Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Integration of Polish agriculture with the EU
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Farming of Chojnice District after Poland's Integration with EU
100%
The presented publication talks about farming of Chojnice district in context of Poland's integration with EU, it focuses on its strong and weak sides, as well as on possible ways of development on the base of resources offered by EU. Article also talks about direct land reimbursements and how many, Chojnice district, farmers were interested with the program. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie efektów pierwszych miesięcy integracji Polski z Unią Europejską w sektorze rolnym. Szczególną uwagę zwrócono na wdrażany Plan rozwoju obszarów wiejskich i Sektorowy plan operacyjny - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich.W badaniach wykorzystano głównie metodę analizy źródeł, posiłkując się metodą wywiadu. Oparto się na dokumentach opisujących zjawiska występujące w przeszłości o charakterze normatywnym, głównie dokumenty prawa państwowego oraz opracowania i raporty. W pracy wykorzystano dane i informacje udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przeprowadzono kilkanaście wywiadów z rolnikami woj. zachodniopomorskiego posiadającymi gospodarstwa wielkoobszarowe. (fragment tekstu)
Polska pod względem zasobów gruntów rolnych ma stosunkowo duże potencjalne możliwości w realizacji celów stawianych przed rolnictwem. W ujęciu geodezyjnym dysponuje 18,93 mln ha gruntów rolnych z tego około 13,97 mln ha to grunty orne. W okresie transformacji systemowej podstawową tendencją zmian w zakresie wykorzystania tych zasobów było szybkie zmniejszanie się powierzchni gruntów rolnych w użytkowaniu gospodarstw rolnych i pogorszenie skali ich wykorzystania w gospodarstwach rolnych (szybki wzrost gospodarstw bez produkcji rolnej oraz wzrost odłogowania i ugorowania gruntów w gospodarstwach prowadzących produkcję rolną). Wejście Polski do UE i objęcie rolnictwa WPR nie zahamowało wypadania gruntów rolnych z gospodarstw rolnych, natomiast poprawiło, przynajmniej formalnie, skalę wykorzystania ich w ramach gospodarstw rolnych. Skala wykorzystania gruntów rolnych jest silnie skorelowana ze strukturą obszarową gospodarstw i jest niższa im silniejsze rozdrobnienie gospodarstw. Podstawowym mankamentem dotychczasowego gospodarowania zasobami gruntów rolnych w Polsce jest słaba, w stosunku do potrzeb, dynamika poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, a przede wszystkim brak zdecydowanej tendencji szybkiego wzrostu powierzchni użytków rolnych w gospodarstwach powyżej 50 ha UR. Jeśli ta sytuacja nie ulegnie poprawie, możliwości konkurencyjne polskiego rolnictwa na WPR UE będą się szybko pogarszać. (abstrakt oryginalny)
Wejście Polski do Unii Europejskiej jest niewątpliwie wielką szansą, wynikającą przede wszystkim z wolnego dostępu polskich towarów i usług do całego rynku europejskiego. Jednak przystosowanie polskiej gospodarki do nowego Układu ekonomicznego, a zatem do zmienionych zasad funkcjonowania, wymaga okresu adaptacyjnego. Sprawne przeprowadzenie procesu dostosowawczego przed członkostwem może skrócić ten okres, ale go całkowicie nie wyeliminuje. Zależy on bowiem od wielu czynników, w tym od długości cykli produkcyjnych w poszczególnych dziedzinach gospodarki; im dłuższe są cykle produkcyjne, tym dłuższy musi być proces dostosowawczy. W rolnictwie będzie on jednym z najdłuższych, ze względu na długie cykle produkcyjne oraz konieczność dokonania zasadniczych przekształceń strukturalnych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jak zmienił się polski rynek zbóż na skutek integracji z Unią Europejską. (fragment tekstu)
6
Content available remote Rolnictwo Woj. Zachodniopomorskiego w aspekcie integracji z Unią Europejską
75%
W realizacji Wspólnej Polityki Rolnej UE coraz większy akcent kładzie się na utrzymywanie dochodów rolników na odpowiednim poziomie przez bezpośrednie dopłaty dla rolników, a nie przez podtrzymywanie cen. Działania te nie są powiązane z produkcją i decyzjami produkcyjnymi. Należy więc już w okresie przedakcesyjnym ukierunkowywać zarówno produkcję rolną na poszukiwanie nisz produkcyjnych (krajowych i zagranicznych), jak również poszukiwać możliwości upraw nieżywnościowych oraz nierolniczego wykorzystania gruntów. Działania te powinny być zsynchronizowane z rozwojem wielofunkcyjnym obszarów wiejskich.(fragment tekstu)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (UE) spowodowało zmiany w funkcjonowaniu gospodarstw młodych rolników. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż zbiorowość młodych rolników nie była jednolita pod względem aktywności w działalności rolniczej. Zróżnicowane były ich postawy wobec posiadanego majątku produkcyjnego. Na sposób użytkowania gospodarstw miały wpływ czynniki ekonomiczne i społeczne. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest oddziaływanie sił społecznych i politycznych na proces integracji polskiego rolnictwa ze wspólną polityką rolną (WPR) Unii Europejskiej. Autorka stawia pytanie o konsolidację procesu integracji, rozumianą jako stan, w którym proces ten ma nieodwracalny charakter. Wynika on z tego, że duża część społeczeństwa (głównie rolnicy) uznaje reguły integracji europejskiej w obszarze rolnictwa za obowiązujące i prawomocne, przynoszące prywatne korzyści oraz z tego, że w razie niepowodzenia społeczeństwo nie stara się zmienić reguł, ale próbują się do nich dostosować. (fragment tekstu)
W opracowaniu dokonano charakterystyki stanu i znaczenia gospodarczego spółdzielni agrobiznesu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzono także analizę głównych kierunków przekształceń spółdzielczości wiejskiej w starych krajach członkowskich UE uznając, iż po integracji podobną drogą przemian będzie zmierzać również spółdzielczość agrobiznesu w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy 5-lecia członkostwa Polski w UE i związanych z tym zagadnień kształtowania i rezultatów Wspólnej Polityki Rolnej. Przedstawiono główne procesy rozwojowe rolnictwa polskiego w okresie członkostwa Polski w UE, szanse oraz narzędzia polityki rolnej i ich oceny. Dotyczą one korzyści, zagrożeń i problemów zakresu stanu, interesów i przyszłości rolnictwa polskiego wynikających z doświadczeń procesów integracyjnych i Wspólnej Polityki Rolnej. (abstrakt oryginalny)
11
75%
W opracowaniu przedstawiono regionalne zróżnicowanie zmian w polskim rolnictwie po integracji z Unią Europejską. Wskazano główne uwarunkowania decydujące o kierunkach i dynamice zmian w regionach. W analizie opartej na danych statystycznych GUS, uwzględniono zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz w intensywności i strukturze produkcji towarowej polskiego rolnictwa, w latach 2000-2007. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w dystrybucji są kanały dystrybucji. W literaturze marketingowej spotkać można wiele bardzo różnorodnych definicji pojęcia "kanał dystrybucji". Przejawem świadomości różnorodności tychże definicji, wynikającej z wieloaspektowości i zróżnicowanych kontekstów ujęć, są przeprowadzane przez wielu Autorów zabiegi mające na celu porządkowanie tej materii. W źródłach literaturowych najczęściej spotykanymi definicjami kanałów dystrybucji są definicje podmiotowe, funkcjonalne i systemowe. W ujęciu podmiotowym kanały dystrybucji usług ubezpieczeniowych postrzegane są jako zbiór kolejnych podmiotów uczestniczących w świadczeniu usług ubezpieczeniowych przez zakład ubezpieczeń. Uwzględniając kryterium formalnoprawne podmiotami tymi, w przypadku dystrybucji bezpośredniej, są usługodawcy, czyli zakłady ubezpieczeń i usługobiorcy, czyli nabywcy usług ubezpieczeniowych (ubezpieczający) oraz ich użytkownicy (ubezpieczeni, uposażeni) (fragment tekstu)
Rolnictwo ekologiczne jest integralnym elementem ekorozwoju, który odwołuje się do potrzeby realizacji wielu celów ekologicznych, a zwłaszcza zachowania trwałości zasobów naturalnych w przyszłości (zgodnie z zasadą sprawiedliwości międzypokoleniowej w dostępie do tych zasobów). Rolnictwo to w największym stopniu wpisuje się w ekorozwój ze względu na wielorakość realizowanych celów ściśle korespondujących z nowym podejściem do obecnego i przyszłego rozwoju. W wiązce tych celów priorytetowe znaczenie mają cele ekologiczne, co jednocześnie warunkuje stosowanie w nim jednych, ściśle określonych metod produkcji (na przykład biologicznych metod ochrony roślin) i wyklucza stosowanie innych (na przykład chemicznych metod ochrony roślin). Polska ma szczególnie korzystne warunki przyrodnicze dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, ze względu między innymi na duży udział obszarów przyrodniczo cennych. Do tej pory nie zostały jednak stworzone sprzyjające warunki ekonomiczne stymulujące jego rozwój. Wskazuje na to wolniejszy przyrost gospodarstw ekologicznych w porównaniu zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Można jednak oczekiwać, że integracja z Unią przyczyni się do przyspieszenia rozwoju rolnictwa ekologicznego ze względu między innymi na przystąpienie Polski do programów rolno-środowiskowych oraz pojawienia się nowych możliwości eksportowych, jakie stworzy wolny przepływ towarów. (fragment tekstu)
Przyjęcie Polski w poczet członków UE będzie zależało od wielu czynników. Nie ulega wątpliwości, że poprzestanie jedynie na etapie stowarzyszenia, w sytuacji, gdy pozostałe kraje Europy Środkowej stowarzyszone z Unią dążą do tego, aby wejść jak najszybciej do UE, oznaczałoby względne pogorszenie naszej pozycji konkurencyjnej. Członkostwo w Unii jest korzystne w długim okresie. Za taką tezą przemawiają zarówno względy bezpieczeństwa kraju, jak względy ekonomiczne. Te pierwsze to włączenie Polski do systemu obronnego Zachodu. Względy ekonomiczne to konkretne korzyści, jakie Polska może osiągnąć z pełnego członkostwa, w tym w formie pomocy z różnych funduszy strukturalnych (w tym funduszu rolnego). Jako region słabiej rozwinięty - na tle przeciętnego poziomu rozwoju gospodarczego Unii - kwalifikujemy się do dość znacznej pomocy rozwojowej. Inną sprawą jest, czy faktycznie byśmy ją otrzymali, biorąc pod uwagę, że taka pomoc zgodnie z obecnymi kryteriami jej rozdziału z budżetu Unii wymagałaby dodatkowych wkładów ze strony jej najbogatszych krajów członkowskich. Pełne członkostwo pozwoliłoby Polsce na zajęcie trwałego miejsca w systemie gospodarki rynkowej i instytucji demokratycznych. W dłuższym czasie jedna z ważniejszych funkcji członkowskich to funkcja modernizacyjna całej gospodarki, tj. wymuszanie w sposób ciągły poprawy jakości produkcji i usług, obniżki kosztów itp. Ta funkcja jest w pewnej mierze już realizowana na mocy zobowiązań przyjętych przez Polskę w Układzie Europejskim. (fragment tekstu)
Koncentracja ma miejsce, gdy mała liczba firm wykazuje duży proporcjonalnie udział w sprzedaży danego produktu czy też w innym zakresie, mówiącym o ekonomicznym znaczeniu w danej dziedzinie (gałęzi). Wzrost koncentracji w handlu jest wynikiem rozwoju dużych przedsiębiorstw handlowych, przejmowania jednych przedsiębiorstw przez inne, nawiązywania współpracy przez przedsiębiorstwa. W wielu krajach członkowskich UE od lat występują procesy koncentracji w handlu. Na przykład, poziom koncentracji w handlu detalicznym artykułami żywnościowymi jest w wielu państwach dość wysoki i w skali wieloletniej wykazuje tendencje wzrostowe (udział w handlu detalicznym artykułami żywnościowymi pięciu największych przedsiębiorstw wzrósł w latach 90. w większości państw członkowskich UE). Trzeba jednak zauważyć, że mimo wyraźnej tendencji do wzrostu koncentracji w handlu detalicznym artykułami żywnościowymi, poziom koncentracji jest zróżnicowany w zależności od kraju (np. w Szwecji jest znacznie wyższy niż we Włoszech i w Grecji). Istnienie UE ułatwia europejskim przedsiębiorstwom handlowym dostęp do rynków państw członkowskich. W efekcie, rośnie koncentracja w handlu detalicznym nie tylko w poszczególnych krajach członkowskich, ale także w UE jako całości. Integracja ekonomiczna, dokonująca się w UE, sprzyja rozwojowi dużych przedsiębiorstw. Ułatwienie im dostępu do rynków państw członkowskich UE powoduje, że mogą zwiększyć skalę działania. Generalnie, łatwiej jest wykorzystać możliwość zwiększenia skali działania, jeśli ma się duże zasoby kapitałowe. Przewiduje się, że w najbliższych kilku latach na świecie będzie wzmacniać się pozycja rynkowa niewielkiej liczby dużych przedsiębiorstw handlu detalicznego, a wzrost wielkości przedsiębiorstw handlu detalicznego artykułami żywnościowymi w UE będzie się dokonywał w znacznej mierze w wyniku fuzji i przejmowania przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
16
75%
W artykule bazując na indeksie produktywności Malmquista, określono zmiany produktywności rolnictwa w poszczególnych polskich województwach w latach 2005-2012. Do modelu przyjęto jako zmienne jeden efekt (wartość skupu produktów rolnych) oraz pięć nakładów (powierzchnia UR, liczba pracujących w rolnictwie, zużycie nawozów, liczba ciągników, inwentarz żywy). W ramach badań wskazano, że większy wpływ na zmianę produktywności rolnictwa w Polsce w okresie po akcesji do UE miał postęp technologiczny niż zmiana efektywności technicznej. Z kolei najwyższy średnioroczny indeks zmian MPI w badanym okresie osiągnęły województwa dolnośląskie, lubelskie, pomorskie i mazowieckie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie zmian zachodzących w ekologicznej gospodarce żywnościowej na terenie woj. wielkopolskiego od czasu integracji z Unią Europejską do 2014 roku. W opracowaniu omówiono ilościowe zmiany w ekologicznej gospodarce żywnościowej, tj. w liczbie gospodarstw ekologicznych, powierzchni użytków rolnych, produkcji, przetwórstwie oraz kanałach dystrybucji i poziomie cen. W artykule wykorzystano dane źródłowe pochodzące z GUS i GIJHARS dotyczące rolnictwa ekologicznego oraz wyniki badań własnych poziomu cen żywności ekologicznej w sklepach zlokalizowanych na terenie aglomeracji poznańskiej. Wskazano, że na poznańskim rynku żywności ekologicznej ceny są wysokie i wynikają z niedostatecznej podaży. Jednym z warunków poprawy tej sytuacji jest integracja producentów żywności ekologicznej i innych uczestników tego rynku(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano w historycznym zarysie koncepcje strategiczne rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa (szerzej: sektora rolno-spożywczego) i ich wdrożenie w Polsce w latach 1990-2020. W rozważaniach tych uwzględniono kompatybilność owych dokumentów z normami ogólnokrajowymi oraz unijnymi. Dla ich przedstawienia przyjęto dwa okresy przemian, tj. początkowy transformacji systemowej i stowarzyszenia ze strukturami unijnymi oraz pełnego członkostwa Polski w UE. W artykule scharakteryzowano także przemiany polskiego sektora rolno-spożywczego w świetle wielkości średniounijnych (UE-24) przed i po akcesji Polski do UE. W ostatniej części opracowania omówiono główne treści diagnozy, założenia i wymogi realizacyjne aktualnie wdrażanej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa na lata 2012-2020. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ocena dynamiki procesów reprodukcji gospodarstw rolnych w Polsce po integracji z UE. Stwierdzono, że w okresie korzystnej koniunktury gospodarczej w Polsce (2004 i 2006-2007) gospodarstwa aktywniej modernizowały swoje potencjały produkcyjne. Wskazuje to na istotną rolę uwarunkowań ogólnogospodarczych w kształtowaniu procesów reprodukcji. W 2004 roku odnotowano reprodukcję rozszerzoną dla ogółu gospodarstw rolnych objętych systemem FADN, podczas gdy w 2007 prostą, a w pozostałych latach badanego okresu zawężoną. Istnieją jednak znaczne różnice w tym zakresie ze względu na skalę produkcji. Dostrzeżono, że w gospodarstwach rolnych o wielkości ekonomicznej powyżej 16 ESU procesy modernizacji zapewniały na ogół, w całym badanym okresie (2004-2009), reprodukcję rozszerzoną. Z kolei w jednostkach do 8 ESU mieliśmy do czynienia z dekapitalizacją majątku. Znaczne obniżenie dochodów w gospodarstwach większych, w latach 2008-2009, pomimo zaawansowanych procesów modernizacyjnych, wskazuje jednocześnie na ich silną podatność na zmiany koniunktury gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Problemy wsi i rolnictwa, w tym także ochrony środowiska związane z produkcją żywności na obszarach wiejskich, należą niewątpliwie do najważniejszych w Unii Europejskiej (UE). Także w rokowaniach Polski z Unią Europejską problemy te sprawiają wiele trudności. Obecnie w krajach Europy Zachodniej ujawniają się coraz bardziej negatywne skutki przyrodnicze, społeczno-kulturowe i ekonomiczne dotychczasowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej. Wbrew koncepcjom zwolenników szybkiej modernizacji wsi i rolnictwa nie można postrzegać polskiej wsi jedynie przez jej pryzmat i pomijać jej negatywnych skutków społecznych i ekologicznych. W warunkach integracji Polski z Unią Europejską należy dążyć do zachowania dotychczasowych walorów przyrodniczych i społeczno-kulturowych polskiej wsi i rolnictwa. Może to stanowić ich ważny atut w przyszłości, gdyż produkcja rolna w coraz większym stopniu uwzględniać będzie warunki ekologiczne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.