Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 313

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Tchibo jest międzynarodowym przedsiębiorstwem, które funkcjonuje w warunkach zglobalizowanej gospodarki. Wiąże się to z obecnością jego produktów na wielu rynkach. Oznacza też przyjęcie na siebie zobowiązania oraz odpowiedzialności za ekologiczne i społeczne skutki działalności gospodarczej. Dlatego też odpowiedzialność biznesu została wpisana w strategię biznesową firmy Tchibo Warszawa i jest jedną z podstaw jej działań. Tchibo tworzy konkurencyjną, przedsiębiorczą organizację, która bazuje na kompetentnym zespole i rozwija się w sposób zrównoważony. Oferuje klientom produkty, które są wyprodukowane w warunkach społecznie i ekologicznie odpowiedzialnych.(fragment tekstu)
2
Content available remote Przedsiębiorstwa wcześnie umiędzynarodowione - uwarunkowania i rozwój
100%
Zjawisko przedsiębiorstw wcześnie i szybko umiędzynarodowionych zauważono i zaczęto badać w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Ich pojawianie się w podobnym czasie w różnych krajach wywołało duże zainteresowanie badaczy m.in. odnośnie do przesłanek powstawania tych przedsiębiorstw, ich typowych cech, branż występowania, strategii rynkowych. Dynamiczny rozwój zarówno liczby tych przedsiębiorstw, jak i wzrost ich znaczenia jako reprezentantów niespotykanego wcześniej modelu umiędzynarodowienia znalazły swoje odzwierciedlenie w licznych badaniach naukowych nad zjawiskiem przedsiębiorstw wcześnie umiędzynarodowionych (PWU). Poza zainteresowaniem wymienionymi wyżej zagadnieniami próbowano także usystematyzować różnice między dwoma modelami umiędzynarodowienia (internacjonalizacji) przedsiębiorstw, czyli tzw. modelem uppsalskim (opisującym proces stopniowego, wieloletniego procesu umiędzynarodowienia) a internacjonalizacją wczesną i szybko postępującą. Z badań nad PWU wynikają także wnioski co do czynników sukcesu na rynkach międzynarodowych i atutów tych przedsiębiorstw oraz obserwacje na temat zagrożeń w ich rozwoju. W tym opracowaniu zostaną przedstawione wybrane, uporządkowane według wymienionych wyżej zagadnień, wnioski z dotychczasowych badań nad przedsiębiorstwami wcześnie umiędzynarodowionymi na świecie. (fragment tekstu)
Na PM można spojrzeć jak na układ składający się z elementów wchodzących w interakcje zarówno między sobą, jak i z otoczeniem rynku zagranicznego. Przedsiębiorstwa radzą sobie z tymi uwarunkowaniami w różny sposób. Tradycyjnie przyjmuje się, iż na rynkach zagranicznych PM dokonują replikacji zakumulowanych doświadczeń lub rozwijają się dzięki innowacji. Koncepcja koewolucji rzuca na ten problem inne światło. Sugeruje ona, iż nie ma prostego wzorca, a raczej, że procesy adaptacji przebiegają jednocześnie, wpływając na siebie wzajemnie. Ujęcie to odsłania więc wyraźniej kolejny wymiar złożoności w sposobach dostosowywania działań PM do otoczenia, gdyż adaptacja zachodzi jednocześnie na wielu poziomach. Adaptacja na jednym poziomie może zastąpić adaptację na innym, ale także działania podejmowane na jednym z poziomów mogą ograniczyć działania na innym. W tej sytuacji otoczenie nie tylko jest złożone samo w sobie, ale częściowo zmienia się w odpowiedzi na zewnętrzne zdarzenia, jak i w reakcji na działania samej organizacji. Powstaje system, którego skuteczność zależy od niemożliwych do pełnego poznania zdarzeń wewnątrz i zewnętrznych względem organizacji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe założenia organizacji ubezpieczeń w przedsiębiorstwach międzynarodowych.
5
Content available remote Gazprom - korporacja globalna i jej wpływ na wizerunek Rosji
80%
Przez wiele lat w świadomości Amerykanów, ale także w kołach międzynarodowego biznesu, panowało przekonanie, że "to, co jest dobre dla General Motors, jest dobre dla Ameryki" (What is good for General Motors is good for America). Wiara w to, że dbałość o interes jednostki, firmy oznacza jednocześnie dbałość o interes kraju, długo podtrzymywana była przez liberalną teorię ekonomiczną głównego nurtu. Transformacja społeczno-polityczna oraz gospodarcza, która dokonała się w byłych krajach socjalistycznych wraz z wprowadzeniem instytucji i mechanizmów gospodarki rynkowej, przyniosła w efekcie również pojawienie się w gospodarce światowej nowych globalnych graczy - międzynarodowych korporacji z krajów transformacji, przede wszystkim rosyjskich i chińskich, ale obecnie także i polskich, takich jak na przykład ORLEN. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problem współoddziaływania przedsiębiorstwa i otoczenia w warunkach transformacji instytucjonalnej. W szczególności uwagę skoncentrowano na sposobach, w jakie organizacje radzą sobie ze złożonością wynikającą z ciągle rosnącej współzależności rynków, a co za tym idzie, interakcji różniących się od siebie instytucji. Rozważania prowadzono wykorzystując studia literatury oraz wyniki empirycznych badań własnych. Obiektem badania były przedsiębiorstwa międzynarodowe inwestujące na rynkach wyłaniających się. Rezultatem przeprowadzonych badań była identyfikacja dwóch odmiennych wzorców: konwergentnych i dywergentnych, w zakresie dostosowywania się przedsiębiorstwa i otoczenia. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest podkreślenie znaczenia różnorodności kulturowej w procesie tworzenia systemów motywacyjnych. W związku z tym w artykule zebrano i omówiono wybrane definicje motywacji oraz systemów motywacyjnych. Powodem ich funkcjonowania w przedsiębiorstwach jest motywowanie pracowników i doskonalenie ich pracy przy użyciu bodźców natury finansowej i niefinansowej. Motywacja to wewnętrzny stan człowieka, który polega na odczuwaniu pewnych potrzeb, które człowiek chce zaspokoić. Natomiast motywowanie to element zarządzania opierający się na takim wykorzystywaniu motywatorów, by zapewniały zaangażowanie pracowników na rzecz sukcesu organizacji, zachęcały do podnoszenia kwalifikacji i dawały satysfakcję z pracy. W artykule zdefiniowano również instytucje formalne i nieformalne, które są istotne z punktu widzenia działania systemów motywacyjnych. Praca powstała na podstawie studiów literaturowych.(abstrakt oryginalny)
9
80%
Celem tego opracowania jest dokonanie przeglądu i krytyczna ocena literatury przedmiotu, dotyczących zagadnień terminologicznych z podjętego zakresu. Jest to (mowa o piśmiennictwie anglojęzycznym) literatura bardzo obszerna, a zarazem zdecydowanie niejednorodna pod względem terminologicznym i metodologicznym, zawierająca też niekiedy przeciwstawne wyniki badań i wyprowadzone z nich opinie. Podjęcie dalszych badań nad PWU w Polsce wymaga najpierw przyjrzenia się nazewnictwu przedmiotu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie form i kierunków ekspansji firm indyjskich na rynku globalnym oraz związanych z tą ekspansją efektów. Należy zaznaczyć, że na skutek dosyć późnego otwarcia się na świat zewnętrzny Indie są nadal krajem bardziej rolniczym niż przemysłowym i pomimo dosyć wysokiego w ostatnich latach tempa wzrostu PKB (średnio 7-8% rocznie) niewiele napłynęło i nadal niewiele napływa do tego kraju bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). (fragment artykułu)
Nowe tendencje w zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami opierają się na trzech elementach: przekształceniu kierowników pierwszej linii z wykonawców w aktywnych przedsiębiorców, przekształceniu roli średniego kierownictwa z administracyjno-kontrolnej w inspirującą i instruującą oraz na najbardziej głębokich i wymagających zmianach na szczycie hierarchii zarządzającej, gdzie przywódca organizacji musi także kreować struktury odpowiednie do pełnienia funkcji kierowniczych na wszystkich szczeblach organizacji.(abstrakt oryginalny)
12
80%
Celem niniejszego artykułu jest empiryczne zbadanie determinant działalności przedsiębiorstw międzynarodowych pochodzących z krajów OECD w Polsce w okresie 1990-2015 przy użyciu modelu dwumianowego ujemnego z uwzględnieniem indywidualnych efektów stałych i losowych dla poszczególnych krajów macierzystych oraz bez ich uwzględnienia. Badanie jest prowadzone w odniesieniu do tzw. nowej teorii przedsiębiorstwa międzynarodowego (NTPM), która pozwala na wyprowadzenie szeregu hipotez badawczych i rozróżnienie między poziomymi oraz pionowymi motywami dokonywania zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB). Z przeprowadzonych badań empirycznych wynika, że Polska przyciąga zarówno poziome, jak i pionowe inwestycje motywowane odpowiednio dostępem do rynku kraju goszczącego oraz chęcią redukcji kosztów. Ponadto, z przeprowadzonych badań wynika również, że przedsiębiorstwa międzynarodowe pochodzące z krajów członkowskich UE są bardziej zaangażowane w prowadzenie działalności w Polsce niż inwestorzy z pozostałych krajów OECD.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Strategie konkurencji przedsiębiorstwa międzynarodowego
61%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie dokonały się w strategiach konkurencji międzynarodowych przedsiębiorstw. Dla realizacji tego zamierzenia posłużono się głównie metodą analizy porównawczej opartej na studiach literatury przedmiotu, głównie autorów anglosaskich. Na tej podstawie sformułowano zasadniczą konkluzję, że zmiany w otoczeniu międzynarodowym spowodowały zasadnicze zmiany w strategiach ich działania. Nastąpiło przejście od tradycyjnych strategii, tj. przywództwa kosztowego, różnicowania i koncentracji do skomplikowanych strategii uwzględniających przede wszystkim ogromny wzrost znaczenia wiedzy w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano mechanizmy, jakie stosowane są przez koncerny w celu zintegrowania działalności spółek zależnych. W pierwszej części artykułu dokonano analizy tematu w świetle istniejących opracowań teoretycznych. Druga część, empiryczna ma charakter wielokrotnego studium przypadku. Poddano analizie mechanizmy integracji na bazie dwóch polskich przedsiębiorstw włączonych w tym samym okresie do międzynarodowych koncernów w drodze prywatyzacji.
W artykule podjęto problematykę identyfikacji roli kadry zarządzającej w przezwyciężaniu różnic kulturowych w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Opracowanie ma charakter teoretyczno-empiryczny. Dokonano w nim przeglądu literatury oraz przedstawiono rezultaty przeprowadzonych badań jakościowych. tj. pogłębionych wywiadów indywidualnych z kadrą zarządzającą wybranych przedsiębiorstw międzynarodowych znajdujących się w Polsce, Niemczech, Chinach i Indonezji. Wyniki badań ukazują, iż kadra managerska odgrywa istotną rolę w niwelowaniu różnic kulturowych poprzez umiejętne rozwijanie kompetencji międzykulturowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule starano się oszacować, zgodnie z metodologią Johnstona, Ryana (1994) oraz Quirka i Evansa (1995), wielkość ,,błędnie zafakturowanych'' napływów oraz odpływów kapitału ukrytych w handlu zagranicznym Polski z krajami Unii Europejskiej. W badanym okresie stwierdzono duży napływ netto nierejestrowanego kapitału (z tych krajów). Sugeruje to, że przedsiębiorstwa międzynarodowe znalazy możliwości obejścia ograniczeń prawa dewizowego w celu zainwestowania funduszy na polskim rynku finansowym.
Artykuł ukazuje różnorodność źródeł finansowania przedsiębiorstwa międzynarodowego oraz związane z tym możliwości pozyskiwania kapitału przy relatywnie niskich kosztach kapitałowych. Wymienia się również niebezpieczeństwa, które wiążą się z lokalizacją spółek-córek przedsiębiorstwa międzynarodowego w krajach o mniej stabilnej gospodarce oraz wpływem innych czynników niekorzystnie oddziaływujących na efektywność określonych źródeł finansowania. Wzrastająca liczba przedsiębiorstw międzynarodowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej sprawia, że przedstawione problemy stają się w tych krajach coraz ważniejsze i bardziej aktualne. (oryg. streszcz.)
Pojęcie przedsiębiorstwa międzynarodowego w naukach o zarządzaniu nie jest jednoznaczne. Zróżnicowana wykładnia działalności przekraczającej granice krajów wynika z jej długiej tradycji, która zaowocowała wielością ujęć zagadnienia w teorii przedmiotu. Obserwowane od ponad dekady bezprecedensowe przyspieszenie procesów globalizacji w naturalny sposób zmieniło także prowadzoną na scenie globalnej aktywność biznesową. Do języka nauki wszedł już zwyczaj powoływania się na tradycyjną i współczesną jej wizję. W związku z powyższym celem artykułu jest przedstawienie wyników studiów literatury przedmiotu zmierzających do wskazania wyznaczników stanowiących o swoistości tradycyjnego przedsiębiorstwa międzynarodowego. Wynikiem analizy jest wyselekcjonowanie koncepcji, które w teorii odwzorują tradycyjne przedsiębiorstwo międzynarodowe, wskazanie związków między tymi koncepcjami oraz opracowanie kluczowego profilu charakterystycznego tak rozumianej organizacji.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy badane są determinanty bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce pochodzących z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej (UE) w okresie 1989-2014 w nawiązaniu do modelu przedsiębiorstwa międzynarodowego opartego na kapitale wiedzy. Model ten pozwala na rozróżnienie między poziomymi oraz pionowymi BIZ. Podstawowe oszacowania uzyskane przy użyciu modelu dwumianowego ujemnego sugerują, że BIZ dokonywane w Polsce mają charakter zarówno poziomy, jak i pionowy, przy czym poziome BIZ wydają się mieć relatywnie większe znaczenie. Jednak wyniki empiryczne uzyskane przy użyciu estymatorów efektów stałych i losowych nie są już tak jednoznaczne.(abstrakt oryginalny)
W rozdziale tym omówiono problematykę tworzenia wartości dla klienta przez przedsiębiorstwa międzynarodowe. Przedstawiono dylematy, przed którymi stoi podmiot działający na skalę międzynarodową, dążący do optymalizacji kosztów, próbujący stworzyć jednolity, zestandaryzowany program relacji i obsługi klienta w skali świata, oraz modyfikujących owe działania, chcąc uwzględnić odmienne uwarunkowania rynków goszczących, przejawiające się rozmaitymi formalnymi barierami standaryzacji oraz zróżnicowanym postrzeganiem wartości przez klientów. W końcowej części rozdziału przedstawiono wstępne wyniki badań nad postrzeganiem wartości przez polskich klientów oraz ich opinie na temat zakresu i charakteru współpracy z przedsiębiorstwami międzynarodowymi i polskimi w tworzeniu wartości i zaspokajaniu ich potrzeb.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.