Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inteligentna specjalizacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przeprowadzone w niniejszym opracowaniu rozważania upoważniają do stwierdzenia, iż koncepcja smart specialisation nie jest adresowana czy też "stworzona" wyłącznie dla regionów nierolniczych, tak jak to powszechnie mogłoby się wydawać. Rolnictwo i obszary wiejskie nie są pozbawione kreatyw-ności i potencjału koniecznych dla skutecznej realizacji powyższej koncepcji. Potwierdzają to wnioski z analizy możliwego ukierunkowania smart specialisation wschodnich regionów Polski, czyli regionów w których dominują obszary wiejskie. W poddanych obserwacji województwach oprócz wykorzystania potencjału technologicznego i naukowo-badawczego (klaster energetyczny, budowlany, lotniczy, włączenie się ośrodków naukowych w nurt transferu wiedzy i technologii wschód-zachód), uwzględnia się również potencjał ekoturystyczny drzemiący w obszarach wiejskich. W wyniku analizy Autorzy znaleźli pewną lukę specjalizacyjną, którą można byłoby zapełnić proponowanym klastrem rolnym. Tak przyjęte specjalizacje z pewnością przyczyniłyby się do przyspieszenia procesu "doganiania" bardziej rozwiniętych regionów Polski i innych krajów członkowskich UE, co przecież stanowi cel nadrzędny koncepcji smart specilisation.(fragment tekstu)
2
Content available remote Biogospodarka jako obszar inteligentnej specjalizacji regionalnej
100%
Niniejsze opracowanie prezentuje możliwości rozwoju biogospodarki jako jednego z kluczowych obszarów inteligentnej specjalizacji polskich regionów. Przedstawiono założenia teoretyczne inteligentnej specjalizacji oraz rolę biogospodarki w rozwijaniu inteligentnych specjalizacji regionalnych. Wskazano również kierunki rozwoju biogospodarki jako dziedziny inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego. Artykuł ma charakter teoretycznoprzeglądowy. Jego podstawę źródłową stanowiły prace naukowe, ekspertyzy oraz dokumenty programowe. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 95
119-130
W europejskich programach rozwojowych coraz częściej zwraca się uwagę na znaczenie tzw. inteligentnych specjalizacji, których wyodrębnienie pozwala na efektywniejsze, skoncentrowane finansowanie wybranych dziedzin nauki wspierających lokalną przedsiębiorczość. Jednym z ważnych aspektów skuteczności działań opartych na inteligentnych specjalizacjach są innowacje społeczne pozwalające projektować przyjazne dla nie środowisko. Projektowanie takiego środowiska wymaga przeanalizowania różnych, składających się na nie uwarunkowań. Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na określone aspekty organizacyjne istotne z punktu widzenia innowacyjności społecznej. Artykuł ma charakter koncepcyjny. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1(33)
69-80
Jednym z priorytetów współczesnej polityki regionalnej Unii Europejskiej jest popieranie strategii inteligentnej specjalizacji (smart specjalization). Ma ona przyczynić się do podniesienia konkurencyjności regionów na rynku. Przykładem inteligentnej specjalizacji mogą być gminy o funkcji turystycznej. Celem artykułu jest ocena poziomu konkurencyjności dolnośląskich gmin turystycznych na tle gmin niepełniących funkcji turystycznej. Badania przeprowadzono we wszystkich gminach województwa dolnośląskiego. Za pomocą miary syntetycznej opierającej się na wzorcu rozwoju dokonano oceny konkurencyjności gmin dolnośląskich, w tym gmin turystycznych. Z przeprowadzonych badań wynika, że walory turystyczne gminy można potraktować jako typową inteligentną specjalizację, co koreluje z wysoką konkurencyjnością gminy. Ma to także wpływ na poziom życia mieszkańców tych gmin. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań jakościowych związanych z próbą identyfikacji tzw. smart specialisation województwa opolskiego. Zaproponowana metodyka badań opiera się na wykorzystaniu dwóch podejść: metody eksperckiej i metody dokumentacyjnej Charakter prac badawczych uzasadnia nawet pogląd, że zastosowano tu wielokrotną ocenę ekspertów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wyniki badań zostały wykorzystane w przygotowaniu fundamentalnych dla rozwoju regionu dokumentów, tzn. Strategii rozwoju województwa opolskiego do 2020 r. oraz Regionalnej strategii innowacji województwa opolskiego.(abstrakt oryginalny)
Problematyka inteligentnych specjalizacji stała się inspiracją do badań nad percepcją znaczenia branż i obszarów dla rozwoju innowacji i podniesienia pozycji konkurencyjnej regionu. Celem badań było określenie miejsca technologii informacyjno-komunikacyjnych w kontekście rozwoju inteligentnych specjalizacji regionu świętokrzyskiego. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, zaś narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety. Próbę badawczą skonstruowano metodą kuli śnieżnej. Głównym wnioskiem wynikającym z badań jest dostrzeżenie wiodącej roli specjalizacji horyzontalnej w postaci technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparciem dla tej specjalizacji powinny być: zasobooszczędne budownictwo, turystyka zdrowotna i prozdrowotna, zrównoważony rozwój energetyczny oraz branża targowo-kongresowa(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Inteligentna specjalizacja jako droga do zrównoważonego rozwoju
75%
Celem badawczym pracy jest przedstawienie koncepcji inteligentnej specjalizacji, szczególnie akcentowanej w nowej perspektywie finansowania polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przez pryzmat jej znaczenia z punktu widzenia rozwoju zrównoważonego. Przedstawiono definicję i istotę koncepcji smart specialisation oraz przy użyciu metody desk research poddano analizie dokumenty o charakterze strategicznym, mające bezpośredni lub pośredni związek z koncepcją, ukazano także jej korelację z rozwojem zrównoważonym. Wskazano również na konieczność zaangażowania się regionów w kreowanie strategii innowacji ukierunkowanych na inteligentny i zrównoważony rozwój, sprzyjający włączeniu społecznemu. Kolejnym aspektem badawczym było studium przypadku Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na rzecz inteligentnej specjalizacji na lata 2014-2020 (RIS 3).(abstrakt oryginalny)
Inteligentne specjalizacje (IS) jako nowy instrument polityki spójności UE zobowiązują regiony państw członkowskich do wybrania obszarów, w których chcą się specjalizować i podnosić swą konkurencyjność. Celem artykułu jest przedstawienie doświadczeń regionów Polski Wschodniej w zakresie identyfikacji i wdrożenia inteligentnych specjalizacji. W artykule omówiono podstawy teoretyczne koncepcji inteligentnych specjalizacji, pokazano ich miejsce w dokumentach strategicznych na poziomie krajowym w Polsce, a także zarysowano postępy pięciu regionów Polski Wschodniej w zakresie zdefiniowania i implementacji inteligentnych specjalizacji. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach wiele krajów w UE i na świecie uruchomiło programy skierowane na wsparcie rozwoju klastrów. Istnieje wiele przykładów dobrych praktyk w zakresie polityk wspierających klastry, lecz nie funkcjonuje model, który mógłby być zaimplementowany we wszystkich krajach i regionach. Niniejszy artykuł odpowiada na potrzebę stworzenia specyficznych dla kraju założeń wspierania rozwoju klastrów w Polsce. Jego celem jest prezentacja wyników badania dotyczącego przyszłej polityki względem klastrów w Polsce. Artykuł wpisuje się tym samym w rozpoczętą w debatę publiczną poprzez identyfikację głównych obszarów strategicznych decyzji, które będą musiały zostać podjęte na szczeblu krajowym i regionalnym. Na bazie wyników badań zaproponowano szereg rekomendacji dotyczących wspierania rozwoju klastrów w Polsce, a rekomendacje te są zgodne z postulowaną przez Komisję Europejską koncepcją inteligentnych specjalizacji.(abstrakt oryginalny)
The article deals with significance of creativity considered as a significant mechanism supporting development of smart specialisations. Creativity is most frequently analysed in the context of innovation and perceived as a more effective way of implementing innovative processes. This increases the need for knowledge and creative thinking skills. In that respect, universities ought to play a key role. The article highlights interrelations between development of smart specialisations and the need to integrate creativity into university curricula. (original abstract)
11
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na umacniającą się w kraju tendencję do wprowadzania ukierunkowanego i synergicznego rozwoju makroregionów poprzez efektywne wykorzystywanie wiodących potencjałów województw. Inteligentne specjalizacje i rozwój sektora kreatywnych biznesów są obecnie kluczowymi i integralnymi filarami rozwoju regionalnego w UE, co wynika ze strategii Europa 2020. Artykuł zawiera przegląd wybranych teorii dotyczących rozwoju regionalnego. Omówiono takie pojęcia jak: inteligentna specjalizacja, rozwój regionalny, kreatywne biznesy. Rozwój Makroregionu Polski Centralnej ilustruje krajową i unijną tendencję do przemyślanego i celowego wyboru tych inteligentnych specjalizacji oraz potencjału kreatywnego sektora, które stanowią o jego konkurencyjności. Oparty jest on na potencjałach głównie dużych miast; potencjał terenów wiejskich jest pomijany. Gmina Puszcza Mariańska (woj. mazowieckie) jest przykładem gminy wiejskiej, w której ok.28% wszystkich podmiotów tworzy kreatywny sektor. Jako jedyna gmina w Polsce posiada własną mapę kreatywnych biznesów. Symbolicznie reprezentuje wiele innych gmin wiejskich, których własny potencjał kreatywny nie jest powszechnie znany i nie jest wspierany przez władze różnego szczebla, poprzez tworzenie właściwej infrastruktury, jak to ma miejsce np. w Irlandii (aktywność władz lokalnych, programy krajowe i międzynarodowe, właściwa promocja) Przedstawiony materiał pokazuje, iż wsparcie rozwoju województw, tworzących dany makroregion, działaniami związanymi z innowacyjnym i kreatywnym rozwojem jest konieczne, wymaga jednak pogłębionego postrzegania jego potencjałów. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wpływ procesu globalizacji na sytuację europejskich regionów. Beneficjentami procesu globalizacji są te regiony, które włączają się w międzynarodowe powiązania i podejmują działania, uwzględniając perspektywę międzynarodową, a nawet globalną. Rozwijanie inteligentnych specjalizacji jest ważne w kontekście kreowania strategii regionów, które to strategie odpowiadałyby na wyzwania, jakie proces globalizacji niesie ze sobą. Niektóre z regionów UE uczyniły ten kierunek wsparcia priorytetowym i z wypracowanych przez nie rozwiązań dotyczących tworzenia strategii inteligentnych specjalizacji, przyczyniających się do transformacji gospodarek regionalnych, należy skorzystać.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Miasto poprzemysłowe - nowa jakość czy skansen?
75%
|
|
z. 95
453-465
Charakter przemian społeczno-gospodarczych zachodzących we współczesnym świecie wymusza także konieczność zmiany podstawowych funkcji miast, kojarzonych do tej pory głównie z epoką industrialną. Efekty tych przemian widoczne są przede wszystkim w formach przekształcania i wykorzystania na nowo przestrzeni miejskiej. W tworzeniu strategii rozwoju poszczególnych regionów i miast coraz częściej słyszy się o koncepcji i potrzebie rozwoju inteligentnych specjalizacji. Zasada ta dotyczy konieczności określenia własnych atutów i koncentracji uwagi na priorytetowych czynnikach rozwoju danego miasta czy regionu w myśl zasady, że nie można się specjalizować we wszystkim. Pojawiają się zatem pytania czy współczesne miasto poprzemysłowe ma szansę na nowo określić ścieżkę swojego rozwoju i stać się prężnym, zdolnym do konkurencji ośrodkiem miejskim oraz jaki udział w tworzeniu nowej jakościowo przestrzeni społecznej tych miast odgrywa dziedzictwo poprzemysłowe regionu? (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 95
369-381
Problematyka prowadzonych tu rozważań skupia się wokół komunikacyjnych podstaw innowacji społecznych i ich roli w tworzeniu środowiska sprzyjającego inteligentnym specjalizacjom, które obecnie uznaje się za istotne narzędzie wspierające rozwój i warunkujące wypracowywanie potencjału konkurencyjności przedsiębiorstw, regionu, kraju. W artykule przyjęto, że w procesach innowacyjnych, obok rozwiązań o charakterze technicznym, równie istotny jest klimat społeczny otwarty na te rozwiązania, a tworzenie takiego klimatu jest możliwe dzięki zastosowaniu określonych instrumentów komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Strategia inteligentnej specjalizacji w kontekście wybranych regionów Polski
75%
Niniejszy artykuł prezentuje założenia teoretyczne koncepcji smart specialisation oraz komplementarne wobec niej teorie rozwoju regionalnego. Rozważaniom analitycznym zostały poddane zarówno metodyka identyfikacji specjalizacji regionalnych, jak również efekty jej zastosowania w postaci wojewódzkich strategii na rzecz inteligentnych specjalizacji. Badania zebrane metodą desk research dotyczą wybranych regionów polskich, tj. województwa pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego. Ze względu na to, iż proces określenia potencjału rozwojowego poszczególnych regionów opiera się podejściu otwartym na zmiany, wytypowane specjalizacje należy rozpatrywać jako narzędzie przystosowane do bieżących uwarunkowań i wyzwań społeczno-gospodarczych. Dobór inteligentnych specjalizacji nie może być przypadkowy, dlatego województwa decydują się na powołanie zespołów eksperckich, odpowiedzialnych za wyłonienie kluczowych kompetencji, branż lub technologii, które stanowić będą o przyszłym rozwoju poszczególnych regionów. (abstrakt oryginalny)
16
75%
|
|
nr 76
185-197
Małe i średnie przedsiębiorstwa realizują charakterystyczne strategie działania, co związane jest z trudnością z ich przetrwaniem na rynku. Często na etapie powstawania poszukują nisz rynkowych i na nich się koncentrują w całej dalszej działalności. W prowadzonych badaniach obejmujących przedsiębiorstwa sektora gazowniczego starano się określić, na ile realizowany jest ten typ postępowania. Wzięto pod uwagę okres funkcjonowania na rynku oraz poziom specjalizacji. Starano się także sprawdzić czy istnieje związek pomiędzy zdolnością do przetrwania na rynku oraz poziomem specjalizacji realizowanym przez firmy. Wysoka specjalizacja ogranicza możliwości samodzielnej realizacji kompleksowych zleceń ze strony klientów, co powoduje konieczność nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami. W konsekwencji badania dotyczyły także częstotliwości występowania takiej współpracy. (abstrakt oryginalny)
Purpose: the main purpose of this paper is to define the scope in which the entrepreneurial discovery process for smart specialization affects the technological development of the region. Design/methodology/approach: Based on theoretical analysis of the concept of smart specialization and entrepreneurial discovery process (EDP), set of research tools and methods has been proposed, including broad participation and interaction between EDP participants. The research tool - questionnaire for studying the needs of entrepreneurs in the direction of technological development of the Silesian Voivodeship consisted of four thematic blocks, including such aspects, as: innovative activity, financial aspects and the effectiveness of obtaining funds, cooperation and development strategy. A representative group of 300 companies was selected to participate in the survey. The responses obtained were processed and generalized using statistical methods - with use of MS Excel and Statistica software. The results of the research, conducted in 2017-2019, were used as a tool to identify areas of technological and cooperation advantage in the Silesian Voivodeship and recommendations for the update of Regional Technological Program for the 2030 perspective. Findings: The role of different groups of actors is varies substantially in terms of their involvement and impact, with the stakeholders from business and research are the main group to be targeted in the entrepreneurial discovery process. Research limitations/implications: The results provide a basis to improve the effectiveness of regional development planning, especially solutions for SME involvement and cooperation. The results confirm, that a detailed study of entrepreneurs' needs should be included as the main instrument for the implementation and for gaining reliable information on the effectiveness of implemented solutions in the field of innovation support. Limitations of the study include the subjectivity of respondents' opinions and the relatively small research sample, which may limit the generalization of the results. Practical implications: The results of the survey indicate the existence in Silesian region of the distance between entrepreneurs and scientists (thinkers and doers), which may result in lessening of effectiveness and willingness of cooperation, without preventive measures on a regional scale. The results also confirmed, the existence of financial barriers for innovativeness activities, especially impeded access to external capital, translating into lost benefits. Originality/value: The contribution of the research to the development of innovation management process in the region, which is based on a broad process of collaboration with different stakeholder groups. The results provide a contribution to the operationalization of the entrepreneurial discovery process.(original abstract)
18
75%
Celem artykułu jest analiza uwarunkowań polityki inteligentnego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem inteligentnych specjalizacji. Przedmiotem badań podjętych w artykule są prawne uwarunkowania inteligentnego rozwoju, związane z unijną perspektywą finansową 2014-2020; w szczególności odniesiono się do unijnej Strategii Europa 2020, polskiej Strategii Rozwoju Kraju 2020, strategii zintegrowanych i umowy partnerstwa. Wskazano ponadto rolę programów operacyjnych w realizacji polityki inteligentnego rozwoju, a zwłaszcza Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Na tym tle przedstawiono koncepcję inteligentnych specjalizacji jako klucza do inteligentnego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
|
|
23
311-324
Znaczący wpływ działań Unii Europejskiej na relacje rynkowe i kształtowanie życia gospodarczego domaga się poddania analizie, jak działania podejmowane przez nią w najbliższym czasie mogą wpłynąć na kondycję poszczególnych branż. Przedmiotem artykułu jest refleksja nad możliwymi skutkami wprowadzenia koncepcji inteligentnej specjalizacji na struktury klastrowe działające w branży turystycznej. Celem prowadzonych rozważań jest wskazanie, czy wdrożenie systemu inteligentnej specjalizacji będzie sprzyjać czy osłabiać rozwój klastrów branży turystycznej. W realizacji celu artykułu posłużono się metodą wstępnej analizy wybranych klastrów branży turystycznej oraz metodą scenariuszową. Metoda scenariuszowa polega na przewidywaniu przyszłej sytuacji w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych. Tak podjęte badania prowadzą do sformułowania konkluzji i rekomendacji zorientowanych na rozwój branży turystycznej(fragment tekstu)
|
|
z. 70
67-81
Wzrost poziomu innowacyjności jest warunkiem, a także czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Wdrażanie innowacji w coraz większym stopniu decyduje o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw. Jednym z najważniejszych instrumentów kreowania i wspierania innowacyjności są regionalne strategie innowacji (RSI). W artykule przedstawiono model wdrażania RSI oparty na rozwoju inteligentnych specjalizacji na przykładzie województwa śląskiego. W regionie tym jako wiodące specjalizacje wybrano: energetykę, medycynę oraz ICT.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.