Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International money transfer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Międzynarodowe przepływy ludności to jedno z najistotniejszych zagadnień globalnych. Wzrost zainteresowania tą problematyką, a tym samym podejmowanie coraz częściej dyskusji na jej temat, to m.in. efekt zwrócenia uwagi na zwiększoną dynamikę międzynarodowych migracji - zjawisko to bowiem, ze względu na rozmiary i siły napędowe, uznaje się za takie, którego powstrzymać nie można. Analizie poddawane są różne aspekty: m.in. determinanty i konsekwencje, kierunki migracji i ich zmiany czy status ekonomiczno-społeczny migrantów; należy tu zwrócić uwagę na fakt, iż dotyczą one zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Istotne miejsce zajmuje tu także zagadnienie transferów pieniężnych emigrantów (ang. remittances) do krajów ich pochodzenia. Wskazuje się, iż stały się one jednym z kluczowych determinantów rozwoju ekonomicznego krajów rozwijających się. Ze względu na ich wartość, tendencję rosnącą oraz znaczenie dla krajów otrzymujących transfery pieniężne analizie tych przepływów poświęca się coraz więcej uwagi. (fragment artykułu)
Celem artykułu jest ukazanie podstawowych programów pomocowych z punktu widzenia formułowanych przez nie zadań i założeń zamieszczonych w statutach, jak i próba oceny oraz konfrontacji z rzeczywistymi oczekiwaniami państw słabiej rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono problematykę transferu środków pieniężnych z pracy za granicą w obrocie prywatnym, dotyczącą polskiej emigracji zarobkowej. Omówiono wielkość emigracji zarobkowej i związane z nią transfery dochodów do Polski, a skoncentrowano się na prezentacji usług bankowych i kosztów związanych z przekazywaniem pieniędzy do kraju pochodzenia emigrantów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemu wielonarodowych firm, które działają w różnych krajach w tym samym czasie. Zaadoptowana przez nie metoda polegająca na ustalaniu cen transferowych, jest zaprojektowana do osiągania największych zysków. Oznacza to często transferowanie zysków z krajów o wysokich podatkach do tych z niskimi.
Dane Banku Światowego wskazują, że w latach 2000--2008 nastąpiło potrojenie wielkości światowych przekazów zarobków migrantów, z czego zdecydowana większość napływa do krajów rozwijających się. Artykuł omawia specyfikę sektora usług związanych z przekazami zarobków i jego rozwój. Przedstawia także możliwy wpływ tych przelewów m.in. na wzrost gospodarczy, rozwój systemu finansowego oraz kurs walutowy i konkurencyjność międzynarodową danego kraju. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym autorzy analizują empiryczne determinanty decyzji emigrantów zarobkowych dotyczących powrotu do kraju oraz przesyłanych przez nich przekazów pieniężnych z perspektywy macierzystego regionu. Inaczej niż w poprzednich tego typu badaniach autorzy przebadali bezpośrednio osoby, które rzeczywiście powróciły do kraju, a nie te, które deklarują jedynie chęć powrotu, jak to było we wcześniejszych badaniach. Na podstawie badania ankietowego obejmującego dużą i reprezentatywną grupę gospodarstw domowych z województwa śląskiego (okręgu położonego w Polsce południowej) autorzy identyfikują najważniejsze czynniki wpływające na indywidualne decyzje emigrantów o powrocie do kraju i na ich zachowania w zakresie przesyłanych do kraju przekazów pieniężnych. Następnie badają zależność pomiędzy decyzją o powrocie a przekazami pieniężnymi do kraju. Wyniki badania pokazują, że osoby, które powracają do kraju, przesyłają do domu więcej pieniędzy niż osoby pozostające za granicą w chwili przeprowadzania ankiety. Wyniki pokazują też, że osoby z wyższym wykształceniem przesyłają do kraju mniej pieniędzy niż osoby z wykształceniem podstawowym i średnim. (abstrakt oryginalny)
Ponad sześcioletni okres członkostwa Polski w Unii Europejskiej stwarza okazję do przyjrzenia się korzyściom, jakie niesie z sobą uczestnictwo polskiego sektora rolnego w mechanizmach wspólnej polityki rolnej. Celem artykułu jest zeprezentowanie wartości i dynamik przepływów finansowych w ramach wsparcia rolnictwa pomiędzy Polską a Unią Europejską w latach 2004-2009 na tle pozostałych nowych krajów członkowskich. Przeprowadzona analiza, która obejmuje zarówno środki z UE, jak i środki na prefinansowanie WPR z krajowego budżetu, dowodzi, że polski sektor rolny jest beneficjentem integracji z UE i odgrywa kluczową rolę w polityce gospodarczej UE wobec Polski. (abstrakt oryginalny)
W dobie kryzysu gwałtownie wzrasta zainteresowanie biznesmenów możliwością ucieczki przed podatkami przez otwieranie firm w rajach podatkowych, tj. państwach, w których nie płaci się podatków lub są one wyjątkowo niskie. Niestety, miejsca te upodobały sobie także grupy przestępcze zajmujące się praniem zysków z handlu bronią czy narkotykami. To jeden z powodów dezaprobaty i potępienia, z jakimi w większości państw na świecie spotyka się przenoszenie firm do rajów podatkowych. Autor artykułu opisuje toczącą się krucjatę przeciwko krajom posiadającym liberalne systemy podatkowe, przedstawia przykłady firm i osób zakładających konta bądź spółki w egzotycznych krajach, a także publikuje "przewodnik po wybranych rajach" wg Lutza Wintera.
Zaledwie od kilkunastu lat zaczęto doceniać wpływ transferów zarobków i dochodów emigrantów na rozwój gospodarczy krajów rozwijających się. Szacuje się, że w 2008 r. transfery wyniosły 305 mld dolarów, podczas gdy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych 459 mld dolarów. Przekazy pieniężne powiększając dochód do dyspozycji rodzin pozostających w kraju, wpływają na zwiększenie ich konsumpcji oraz inwestycji, w tym inwestycji w mikroprzedsiębiorstwa. Dotyczy to również Polski, co autorka pokazuje na przykładzie badania przeprowadzonego w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wybrane aspekty metod transferów międzynarodowych z punktu widzenia wymagań przyszłości, rzeczywistości (porównanie kilku różnorodnych metod transferu pieniędzy) i regulacji prawnych. Analiza istniejących metod transferów międzynarodowych prowadzi autora do wniosku o konieczności szukania nowych rozwiązań. Rozwiązania takie pojawiają się i są stopniowo wdrażane.
Przedmiotem artykułu jest analiza modelu rozwoju społecznego-ekonomicznego MIRAB - ścieżki rozwojowej charakterystycznej dla państw rozwijających się (Globalnego Południa). Wyróżnikiem MIRAB jest czerpanie znacznego dochodu z dwóch źródeł - pomocy rozwojowej i przekazów od emigrantów. Na podstawie analizy wskaźników dla obu zjawisk (jego wielkości, wielkości w przeliczeniu na mieszkańca oraz wielkości względem gospodarki) wskazano 33 państwa (z czego 18 bez dostępu do morza i 15 małych wyspiarskich), w których istnieją przesłanki do zaistnienia tego modelu. Następnie dokonano analizy poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego w tej grupie państw, który wyznaczono na podstawie wskaźnika rozwoju społecznego (HDI) oraz zamożności (dochód narodowy na osobę). Analiza wykazała, że poziom tych państw jest zróżnicowany, co umożliwiło stwierdzenie, że model MIRAB nie jest charakterystyczny dla najsłabiej rozwiniętych małych państw. Następnie na podstawie bardziej restrykcyjnych kryteriów dotyczących wyznaczenia modelu MIRAB (dwucyfrowy wskaźnik odsetka udziału pomocy rozwojowej w PNB oraz jednocześnie dwucyfrowy wskaźnik odsetka przekazów w PKB) za modelowe MIRAB uznano gospodarki sześciu małych państw wyspiarskich oraz (śródlądowego) Kirgistanu. Dalsza analiza wskaźników pomocy rozwojowej i przekazów w Kirgistanie (w latach 1992-2015) umożliwiła wykazanie, że po 2003 roku gospodarka Kirgistanu wykazywała znamiona syndromu MIRAB. (abstrakt oryginalny)
"Celem artykułu (stanowiącego głos w dyskusji nt. roli kapitału zagranicznego w sektorze bankowym) jest wykazanie, że skoro wyniki badań prowadzonych w ośrodkach zagranicznych sugerują powszechność procederu nielegalnego transferu zysków przez banki międzynarodowe, należy przypuszczać, że ze zjawiskiem takim mamy do czynienia również w Polsce, gdzie inwestorami strategicznymi banków są podmioty działające w wielkich multinarodowych holdingach finansowych."
W opracowaniu przedstawiono administracyjne podejścia stosowane w celu likwidacji sporów wywoływanych przez poprawki wyceny transferu aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Opisano trzy aspekty przestrzegania zgodności wyceny transferu: praktykę kontroli, ciężar dowodu i systemy kar.
Personal transfers, an important part of secondary income, are the result of temporary or permanent people`s movement to other economies. They have a significant role in the process of income distribution among the economies. European integration process led to the creation of an internal common market, which affected people`s migration and the amount of personal transfers. There is a need to verify the direction and the extent of this phenomenon, especially in the case of joining countries with different domestic income levels. The examination covered Central and East European countries, the scope of the research covered the changes in secondary income accounts according to factors pointed in literature: levels of domestic income and migration, and additionall, membership in European Union and exchange rate regimes. The aim of this research is to find the rules and patterns of their relations.(original abstract)
Artykuł przedstawia wybrane aspekty cen transferowych. Ceny transferowe są wykorzystywane z wielu powodów. Przede wszystkim mogą być wykorzystane jako instrument służący minimalizacji łącznych zobowiązań podatkowych przedsiębiorstw międzynarodowych i rodzimych. Ceny transferowe są często stosowane przez firmy międzynarodowe w Polsce wbrew obowiązującym regulacjom podatkowym.
Przedstawiono rys historyczny przepływu kapitału pomiędzy obecnymi członkami Unii Europejskiej począwszy od 1870 r. Następnie omówiono rozwój przepływów kapitałowych w formie zagranicznych inwestycji bezpośrednich po ogłoszeniu utworzenia rynku wewnętrznego, strukturę sektorową inwestycji bezpośrednich w UE, inwestycje firm wspólnotowych na terenie UE, amerykańskie i japońskie inwestycje bezpośrednie w UE oraz stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych w UE w latach 90-tych.
W artykule przedstawiono problemy związane z neutralnością podatkową w kontekście transferów zagranicznych. Zagadnienie to można analizować w różnych przekrojach. W aspekcie podatkowym można wyróżnić neutralność eksportu kapitału (capital export neutrality – CEN) i neutralność importu kapitału (capital import neutrality – CIN).
The main objective of this paper is to analyze the stability and significance of the remittances flows and the Official Development Assistance taking into account the current global economic crisis. The prime research question of the paper is to determine which of these financial flows are more significant and stable with respect to flows into developing economies. This paper provides a discussion based on the analysis of both empirical and scientific sources, as well as theoretical approaches to the issue of development interventions and the empirical model based on panel data. (fragment of text)
W artykule autor analizuje zachowania wielkich korporacji związane z optymalizacją obciążeń podatkowych poprzez stosowanie przez nie cen transferowych oraz ich skutki w sferze terms of trade oraz bilansu płatniczego.
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z realizacją zagranicznego polecenia wypłaty przy udziale banku- korespondenta, ze szczególnym uwzględnieniem procesu rozliczenia płatności przez banki będące stronami transakcji oraz identyfikacja cech tego instrumentu płatniczego, determinujących zakres jego wykorzystania w sektorze bankowym. Na wstępie rozważań zdefiniowano pojęcie polecenia wypłaty i banku korespondenta. Następnie wskazano możliwe formy rozliczenia tego rodzaju transferu pieniężnego, a na końcu przedstawiono podmioty uczestniczące w płatności i omówiono relacje zachodzące między bankami uczestniczącymi w wykonaniu przekazu oraz wskazano konsekwencje przyjętych w tym względzie zasad czy polityk bankowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.