Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International negotiations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Today's concept of economic globalization is predicated and centered around a sustainable development various economic systems which focus on their ability to achieve the best possible results today without jeopardizing the ability of national economies to meet their needs in the future. Beginning with the fact that globalization has become a pre-requisite for most companies today, regardless of its size or scope of operations, I will, in this paper talk about the theoretical issues that surround globalization of an economy, different types and stages of international transactions and the business communications that go on within these internationalization stages. (original abstract)
Celem przedstawionych wyników badań ankietowych przeprowadzonych w polskich przedsiębiorstwach było pozyskanie informacji i opinii o procesie negocjacji handlowych z zagranicznymi kontrahentami. W ocenie wszystkich badanych firm negocjacje z partnerami zagranicznymi różniły się od negocjacji krajowych. W opinii znakomitej większości przedsiębiorstw duży wpływ na przebieg i efekty procesu negocjacji wywierały różnice kulturowe, a w szczególności odmienny stosunek do czasu, różnice w stopniu ceremonialności oraz odmienności werbalnego sposobu wyrażania się. Specyfika negocjacji międzynarodowych była również wiązana z koniecznością ich prowadzenia w języku obcym oraz z wielością walut i systemów walutowych. Relatywnie mało firm wskazało na znaczenie różnic w systemach prawnych, politycznych i ideologicznych w komunikacji z zagranicznymi partnerami. Na podstawie przeprowadzonych badań można więc stwierdzić, że pomimo postępujących współcześnie procesów globalizacyjnych w gospodarce światowej, negocjacje międzynarodowe wciąż znacznie się różnią od negocjacji krajowych.(abstrakt oryginalny)
Praca ukazuje problematykę wpływu czynników kulturowych w ujęciu G. Hofstede 'a na styl prowadzenia negocjacji przez przedstawicieli dwóch odmiennych kultur: negocjatorów Wielkiej Brytanii oraz Republiki Południowej Afryki. W artykule wzięto pod uwagę następujące grupy problemów: - istota kultury jako uwarunkowanych społecznie wzorów myślenia i zachowań, - znaczenie negocjacji w środowisku wielokulturowym, - sposób interpretacji i znaczenie różnic kulturowych w negocjacjach, - style negocjacji charakterystyczne dla negocjatorów Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki. Wymienione powyżej zagadnienia zostały szczegółowo zaprezentowane w poszczególnych rozdziałach artykułu. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata przyniosły eksplozję zainteresowania międzykulturowymi wymiarami konfliktu. Książki, liczne badania, jak również szkolenia i kursy zaproponowały różne perspektywy pozwalające na analizę roli kultury w transformacji konfliktu. Artykuł porusza problematykę zaufania w negocjacjach międzykulturowych. Autorzy postanowili zbadać, czy zastosowanie metafor może być cenne w zrozumieniu istoty negocjacji i czy metaforyczne opisy fenomenu negocjacji mogą okazać się przydatne dla analizy problematyki zaufania w negocjacjach międzykulturowych. Celem artykułu jest próba umieszczenia Polski na wspólnej skali porównawczej wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Irlandią oraz Wielką Brytanią w kontekście metafor określających proces negocjacji. Artykuł prezentuje wyniki badań prowadzonych na próbie 313 respondentów z: Polski, Chin, USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zapiski o teorii zarządzania wielopoziomowego w Europie
75%
Złożoności wielopoziomowej polityki europejskiej w żaden sposób nie oddaje jakikolwiek jednowarstwowy koncept teoretyczny odnoszący się do konkurujących między sobą tendencji międzypaństwowych lub ponadnarodowych. Wręcz przeciwnie, badania empiryczne dotyczące interakcji wielopoziomowych wydają się akcentować unikatowość tego zjawiska lub kreować nowe koncepcje, które najprawdopodobniej staną się przedmiotem sporów, nawet wśród europeistów, a następnie odizolują studia europejskie od innych głównych nurtów badawczych w obszarze nauk politycznych, przede wszystkim od stosunków międzynarodowych i polityki porównawczej. Trudności tego typu utrwalą się w sytuacji, gdy znawcy tematu będą podtrzymywać swoje propozycje holistycznej koncepcji całościowo ogarniającej kompleksowość i z jej pomocą objaśniać polityki europejskie. Sugeruje zatem, by wyeliminować obecne konkurowanie między sobą mało ugruntowanych i kontrowersyjnych twierdzeń uogólniających i w obszarze studiów europejskich skorzystać z mnogości prostszych koncepcji lub teorii uzupełniających, z których każda ukaże specyficzną charakterystykę lub pewien fragment interakcji wielopoziomowych - a ten z kolei można dostosować do innych obszarów badawczych w naukach politycznych. W artykule przedstawiono cztery modele interakcji wielopoziomowej w polityce europejskiej: "wzajemne dostosowanie", "negocjacje międzypaństwowe", "współdecydowanie" i "ukierunkowanie hierarchiczne" oraz ukazano cechy tych modeli w odniesieniu do kryteriów zdolności rozwiązywania problemów, a także legitymizacji instytucjonalnej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Konflikt zbrojny Rosji z Ukrainą i negocjacje pokojowe w Mińsku
75%
W niniejszym artykule podjęta zostanie próba zanalizowania konfliktu zbrojnego Rosji z Ukrainą przez pryzmat procesu negocjacji pokojowych prowadzonych między stronami konfliktu oraz zaangażowanymi w ten proces państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi - OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)2. Sytuację komplikuje fakt, że proces pokojowy nie został zakończony i cały czas - pomimo wynegocjowania porozumień mińskich - trwa wojna w południowo-wschodniej Ukrainie. Przyjęto podejście problemowe do analizowanego tematu, toteż nie ukazywano szczegółowo prowadzonych negocjacji, lecz starano się zademonstrować wyniki negocjacji pokojowych oraz wskazać na najważniejsze problemy związane z implementacją tych porozumień (porozumienia z Genewy, Mińsk 1 i Mińsk 2).(fragment tekstu)
What economic arguments, apart from traditional infant industry protectionism, can explain the pattern of sectoral "backsliding" in Poland? At first glance it seems that the government considered, and rather intuitively, strategic trade policy arguments in choosing sectors for temporary protection. Presumably, in all of the protected manufacturing sectors under consideration, international competition is imperfect, products are differentiated and economies of scale are significant. But the relevance of this argument is based on many rigorous assumptions and empirical support for these theories is rather weak. More important is the fact that these arguments are almost irrelevant in the case of small producers with no dominant position on the world market. They therefore do not represent valid arguments for protection in the case of Poland. (fragment of text)
9
75%
Celem artykułu jest ocena postępów w negocjacjach Rundy Doha osiągniętych podczas dwóch ostatnich Konferencji Ministerialnych i próba określenia możliwości zakończenia rokowań. Analiza wyników negocjacji podczas dwóch ostatnich Konferencji Ministerialnych Światowej Organizacji Handlu pokazuje, że po kilkunastu latach bezowocnych rokowań kraje członkowskie były wreszcie gotowe na pewne ustępstwa i udało się wynegocjować ograniczony pakiet porozumień. Jednak zakończenie negocjacji w innych obszarach negocjacji nie wydaje się możliwe i konieczne staje się poszukiwanie innych dróg postępu w dalszej liberalizacji światowego handlu. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Usługowy wymiar Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego
75%
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych aspektów transatlantyckich negocjacji w sprawie handlu usługami. Po pierwsze, zwrócono uwagę na różnego rodzaju bariery nietaryfowe (często w formie regulacji wewnętrznych) występujące po obu stronach Atlantyku, które stanowią poważną przeszkodę w pogłębianiu transatlantyckiej wymiany usług. Po drugie, zauważono, że znaczące korzyści ekonomiczne w handlu usługami wymagają pogłębionych dyskusji o kwestiach regulacyjnych, i po trzecie, że dyskusje te nie mogą polegać na technikach negocjacyjnych używanych zwykle w przypadku handlu towarami. Istnieje zatem potrzeba przyjęcia nowego podejścia opartego na wzajemnym uznawaniu i równoważności regulacji, poprzedzonych dwustronną ewaluacją przeprowadzoną przez odpowiednie organy regulacyjne (nie negocjatorów handlowych). W artykule wskazano również na duże znaczenie odpowiedniego poziomu zaufania między negocjującymi krajami, niezbędnego przy ocenie trudnych do porównania regulacji i następnie przy monitorowaniu implementacji przyjętych zobowiązań.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Dostosowanie się partnerów w negocjacjach międzykulturowych
75%
Jednym z najistotniejszych problemów w negocjacjach międzykulturowych są nie tylko konflikty wynikające z różnic kulturowych, ale określenie w jakim zakresie i w jaki sposób negocjatorzy wywodzący się z różnych kultur winni dostosować się do siebie. Celem artykułu jest wskazanie czynników determinujących dostosowanie się partnerów w negocjacjach międzykulturowych, sposobów zapobiegania i eliminacji rozbieżności wynikających z różnic kultur. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Negocjacje w Państwie Środka
63%
Chińczycy kładą przede wszystkim nacisk na harmonię i bezwzględnie starają się unikać zachowań, które mogłyby prowadzić do otwartej konfrontacji. Dla Chińczyków porządek społeczny jest podstawowym warunkiem służącym rozwiązywaniu jakichkolwiek konfliktów. Spuścizna konfucjańska, która zawsze miała na uwadze drugą osobę i troskę o poprawne stosunki międzyludzkie doprowadziła do wytworzenia wzorów komunikacyjnych, które pomagają zachować twarz. Niebezpośrednia komunikacja w wielu miejscach pomaga uniknąć zażenowania lub niezgody pomiędzy partnerami [Yum 2000, s. 64]. Należy pamiętać, iż ogromna część wartości i wierzeń Chińczyków jest głęboko osadzonych w tradycji i historii [Matocha 1998, s. 164]. Ponadto wielu badaczy uważa, iż konfucjanizm przyczynił się do wyniku ekonomicznego Chin [Jacobs i in., 1995; Kirkbride, Tang 1992; Richter 2002; The Chinese Culture Connection 1987; Xing 1995]. W ostatnich latach liczba negocjacji, w które angażują się Chińczycy, znacząco wzrosła. Niestety, wiele z nich kończy się w sposób, jakiego strony nie życzyłyby sobie. Koncept negocjacji w świadomości Chińczyka jest zupełnie inny od tego u człowieka zachodu [Faure 1998, ss. 137-148]. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest wstępny opis roli negocjacji międzyorganizacyjnych jako czynnika równowagi przedsiębiorstwa (organizacji). Należy przy tym dodać, że prezentowane w opracowaniu koncepcje nie dotyczą jedynie przedsiębiorstwa, Jęcz odnoszą się również do innych organizacji (instytucji), takich jak szkoły, uczelnie, jednostki administracji publicznej, czy też instytucje służby zdrowia itp. (fragment tekstu)
14
Content available remote Intercultural Negotiations in Supply Chains on the Example of Poland and Germany
63%
Łańcuchy dostaw w dobie globalizacji stają się coraz bardziej międzykulturowe. Ponieważ na najniższym poziomie każdy łańcuch dostaw opiera się zasadniczo na relacji sprzedawca - nabywca, negocjacje pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami odgrywają niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całego łańcucha. Są one szczególnie trudne, jeśli pochodzą z różnych środowisk kulturowych. Dotyczy to firm polskich i niemieckich. W artykule podjęto próbę analizy różnic między polską i niemiecką kulturą biznesową w oparciu o wskaźniki czterech wymiarów kultury Hofstede. Porównując wskaźniki obu krajów, na podstawie literatury trendów praktycznych, wskazano źródła niektórych cech charakterystycznych dla Niemców i Polaków, które mają istotne znaczenie w procesie negocjacji.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań z zakresu przeprowadzonej analizy na temat podstawowych problemów liberalizacji handlu międzynarodowego na forum WTO w kontekście przedłużającej się Rundy z Doha. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule zastosowano ilościową i jakościową analizę publikacji w języku polskim oraz w języku angielskim z zakresu norm w funkcjonowaniu organizacji międzynarodowej WTO oraz regionalnych ugrupowań integracyjnych. PROCES WYWODU: Analizę przedstawioną w artykule oparto w zasadniczej mierze na analizie jakościowej na temat skuteczności liberalizacji handlu międzynarodowego w WTO oraz poza WTO. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Dorobek w literaturze polskiej z zakresu liberalizacji handlu w ramach Rundy z Doha jest zdecydowanie mniejszy niż w literaturze zagranicznej. Wieloletnie wielostronne negocjacje handlowe w ramach Rundy z Doha nie podważyły zdolności WTO do stanowienia forum liberalizacji handlu międzynarodowego. Osłabienie wielostronnych negocjacji handlowych Rundy z Doha wynika z zaangażowania się Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w liberalizację na forum regionalnych ugrupowań integracyjnych takich jak Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacific Partnership - TPP) oraz Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie handlu i inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP). WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Należy pogłębić analizę na temat integracji "w głąb" w regionalnych ugrupowaniach integracyjnych w celach porównawczych z regulacjami WTO. (abstrakt oryginalny)
Protokół z Kioto jest uzupełnieniem Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu z 1992 r. Należy pamiętać, że jest to konwencja ramowa, inicjująca rozwiązywanie globalnego problemu zmian klimatu i tworząca "ogólną architekturę" reżimu zmian klimatu, jednak bez nakładania na państwa-strony zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów szklarniowych, a przecież tylko w ten sposób można zrealizować cel konwencji w postaci stabilizacji koncentracji gazów szklarniowych. Regulacje takie bywają metaforycznie nazywanymi "bez zębów". Z kolei w Protokole z Kioto, który został przyjęty w 1997 r. i wszedł w życie 16 lutego 2005 r., na grupę państw rozwiniętych, określonych w aneksie nr I do wymienionej konwencji, nałożono zobowiązania w zakresie redukcji emisji gazów szklarniowych. Cele te miały być zrealizowane w latach 2008-2012, a Protokół z Kioto po tym okresie miał być zastąpiony nowym protokołem. Jednakże do końca 2012 r. nie udało się wynegocjować "następcy" Protokołu z Kioto, stąd też w czasie konferencji stron konwencji klimatycznej (COP-18) w Durbanie w 2012 r. podjęto decyzję o przedłużeniu jego obowiązywania do 2020 r. Oznacza to dodatkowy czas na wynegocjowanie nowych regulacji. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest wykazanie, że pomimo bardzo trudnych okoliczności, jakie towarzyszyły negocjacjom, oraz złożoności zagadnień, o których decydowano, osiągnięte porozumienie jest wyjątkowe i wprowadza istotne zmiany w systemie finansów UE. Aby to stwierdzić, w niniejszym opracowaniu podjęto próbę zaprezentowania tych aspektów procesu i wyniku negocjacji, które wskazują na ich szczególny charakter i dają podstawę do sądzenia, że odejście od status quo w finansach UE jest możliwe. Zastosowane w artykule metody obejmują analizę i syntezę. Nacisk położono na praktyczne aspekty prezentowanego zagadnienia.(fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na różne aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas negocjacji z partnerami zagranicznymi.
The European Union and the United States are negotiating the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP). Included in TTIP is the Investor State Dispute Settlement (ISDS) mechanism, which has caused significant public opposition, especially in Europe, to the trade deal. The fear among the opponents of ISDS is that investor protection will undermine the ability of the state to regulate public policy in the public interest. Specifically, the opponents fear that ISDS will reduce health and safety regulations, environmental protection, climate change policies, and even financial regulation to the lowest common (transatlantic) denominator. This article assesses whether ISDS can be sufficiently reformed to alleviate most of the public concerns, or whether it should be crossed out from the TTIP negotiation mandate. The article concludes that ISDS is so widely used in treaties signed by the European Union and its Member States, and by the United States, that it is unlikely that it will be crossed out from the final TTIP deal. However, significant improvements are needed to the ISDS mechanism and the arbitration process because without these additional safeguards for states and citizens it is unlikely that the European Parliament and the European Union Member States will approve TTIP. (original abstract)
20
Content available remote Zarządzanie negocjacjami w organizacji - wymiar międzykulturowy
63%
Sukces współczesnego przedsiębiorstwa opiera się w dużej mierze na zdolności do odnalezienia się w środowisku międzykulturowym, a wiedza i informacja z tym związane stanowią współcześnie strategiczny zasób przedsiębiorstwa, decydujący o jego pozycji konkurencyjnej, przetrwaniu, a nade wszystko rozwoju. Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób można lepiej zarządzać procesem negocjacji w ujęciu międzykulturowym, po to, by efektywnie osiągnąć stawiane uprzednio cele. Autor stara się udowodnić, iż organizacja, aby osiągać stawiane przez siebie cele, musi zaprojektować i wdrożyć proces zarządzania negocjacjami, tak samo muszą to zrobić negocjatorzy odpowiedzialni za przebieg rozmów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.