Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International statistics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono informacje statystyczne dotyczące różnych dziedzin życia społecznego w Grecji. Omówiono m.in. stan zdrowia i liczbę mieszkańców, sytuację na rynku pracy, kwestie edukacji i wydatków na cele społeczne.
W pracy dokonano oceny możliwości wykorzystywania wskaźnika ciężkości wypadków drogowych w porównaniach międzynarodowych. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, iż dane o liczbie wypadków drogowych (a także osób rannych) są nieporównywalne dla różnych państw. Wartości wskaźnika ciężkości w sąsiadujących ze sobą krajach o podobnym poziomie infrastruktury drogowej i ogólnego rozwoju, takich jak np. Francja i Niemcy czy Belgia i Holandia, różnią się kilkukrotnie, co jest niewytłumaczalne z merytorycznego punktu widzenia. Tak duże różnice mogą wynikać tylko z przyczyn definicyjnych, co wykazano w jednym z punktów pracy, prezentując definicje wypadku drogowego w kilku krajach europejskich. Praktycznym celem pracy było wskazanie, iż poszukiwanie przyczyn wysokiej liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce w ich wyjątkowej ciężkości jest błędne. Ponadto, z przeprowadzonej analizy statystycznej oraz przeglądu definicji wynika, iż jedynym miarodajnym sposobem oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego są badania oparte na liczbie ofiar śmiertelnych wypadków. Wskaźniki natężenia liczby wypadków lub liczby rannych, z powodu różnic definicyjnych, nie powinny być przedmiotem porównań międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ważniejsze wskaźniki rozwoju budownictwa mieszkaniowego na Słowacji, m.in. determinanty rozwoju, rozmiary i strukturę inwestorów, wielkość zbudowanych mieszkań. Na koniec dokonano porównania budownictwa polskiego i słowackiego.
W analizach konkurencyjności gospodarki polskiej często wskazuje się na niski poziom płac, jako czynnik obniżający koszty działalności oraz procentowo wysoki narzut na wynagrodzenia, jako czynnik podnoszący te koszty. Warto zatem zestawić dostępne dane w sposób umożliwiający oszacowanie obydwu tych czynników jednocześnie. (fragment tekstu)
Skale ekwiwalentności stosuje się do porównań sytuacji dochodowej gospodarstw domowych o różnej wielkości i składzie demograficznym. Wykorzystywanie w tym celu dochodów rozporządzalnych lub całkowitych wydatków przypadających na jedną osobę nie jest miarodajne, gdyż nie uwzględnia zjawiska ekonomii skali wynikającego ze wspólnego zamieszkiwania, gospodarowania i konsumpcji. (...) W artykule podjęto dyskusję na temat zasadności stosowania wspólnej skali w UE. Przedstawiono opinię wielu ekspertów oraz zaprezentowano własne wyniki otrzymane na podstawie podejścia polegającego na analizie zróżnicowania udziałów wydatków wybranych dóbr konsumpcyjnych. Wykorzystując dane zagregowane na poziomie krajowym zbadano, czy konsumpcja tych dóbr upodobniała się w ostatnim okresie. Otrzymane wyniki implikują wnioski w zakresie zbieżności ekonomii skali w gospodarstwach domowych w UE. Artykuł stanowi uzupełnienie i rozszerzenie pracy Dudek (2014). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest utworzenie typologii krajów UE opartej na kryteriach dotyczących wartości eksportu w poszczególnych działach usług oraz na ich udziale w całkowitej wartości eksportowanych usług. Na podstawie zbudowanej typologii przeprowadzono analizę pozycji konkurencyjnej ex post państw UE we wspólnotowym handlu usługami w 2009 r. W badaniu konkurencyjności uwzględniono wybrane rodzaje usług stanowiących przedmiot wymiany handlowej, tj. usługi transportowe i turystyczne (mające największy udział w obrotach) oraz łącznościowe, budowlane, ubezpieczeniowe, finansowe, a także informatyczne i informacyjne. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych informacji o skali i kluczowych cechach związków osób tej samej płci, których status w krajach to umożliwiających zmienił się ze związku nieformalnego w rejestrowany (w specjalnych rejestrach lub w dotychczasowych księgach stanu cywilnego). (fragment tekstu)
Transgraniczny handel elektroniczny (cross-border e-commerce) stanowi stosunkowo nowe i słabo poznane zjawisko we współczesnej gospodarce światowej. Celem artykułu jest zestawienie i charakterystyka podstawowych problemów występujących w badaniu cross-border e-commerce. Przeprowadzono szeroki przegląd literatury, w tym opracowań o charakterze metodologicznym, badań, raportów i statystyk (baz danych). Analizie poddano problemy definicyjne pojęcia cross-border e-commerce, zakres oficjalnych statystyk oraz źródła prywatne danych statystycznych w tym obszarze. Artykuł dowodzi, że badania cross-border e-commerce napotykają obecnie na poważne problemy natury podstawowej, do których należy identyfikacja wymiaru znaczeniowego i ilościowego tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wzrostu gospodarczego oraz jego czynników - kapitału, zatrudnienia oraz nakładów na badania i rozwój w krajach należących do Unii Europejskiej (UE). Opisano również zjawisko konwergencji, czyli doganiania poziomu gospodarczego krajów bardziej rozwiniętych przez kraje rozwinięte słabiej. Dane wykorzystane w artykule pochodzą z Eurostatu. (fragment tekstu)
Zainteresowanie społeczne produkcją rolną zgodną z kryteriami rolnictwa ekologicznego systematycznie rośnie. Światowa powierzchnia ekologicznych użytków rolnych w 2005 r. przekroczyła 29 mln ha, a w 2012 r. wynosiła już ponad 37 mln ha. Jej udział w stosunku do całkowitej powierzchni użytków rolnych wzrósł w tych latach z 0,67% do 0,85%, a liczba producentów ekologicznych na świecie zwiększyła się prawie trzykrotnie. Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju rolnictwa ekologicznego na świecie w latach 2005- -2012 z uwzględnieniem takich cech, jak: powierzchnia ekologicznych użytków rolnych, udział powierzchni ekologicznych użytków rolnych w ogólnej powierzchni użytków rolnych, liczba producentów ekologicznych, średnia powierzchnia ekologicznych użytków rolnych, a także areał ekologicznych użytków rolnych przypadający na 100 mieszkańców kontynentu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie rozwoju liczebnego oraz struktury osób bardzo starych w Europie zarówno w ujęciu retrospektywnym, jak i perspektywicznym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie zróżnicowania poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego między krajami i regionami Unii Europejskiej (UE), a także dystansu jaki dzieli podregion jeleniogórski od innych unijnych regionów, zwłaszcza zaś od sąsiednich regionów Niemiec i Czech. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu analizę kierunków ewolucji struktury przewozów towarowych w latach 1995-2010 wśród krajów UE. W tym celu dokonano analizy taksonomicznej struktury przewozu ładunków badanych obiektów (gdzie obiektem jest dany kraj w danym roku badania). Analiza taka umożliwia poszukiwanie prawidłowości w przemianach struktury transportowej. Owa kwantyfikacja procesu przeobrażeń sektora w czasie ma charakter analizy dynamiki jego struktury. (fragment tekstu)
Breakdown of the Soviet Union has clearly revealed insufficiency and in many directions even unsuitability of the existing for many years system of economic and statistical information for assessment of radical changes taking place in economy and social life. Serious reconstruction was needed of the existing fundamentals of primary accounting and statistics by means of reforming common methodological and organizational basis of statistics itself, as well as adjusting it in accordance with international rules and standards. (original abstract)
W październiku 2013 r. w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Genewie odbyła się - organizowana regularnie co kilka lat - XIX Międzynarodowa Konferencja Statystyków Pracy (19 International Conference of Labour Statisticians-19 ICLS) (...). Niezwykle ważnym wydarzeniem 19 ICLS było uchwalenie Rezolucji dotyczącej statystyki pracy, w tym pracy przynoszącej dochód oraz niewykorzystanych zasobów pracy, określanej jako "kamień milowy" w międzynarodowej statystyce pracy. W odróżnieniu od wcześniejszych rekomendacji (głównie z 1982 r. - 13 ICLS) nowa rezolucja po raz pierwszy objęła swoim zakresem (jak "parasolem") różne formy pracy. Uwzględnia ona nie tylko pracę zarobkową podejmowaną z myślą o uzyskaniu wynagrodzenia lub dochodu dla siebie lub gospodarstwa domowego, ale także pracę rozumianą w szerszym kontekście. (fragment tekstu) - wykonywaną społecznie (wolontariat), a także wyodrębnia pracę prowadzoną na potrzeby własne (gospodarstwa domowego). Jednocześnie rezolucja ta wprowadza i definiuje pojęcie "niewykorzystanych zasobów pracy", wskazując - poza bezrobociem - również na inne zbiorowości znajdujące się na granicy pracy i bezrobocia oraz bezrobocia i bierności zawodowej. (fragment tekstu)
Podstawowym celem artykułu jest analiza wpływu opodatkowania w krajach UE i Norwegii na stabilizację finansową i równowagę społeczno-gospodarczą. Podejmowanie kolejnych podobnych analiz może doprowadzić do zmniejszania zagrożeń kryzysem finansowym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono sytuację mieszkaniową w Republice Czeskiej w latach 2005-2010. Omówiono rozmiar i strukturę budownictwa, wielkość zabudowanych mieszkań, ruch budowlany, ceny i płacochłonność jednostek mieszkaniowych oraz wydatki na mieszkanie. Porównano także ważniejsze mierniki rozwoju mieszkalnictwa z ich odpowiednikami w Polsce.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) stanowią od 1/4 do 1/3 wielkości PKB na świecie, w zależności od przyjętej metody obliczania. Statystyka ta jest w dużym stopniu ukryta, bo analiza związków BIZ z PKB stosowana jest rzadko. Są to jednak najczęściej statystyki niezależne od siebie. W krajowych planach strategicznych czy prognozach wzrostu gospodarczego dane o BIZ są zazwyczaj pomijane. W rzeczywistości ich wpływ na rozbudowę gospodarki krajów jest znaczny i ciągle rośnie. Dotyczy to także Polski. Głównym celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych trendów związanych ze zmianami inwestowania przez BIZ w dłuższych okresach i ich wpływu na gospodarkę krajów świata. (fragment tekstu)
Analizie poddano działania wspomagające innowacje preferowane przez kierowników na podstawie wyników badania ankietowego przeprowadzonego w 2009 r. w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE). Badaniem objęto 5238 przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 20 pracowników. Analizę przeprowadzono w przekroju państw członkowskich UE, jak również według kategorii przedsiębiorstw. Zakup maszyn nowych lub znacząco ulepszonych, sprzętu i oprogramowania był najbardziej popularną formą inwestycji innowacyjnych w przypadku badanych firm w latach 2006-2008. Zakup krajowych i zagranicznych patentów oraz wynalazków i know-how znacznie rzadziej. Działalności B + R była wykorzystywana na stosunkowo niższym poziomie.
Celem opracowania jest zidentyfikowanie grup usługowych, w których Polska wykazuje ujawnioną przewagą komparatywną (Manual..., 2011). Wagę podjętej w opracowaniu tematyki podkreślają publikowane podstawowe dane makroekonomiczne dotyczące polskiego eksportu usług. Udział eksportu usług w odniesieniu do PKB na początku badanego okresu (2000 r.) stanowił 6,09%, a na końcu tego okresu (2012 r.) - 7,7%. W 2000 r. eksport usług naszej gospodarki wynosił 11320 mln euro, natomiast w 2012 r. notowano prawie trzykrotny jego wzrost - wartość ta osiągnęła 29517 mln euro. Na początku analizowanego okresu dominował eksport usług związanych z podróżami zagranicznymi osiągając 55% ogółu przychodów; usługi transportowe, które stanowiły 23% i pozostałe usługi - 22%. Proporcje te zachowały się w przybliżeniu aż do 2007 r., w kolejnym roku dominować zaczęły pozostałe usługi, przy czym podróże zagraniczne traciły na znaczeniu na rzecz stopniowego przyrostu udziału usług transportowych. Tendencja ta utrzymywała się do roku 2012. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.