Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internalisation of external costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem badań było scharakteryzowanie nowej koncepcji sprzyjającej internalizacji efektów zewnętrznych - climate-smart agriculture (CSA). Podjęto problem środowiskowych efektów zewnętrznych pojawiających się w wyniku produkcji rolnej. Produkcja rolnicza jest złożonym procesem, w wyniku którego powstają zróżnicowane produkty. Zakres dóbr i usług oferowanych przez producentów rolnych wykracza poza granice określane przez rynek. Szczególnie ważna jest tu relacja rolnictwo - środowisko, ponieważ to właśnie oddziaływanie na środowisko naturalne może skutkować zmianami w ilości i jakości wielu środowiskowych dóbr publicznych, których konsumpcją zainteresowane jest społeczeństwo. Rozważania miały charakter przeglądowy i miały na celu wskazanie zasadności implementacji rozwiązań promowanych w ramach CSA w kontekście negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko naturalne. Stwierdzono, że realizacja założeń CSA może przyczynić się do niwelowania negatywnych bodźców pochodzenia rolniczego, ograniczających społeczne korzyści z konsumpcji wielu środowiskowych dóbr publicznych.(abstrakt oryginalny)
Działania legislacyjne Unii Europejskiej odnoszące się do kwestii kosztów zewnętrznych transportu zapoczątkowane zostały już we wczesnych latach 70. We wstępnej fazie nie były to działania kompleksowe i spójne, odnosiły się wyłącznie do kwestii czystości spalin oraz hałasu. Nie miały one również charakteru działań internalizacyjnych, a ich zadaniem było ograniczanie skali i negatywnych efektów. Od roku 1995, tj. publikacji Zielonej Księgi Transportu, odnoszącej się do opłat transportowych, można mówić o rozpoczęciu procesu kompleksowej identyfikacji problemu i kształtowania polityki internalizacji kosztów zewnętrznych transportu. Aktualnie o jej przyszłym kształcie można wnioskować z dokumentów opublikowanych pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Były to: Komunikat nr 435 z 2008 roku Strategia na rzecz wdrożenia internalizacji kosztów zewnętrznych ; Komunikat Komisji Ekologiczny transport ; Propozycja Dyrektywy zmieniającej Dyrektywę 1999/62/WE w sprawie opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe oraz przede wszystkim Biała Księga polityki transportowej z 2011 roku Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportowego.(abstrakt autora)
Energia to podstawowy czynnik gwarantujący rozwój społeczno - gospodarczy i poprawę jakości życia. Dotychczasowy sposób wytwarzania i użytkowania energii na świecie nie może być utrzymany. Technologia produkcji musi ulec zmianie, jeżeli całkowita ilość zużytej energii ma w sposób istotny wzrosnąć. Konieczność ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz innych gazów i substancji do atmosfery wiąże się z potrzebą wzrostu wydajności produkcji i konsumpcji energii, szczególnie w odniesieniu do niekonwencjonalnych źródeł energii. Wszystkie źródła energii powinny być wykorzystywane z uwzględnieniem skutków ich oddziaływania na atmosferę, zdrowie i środowisko. Niewątpliwie istotnym elementem takich analiz stanie się metodologia oceny kosztów zewnętrznych, zmierzająca do obiektywizacji oceny pełnych skutków działań po stronie podażowej bilansu energii elektrycznej. Analizy przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazały znaczący udział kosztów zewnętrznych w kształtowaniu rzeczywistych kosztów wytwarzania energii elektrycznej oraz również znaczące zróżnicowanie tych kosztów w zależności od specyficznych uwarunkowań lokalnych.(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie możliwości internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych generowanych przez banki za pośrednictwem wprowadzonego w Polsce na początku 2016 roku podatku bankowego. Przeprowadzone na potrzeby niniejszej pracy badania uwzględniają adaptacyjną odpowiedź banków na wprowadzoną daninę (optymalizacja podatkowa) oraz łączne skutki tejże odpowiedzi poprzez grupową aktywność, m.in. na rynku międzybankowym oraz rynku krajowego długu skarbowego. Empiryczna ocena skutków wprowadzenia podatku bankowego oraz ewaluacja jego potencjału do internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych została dokonana na podstawie danych statystycznych z lat 2015-2017. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Unijne metody internalizacji kosztów zewnętrznych transportu a sytuacja w Polsce
100%
Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe środki proponowane przez Unię Europejską w celu internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych transportu. Problem ten jest nagłaśniany od wielu lat na całym świecie i wymaga szybkiej interwencji w celu uniknięcia degradacji środowiska oraz zmniejszenia zagrożenia dla zdrowia i życia ludności. Polska jako nowy członek Unii również powinna w coraz większym stopniu wdrażać instrumenty internalizacji kosztów zewnętrznych, zwłaszcza, że należy do krajów, w których są one największe(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Financial Instruments for Sustainable Transport - Effectiveness and Efficiency
100%
Negatywne efekty zewnętrzne generowane przez systemy transportowe i ich użytkowników z jednej strony, jak też pozytywne efekty zewnętrzne warunkujące możliwości wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego z drugiej sprawiają, że transport stanowi newralgiczny sektor z punktu widzenia dążenia do zrównoważonego rozwoju. Rozwinięto szereg narzędzi o różnym charakterze, ukierunkowanych na zrównoważony rozwój transportu. Istotną grupę stanowią instrumenty finansowe, zwane często ekonomiczno-rynkowymi. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie przykładów internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych transportu za pomocą wybranych narzędzi finansowych, a także ocenę wydajności oraz efektywności tych narzędzi w kontekście budowania rzeczywistych podstaw zrównoważonego rozwoju transportu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podział kosztów zewnętrznych w transporcie samochodowym. Opisano metody, dzięki którym wyliczane są poszczególne grupy kosztów oraz internalizacja kosztów zewnętrznych mające na celu uzyskanie środków finansowych na przeciwdziałanie negatywnym skutkom działalności transportu samochodowego. Przedstawiono przykładowe modele estymacji różnych kategorii kosztów transportowych. Na podstawie opracowania Parlamentu Europejskiego wskazano wagę każdego czynnika zewnętrznego według różnych rodzajów transportu. Dla każdego czynnika określono najczęściej stosowane podejście metodyczne wraz z najważniejszymi zmiennymi, które uwzględniono przy ustalaniu estymacji kosztów. Według badań i analiz wykazano, iż transport samochodowy ma najwyższe wskaźniki ze wszystkich rodzajów transportu w generowaniu wysokich kosztów zewnętrznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano teoretyczne podstawy podejmowania optymalnych decyzji z zakresu długoterminowego planowania rozwoju sektorów energetycznych, oparte na analizie kosztów i korzyści. Przedstawiona teoria posłużyła do przeprowadzenia analizy kosztów i korzyści związanych z internalizacją kosztów zewnętrznych powodowanych emisją zanieczyszczeń gazowych na etapie produkcji energii. Wykorzystano w tym celu model służący do prognozowania rozwoju krajowego sektora wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz szacunki kosztów zewnętrznych powodowanych emisją zanieczyszczeń gazowych. Analizę przeprowadzono dla trzech scenariuszy badawczych, zróżnicowanych zakresem internalizacji kosztów zewnętrznych. Wyniki potwierdzają tezę, że im większy jej zakres (np. poprzez wprowadzenie unijnych regulacji środowiskowych), wymuszający poważne zmiany strukturalne w krajowym sektorze energetycznym, tym efektywniejszy z punktu widzenia społeczeństwa kierunek rozwoju sektora energetycznego. (abstrakt oryginalny)
Banki, postrzegane pierwotnie jako instytucje ograniczające skutki nieefektywności rynków finansowych, stały się przed blisko 10 laty istotnym źródłem negatywnych efektów zewnętrznych, których materializacja jest postrzegana jako jedna z głównych przesłanek wybuchu drugiego największego kryzysu finansowego ostatniego stulecia. Poprzez globalne rynki finansowe, interakcje z realną sferą gospodarki oraz poprzez kanał deficytu finansów publicznych kryzys ten uzyskał głęboki wymiar społeczny, dotykając również mieszkańców krajów, których gospodarki posiadały pierwotnie zdrowe fundamenty finansowe i makroekonomiczne.(fragment tekstu)
Transport drogowy, mimo iż stanowi kluczową rolę w gospodarczym i społecznym życiu kraju, ma destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Jego negatywny wpływ wyrazić można przy pomocy kosztów zewnętrznych. W artykule przeanalizowano opłaty drogowe dla wybranej relacji międzynarodowej przewozu ładunków. Wyznaczone zostały koszty zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza dla wybranych substancji szkodliwych. Opłaty drogowe, jako jeden z instrumentów internalizacji kosztów zewnętrznych tran sportu drogowego w aspekcie jego wpływu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zostały porównane z kosztami zewnętrznymi. Przeprowadzono ocenę kosztów dla każdego kraju przebiegu trasy przewozu, uwzględniając specyfikę poszczególnych krajów zarówno po d względem systemów pobierania opłat jak również różnic w wysokości kosztów zewnętrznych emisji poszczególnych substancji szkodliwych. Przedstawiono stopień internalizacji kosztów zewnętrznych zanieczyszczenia dla poszczególnych emitorów i dla każdego kraju. Na podstawie przeprowadzonych badań zaprezentowano jak poszczególne systemy opłat drogowych wpływają na internalizację kosztów zewnętrznych zanieczyszczenia powietrza przez transport drogowy. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ekonomiczne i ekologiczne efekty zewnętrzne w planowaniu przestrzennym
84%
Gospodarowanie przestrzenią jest zadaniem trudnym, zwłaszcza w kontekście ograniczoności dostępnych zasobów. Ponadto w związku z wytwarzaniem dóbr publicznych i prywatnych generowane są w przestrzeni miasta efekty zewnętrzne. Mając na względzie złożoność tego problemu, w artykule podjęto dyskusję teoretyczną na temat problematyki efektów zewnętrznych (spillover) w planowaniu zabudowy przestrzeni, zwłaszcza tych przeznaczanych pod zabudowę mieszkaniową. Rozważania skupiono na ekonomicznych, ale także przyrodniczych oraz technologicznych efektach zewnętrznych towarzyszących gospodarce przestrzennej.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Internalizacja kosztów zewnętrzynch w transporcie
84%
Przystąpienie Polski do UE spowodowało gwałtowny wzrost natężenia ruchu na drogach, zwłaszcza pojazdów ciężkich. Procesy gospodarcze związane z transportem generują koszty zewnętrzne, które w różnym stopniu obciążają poszczególne gałęzie transportu. Są to koszty spowodowane np. zjawiskiem kongestii, wypadkami drogowymi, zanieczyszczeniem środowiska, hałasem. Nierówny wzrost przewozów w poszczególnych gałęziach transportu świadczy o pominięciu części kosztów zewnętrznych w cenie przewozów. Europejska Polityka Transportowa wskazuje na konieczność internacjonalizacji kosztów zewnętrznych transportu poprzez pełne wdrożenie zasady "zanieczyszczający płaci". Ma to umożliwić niezakłóconą wolnorynkową konkurencję pomiędzy gałęziami transportu. Polityka państw UE powinna skoncentrować się na tym, aby cena usługi transportowej odzwierciedlała również jej negatywne oddziaływanie na środowisko.(abstrakt oryginalny)
Istotą wprowadzania opłat związanych z internalizacją kosztów zewnętrznych jest wpływanie na decyzje użytkowników i zachęcanie ich do używania mniej zanieczyszczających pojazdów, optymalizowania trasy, a przede wszystkim zwiększenia świadomości skutków zewnętrznych kosztów transportu. Przepustowość poszczególnych odcinków sieci drogowej będzie wykorzystywana bardziej racjonalnie i efektywnie poprzez redukcję wąskich gardeł i mniejszą stratę czasu. W długim okresie przewoźnicy drogowi będą zmuszeni do reorganizacji ich łańcuchów logistycznych i dostosowania systemu modalnego do rzeczywistości ekonomicznej, z korzystnym skutkiem zarówno dla środowiska, jak i dla samego systemu transportowego. Wśród konsekwencji zastosowania omawianych propozycji można wymienić w szczególności: 1) modyfikację trasy samochodów dużych ładowności (heavy goods vehicles, HGV). Biorąc pod uwagę, że ruch samochodowy przebiegający przez wrażliwe obszary może być poddany wyższym opłatom, będzie on skierowywany na trasy mniej wrażliwe, o mniejszym zatłoczeniu i przebiegające przez tereny niezabudowane; 2) modyfikację floty samochodów dużych ładowności. Opłata za tonę dla małych/średnich samochodów ciężarowych korzystających z transeuropejskiej sieci będzie większa niż za tonę w przypadku samochodów dużych ładowności (HGV). Małe/średnie samochody ciężarowe przewożą mniej ton niż samochody HGV, a jednocześnie również powodują uszkodzenia infrastruktury oraz przyczyniają się do zatłoczenia dróg i emisji zanieczyszczeń.
W niniejszym artykule akceptujemy dotychczasowy dorobek literaturowy, ale naszym celem jest wykazanie, że internalizacja, czy też jej brak, uwarunkowana jest przyjętą koncepcją rozwoju. Od przyjętej koncepcji rozwoju bowiem zależy, czy internalizacja urzeczywistniana jest na wyjściu (efekt ‚końca rury") czy na wejściu (czyste technologie). Korzystamy z tych porównań wyłącznie dla zilustrowania omawianego zagadnienia, co nie może oznaczać, że internalizację zawężamy do infrastruktury ekologicznej czy do czystych technologii. Przyjęte rozróżnienie dotyczące sposobu internalizacji kosztów odpowiada dwóm przeciwstawnym koncepcjom rozwoju o charakterze globalnym, jakie współcześnie funkcjonują w nauczaniu ekonomii, gospodarce, polityce i w świadomości społecznej. A są nimi: proces globalizacji i rozwój zrównoważony. Formułujemy hipotezę, że internalizacja kosztów zewnętrznych - zgodnie z tematem niniejszego artykułu - warunkuje rozwój zrównoważony, ale związki między tymi kategoriami są wzajemne (sprzężenie zwrotne), ponieważ rozwój zrównoważony ze swej natury umożliwia internalizację kosztów zewnętrznych. (fragment tekstu)
W artykule, na przykładzie przemysłu cementowego w Polsce, który zaliczany jest obecnie do najnowocześniejszych w Europie, przedstawiono wybrane działania innowacyjne. Liczba innowacyjnych rozwiązań i zakres ich zastosowań, pozwalają na stwierdzenie, że działalność innowacyjna w krajowym przemyśle cementowym jest praktycznie procesem ciągłym. Wynika ona z potrzeb ekonomicznych, a w ostatnich latach z konieczności ograniczenia szkodliwego oddziaływania na środowisko. Przemysł cementowy, ze względu na wysokotemperaturowy proces wypalania klinkieru i znaczny udział energochłonnych procesów przemiału, należy do grupy przemysłów szczególnie energochłonnych i uciążliwych dla środowiska naturalnego. W związku z tym, ważnym czynnikiem pobudzającym działalność innowacyjną jest ograniczenie energochłonności i szkodliwego oddziaływania procesu produkcji cementu na środowisko naturalne. Działalność taka jest zgodna z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2001/77/WE oraz Pakietem Klimatycznym 3x20. Przemysł cementowy w Polsce w wyniku prowadzonej dotychczas działalności innowacyjnej spełnia już praktycznie wszystkie normy emisyjne, zgodnie z Dyrektywą IPPC. W związku z tym dalsza działalność ekologiczna, która wynika z zapowiadanych po roku 2020 znacznie ostrzejszych ograniczeniach dopuszczalnych emisji, wymaga zastosowaniach nowych, innowacyjnych technik. Ze względu na wykorzystane już praktycznie technologiczne możliwości ograniczenia energochłonności, jedyną szansą jest poszukiwanie pośrednich metod wykorzystania procesowego ciepła odpadowego z procesu wypalania klinkieru cementowego lub dalsze ograniczenie tradycyjnego klinkieru w cemencie. Na przykładzie wybranego procesu technologicznego w cementowni, przedstawiono strategię innowacyjną i sposób jej realizacji oraz uzyskane efekty ekonomiczne i ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały omówione koszty i efekty zewnętrzne dotyczące ochrony środowiska. Przedstawiono wyniki badań z analizy wykonanej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska – Program „Czysty biznes”. Badania wykonano na obszarze woj. małopolskiego wśród 104 firm uczestniczących w projekcie.
Wzrost znaczenia ochrony środowiska przyrodniczego jest obecnie jednym z głównych trendów światowego rozwoju. Ochrona i zachowanie bogactw gatunkowego roślin i zwierząt oraz przebiegu procesów ekologicznych to jedno z najważniejszych zadań w XXI wieku. Konieczność zaspokajania życiowych potrzeb zmusza człowieka do korzystania z zasobów przyrody i dokonywania w niej zmian. Gospodarka nie może mieć jednak charakteru rabunkowego w odniesieniu do środowiska przyrodniczego, gdyż negatywne skutki zmian będą zbyt dotkliwe dla ludzkości. Środowisko przyrodnicze jest wspólnym i jedynym źródłem zasobów dla rozwoju gospodarczego oraz egzystencji wszystkich pokoleń ludzkości. Jako takie musi być chronione. Ubocznym skutkiem ekspansywnego wobec przyrody rozwoju gospodarczego są efekty zewnętrzne (ang. externalities). Należą one do przejawów niesprawności rynku (ang. market failure). Ich występowanie, towarzyszące procesom produkcji i konsumpcji oznacza, że zjawisk tych nie obejmuje mechanizm rynkowy Efekty zewnętrzne przejawiają się w postaci przeniesienia części korzyści lub kosztów wynikających z działalności jednego podmiotu na podmioty trzecie bez odpowiedniej rekompensaty. Zazwyczaj jest to uboczny skutek działalności podmiotu gospodarczego, której konsekwencje (pozytywne lub negatywne) ponosi szersze grono odbiorców niezależnie od swojej woli. Typowym przykładem negatywnych efektów zewnętrznych są zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego spowodowane produkcją niektórych dóbr przemysłowych. Ze względu na występowanie negatywnych efektów zewnętrznych i konieczność ochrony środowiska przyrodniczego zrodziła się koncepcja rozwoju zrównoważonego i trwałego. Zakłada ona integrację celów: ekonomicznych, ekologicznych i społecznych (etycznych). Szczególną uwagę zwraca się na konieczność zachowania równowagi i właściwych proporcji między tymi trzema rodzajami kapitału. Dopiero taka harmonia zapewnia trwałość rozwoju. Koncepcja rozwoju zrównoważonego i trwałego stała się przyczynkiem do tworzenia stosownych norm prawnych z zakresu ochrony środowiska. Rządy, które są odpowiedzialne przed swoimi wyborcami powinny decydować o kwestiach związanych z dobrobytem społecznym i tworzyć odpowiednie prawo w zakresie ochrony środowiska. Natomiast menedżerowie, którzy są odpowiedzialni przed Właścicielami, powinni prowadzić działalność gospodarczą, ukierunkowaną na maksymalizację zysku w istniejących warunkach stworzonych przez prawo W takiej sytuacji odpowiedzialność przedsiębiorstwa za środowisko staje się opłacalna. W długim okresie sprawdza się bowiem reguła "Taniej jest robić rzeczy właściwe", (ang. "It is cheaper to do the right thing"). Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, że internalizacja zewnętrznych kosztów ekologicznych jest niezbędnym warunkiem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu zaproponowano wycenę kosztów zewnętrznych emisji hałasu na podstawie metody unikania, dokładnie kosztu prewencji związanego z wybudowaniem ekranu akustycznego, bazując na metodzie WTP. Jako rzeczywisty i realny koszt prewencji przed niedopuszczalnymi wartościami hałasu komunikacyjnego przyjęto koszt wybudowania ekranu akustycznego. W celu uwzględnienia w rachunku ekonomicznym amortyzacji tego ekranu przyjęto okres podawany przez producentów jako trwałość ekranu. W proponowanej metodyce założono częstotliwość naliczania kosztu bezpośrednio na każdy pojazd poruszający się na wybranym odcinku drogi, na której wybudowano ekran akustyczny. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.