Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 419

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internal audit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
The purpose of this quantitative, correlational research was to examine to what extent the personnel factors of internal auditing departments predict the control environment within the public sector. Using the 2013 COSO Internal Control-Integrated Framework as the theoretical framework, we addressed the extent to which the internal audit staffing size per engagement, professional development, and auditing experience of auditors predict the overall control environment and each of the five components of COSO. The results of six multiple linear regression models showed no statistically significant with the exception between professional development and Principle 4 - Recruitment. A nonparametric Kendall's tau-b correlation analysis revealed a significant relationship between professional development and Principle 4 Recruitment, τb = 0.388, p = 0.030. The results of this study may contribute to the positive global economy change by bringing into focus the role of auditing and its positive impact on the worldwide public auditing policy. (original abstract)
W artykule omówiono standardy opublikowane przez Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego, dotyczące bezpośrednio audytu wewnętrznego oraz standardy Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA). Następnie przedstawiono porównanie standardów IIA z bazylejskimi standardami audytu wewnętrznego oraz zaprezentowano zakres dostosowania polskich regulacji do standardów międzynarodowych.
W związku z tym, że audyt wewnętrzny w Polsce funkcjonuje stosunkowo krótko, w niniejszej pracy przedstawiono historię rozwoju audytu wewnętrznego na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych, z punktu widzenia jego roli i miejsca w przedsiębiorstwie. W tym celu poddano analizie, po pierwsze, argumenty stowarzyszeń zawodowych, których misją jest dążenie do profesjonalizmu w pracy audytorów wewnętrznych, po drugie, zmiany w zakresie pracy audytorów, które wystąpiły w konsekwencji nacisków zewnętrznych oraz redefinicji kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Przeobrażenia gospodarki polskiej, zwłaszcza w sferze dostarczania usług społecznościom lokalnym, doprowadziły do stopniowych zmian w sposobie zarządzania podległymi jednostkami i wprowadzeniem nowych relacji społeczeństwo - zarządzający. Kierunkiem, który dominuje jest odejście od tradycyjnego, administracyjnego modelu zarządzania podsektorem samorządowym, gdyż ten model nie odpowiada już w zasadzie wyzwaniom i oczekiwaniom społeczeństwa. Oczekuje ono elastycznego i aktywnego podejścia do zaspokajania swoich potrzeb, a nie formalizmu i często niedostosowania administracji do zmian w otoczeniu. Społeczność lokalna jest zainteresowana jak najlepszym poziomem zarządzania w sferze dostarczania dóbr i usług. Władze samorządowe powinny być nakierowane na kreowanie i stymulowanie rozwoju gospodarczego (lokalnego i regionalnego), bowiem polityka państwa jest skupiona na kształtowaniu makroproporcji w gospodarce i nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów gospodarczych regionów, powiatów, gmin, miast, czy wsi .Tak dokonany (dość ostro) podział aktywności władz publicznych (samorządowych i państwowych) powoduje, że samorząd terytorialny jest świadomy swojej roli w poszukiwaniu różnych sposobów aktywizacji gospodarczej i rozwoju przestrzeni. W tym celu buduje plany zagospodarowania przestrzeni oraz strategii rozwoju. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono instrument audytu wewnętrznego, przesłanki jego wprowadzenia, istotę, cele, zakres i miejsce w sektorze finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów i procedury prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce. Na podstawie przeprowadzonych badań dokonano analizy funkcjonowania audytu wewnętrznego w sektorze samorządowym, z uwzględnieniem najważniejszych jego elementów. W oparciu o wyniki badań sformułowano wnioski końcowe.(abstrakt oryginalny)
Audyt wewnętrzny jest częścią systemu zarządzania jednostkami sektora finansów publicznych. Prawidłowe sformułowanie istoty, zadań i zakresu audytu ma wpływ na zastosowanie odpowiednich metod i procedur pozwalających racjonalnie i skutecznie gospodarować środkami publicznymi. Prawidłowo zdefiniowane obszary badań audytowych pozwalają na dobór metod badawczych, przy czym podstawowym kryterium wyznaczjącym zakres badań są zidentyfikowane rodzaje i zakresy ryzyka. Procedury i organizacja audytu wewnętrznego umożliwiają jednolite prowadzenie badań oraz ich komunikowanie odbiorcom w celu oceny działań i podejmowania prawidłowych decyzji. (fragment tekstu)
Audyt wewnętrzny jest częścią systemu zarządzania jednostkami sektora finansów publicznych. Prawidłowe sformułowanie istoty, zadań i zakresu audytu ma wpływ na zastosowanie odpowiednich metod i procedur pozwalających racjonalnie i skutecznie gospodarować środkami publicznymi. Prawidłowo zdefiniowane obszary badań audytowych pozwalają na dobór metod badawczych, przy czym podstawowym kryterium wyznaczjącym zakres badań są zidentyfikowane rodzaje i zakresy ryzyka. Procedury i organizacja audytu wewnętrznego umożliwiają jednolite prowadzenie badań oraz ich komunikowanie odbiorcom w celu oceny działań i podejmowania prawidłowych decyzji. (fragment tekstu)
Procedury powinny prowadzić do określenia i oceny sposobów funkcjonowania wyodrębnionych obszarów jednostek. (...) Procedury audytu wewnętrznego to części składowe procesu audytowania (badania) danej komórki funkcjonującej w ramach danej jednostki organizacyjnej, a także jednostki jako całości. Pozwalają one na skuteczne zarządzanie oraz ułatwiają pracę nowym pracownikom, gdyż zawierają wiedzę umożliwiającą wykonywanie obowiązków (zadań, czynności). Dzięki stosowaniu procedur komórka audytu wewnętrznego (KAW) realizuje swoje zadania w sposób standardowy, stosując jednolite rozwiązania (drogę dokumentu) oraz jednolite wzory dokumentów. (fragment tekstu)
W opracowaniu przyjęto założenie, że poprawne funkcjonowanie szeroko rozumianej kontroli wymaga doboru odpowiednich narzędzi, a w szczególności stosowania adekwatnych metod i procedur badania audytowego. Celem było zatem przedstawienie metod i procedur badania audytowego, które zgodnie z przepisami prawa i dorobkiem teoretycznym oraz praktycznym powinny być stosowane w audycie jednostek sektora finansów publicznych. Treść opracowania zawiera (...) omówienie i analizę takich zagadnień, jak: klasyfikacja audytu, organizacja i procedury audytu wewnętrznego, sposoby badania ryzyka w pracach audytora, metody audytu operacyjnego, finansowego i kontroli finansowej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wybrane teorie ekonomiczne i społeczne jako podstawa badań audytu wewnętrznego
80%
Artykuł powstał jako kontynuacja studiów literatury poświęconych teoriom audytu wewnętrznego. Jego celem jest uzupełnienie luki w polskiej literaturze naukowej poprzez prezentację wybranych teorii audytu wewnętrznego. W artykule zostały opisane następujące teorie: strukturacji, interesariuszy, służebności, uwarunkowań sytuacyjnych, legitymizacji, behawioralna teoria firmy, aktora-sieci, przedsiębiorcza F. Knighta. W podsumowaniu wskazano problemy (pytania) badawcze wynikające z przyjęcia każdej z tych teorii jako podstawy badań empirycznych nad audytem wewnętrznym. Przyjęcie różnych teorii, nawet pozornie niezwiązanych z danym zjawiskiem społeczno-ekonomicznym, umożliwia postrzeganie go z różnych punktów widzenia, odkrywanie nowych znaczeń i zależności. Niniejszy artykuł należy zatem uznać za zachętę do wieloaspektowego rozpatrywania problematyki audytu wewnętrznego i inspirację do badań nad jego istotą i funkcjonowaniem(abstrakt oryginalny)
W 2017 roku opublikowana została ustawa wprowadzająca system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieć szpitali), będąca nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sieć szpitali rozpoczęła funkcjonowanie 1 października 2017 roku. Zmiana zasad finansowania świadczeń w ramach leczenia szpitalnego, a częściowo również w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ma usprawnić funkcjonowanie szpitali. Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie nastąpiły na rynku świadczeń zdrowotnych w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy. W artykule wykorzystano analizę literatury i aktów prawnych. Oceny efektów zmian będzie można dokonać po kilku latach funkcjonowania sieci szpitali(abstrakt oryginalny)
Audyt wewnętrzny jest ważnym elementem procesu zarządzania jednostką. Sam audyt jako wydzielony obszar działania również podlega zarządzaniu. Aby audyt wewnętrzny był efektywny i skuteczny musi podlegać okresowej ocenie. Wymaga to zidentyfikowania obszaru zarządzanego oraz opisania go za pomocą charakterystyk liczbowych i częściowo jakościowych. Samoocena audytu wewnętrznego powinna być dokonywana okresowo i stanowić podstawę do przebudowy struktury lub metod pracy komórki audytu. Aby uzyskać ogólną ocenę należy określić podstawowe kryteria oceny, a następnie dokonać wyboru sposobu oceny stanu audytu wewnętrznego. Pozwala to na uzyskanie wartości liczbowych dla oceny skuteczności i efektywności audytu. Monitoring osiąganych wartości pozwala określić zmiany świadczące między innymi o poprawie skuteczności bądź pogorszeniu efektywności, co powinno skłonić kierownictwo do podjęcia stosownych działań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie kontroli wewnętrznej oraz problem jej standaryzacji. Istotę kontroli wewnętrznej powiązano z zasadami sporządzania sprawozdań finansowych, od których przestrzegania zależy wiarygodność informacji o sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowym jednostki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Na Ukrainie, jak i zagranicą, problem audytu oraz jakości świadcz onych usług audytowych rośnie stopniowo. Na podstawie wniosków z audytu, szerokie grono użytkowników informacji finansowych, podejmuje decyzje ekonomiczne. Jednymi z nich są uczestnicy rynku papierów wartościowych. Autor koncentruje się na kwestii jakości audytu. (abstrakt oryginalny)
Aktualnie audyt wewnętrzny obejmuje nie tylko ocenę skuteczności kontroli wewnętrznej, ale ma również znaczny udział w zarządzaniu ryzykiem i realizacji zadań nadzoru korporacyjnego. W artykule wyjaśniono istotę nadzoru korporacyjnego (organizacyjnego) i rolę audytu wewnętrznego w sprawowaniu nadzoru korporacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Funkcja doradcza audytu wewnętrznego sprawia, że jego miejsce w strukturze organizacyjnej jednostki oraz struktura wewnętrzna komórki audytu wewnętrznego są bardzo ważne. Audyt wewnętrzny może funkcjonować w jednostce jako zespół zadaniowy, komórka do spraw audytu. Możliwe jest również skorzystanie z outsourcingu lub sektorowego zespołu zadaniowego. Celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych rozwiązań organizacyjnych audytu wewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
Audyt wewnętrzny sektora publicznego na Litwie został ustanowiony pod koniec XX wieku w związku z wymaganiami Unii Europejskiej oraz koniecznością rozwoju mechanizmów państwowej administracji. Zdecentralizowany model audytu wewnętrznego stosowany na Łotwie jest podobny do stosowanego w innych krajach Unii Europejskiej. Autorzy w artykule analizują informacje z audytu wewnętrznego przeprowadzonego w 21 państwowych instytucjach administracyjnych w przedziale czasu od 2003 do 2007. Analiza ta pozwala na zidentyfikowanie najbardziej charakterystycznych ale wciąż nierozwiązanych problemów. Problemy te są zaprezentowane w artykule.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie wybranych zagadnień, które mogą być objęte audytem zamówień publicznych współfinansowanych z funduszy unijnych. Na potrzeby opracowania obszarów, które powinny być badane przez audytorów wewnętrznych, dokonano analizy wyników kontroli prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Efektem prowadzonych badań było opracowanie listy zagadnień, które mogą być brane pod uwagę podczas prowadzenia zadań audytowych związanych z zamówieniami publicznymi w projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono, na podstawie statutowych dokumentów źródłowych IIA Polska, początki i ewolucyjny rozwój audytu wewnętrznego oraz proces budowy i integracji środowiska audytorów wewnętrznych. Zaprezentowano działania osób, które w Polsce w połowie lat 90. ubiegłego wieku podjęły się trudnej "pracy u podstaw" w promowaniu funkcji audytu wewnętrznego w sektorze bankowym, przedsiębiorstw i publicznym. Wybrany model IIA Global, składający się z Definicji audytu wewnętrznego, Kodeksu etyki oraz Międzynarodowych standardów audytu wewnętrznego, przyjął się na stałe i służy do usprawniania działalności operacyjnej w organizacjach, w oparciu o niezależną, obiektywną, systematyczną i dokonywaną w uporządkowany sposób ocenę procesów zarządzania ryzykiem, kontroli i ładu organizacyjnego. Środowisko audytorów wewnętrznych wspiera się poprzez wymianę doświadczeń, wzmacniając integrację i znaczenie funkcji audytu wewnętrznego w procesach zarządzania opartych na ocenie ryzyka.(abstrakt oryginalny)
20
80%
Jednostki samorządu terytorialnego na mocy ustawy o finansach publicznych prowadzą audyt wewnętrzny, którego założeniem jest usprawnianie działań jednostki, wspieranie kierownictwa w realizacji celów i zadań, poprzez systematyczną ocenę prowadzonej kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Audyt wewnętrzny powinien być realizowany w myśl obowiązujących przepisów, przy zastosowaniu odpowiednich metod jego prowadzenia. Próba oceny stanu wdrożenia audytu wewnętrznego w polskim sektorze publicznym wymaga, między innymi, zweryfikowania stosowanych praktyk prowadzenia audytu w jednostkach samorządu terytorialnego, co też stanowiło cel niniejszego opracowania. W badaniach wykorzystano analizę literatury przedmiotu i regulacji prawa w zakresie audytu wewnętrznego oraz obserwację efektów prac podejmowanych przez audytora wybranej gminy. Weryfikacji i ocenie poddano plany audytów i sprawozdania z ich wykonania w gminie Warka za lata 2009-2018 w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa. W artykule wyznaczono kierunki dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.