich
75%
W dyspozytorniach zakładów górniczych eksploatuje się wiele różnych systemów telekomunikacyjnych. Systemy te mogą pracować pod nadzorem systemu dyspozytorskiego THOR, który zapewnia ich integrację oraz ujednolicone przetwarzanie i prezentację danych użytkownikowi. W artykule przedstawiono istotne zagadnienie, jakim jest komunikacja między autonomicznymi systemami i systemem dyspozytorskim THOR. Wyjaśniono strukturę, sposób działania i zadania sterowników komunikacyjnych, dedykowanych programów komputerowych, które realizują funkcje komunikacji między systemami. Przedstawiono opracowane i zastosowane w istniejących instalacjach kopalnianych metody oraz protokoły komunikacji między systemami. (abstrakt oryginalny)
The intensive development of Enterprise Resource Planning (ERP) is caused by huge competition on the production market and thus the need to optimize costs, efficiency and production time. However, the integration problem is still unresolved. One of the main problems is related to monitoring the realisation of production. In many ERP systems, this issue is very weakly performed. Data from different sub-systems are not fully integrated, therefore the process of decision-making is very difficult. The main purpose of the research described in this paper was to develop a prototype of a module for the settlement of production tasks in an integrated ERP-class system. The problems related to the module of the settlement of tasks of production workers, and online presentation of employee performance and machine condition was analysed.(abstrakt oryginalny)
Pomimo nasilenia procesów integracyjnych i konsolidacyjnych obejmujących rynki finansowe krajów członkowskich infrastruktura rozrachunkowo-depozytowa rynku kapitałowego pozostaje dość zróżnicowana i sfragmentaryzowana - nie tylko w całej Unii, ale nawet w samej strefie euro. Utrudnia to swobodny przepływ kapitału, znajdując odzwierciedlenie w wyższych kosztach zawieranych transakcji. Przeprowadzone w ostatnich latach analizy kosztów funkcjonowania systemów rozrachunku papierów wartościowych wykazały, że koszty związane z rozrachunkiem transgranicznym są ponaddziesięciokrotnie wyższe niż te ponoszone w przypadku transakcji krajowych. Za istniejący stan rzeczy winą obarcza się brak harmonizacji pomiędzy poszczególnymi krajami w sferze prawnej, podatkowej i technicznej. Dokonywane na rynku kapitałowym transakcje fuzji i przejęć instytucji zaangażowanych w organizację obrotu nie zapewniły niestety funkcjonowania zunifikowanej infrastruktury posttransakcyjnej, przede wszystkim ze względu na stosowanie zróżnicowanych modeli prowadzenia biznesu w tym obszarze rynku. Szansę na rozwiązanie istniejącego problemu stworzyło wdrożenie systemu TARGET2 - paneuropejskiego systemu rozliczeń międzybankowych w euro w czasie rzeczywistym. Możliwe stało się bowiem wykorzystanie wspomnianego systemu do rozrachunku transakcji papierami wartościowymi na obszarze objętym zasięgiem jego działania. (fragment tekstu)
Współczesne przedsiębiorstwa wprowadzają (z reguły stopniowo) różne nowe koncepcje i metody zarządzania. Nie podejmuje się przy tym (choć są też pozytywne przypadki) próby ich scalania z koncepcjami już funkcjonującymi w przedsiębiorstwie w jednolity system zarządzania. Dodatkowo istniejące koncepcje zarządzania nie są wystarczająco dobrze ugruntowane i ze sobą powiązane. Jednocześnie liczba nowych koncepcji i metod zarządzania ciągle wzrasta, a istniejące - stale się rozwijają. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę określenia możliwości zastosowania modeli procesów informacyjnych instytucji publicznych do opracowania standardów integracji systemów informatycznych. Na podstawie analizy literatury przedmiotu oraz badań prowadzonych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w ramach projektu "E-Administracja warunkiem rozwoju Polski" przeanalizowano stan integracji systemów informatycznych sfery publicznej oraz zaproponowano kierunki ich doskonalenia, umożliwiające pełną integrację i uruchomienie elektronicznych usług publicznych na poziomie transakcyjnym. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Chosen Areas of Transport System Integration in Europe
75%
W artykule syntetycznie przedstawiono obszary integracji systemów transportowych w Europie. Scharakteryzowano cele i założenia działań integracyjnych organów Unii Europejskiej podejmowanych w ostatnim pięćdziesięcioleciu, począwszy od stworzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1957 roku, przez kolejne edycje białych i zielonych ksiąg, wyznaczenie korytarzy transportowych, skończywszy na TEN i programach ramowych.(abstrakt autora)
W artykule przedstawione zostały trzy główne kryteria projektowania systemów rachunku kosztów niezbędne do stworzenia zintegrowanego system informacyjnego zarządzania kosztami w organizacji. Pierwsze z tych kryteriów to odniesienie rachunku kosztów do przyszłości i przeszłości. Na jego podstawie organizacje powinny prowadzić rachunek kosztów planowanych oraz rachunek kosztów rzeczywistych. Drugie z tych kryteriów to horyzont czasowy podejmowanych decyzji, który przekłada się na wykorzystanie koncepcji rachunku kosztów pełnych, zmiennych oraz kosztów cyklu życia. Trzecim kryterium jest skomplikowanie organizacji oraz szczegółowość podejmowanych decyzji zarządczych, które to czynniki przekładają się na wybór odpowiedniej metody kalkulacji kosztów oraz sposobu jej wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Integracja systemów informatycznych w ramach farm e-commerce
75%
Architektura integracji systemów informatycznych dla farm e-commerce wymaga nie tylko uwzględnienia typowych rozwiązań integracyjnych, pozwalających na zapewnienie wysokiej jakości przesyłania danych (przede wszystkim w zakresie wydajności, wiarygodności, niezawodności), ale także zapewnienia wysokiej jakości realizacji procesów obsługi klienta dla różnych sklepów działających w ramach farmy. Aby uwzględnić obie te grupy wymagań, można wykorzystać opisaną w niniejszym artykule hybrydową architekturę integracji, wykorzystującą synergię podejścia opartego na szynie integracyjnej (ESB) oraz systemie klasy iBPMS. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.