Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integrated Regional Operational Programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiono agencje rozwoju regionalnego - instytucje, które od początku lat 90. wspierają regionalny rozwój gospodarczy. Jako ilustrację zaprezentowano Wrocławską Agencję Rozwoju Regionalnego. Omówiono bariery efektywnego wykorzystania agencji we wdrażaniu polityki regionalnej w skali województwa. Podkreślono kluczowe znaczenie samorządu województwa i PARP jako wiodących instytucji, które wyznaczają miejsce i role˛ agencji. Jako przykład dobrej praktyki europejskiej opisano brytyjskie agencje rozwoju regionalnego, wskazując, że w przypadku polskim funkcje właścicielskie powinny być po stronie samorządowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie problemów, które dotknęły beneficjentów i instytucje zaangażowane w zarządzanie Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR) na przykładzie woj. dolnośląskiego. Okres objęty badaniem dotyczył pierwszego roku (2004) korzystania przez Polskę z funduszy strukturalnych. Artykuł zawiera podstawowe informacje o ZPORR, podmiotach w nim uczestniczących i ich zadaniach. Ukazane problemy przyporządkowano odpowiednim instytucjom. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza aktywności powiatów w woj. kujawsko- -pomorskim w aspekcie złożonych przez samorządy gminne i powiatowe projektów o dofinansowanie w ramach ZPORR. Od maja do połowy września 2004 r. w woj. kujawsko-pomorskim ogłoszono 4 konkursy. Źródło danych stanowiły informacje zamieszczone w okresie 2004-2005 na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, a także dane z Rocznika Statystycznego Woj. Kujawsko-pomorskiego 2003. Ponadto w analizie wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród przedstawicieli wszystkich gmin wiejskich (92) i miejsko-wiejskich (35) na terenie woj. kujawsko-pomorskiego w roku 2004. Celem ich było m.in. określenie potrzeb szkoleniowych pracowników administracji samorządowej, a także wskazanie czynników utrudniających starania o uzyskanie środków pomocowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zastosowanie modelu strukturalnego do weryfikacji założeń PO na podstawie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). (fragment tekstu)
Celem pracy jest ocena stopnia wykorzystania funduszy strukturalnych w województwie warmińsko-mazurskim w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w okresie od maja 2004 r. do końca 2005 r. Źródłem informacji są materiały uzyskane w Departamencie Wdrażania Funduszy Strukturalnych przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. (fragment artykułu)
Artykuł przedstawia najlepsze praktyki, wypracowane w innych krajach członkowskich w UE, a także różne rodzaje systemów instytucjonalnych wdrażania funduszy strukturalnych. Zaproponowano też system oceny i wyboru projektów w ramach programów operacyjnych realizujących strategię rozwoju województwa. System taki posiada konkurencyjne procedury i obiektywne kryteria wyboru, zapewniające wysoką efektywność, skuteczność i przejrzystość procesu wyboru. Również organizacja samego procesu wyboru projektów wpływa na jego skuteczność i efektywność. (abstrakt oryginalny)
Przebieg procesu transformacji gospodarki polskiej oraz przykłady z biedniejszych państw członkowskich UE wskazują, że dominacja celów związanych z konkurencyjnością gospodarki wyznaczanych na poziomie krajowym może prowadzić w perspektywie średnioterminowej do nadmiernego międzyregionalnego zróżnicowania sytuacji społeczno-gospodarczej, a w konsekwencji rodzić poważne problemy społeczne i ekonomiczne. Dlatego też konieczne jest koordynowanie realizacji programów o charakterze sektorowym, których cele wyznaczane są na poziomie krajowym, z integrującymi je działaniami o charakterze regionalnym. Działania takie są niezbędne we wszystkich regionach i powinny być prowadzone w sposób uwzględniający ich cechy, zasoby, uwarunkowania i predyspozycje rozwojowe. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono rodzaje pomocy finansowej UE udzielanej Polsce i jej regionom poprzez fundusze strukturalne oraz kierunki wspieranych działań na rzecz budowania konkurencyjności. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano jeden z programów operacyjnych, wchodzących w skład funduszy strukturalnych: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) Przedstawiono stopień podziału środków finansowych z ZPORR w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województwa dolnośląskiego.
Celem artykułu jest przedstawienie roli Kontraktu wojewódzkiego (KW) i pokazanie, iż instrument ten pozwolił władzom wdrażającym, pośredniczącym oraz samym beneficjentom przygotować się na wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach ZPORR. Dokonano również porównania KW i ZPORR według kilkunastu kryteriów.
Celem niniejszej pracy jest ustalenie poziomu i skali przydatności wykorzystanych funduszy europejskich związanych z realizacją Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w województwie małopolskim w pierwszym okresie programowania od momentu akcesji Polski do struktur unijnych, czyli w latach 2004-2006. Ponieważ unijny system finansowania projektów opiera się na zasadzie n+2, analiza dotyczy projektów, które zostały rozliczone do końca 2007 r. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wyniki analizy interwencji Zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego na lata 2004-2006 w woj. lubelskim oraz ocenę kontekstu jego wdrażania pod kątem wpływu na kształtowanie procesów rozwojowych regionu lubelskiego. Stanowi jednocześnie próbę podsumowania efektów rzeczowych i społecznych realizacji programu, której wyniki zostaną wykorzystane w dyskusji nad kształtem polityki spójności w nowym okresie programowania po 2014 r. oraz w pracach nad nowym instrumentem krajowej polityki regionalnej. Analiza została dokonana w kilku aspektach: ilościowym (liczba projektów), wartościowym (wielkość zaangażowanych środków, wskaźniki osiągnięcia celów), tematycznym (zakres rzeczowy realizowanych projektów), podmiotowym (struktura beneficjentów) oraz przestrzennym (rozkład środków wsparcia według NTS V). W woj. lubelskim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację ZPORR przeznaczono 201 mln euro (762 mln zł). Mimo relatywnie dużego udziału ZPORR w strukturze środków pomocowych w województwie (ponad 30%) jego znaczenie w globalnych wydatkach inwestycyjnych województwa było stosunkowo niewielkie. Wskazuje na to średnia roczna wartość zrealizowanych płatności z funduszy strukturalnych wykorzystanych w ramach ZPORR 2004-2006 wynosząca 270,5 mln zł, natomiast średni roczny poziom nakładów inwestycyjnych w regionie w tym samym okresie to blisko 4,5 mld zł. Zatem fundusze strukturalne w ramach ZPORR dla woj. lubelskiego stanowiły jedynie 6,1% ogólnych nakładów inwestycyjnych na Lubelszczyźnie. ZPORR 2004-2006 był więc w stanie zaspokoić tylko niewielką część regionalnych potrzeb rozwojowych. Jego ważną rolę należy widzieć głównie jako wspomaganie regionalnych i lokalnych inwestycji, nie zaś jako główną siłę stymulującą rozwój. (abstrakt oryginalny)
Polska wstępując 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej włączyła się w realizację jednej z ważniejszych wspólnotowych polityk - polityki spójności, mającej na celu promowanie harmonijnego rozwoju całego terytorium Unii Europejskiej poprzez działania prowadzące do zmniejszenia dysproporcji w poziomach rozwoju jej regionów, a tym samym do wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Wspólnoty. Dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu działań realizowanych w ramach polityki spójności przy wsparciu funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, Polska ma szansę na znaczne przyspieszenie procesów zmierzających do osiągnięcia konwergencji z innymi regionami i krajami Unii Europejskiej. Celem niniejszego artykułu jest analiza efektywności wdrażania funduszy strukturalnych w województwie podkarpackim dokonana na podstawie raportu opublikowanego przez Urząd Marszałkowski województwa podkarpackiego. Należy zauważyć, że ostateczne rozliczenie efektów europejskiej polityki spójności wynikających z zobowiązań lat 2004-2006 nastąpi dopiero w 2009 r., gdy znane będą dane na temat wykorzystania środków i wdrożenia poszczególnych programów na koniec 2008 r. Natomiast bezpośrednie i pośrednie efekty realizacji wielu projektów współfinansowanych z funduszy mogą pojawić się z opóźnieniem, często nawet kilkuletnim. (abstrakt oryginalny)
System zarządzania ZPORR w niewystarczający sposób zapobiega zjawiskom korupcji politycznej i administracyjnej. W szczególności zagrożone są procedury wyboru projektów oraz niedawno zmieniony system przetargów z kilku przyczyn: (1) zbyt skomplikowanego i wieloetapowego procesu zarządzania, (2) niewłaściwego rozkładu odpowiedzialności między różnymi władzami publicznymi, a także między politykami i urzędnikami, (3) źle zaprojektowanych instytucji (np. regionalnych komitetów sterujących), (4) nieprecyzyjnych regulacji, dotyczących m.in. zapewnienia jawności procedur, (5) braku specjalnych regulacji zapobiegających korupcji, (6) kultury politycznej i administracyjnej w Polsce. Dlatego projektowany system zarządzania programami regionalnymi na lata 2007-2013 powinien uwzględniać konkluzje przedstawione w tym artykule, a także zostać przeanalizowany z punktu widzenia zabezpieczeń przed korupcją. (abstrakt oryginalny)
Wsparcie przedsiębiorczości w Polsce jest realizowane w ramach kilku programów i na kilku poziomach. Jednym z nich jest wspieranie tworzenia nowych podmiotów gospodarczych poprzez udzielanie wsparcia szkoleniowego, doradczego oraz finansowego osobom, które po raz pierwszy decydują się na zarejestrowanie działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza zróżnicowania przestrzennego projektów realizowanych w ramach działania 3.4. Mikroprzedsiębiorstwa Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na obszarze Dolnego Śląska. Badanie zostało oparte na analizie rodzajowej przedsięwzięć oraz wartościach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozwoliło to z jednej strony określić aktywność podmiotów gospodarczych w wykorzystaniu środków unijnych, z drugiej zidentyfikować obszary, które nadal wymagają wsparcia. Ocenie poddano również związki przestrzennego rozmieszczenia realizowanych projektów z poziomem rozwoju społeczno-ekonomicznego poszczególnych obszarów, w tym wpływ ZPORR na procesy konwergencji (dywergencji) w regionie. (fragment artykułu)
Celem artykułu jest ocena aktywności jednostek samorządu terytorialnego w powiecie poznańskim w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych w latach 2004-2008. Podjęto próbę określenia roli środków, które można było pozyskać w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) w realizacji zadań podejmowanych przez gminy. Dokonana została analiza struktury projektów oraz próba oceny aktywności, skuteczności i efektywności władz gmin powiatu poznańskiego w pozyskiwaniu wsparcia finansowego w ramach ZPORR, który był najważniejszym instrumentem polityki regionalnej w pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W analizie zwrócono również uwagę na fakt, że okres funkcjonowania tego programu był dla władz samorządowych ważnym etapem nabierania doświadczeń w zakresie aplikowania o środki unijne.
W artykule przedstawiono historię wdrożenia projektu SCENO (Świętokrzyskiego Centrum Edukacji na Odległość) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Ponadto omówiono cele, kluczowe czynniki charakteryzujące portal SCENO, a także obecny kształt i bieżący rozwój przedsięwzięcia. Jednocześnie zaprezentowano plany rozwoju i dalszej realizacji projektu rozszerzające go o kolejne elementy propagowania e-learningu czy demokratyzowania dostępu do wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie potrzeb inwestycyjnych regionu Warmii i Mazur, jak też przewidywanych w najbliższych latach prac inwestycyjnych, źródeł ich finansowania wynikających z planu finansowego Wojewódzkiego Programu Rozwoju Regionalnego. (fragment tekstu)
Ponad rok funkcjonowania funduszy strukturalnych to okazja do podsumowań. Biorąc pod uwagę obecny stan wdrażania funduszy strukturalnych - mimo niedociągnięć i słabych punktów - można zaobserwować sporo złożonych wniosków i podpisanych umów. Omówione zostało działanie 3.4 ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego) oraz działania 1.3, 1.4 i 2.1 SPO WKP (Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw).
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.