Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International financial flows
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Review of FDI Theory in the Knowledge-Intensive Economy
100%
International flow of capital in the form of Foreign Direct Investment (FDI) is considered to be the primary form of capital transfer in the global economy. It plays an important role among other forms of international capital flows, due to the intensity of its streams and its strength of impact on local economies. Host countries use FDI to finance activities such as industry restructuring and transfer of technology. The aim of this paper is to present current achievements in the field of theoretical explanations of FDI - its main motives. The article relates also to current selected trends in FDI flows during the economic downturn caused by the recent financial crisis. Above all ,however, this paper aims at showing FDI theories in terms of a knowledge intensive economy. (original abstract)
Dubaj staje się obecnie znany na całym świecie jako międzynarodowe centrum finansowe, handlowe i turystyczne. Artykuł przybliża charakterystykę tego dynamicznie rozwijającego się emiratu, przytacza jego najnowszą historię oraz wyjaśnia jego rolę jako centrum finansowego świata arabskiego.
3
Content available remote Polska gospodarka beneficjentem międzynarodowych transferów finansowych
100%
Otoczenie międzynarodowe, poprzez globalny rynek, w kontekście przepływów finansowych ze względu na ich skalę, ma coraz większy i coraz bardziej istotny wpływ na polską gospodarkę. To z jednej strony środki europejskie oraz inne instrumenty finansowe, jak też bezpośrednie inwestycje zagraniczne czy przepływy środków pieniężnych. Artykuł ten jest próbą określenia skali przepływu międzynarodowych strumieni finansowych pomiędzy różnymi uczestnikami rynku w Polsce w ostatnich kilku latach oraz wskazania na dostępne międzynarodowe instrumenty finansowe stworzone na potrzeby rozwojowe krajów Unii Europejskiej. W związku z tym celem artykułu jest przedstawienie szans i zagrożeń, jakie niosą międzynarodowe transfery finansowe oraz instrumenty finansowe dla polskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The new Lending Instruments of the International Monetary Fund
100%
Zapewnienie pomocy krajom członkowskim w przypadku problemów związanych z bilansem płatniczym zaliczono do najważniejszych celów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W przeszłości jego działalność kredytowa wiązała się jednak głównie z zaspokajaniem bieżących potrzeb finansowych krajów członkowskich. Dopiero w ostatnich latach szczególną rolę zaczęły odgrywać narzędzia o charakterze zapobiegawczym, czyli elastyczna linia kredytowa oraz ostrożnościowa linia płynnościowa. W opracowaniu przedstawiono zatem istotę i wykorzystanie wymienionych najważniejszych instrumentów pożyczkowych utworzonych przez MFW w reakcji na globalny kryzys finansowo-gospodarczy. Z badań wynika, że elastyczna linia kredytowa i ostrożnościowa linia płynnościowa odgrywały w latach 2009-2015 ważną rolę w działalności kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dla gospodarek państw-beneficjentów instrumenty te były istotnym uzupełnieniem rezerw walutowych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote On the Question of a New Interpretation of Balance of Payments Statistics
100%
Celem opracowania jest zidentyfikowanie najważniejszych zmian w statystyce bilansu płatniczego spowodowanych wprowadzeniem w 2009 roku nowego podręcznika bilansu płatniczego BPM6, który zastąpił obowiązujący od 1993 roku BPM5. Jako problem badawczy przyjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie są różnice w poszczególnych częściach i kategoriach (pozycjach) bilansu płatniczego zestawionych według nowego i starego podręcznika? Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono przyczyny wprowadzonych zmian w statystyce bilansu płatniczego, w drugiej ich zakres w nowym podręczniku, a w trzeciej wpływ nowych standardów na poszczególne części i kategorie bilansu płatniczego Polski w 2013 roku. Wyniki badań pokazują, że po zmianie metodologii największe różnice w bilansie płatniczym Polski odnotowano na rachunku finansowym oraz w saldzie błędów i opuszczeń.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie roli transakcji bilansu płatniczego i innych przepływów w kształtowaniu międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (MPI) Polski w latach 1994-2012. W pierwszej części opracowania przedstawiono tendencje zmian MPI Polski, natomiast w drugiej - przeprowadzono ocenę wpływu transakcji i innych przepływów na zmiany MPI netto Polski. Z analizy wynika, że w badanym okresie nastąpił spadek roli transakcji i wzrost znaczenia innych przepływów w zmianach MPI netto Polski. Potwierdza to formułowane w literaturze poglądy, że wraz ze zwiększaniem się otwartości finansowej dodatnie saldo obrotów bieżących nie gwarantuje poprawy MPI, a ujemny bilans transakcji z zagranicą nie musi prowadzić do jej pogorszenia w następnym okresie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania była identyfikacja źródeł pochodzenia rezerw walutowych dokonana na podstawie analizy statystycznej przepływów międzynarodowych w Polsce w latach 1994-2012. Globalizacja doprowadziła do ogromnych zależności gospodarczych i finansowych na świecie, dała dostęp do nowych rynków, produktów, technologii, ale i źródeł finansowania - stworzyła więc podwaliny pod wzrost tempa rozwoju gospodarczego. Efektem tej coraz intensywniejszej współpracy międzynarodowej jest ciągły i rosnący dopływ walut obcych do gospodarek, głównie walut międzynarodowych, bo to w nich rozlicza się handel zagraniczny, w nich rynki oferują najwięcej możliwości inwestycyjnych i w nich się inwestuje i pożycza kapitał. Napływ walut obcych zaburza wprawdzie wewnętrzną równowagę krajów, warunkuje dziś jednak ich rozwój gospodarczy i zewnętrz ną wypłacalność.(abstrakt oryginalny)
L'objectif de cet article est d'analyser la contribution des flux financiers illicites aux écarts de taux de pression fiscale en Afrique subsaharienne. Notre échantillon est constitué à la fois de 18 pays coopératifs et de 12 pays non coopératifs en matière de lutte contre le blanchiment des capitaux et le financement du terrorisme. L'utilisation de la décomposition d'Oaxaca-Blinder, montre que la différence en termes de flux financiers illicites explique les écarts de pression fiscale.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było określenie wpływu transakcji bilansu płatniczego oraz innych przepływów na kształtowanie się MPI krajów UE w latach 2000-2012. Rolę wymienionych czynników oceniono na podstawie relacji zmian wywołanych każdym z nich do zmian MPI netto ogółem oraz wskaźników korelacji. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w okresie 2000-2012 zwiększyło się znaczenie innych przepływów w kształtowaniu się zmian MPI netto krajów UE ogółem kosztem roli odgrywanej przez transakcje rejestrowane w bilansie płatniczym. Inne przepływy miały największy wpływ na zmiany MPI netto krajów o bardzo dużej otwartości finansowej, należących do najlepiej rozwiniętych rynków finansowych UE, natomiast transakcje były głównym czynnikiem zmian salda zagranicznych aktywów i pasywów w krajach o relatywnie niskim stopniu międzynarodowej integracji finansowej i słabiej rozwiniętych sektorach finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiamy studium porównawcze przepływów pomiędzy sektorami instytucjonalnymi w gospodarkach Czech, Węgier, Polski i Słowacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli sektora zagranicy. W naszym badaniu staramy się określić siłę i charakter powiązań międzysektorowych w analizowanych krajach oraz wskazać podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Badanie opiera się na sekwencji wszystkich transakcji zawartych w Systemie Rachunków Narodowych (SRN). Są to transakcje produktowe, tworzenie i alokacja dochodów pierwotnych, dystrybucja dochodów oraz transakcje w zakresie instrumentów finansowych. Badanie wyróżnia się spójnością i zbilansowaniem w ramach SRN. Zastosowana metoda transformacji danych do postaci macierzy płatnik-odbiorca gwarantuje zachowanie tych właściwości. Jest to pierwsze tego typu kompleksowe badanie porównawcze, dostarczające jednoznacznych i powtarzalnych wyników na podstawie ustandaryzowanego systemu rachunkowości, funkcjonującego we wszystkich krajach europejskich. Okres objęty badaniem (2000-2020) pozwala na wyciągnięcie ciekawych wniosków na temat procesów zachodzących w trakcie i po akcesji do UE. Uzyskane wyniki wskazują m.in. wzrost zaangażowania sektora zagranicy, przede wszystkim w procesy produkcyjne (import, eksport), a także inwestycyjne. Na szczególną uwagę zasługuje wysoki stopień finansjalizacji węgierskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Nadwyżka obrotów bieżących w Chinach a globalna nierównowaga płatnicza
84%
Jedną z przyczyn narastania globalnej nierównowagi płatniczej w ostatnich kilkunastu latach był szybki wzrost nadwyżki w obrotach bieżących chińskiego bilansu płatniczego. Wynikał on między innymi ze wzrostu oszczędności wszystkich trzech sektorów, to jest chińskich gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz rządu. Po globalnym kryzysie finansowym z lat 2007-2009 nadwyżka w obrotach bieżących Chin znacząco się zmniejszyła. Zostało to spowodowane głównie wzrostem inwestycji, a w mniejszym stopniu spadkiem chińskich oszczędności. (abstrakt oryginalny)
Europejski system rachunków narodowych i regionalnych, ESA 95, który wszedł w życie 30 kwietnia 1999 г., wprowadził w krajach członkowskich UE zasady gromadzenia i dostarczania danych statystycznych o ściśle określonym kształcie. Narodowe urzędy statystyczne zobowiązane są do przekazywania Eurostatowi corocznie tablic podaży i wykorzystania, a raz na pięć lat - zestawienia symetrycznego bilansu przepływów międzydziałowych (tablicy input-output). System rachunkowości społecznej (SNA) rozróżnia dwa typy takich symetrycznych bilansów: tablice w układzie produkt na produkt i gałąź na gałąź, które powstają w oparciu o alternatywne założenia co do technologii wytwarzania. Rekomendacja ESA 95 wskazuje na wybór założenia o technologii produktowej (tablice produkt na produkt) jako bardziej jednolitej w porównaniu z założeniem o technologii gałęziowej. Opracowanie przedstawia wyniki zastosowania algorytmu opracowanego przez Almona do przekształcenia tablic podaży i wykorzystania dla różnych krajów. W wyniku obliczeń wykazano, że ilość poprawek i iteracji niezbędnych dla uzyskania tablic w układzie produkt na produkt zależy głównie od jakości materiału statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Dane Banku Światowego wskazują, że w latach 2000--2008 nastąpiło potrojenie wielkości światowych przekazów zarobków migrantów, z czego zdecydowana większość napływa do krajów rozwijających się. Artykuł omawia specyfikę sektora usług związanych z przekazami zarobków i jego rozwój. Przedstawia także możliwy wpływ tych przelewów m.in. na wzrost gospodarczy, rozwój systemu finansowego oraz kurs walutowy i konkurencyjność międzynarodową danego kraju. (abstrakt oryginalny)
The main focus of this study is on theoretical analysis of the areas of financial flow management in supply chains. The problems concerning management of finance flow in the supply chain represent the accentuation of financial flow in this area and fill the gap in complex management of supply chain. The study discusses the principal scopes of activities whose combined effect determines management of financial flow in the supply chain. Furthermore, two areas of management of finance flow in supply chains were distinguished: financial chain management and supply chain finance. The first of them relates to technical optimization of financial flows. The second one concerns optimization of financing in enterprises and taking actions towards reduction in the costs of capital in the supply chain.(original abstract)
15
84%
Economic growth has traditionally been attributed to the accumulation of human and physical capital and the increased productivity arising from technological innovation. The quest to attract physical capital led to the design and implementation of policies and the building of institutions by governments of developing countries to create a congenial investment environment to attract foreign investors. The multinational corporations operating in these developing countries take advantage of these policies to profit from these countries in terms of capital through both legal and fraudulent activities. For governments and stakeholders to be able to fight this menace of illicit financial outflow, there is a need for a comprehensive scrutiny of the quality of governance indicators that enhance the activities of these multinational companies. Therefore, this study seeks to explore the influence of cross-country indicators of governance on the illicit financial flow from developing countries. This study is based on secondary data (panel) derived from the Global Financial Integrity, World Development Indicators and Worldwide Governance Indicators. The total number of developing countries included in the analysis is 139, and 1562 observations are included. Using the multilevel estimation approach, the study finds that regulatory quality has a negative and significant influence on the illicit financial flow, while government effectiveness, corruption and FDI net inflows have a significant positive effect. This finding calls for developing countries to design and implement sound policies, build effective and accountable institutions, control corruption and enhance regulatory quality to control this issue. (original abstract)
W rozdziale przedstawiono analizę występującej obecnie globalnej nierównowagi płatniczej z perspektywy nadwyżki w obrotach bieżących krajów azjatyckich. Scharakteryzowano skalę i proces narastania globalnej nierównowagi płatniczej, opisano przyczyny nadwyżki w obrotach bieżących krajów azjatyckich z punktu widzenia bilansu inwestycji i oszczędności tych gospodarek oraz przedstawiono konsekwencje istniejącej nierównowagi dla tej grupy krajów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie reakcji polityki gospodarczej na występowanie niestabilności zewnętrznej w krajach CEE-8 przejawiającej się w nagłych zmianach popytu i podaży na pieniądz krajowy i zagraniczny na rynku walutowym. Spośród różnych narzędzi analitycznych wywodzących się z teorii finansów międzynarodowych wykorzystano model Mundella-Fleminga, za pomocą którego starano się wyjaśnić następujące zagadnienia ekonomiczne: (i) równowaga zewnętrzna a wzrost gospodarczy w krajach CEE-8 w okresie przedkryzysowym, (ii) reakcja gospodarek krajów CEE-8 na nagłe zmiany transgranicznych przepływów kapitałowych, (iii) sposoby i skutki przywracania równowagi zewnętrznej w krajach CEE-8 w obliczu kryzysu finansowego. Artykuł może stanowić również wkład do aktualnej dyskusji dotyczącej argumentów za i przeciw szybkiemu przyjęciu euro przez kraje CEE-8. (fragment artykułu)
Zaledwie od kilkunastu lat zaczęto doceniać wpływ transferów zarobków i dochodów emigrantów na rozwój gospodarczy krajów rozwijających się. Szacuje się, że w 2008 r. transfery wyniosły 305 mld dolarów, podczas gdy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych 459 mld dolarów. Przekazy pieniężne powiększając dochód do dyspozycji rodzin pozostających w kraju, wpływają na zwiększenie ich konsumpcji oraz inwestycji, w tym inwestycji w mikroprzedsiębiorstwa. Dotyczy to również Polski, co autorka pokazuje na przykładzie badania przeprowadzonego w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
Monako jest ważnym międzynarodowym centrum finansowym. W największym stopniu zawdzięcza to liberalnej polityce podatkowej swego rządu. Miniaturowe Księstwo Monako położone na Lazurowym Wybrzeżu, o obszarze zaledwie 2 kilometrów kwadratowych jest drugim po Watykanie najmniejszym państwem na świecie. Liczy ono tylko 32 tys. mieszkańców, stanowiących mozaikę 125 narodowości. Historia Monako jako samodzielnego państwa sięga końca XIII wieku. Od wielu lat pozostaje ono w unii gospodarczej i monetarnej z Francją. Oznacza to, że od 2002 roku walutą obiegową także w Monako jest euro. (abstrakt oryginalny)
Polityka kursu wymiany walut jest jednym z głównych przedmiotów prowadzonej obecnie dyskusji na temat możliwości usprawnienia funkcjonowania międzynarodowego systemu walutowego i finansowego. Autor dokonuje przeglądu rozwiązań stosowanych w różnych krajach w powiązaniu ze zjawiskiem globalizaji i liberalizacji przepływów kapitałowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.