Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interbank settlement system ELIXIR
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano system EuroELIXIR przeznaczony do realizowania polecenia przelewu w euro na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Ma on umożliwić sprawną i tanią realizacją uznaniowej instrukcji płatniczej w ramach całego obszaru SEPA – Single Euro Payments Area. W publikacji przedstawiono: polski system w SEPA, strukturę techniczną, zasady uczestnictwa oraz mechanizm konwersji.
2
Content available remote Krajowa Izba Rrozliczeniowa S.A. jako kluczowy pośrednik rozliczeniowy
100%
W artykule omówiono Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. jako kluczowego pośrednika rozliczeniowego. W publikacji zostało poruszone pojęcie izby rozliczeniowej, a następnie wskazano istotę KIR oraz jej cele i zadania. Wymieniono i scharakteryzowano usługi rozliczeniowe tej instytucji. Poruszona została również kwestia systemów płatności. Następnie zanalizowano średnią dzienną liczbę zleceń zrealizowanych oraz średnią wartość pojedynczego zlecenia w poszczególnych systemach płatności w latach 2012-2018. Porównano również systemy płatności w Polsce dostarczane przez KIR z innymi systemami w drugiej połowie 2018 r. (abstrakt oryginalny)
Plan strategiczny Krajowej Izby Rozliczeniowej SA na lata 2001-2005 zakłada m.in. rezygnację z opartego na wymianie dokumentów papierowych systemu SYBIR, począwszy od 2004 r. na rzecz elektronicznego systemu ELIXIR. Artykuł przedstawia przesłanki wprowadzenia zmian dokonując porównania obydwu sytemów.
Omówiono polski system rozliczeniowy oraz przedstawiono wymogi UE w zakresie funkcjonowania systemów rozliczeniowych. Zaprezentowano model zbudowany na standardowej procedurze nettingu, operującej na pojedynczych transakcjach.
Pierwszym celem niniejszego artykułu jest uporządkowanie pojęć związanych z tematyką systemów transferu funduszy. Kolejnym zagadnieniem jest przedstawienie, na podstawie przyjętej systematyki, całościowego spojrzenia na polski system płatniczy. (fragment tekstu)
Jeszcze kilka lat temu większość banków była przeciwna tworzeniu systemu rozliczeń w euro. Banki będą mogły wykorzystać możliwości systemu rozliczeń transgranicznych.
Decyzja rezygnacji z opartego na wymianie dokumentów papierowych systemu SYBIR, począwszy od 2004 r. na rzecz elektronicznego systemu ELIXIR powoduje problemy związane z identyfikacją płatności w rozliczeniach międzybankowych. Artykuł omawia te problemy oraz zawiera propozycje ich rozwiązań poprzez wprowadzenie odpowiednich standardów regulujących dwie kwestie związane z kodami kreskowymi: ich symbolikę oraz treść komunikatu zawartego w kodzie. Autor rozważa dwa scenariusze: 1) wdrożenie standardu jednowymiarowego kodu kreskowego; 2) wdrożenie standardu kodu dwuwymiarowego.
Głównym celem artykułu jest przedstawienie typowych informatycznych systemów stosowanych w rozliczeniach międzybankowych. W pracy omówiono istotę i funkcje rozliczeń międzybankowych a także zaprezentowano i oceniono systemy Sybir i Elixir.
Celem artykułu jest prezentacja istoty i sposobu rozliczeń międzybankowych w Polsce oraz przyczyny konieczności ich zmian. Artykuł prezentuje obecny sposób rozliczeń międzybankowych w Polsce, wykorzystywany do rachunków krajowych, jak i międzynarodowych. Ponadto opracowanie zawiera krótki opis sytuacji pod koniec lat 80-tych. Na zakończenie w oparciu o analizę lat 2005-2007 została przedstawiona skala rozwoju i wzrost znaczenia operacji międzybankowych w systemie bankowym. (fragment tekstu)
Prezentowane opracowanie przybliża możliwe do zaoferowania scenariusze funkcjonowania systemu IMBIR1, którego głównym założeniem jest zautomatyzowanie przejścia z izby papierowej SYBIR na elektroniczny system ELIXIR. Na etapie przygotowania przez oddziały banków odpowiedniej grupy dokumentów przeznaczonych do przetwarzania w KIR SA i ich dostarczania do BRIR, przyjęte rozwiązania mogą łączyć się z zasadami funkcjonowania systemu SYBIR, natomiast rozrachunek będzie wiązał się wyłącznie z systemem ELIXIR. (fragment tekstu)
Omówiono ryzyko zawiązane z funkcjonowaniem międzybankowych systemów rozliczeniowych oraz przedstawiono kierunki rozwoju tych systemów w Polsce.
Rozliczenia, których źródłem są transakcje podmiotów gospodarczych i ludności, przebiegają pomiędzy oddziałami banku lub pomiędzy bankami, ściślej umiejscowionymi w nich rachunkami ewidencyjnymi. Wejściami do systemów rozliczeń bankowych są systemy księgowe banków, które mogą być prowadzone tradycyjnie techniką ręczną lub za pomocą techniki informacyjnej. Inicjacja rozliczenia dokonywana jest przez złożenie polecenia przelewu z rachunku dłużnika, przedstawienie czeku do realizacji bądź w wyniku wpłat gotówki przez klienta w celu dokonania jej transferu do innego oddziału lub banku. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż dokonanie wpłaty na rachunek własny lub beneficjanta w ramach tego samego oddziału nie jest objęte systemem rozliczeń bankowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.