Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internal control system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono możliwe formy wsparcia procesu wdrażania i monitorowania systemu kontroli zarządczej przez audyt wewnętrzny przy wykorzystaniu doświadczeń komórki audytu wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Przykład ten posłuży analizie możliwych płaszczyzn współpracy ze służbami kontroli zarządczej i zarządzania ryzykiem powołanymi w organizacji. Podstawowym założeniem poniższej analizy jest bowiem fakt funkcjonowania w tej samej organizacji zarówno audytora bądź audytorów wewnętrznych, jak i pracownika lub pracowników, którym powierzone zostały obowiązki i uprawnienia związane z koordynacją procesów dotyczących systemu kontroli zarządczej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja istoty badań próbkowych zgodności, tj. badań systemu kontroli wewnętrznej, wykonywanych w ramach weryfikacji ksiąg rachunkowych. Równocześnie dokonana zostanie systematyka metod badań zgodności, umożliwiająca wskazanie na ich zalety oraz wady, co powinno pozwolić na ocenę możliwości ich efektywnego stosowania przez biegłego rewidenta czy też kontrolera. (fragment tekstu)
Obecnie coraz częściej odbiega się od czysto funkcjonalnego spojrzenia na kontrolę wewnętrzną i przedstawia się ją w ujęciu systemowym, mówiąc o systemie kontroli wewnętrznej (SKW) jako systemie obejmującym podstawy kierownictwa, metody, procedury oraz inne środki, które mają dawać racjonalną pewność, że osiągnięte zostaną cele jednostki gospodarczej. (…) Niestety, takie podejście napotyka często szereg trudności – głownie natury organizacyjnej. Dlatego celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobu organizacji podstawowych elementów SKW w przedsiębiorstwie oraz warunków efektywnego jej funkcjonowania. (fragment tekstu)
Ryzyko jest nierozerwalnym elementem każdej organizacji bez względu na rodzaj i charakter prowadzonej działalności. Powoduje ono, że jednostki popełniają błędy, wśród których jednych można uniknąć, a innych z kolej nie da się obejść, ale z pewnością można podejmować działania, które pozwolą je przewidywać. W tym celu niezbędny jest właściwie działający system kontroli wewnętrznej, za którego organizację i działanie odpowiedzialność ponosi zarządzający jednostką. System ten powinien stanowić pierwszą linię obrony organizacji przed pojawiającymi się zagrożeniami. Celem publikacji jest przedstawienie istoty i znaczenia ryzyka korporacyjnego dla organizacji oraz zaprezentowanie miejsca oraz roli systemu kontroli wewnętrznej w zakresie monitorowania i ograniczania ryzyka, a także osób za to odpowiedzialnych. W tym celu w publikacji zaprezentowano schemat funkcjonowania systemu kontroli wewnętrznej ukierunkowanego na zarządzanie ryzykiem w organizacji.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Mechanizmy kontroli dotyczące operacji finansowych i gospodarczych
84%
W artykule przedstawiono znaczenie publicznej wewnętrznej kontroli finansowej. Zwrócono uwagę na kontrolę finansową istotną z punktu widzenia ochrony finansów publicznych, stanowiącą część systemu kontroli wewnętrznej. Podkreślono, iż kontrola wewnętrzna jest narzędziem zabezpieczającym jednostkę organizacyjną przed niezrealizowaniem jej celów oraz zapewnia działania zgodne z prawem. Dokonano oceny procesów ewidencji, zatwierdzania i weryfikacji operacji finansowych i gospodarczych. System kontroli zarządczej wymusza stosowanie procedur pozwalających na bardzo dokładne i terminowe ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w organizacji. W związku z tym omówiono również decentralizacje zarządzania i odpowiedzialności w obszarze kontroli zarządczej. CONTROL(abstrakt oryginalny)
Nowa rola komitetu audytu i koncepcja zintegrowanego programu audytu w zakładach ubezpieczeń i zakładach reasekuracji Komitet audytu i system kontroli wewnętrznej stanowią zasadnicze elementy sprawowanego corporate governance w polskim sektorze instytucji ubezpieczeniowych. Istotnym uzupełnieniem funkcji kontroli wewnętrznej w instytucji jest rewizja finansowa, wykonywana przez biegłego rewidenta, jak również zewnętrzny nadzór finansowy. W opracowaniu opisano wpływ nowelizacji przepisów prawnych i innych regulacji na tworzenie wewnętrznego systemu nadzoru w instytucjach sektora ubezpieczeń. Omówiono rolę, funkcje i zadania komitetu audytu jako organu wspomagającego efektywny nadzór wewnętrzny w instytucjach sektora ubezpieczeń. Artykuł prezentuje autorską koncepcję zintegrowanego programu audytu w instytucjach tego sektora. Metodą badawczą przyjętą w opracowaniu jest analiza regulacji z zakresu nadzoru wewnętrznego i wnioskowanie. (abstrakt oryginalny)
Wewnętrzny system kontroli nie jest żadnego rodzaju ograniczeniem swobody działalności przedsiębiorstwa, a wręcz może przyczynić się do wzrostu znaczenia organizacji na globalnym rynku. Jego wdrożenie i utrzymywanie chroni firmę przed przeprowadzeniem transakcji handlowej z nieuczciwym partnerem, a tym samym przed współodpowiedzialnością związaną z nieprawidłowym użyciem towaru lub technologii o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa. System ten jest także narzędziem zapewniania bezpieczeństwa państwa oraz utrzymania międzynarodowego pokoju. W artykule przedstawiono istotę wewnętrznego systemu kontroli oraz podstawy prawne jego działania.
Wyjaśniono rolę i znaczenie kontroli finansowej. Scharakteryzowano elementy kontroli zewnętrznej i wewnętrznej. Omówiono także propozycje mające na celu dostosowanie polskiego systemu kontroli finansowej do wymagań Unii Europejskiej.
Przedmiotem artykułu jest analiza funkcjonowania i próba umiejscowienia audytu wewnętrznego i kontroli wewnętrznej w systemie kontroli zarządczej jednostek samorządu terytorialnego (jst) w Polsce. Celem jest wyjaśnienie pojęcia kontroli zarządczej w jst oraz wskazanie obszarów działania audytora wewnętrznego oraz kontroli wewnętrznej w kontekście zapisów ustawy o finansach publicznych (dalej: uofp). Dokonanie próby umiejscowienia tych komórek w strukturze organizacyjnej jst oraz próby ukazania wspólnych obszarów ich działania stanowi cel badawczy publikacji. Jako metodykę analizy zagadnienia zastosowano badania literaturowe, przegląd regulacji prawnych i źródeł internetowych. Oparto się przede wszystkim na literaturze przedmiotu. Przedstawiona w artykule charakterystyka systemu kontroli zarządczej z ważnymi jej elementami, takimi jak: audyt wewnętrzny czy kontrola wewnętrzna, stanowi usystematyzowanie wiedzy w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
10
84%
Celem artykułu jest zaprezentowanie monitorowania jako funkcji zarządzania, jego roli i zadań w jednostce. W opracowaniu przedstawiono elementy, jakie stanowią o skutecznym i efektywnym monitorowaniu organizacji, odpowiedzialność w tym zakresie oraz opisano przebieg procesu monitorowania. W publikacji wykorzystano wytyczne instytucji The Committe of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission1 (COSO), które są implementowane w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i innych instytucjach prywatnych oraz publicznych. Do tej pory działalność wskazanych organizacji opierała się na modelach COSO I2 i COSO II3, COSO III4 jest innowacyjnym narzędziem, które pojawiło się stosunkowo niedawno, a jego założeniem jest monitorowanie systemu kontroli wewnętrznej jednostki. Stąd w treści opracowania zaprezentowano cele i założenie monitorowania jako jednej z funkcji zarządzania, opierając się na modelu COSO III, a także wskazano jego zastosowanie.(fragment tekstu)
Badania empiryczne pokazują jednoznacznie, że systemy kontroli wewnętrznej przeżywają głęboki kryzys niewiarygodności i nieefektywności. Aby temu zaradzić, podejmowane są liczne działania o charakterze wewnątrzorganizacyjnym i szerszym, globalnym. Pojawiły się liczne koncepcie i pomysły, jak naprawić przestarzałe systemy kontroli. Jednak najczęściej stosowaną metodą jest wyeliminowanie nieefektywnego systemu kontroli ze struktur zarządzania lub zastępowane go systemami zdobywania informacji o bieżącej sytuacji, np. systemami monitoringu i wczesnego ostrzegania. W ramach realizowanych pomysłów na outsourcing, przenosi się poza rdzeń organizacji również służby kontrolne, w nadziei, że otrzymywane raporty będą bardziej obiektywne i uzyskane mniejszym nakładem. Kariera, jaką robi kontroling, który metodologicznie zrywa z rygoryzmem badań kontrolnych i nastawia się na doradztwo, a nie tropienie nieprawidłowości, również wpływa na postrzeganie systemu kontroli wewnętrznej jako ociężałego, nadmiernie zbiurokratyzowanego, mało przydatnego dla podejmujących decyzje menedżerów. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania było zwrócenie uwagi na potrzebę zwiększenia efektywności działań organizacji publicznych poprzez właściwe stosowanie audytu wewnętrznego jako narzędzia wspomagającego procesy zarządzania. Jakość zarządzania publicznego staje się kluczową dla rozwoju kraju, regionu, powiatu, gminy, dlatego dużą wagę należy przykładać do audytu, który ma uruchomić mechanizm działań poprawy i doskonalenia pracy organizacji, mechanizm bodźców reformatorskich: efektywnościowych, w tym oszczędnościowych. Podkreśla się potrzebę skuteczności i efektywności działań w sektorze. który pozbawiony jest konkurencyjności. (fragment tekstu)
Audytor wewnętrzny jest osobą, która poprzez swoją pracę powinna starać się usprawniać system zarządzania organizacją i przyczyniać się do budowy ładu organizacyjnego. Usprawniać nie zawsze znaczy zmieniać. Efektywna realizacja funkcji audytu wewnętrznego polega na realizacji zarówno funkcji zapewniającej, jak i doradczej. Funkcja zapewniająca audytu wewnętrznego polega na systematycznej ocenie organizacji w celu zapewnienia kierownictwa jednostki - w szczególności w sektorze publicznym - o działaniu zgodnym z prawem. (fragment tekstu)
Kontrola zarządcza na płaszczyźnie normatywnej jest instytucją uregulowaną w ustawie o finansach publicznych. Przedstawienie kontroli zarządczej wymaga jednak wyjścia poza sferę prawa administracyjnego czy finansowego i pokazania związków z dyscypliną naukową nazywaną zarządzaniem publicznym czy szerzej nauką o zarządzaniu. Istotne wydaje się także przedstawienie zagranicznych (przede wszystkim europejskich) rozwiązań w zakresie kontroli zarządczej. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest próba określenia roli jaką powinien pełnić efektywnie funkcjonujący system kontroli wewnętrznej w usprawnianiu realizacji procesów innowacyjnych. Metodologia badania - Na potrzeby artykułu wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu i regulacji prawnych, obserwację praktyki gospodarczej w zakresie realizacji, kontroli i audytu procesów innowacyjnych (realizacja projektów badawczo-rozwojowych w programach ramowych Unii Europejskiej). Wynik - Efektem prowadzonych badań jest określenie zasad opracowania procedur kontroli wewnętrznej celem zapobiegania nieprawidłowościom pojawiającym się przy realizacji procesów innowacyjnych. Oryginalność/wartość - Brak kompleksowego opracowania dotyczącego sposobu organizacji systemu kontroli wewnętrznej w zakresie działalności innowacyjnej determinuje zasadność prowadzenia badań w niniejszym obszarze. Artykuł ma charakter aplikacyjny, a jego wyniki mogą być wykorzystane w procesie opracowania procedur kontroli wewnętrznej w podmiotach realizujących projekty innowacyjne.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem niniejszego opracowania jest prezentacja istoty współczesnego audytu wewnętrznego, jako systemu badania, oceny i poprawy efektywności kontroli i zarządzania, zintegrowanego, wbudowanego w systemy: informacyjno-kontrolny i zarządzania jednostką, realizującego wiele zadań w obszarze całej jednostki, w tym obok sfery rachunkowo-księgowej w sferze kontrolno-zarządczej. Celem opracowania jest również prezentacja specyfiki sektora polskich finansów publicznych oraz zarządzania i kontroli w jednostkach tego sektora. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest omówienie standardów kontroli wewnętrznej w gminie, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia kontroli wewnętrznej w zakresie efektywności działań organizacji gminnej. Ustalenie, utrzymanie i rozwijanie standardów kontroli wymaga procesu doskonalenia, dlatego też w opracowaniu przybliżono audyt wewnętrzny i controlling jako niezbędne elementy tego procesu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono przepisy prawne i standardy kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych oraz podstawy formalne nowo tworzonych struktur systemów zarządzania i kontroli w instytucjach sektora finansowego. Wskazano najważniejsze podobieństwa i różnice między kontrolą zarządczą w sektorze publicznym a systemami zarządzania w instytucjach sektora finansowego. Określono również niedostatki w regulacjach oraz potencjalne kierunki rozwoju tych systemów w instytucjach finansowych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Uwarunkowania prawno-ekonomiczne transportu materiałów strategicznych w Polsce
84%
Jednym z zasadniczych problemów odnośnie materiałów strategicznych jest ich przemieszczanie. Istotnym elementem jest także zagadnienie uwarunkowań prawnych tego zagadnienia. Polska po przystąpieniu do UE musiała dostosować obszar prawny tego zagadnienia do wymogów UE. Istotnym problemem jest także kontrola jakościowa zagadnienia transportu materiałów strategicznych. (abstrakt oryginalny)
Dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze wymusza nieustanne weryfikowanie aktualności przepisów regulujących zasady przeprowadzania badań sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Jedną z najważniejszych modyfikacji w zakresie rewizji finansowej była nowelizacja Międzynarodowego Standardu Badania 315. Szczególny nacisk został nałożony na konieczność szczegółowej analizy działania systemu kontroli wewnętrznej w jednostce oraz potencjalnych luk i ryzyk wpływających na wartość informacyjną sprawozdania finansowego. Zmodyfikowany standard wskazuje na coraz większą potrzebę skupienia się na ryzyku istotnego zniekształcenia, które w znacznym stopniu może oddziaływać na wartość informacyjną sprawozdania finansowego oraz zaburzać całościowy obraz sytuacji finansowej i ekonomicznej jednostki.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.