Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International shipping
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rozwój spedycji w Republice Słowacji nastąpił w 1990 r. po likwidacji monopolu wykonywania tej czynności w Czechosłowacji przez CECHO- FRACHT. W 1992r. założono Związek Spedytorów Słowacji (ZZS) jako profesjonalny Związek Słowackich Firm Spedycyjnych. ZZS jest członkiem FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations) i według stanu na dzień 6 grudnia 1999 r. ma ponad 90 członków rzeczywistych oraz 27 stowarzyszonych. Spedycja w Republice Słowacji napotyka na wiele problemów wynikających m.in. z niezbyt czytelnych regulacji prawnych dotyczących tej sfery działalności.(fragment tekstu)
Usługi spedycyjne są nieodłącznym elementem sektora transportu. Na skutek wysokiego poziomu konkurencji w Europie, warto zastanowić się nad rozwojem spedycji w odniesieniu na nowe rynki, charakteryzujące się wysokim potencjałem ekono- miczno-handlowym. Obecnie przedsiębiorstwa działające na rynkach Unii Europejskiej powinny poszukiwać możliwości dywersyfikacji swojej działalności. Z punktu widzenia ekonomicznego, interesującym regionem pozostają państwa Zatoki Perskiej. Biorąc pod uwagę ekspansję swojej działalności we współpracy z placówkami dyplomatycznymi Rzeczypospolitej Polskiej w tym regionie, rozpoczęcie nowej strategii usług spedycyjnych nie jest nacechowane wysokim poziomem ryzyka, bądź ponoszeniem kosztów finansowych w początkowym okresie. Celem opracowania jest objaśnienie obecnej kondycji rynku spedycyjnego w Europie, ze wskazaniem na możliwości rozwoju w państwach Bliskiego Wschodu, w których warunki eko- nomiczne wskazują na opłacalność świadczenia usług z wykorzystaniem przewozu towarów transportem lotniczym. Celem nadrzędnym artykułu jest wskazanie praktycznych rozwiązań dla polskich firm spedycyjnych charakteru świadczenia usług spedycyjnych w przewozie żywności i artykułów spożywczych. W artykule przedstawiono metodę badawczą polegającą na analizie możliwości rozwojowych przedsiębiorstwa transportowego Trans-Logistic Dębica aktywnie uczestniczącego w sekto- rze transportu na arenie międzynarodowej. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest rynek usług spedycyjnych w krajach Unii Europejskiej, a szczególnie jego organizacja oraz polityka transportowa władz Unii w aspekcie dostosowania się do wymagań tego rynku przez spedytorów polskich.
W branży TSL wiele firm konsoliduje się, łącząc w jedną, oferującą kompleksowe rozwiązania korporację. Mniejsze firmy działające na rynkach lokalnych przejmowane są przez wielkie globalne firmy logistyczne. Również i te ostatnie łączą się ze sobą. Celem konsolidacji jest z jednej strony lepsza obsługa klienta, co wpływa w bardzo dużym stopniu na poprawienie swojej pozycji konkurencyjnej; z drugiej zaś strony celem konsolidacji jest optymalizacja kosztów. Do kolejnych zaliczyć można korzyści ze stosowania jednej, wspólnej, znanej na całym świecie marki; dostęp do wiedzy i doświadczenia, wyposażenie techniczno-organizacyjne itp. Podobny trend konsolidacyjny widoczny jest również na polskim rynku. Ostatnimi czasy na rynku TSL byliśmy świadkami połączenia Spedpola z Schenkerem, DHL z Servisco oraz przejęcia reszty udziałów w Masterlink Express przez GeoPost. Fuzja firm z grupy Deutsche Post World Net (Danzas, Euro Expresa DHL) jest jednym z przykładów powstającej ogromnej korporacji logistycznej działającej pod jedną marką. W Polsce połączenie Danzas i Servisco miało miejsce w 2002 r. a konsolidacja firm z tej grupy pod jedną marką - DHL - rozpoczęła się w 2003 r. W tym czasie powstała jedna międzynarodowa firma skupiająca doświadczenie, umiejętności i wiedzę wszystkich trzech firm pod jednym parasolem - tak powstał DHL Express. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem niniejszej publikacji jest określenie roli i znaczenia zarządzania przewozem ładunków niebezpiecznych w transporcie i spedycji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na Polskę. W części pierwszej publikacji: zdefiniowano pojęcie ładunków niebezpiecznych; zaprezentowano rodzaje pojazdów wykorzystywanych do ich przemieszczania; zidentyfikowano gałęzie transportu wykorzystywane w przewozie ładunków niebezpiecznych wraz ze wskazaniem wymagań odnoszących się do transportu ładunków niebezpiecznych i zwróceniem uwagi na wyposażenie i oznakowanie ładunku i jednostki przewożącej towary niebezpieczne; wskazano metody i sposoby zabezpieczania ładunków w czasie ich przemieszczania. W części tej zidentyfikowano obowiązki przewoźników w transporcie ładunków niebezpiecznych (z podziałem na gałęzie transportu). W części drugiej publikacji odniesiono się do międzynarodowych regulacji prawnych z uwzględnieniem rodzaju transportu (ADR, RID, IMDG, ICAO). Wskazano na wyniki analizy organizacji i realizacji procesu transportowego ładunków niebezpiecznych w Polsce. Omówiono te kwestie w kontekście regulacji prawnych oraz zaprezentowano schemat mechanizmu ich stosowania w transporcie towarów niebezpiecznych. Szczególną uwagę zwrócono na analizę najczęściej wykorzystywanej gałęzi transportu tych towarów, na bazie której dokonano oceny zarządzania przewozami drogą lądową. W ocenie transportu odniesiono się do adekwatności regulacji prawnych w przebiegu przemieszczania ładunków. Zidentyfikowano także przykłady utrudnień i nieprawidłowości w polskim prawie w zakresie transportu towarów niebezpiecznych. Dokonana ocena zarządzania przewozami ładunków niebezpiecznych stała się punktem wyjścia do zaproponowania autorskich modyfikacji w zakresie usprawnień i modyfikacji przewozu tego rodzaju ładunków. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem niniejszej publikacji jest określenie roli i znaczenia zarządzania przewozem ładunków niebezpiecznych w transporcie i spedycji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na Polskę. W części pierwszej publikacji: zdefiniowano pojęcie ładunków niebezpiecznych; zaprezentowano rodzaje pojazdów wykorzystywanych do ich przemieszczania; zidentyfikowano gałęzie transportu wykorzystywane w przewozie ładunków niebezpiecznych wraz ze wskazaniem wymagań odnoszących się do transportu ładunków niebezpiecznych i zwróceniem uwagi na wyposażenie i oznakowanie ładunku i jednostki przewożącej towary niebezpieczne; wskazano metody i sposoby zabezpieczania ładunków w czasie ich przemieszczania. W części tej zidentyfikowano obowiązki przewoźników w transporcie ładunków niebezpiecznych (z podziałem na gałęzie transportu). W części drugiej publikacji odniesiono się do międzynarodowych regulacji prawnych z uwzględnieniem rodzaju transportu (ADR, RID, IMDG, ICAO). Wskazano na wyniki analizy organizacji i realizacji procesu transportowego ładunków niebezpiecznych w Polsce. Omówiono te kwestie w kontekście regulacji prawnych oraz zaprezentowano schemat mechanizmu ich stosowania w transporcie towarów niebezpiecznych. Szczególną uwagę zwrócono na analizę najczęściej wykorzystywanej gałęzi transportu tych towarów, na bazie której dokonano oceny zarządzania przewozami drogą lądową. W ocenie transportu odniesiono się do adekwatności regulacji prawnych w przebiegu przemieszczania ładunków. Zidentyfikowano także przykłady utrudnień i nieprawidłowości w polskim prawie w zakresie transportu towarów niebezpiecznych. Dokonana ocena zarządzania przewozami ładunków niebezpiecznych stała się punktem wyjścia do zaproponowania autorskich modyfikacji w zakresie usprawnień i modyfikacji przewozu ładunków niebezpiecznych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote The Impact of Immigrants Threats on Transport Logistics
63%
Obecny kryzys imigracyjny w Europie stanowi duży problem i wielkie wyzwanie nie tylko dla rządów, samorządów, obywateli i imigrantów, ale także dla systemu transportu międzynarodowego. W tym aspekcie dostosowanie spedycji i logistyki transportu międzynarodowego do nowych warunków jest nieuniknione. Analizy przeprowadzone w tej pracy dotyczyły możliwości ograniczenia wpływu wybranych zagrożeń ze strony imigrantów na logistykę transportu. (abstrakt oryginalny)
Usługi spedycyjne w polskich portach morskich na rzecz ładunków polskiego handlu zagranicznego oraz tranzytu (z wyjątkiem tranzytu czechosłowackiego,) są świadczone przez Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej C.HARTWIG z siedzibami w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Usługi te obejmują niemal całość ładunków drobnicowych oraz dużą część ładunków masowych, jednak takie towary, jak ropa naftowa, węgiel i siarka oraz częściowo zboże są obsługiwane spedycyjnie we własnym zakresie przez odpowiednie przedsiębiorstwa handlu zagranicznego. W związku z powyższym, działalność tych trzech przedsiębiorstw reprezentujących typ spedycji morskiej jest przedmiotem poniższej analizy. (fragment tekstu)
10
63%
Celem artykułu jest przybliżenie rozwiązań stosowanych przez firmy spedycyjne, w ramach budowy europejskiej sieci dystrybucji międzynarodowej. Jest to niezmiernie ważny aspekt już na etapie tworzenia strategii rozwoju portfolio usług świadczonych przez firmę spedycyjną. Opisano idee funkcjonowania systemów wykorzystywanych przez firmy spedycyjne, proces transportu oraz główne usługi, jakie oferują. Ostatnia część artykułu pokazuje porównanie dwóch modeli wykorzystywanych do realizacji międzynarodowego transportu drobnicowego (LTL) - współpracę bilateralną pomiędzy spedycjami dwóch krajów oraz międzynarodowego systemu dystrybucji łączącego wielu partnerów. Pokazane są tutaj również wady i zalety obu rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wschodnie kolejowe przejścia graniczne staną się istotnymi węzłami wymiany handlowej Unii z krajami WNP i krajami Azji Dalekowschodniej. Biorąc pod uwagę kierunki polityki transportowej UE, które oprócz liberalizacji dostępu do sieci linii kolejowych, zakładają finansowanie na zasadzie pomocniczości infrastruktury i realizację zasady zrównoważonego rozwoju w transporcie, należy założyć wzrost przewozów kolejowych w przyszłości. Nowym trendem w zachowaniach firm transportowo-logistyczno-spedycyjnych jest inwestowanie w urządzenia przeładunkowe na wschodnich kolejowych przejściach granicznych, czego przykładem jest firma Chem Trans Logistic na przejściu w Braniewie. Firma ta zamierza wykorzystać istniejące trendy i poprzez zapewnienie kompleksowej obsługi klientów zdynamizować kolejowe obroty handlowe z krajami zza wschodniej granicy. (fragment tekstu)
Opisano wymagania przed jakimi stoją organizacje przedsiębiorstw transportowych w związku z otwarciem rynku Unii Europejskiej. Zaprezentowano tradycyjny podział zadań pomiędzy pionami organizacyjnymi realizującymi funkcje podstawowe przedsiębiorstwa transportu drogowego. Zaproponowano strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa transportu drogowego, która oparta jest na tworzeniu centrów realizacyjno-decyzyjnych o jednoznacznie zdefiniowanej odpowiedzialności.
Analiza szans i zagrożeń dla polskich firm spedycyjnych wobec standardów obowiązujących w krajach UE i wchodzenia kapitału zagranicznego na rynek przewozowy Polski.
The paper deals with the issue of different market access for the transport procurement in the EU in context of open market of providing forwarding services. It highlights different requirements of market access in freight forwarding. The article proposes conditions of market access unification in freight forwarding based on analysis of the existing situation. It also refers to the different responsibility of freight forwarder depending on membership in the national associations of freight forwarders. The contribution analyses the limitation of liability in freight forwarding and shows differences in contract of freight forwarding for particular shipments by model examples. There is also pointed to the need for the development of uniform freight forwarding conditions in the EU. (original abstract)
W artykule wskazano na takie aspekty rozwoju przewozów kombinowanych jak: niezbędność instytucji koordynującej przewozy, zwiększenia zainteresowania PKP rozwojem przewozów kombibowanych, a także konieczność doskonalenia nie tylko samego procesu przewozowego, ale również towarzyszących mu procesów informacyjnych.
Opracowanie ma na celu omówienie aspektów prawno-ekonomicznych umowy ubezpieczenia w kontekście działalności przewozowej i spedycyjnej. Zwrócono uwagę na konieczność dostosowania polskiego prawa ubezpieczeniowego w omawianym zakresie do regulacji Unii Europejskiej.
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowej dokumentacji spedycyjno-transportowej w pracy spedytora międzynarodowego, w szczególności dokumentów ubezpieczeniowych i dokumentów przewozowych w poszczególnych gałęziach transportu. Dodatkowym celem artykułu jest wskazanie źródeł, z których można korzystać prawidłowo wypełniając poszczególne dokumenty. (abstrakt oryginalny)
Rosnące wymagania, stawiane przed przedsiębiorstwami spedycyjnymi, transportowymi i handlowymi powodują konieczność poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, które niesie ze sobą m.in. logistyka. Pilną koniecznością jest powstanie w jak najkrótszym czasie centrów logistycznych. Szacuje się, iż według aktualnych potrzeb liczba konwencjonalnych, dużych międzynarodowych centrów logistycznych w Polsce nie powinna być większa od sześciu.
Omówiono charakter i zakres działalności usług spedycyjnych, podkreślając, że rozwój przedsiębiorstw spedycyjno-przewozowych w warunkach polskiego rynku transportowego uzależniony jest od wielu czynników. Proces adaptacji usług spedycji międzynarodowej dokonujący się od 1990 roku ulega nieustannym przekształceniom przestrzennym ze względu na zróżnicowany charakter uwarunkowań rozwojowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.