Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Obszary przygraniczne Polski i Niemiec charakteryzują się bogatym dziedzictwem wielokulturowym oraz podobnym potencjałem przyrodniczym, a to znacznie ułatwia organizowanie międzynarodowych projektów i przedsięwzięć turystycznych. Pozytywnym przykładem wzajemnej współpracy w zakresie turystyki jest odtworzenie historycznego szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba łączącego obiekty architektury sakralnej po polskiej i niemieckiej strefie przygranicznej. Celem pracy było ukazanie znaczenia i roli, jaką odgrywa europejski szlak św. Jakuba w rozwoju turystyki międzynarodowej na pograniczu polsko-niemieckim. W pracy wykorzystano dane statystyczne z GUS-u za 2015 rok oraz z ankiet przeprowadzonych w latach 2014-2017. Wyniki badań wskazują, że historyczny szlak Jakubowy promuje zarówno polską, jak i niemiecką kulturę i historię, przyczynia się do poprawy infrastruktury drogowej oraz rewitalizacji zabytków sakralnych, obiektów kultury i sportu. Środki na ten cel pozyskiwane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest określenie wpływu dwóch czynników na zróżnicowanie wybranych krajów Europy pod względem wielkości wpływów z turystyki międzynarodowej. Czynniki te są następujące: liczba odwiedzających oraz średnie wydatki zrealizowane przez jednego turystę. Do oceny wpływu odchyleń wymienionych czynników na odchylenie wielkości całkowitych rocznych przychodów z turystyki wykorzystano metodę logarytmiczną. Wartości odnoszące się do Polski porównano z wynikami uzyskanymi dla każdego z przebadanych państw i na tej podstawie wyciągnięto wnioski końcowe.(abstrakt autora)
3
Content available remote Wpływ terroryzmu na rozwój turystyki międzynarodowej
80%
Głównym celem artykułu jest próba określenia wpływu terroryzmu na rozwój turystyki międzynarodowej. W opracowaniu omówiono m.in. problem bezpieczeństwa w turystyce, a także zdefiniowano pojęcie terroryzmu, ukazując jego odmiany. Analizie poddano ponadto przyczyny występowania terroryzmu oraz jego główne cechy. Omówiono również przykłady aktów terrorystycznych wymierzonych bezpośrednio lub pośrednio w turystów. Przyjęto następującą tezę badawczą: terroryzm stanowi jedną z istotnych barier w rozwoju turystyki międzynarodowej. Dotyczy to zwłaszcza destynacji, w których najczęściej do-chodzi do zamachów terrorystycznych. Ich wpływ na rozwój turystyki jest wówczas dość znaczący, natomiast w miejscach, w których zamachy terrory-styczne zdarzały się incydentalnie, wpływ ten ma charakter przejściowy i dotyczy z reguły krótkich przedziałów czasowych.(abstrakt oryginalny)
4
80%
Rozważając skutki rozwoju turystyki dla obszaru recepcyjnego, należy zauważyć co najmniej kilka rodzajów efektów, a wśród nich: społeczne, kulturowe, przestrzenne, psychologiczne oraz ekonomiczne. Głównym czynnikiem determinującym skalę poszczególnych rodzajów oddziaływania jest ruch turystyczny, czyli "zjawisko społeczne polegające na czasowym i przestrzennym przemieszczaniu się ludzi do obszaru i miejscowości recepcji turystycznej (obszarów o występującej podaży dóbr komplementarnych), wynikające z dążenia do zaspokojenia potrzeb powszechnie uznawanych za turystyczne"1. Podmioty tego ruchu będące nośnikami potrzeb i popytu na dobra turystyczne2 traktuje się jako istotny czynnik rozwojowy będący źródłem także rozwoju gospodarczego badanej jednostki przestrzennej w określonym czasie. Oczywiste jest, że wpływ na rozwój będzie się zmieniał wraz ze zmianami skali ruchu turystycznego.(fragment tekstu)
5
Content available remote Spatial Diversification of Foreign Tourist Traffic in Poland
80%
The article aims to assess the territorial distribution of foreign tourist traffic in Poland and identification of provinces similar with respect to the inbound tourism structure considering the tourists' country of origin. The analysis used well-known methods of taxonomic analysis. Foreign tourists' arrivals to Poland are to a great extent spatially diversified. The leading provinces concerning the number of accommodated tourists are Mazowieckie and Małopolskie. The next ones, in view of the intensity of the analysed phenomenon, are the provinces of the western wall, except Lubuskie. The provinces situated mainly on the eastern wall proved to be the least numerously visited by foreign tourists. It should be also noticed that German tourists were particularly fond of the Zachodniopomorskie and Dolnośląskie provinces. Tourists from the other analyzed countries use bed places mostly in the area of the Mazowieckie and Malopolskie provinces. Russian, Ukrainian and Lithuanian tourists provide an exception, since they also travel to Podkarpackie (Ukraine), Lubuskie (Russia and Lithuania) and Dolnośląskie provinces (Russia). Obtained classification of the provinces allowed to divide them into six groups, characterized by a similar structure of foreign tourists using sleeping facilities, but also similar in view of intensity of inbound tourism. The presented results reveal a considerable degree of generality, but still they may provide an example of a simple instrument for conducting similar but more detailed studies adjusted to specific needs.(original abstract)
Śledzenie ruchu turystycznego na danym terenie jest nieodzownym elementem strategii jego rozwoju. Analiza danych o przyjazdach turystów do woj. lubelskiego w latach 2010-2014 dostarcza konkretnych informacji. Pozytywnym zjawiskiem jest także stabilizacja dużej liczby turystów, którą zanotowano w dwóch ostatnich latach. Jeszcze korzystniejszy obraz wyznacza awans na VII miejsce w 2014 roku w rankingu krajowym w liczbie turystów odwiedzających Lubelszczyznę w porównaniu do XIII lokaty w 2010 roku. Do pozytywnych zjawisk należy wzrost liczby turystów krajowych z 1,3 mln do 2,2 mln. Mimo wzrostu liczby turystów z zagranicy z 0,9 mln do 1,6 mln, warto zauważyć, że ponad 50% to mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają głównie w celach handlowych, przy skromnym udziale pobytów turystyczno-wypoczynkowych. Ten mało korzystny obszar uzupełnia spadek wydatków przez turystów zagranicznych w 2014 roku przypadający na osobę jak i na dzień pobytu. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono w skrócie przestrzenne aspekty przyjazdów międzynarodowych turystów do świata. W artykule wykorzystano głównie materiały statystyczne udostępnione przez Światową Organizację Turystyki. W artykule autorka przedstawia ogólny opis metod wykorzystania danych liczbowych, ocenia ich przydatność w badaniach turystyki międzynarodowej w dynamicznej prezentacji. W dalszej części artykułu autor formułuje swoje poglądy na temat podziału świata na regiony turystyczne i omawia je w kontekście przyjazdów turystycznych. W końcowej części artykułu przedstawiono kierunki geograficzne przyjazdów turystów oraz proporcjonalny udział poszczególnych środków transportu, ze szczególnym uwzględnieniem transportu lotniczego i morskiego.
Ostatnio turystyka społeczna definiowana jest w sposób szerszy, jako forma turystyki, przez którą organizator wypoczynku stara się kreować popyt na dobra i usługi turystyczne, a uczestnikami mogą być pracownicy prywatnych zakładów pracy, a nawet mieszkańcy innych państw. Możliwości takie daje m.in. program Europe Senior Tourism. W pracy szczegółowej charakterystyce poddano wielkość ruchu turystycznego i kierunki wyjazdów zagranicznych seniorów korzystających z usług biura podróży Watra Travel. Z przeprowadzonych badań wynika, że w latach 2009-2012 w projekcie EST uczestniczyło 4560 osób, co w skali kraju należy ocenić stosunkowo wysoko. W poszczególnych edycjach projektu z usług organizatora korzystało nawet do 20-25% (w sezonie 2010/2011) ogółu uczestników projektu z Polski.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pozycja konkurencyjna Polski na rynku turystycznym w obliczu sytuacji kryzysowych
61%
Celem opracowania jest wskazanie czynników, które mają wpływ na zachowania nabywcze mieszkańców wybranych krajów, a w konsekwencji na skalę i charakter zjawisk kryzysowych w polskiej gospodarce turystycznej. Jego przedmiotem jest charakterystyka pozycji Polski jako celu podróży mieszkańców trzech krajów Europy Południowej i Zachodniej: Włoch, Hiszpanii i Francji, na tle ich przyjazdów do krajów Europy Środkowej: Czech i Węgier. Analizie poddano zmiany w liczbie udzielonych noclegów, wizerunku atrakcyjności turystycznej i poziomu cen usług noclegowych i gastronomicznych w latach 2004- -2010, tj. od wstąpienia tych państw do UE. Obserwacji poddano sytuacje kryzysowe związane z kryzysem finansowym w 2008 r. i klęskami żywiołowymi w 2010 r.(abstrakt oryginalny)
Województwo małopolskie od lat zalicza się do najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Ze względu na liczne walory turystyczne, bogate tradycje w goszczeniu turystów, a także stosunkowo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, województwo małopolskie staje się w ostatnich latach celem coraz liczniejszych przyjazdów turystów zagranicznych. Znaczącą dynamikę wzrostu zagranicznej turystyki przyjazdowej obserwuje się zarówno w samym Krakowie, jak i na obszarach górskich. Celem artykułu jest próba przedstawienia stanu rozwoju zagranicznej turystyki przyjazdowej do województwa małopolskiego. (abstrakt oryginalny)
According to UNWTO standards, tourism takes the forms of domestic and international tourism. International tourism is subdivided into inbound and outbound tourism. The statistics of inbound tourism comprises two basic sections: statistics of tourist arrivals and statistics of tourism receipts. The inbound tourism in Poland and Ukraine is researched in this article. It is interesting to analyze the inbound tourism in the neighbouring countries, i.e. Poland and Ukraine, taking into account the "split in time" similarities in the development of the tourism market in these countries, their place in the world tourist flows, as well as attempts of Ukraine to repeat Poland's experience in its integration into the EU. The aim of this paper is to conduct a comparative analysis of inbound tourist flows in Ukraine and Poland, as well as to reveal the factors influencing tourist arrivals, receipts and profitability as the ratio of the last two. The number and structure of tourist arrivals to Poland and Ukraine in 2000-2016 are analyzed. It was assumed that tourists' exchange between neighbouring countries probably depends on the length of common land border. To test this assumption, the criterion χ² was used, which is also called the criterion of independence, consistency and homogeneity. The receipts from inbound tourism in above-mentioned countries during the same period of time are estimated. By applying the Consumer Price Index (CPI), the tourism receipts are recalculated for the prices of 2000. The profitability of inbound tourism in Poland and Ukraine in 2013 and 2016 is calculated. The factors influencing tourism receipts and profitability of inbound tourism are described.(original abstract)
12
Content available remote International Tourism and Local Religious Traditions on Two Indonesian Islands
61%
Cel. Ogólnym celem opisanego projektu jest uzyskanie nowej wiedzy naukowej na temat relacji pomiędzy międzynarodową turystyką i tradycjami religijnymi dwóch indonezyjskich wysp - Bali i Lomboku. Metody. Posłużyłam się jakościowymi metodami badań. Po pierwsze artykuł oparty jest na analizie tekstów. Ponadto pomiędzy październikiem 2011 a majem 2012 mieszkałam na Lomboku i prowadziłam badania terenowe, składające się z klasycznych elementów - obserwacji etnograficznych i wywiadów. Wyniki. Efektem badań jest opis związków pomiędzy religią, duchowością i turystyką na Bali oraz na Lomboku. Te dwie sąsiadujące ze sobą wyspy są często porównywane. Jednak różnią się znacznie pod względem krajobrazu religijnego i rozwoju turystyki. Bali i Lombok muszę stawiać czoła wyidealizowanemu wizerunkowi rajskich wysp, zamieszkiwanych przez głęboko uduchowionych ludzi. Ten obraz jest wykorzystywany przez przemysł turystyczny. Ograniczenia badań i wnioskowania. Artykuł dostarcza opisu, który jest oparty na metodologii jakościowej i dotyczy konkretnej rzeczywistości. Dlatego badania nie mogą prowadzić do generalizacji. Ich wyniki nie są reprezentatywne. Implikacje praktyczne. Badanie zostało przeprowadzone w celu uzyskania nowej wiedzy. Oryginalność pracy. Michael Stausberg udowodnił, że relacje pomiędzy religią i turystyką są bardzo bliskie, ważne i w dużej mierze nieprzebadane [Stausberg, 2011]. Powstało wiele tekstów naukowych dotyczących pielgrzymek, jednak mnie interesuje badanie turystów, którzy są oczarowani obcymi religiami. Zostało opublikowanych kilka prac na ten temat w kontekście Indii oraz Hiszpanii, ale brakuje opisu tego problemu w kontekście Indonezji. Rodzaj pracy. Studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Znaczenie działalności polskich biur podróży w Chicago
61%
Celem artykułu jest omówienie specyfiki działalności polskich biur podróży w Chicago, któ- re niewątpliwie wpływają na wybierane destynacje turystyczne mieszkańców tego miasta. Autorka pragnie przedstawić dane, które zostały zebrane od 16 z 27 biur podróży działających na terenie objętym badaniem, dzięki przeprowadzonym wywiadom pogłębionym z pracownikami oraz właścicielami biur podróży. Badania prowadzone były w 2014 roku. Dzięki danym z biur podróży przedstawione zostaną destynację najczęściej wybierane przez Polaków, liczba klientów, ilość wydawanych przez nich pieniędzy oraz specyfika funkcjonowania polskich biur podróży w Chicago. Dokonana zostanie dokładna charakterystyka największych i najprężniej działających polskich biur podróży w Chicago takich jak: RekTravel, Saint Bernardd Travel, Alma Travel Agency oraz Exotica Travel. Z badań sondażowych przeprowadzonych przez autorkę wynika, że pomimo rozwoju internetowych biur podróży, znaczna część chicagowskiej Polonii korzysta z tradycyjnych biur podróży, a swoje podróże planuje ze znacznym wyprzedzeniem. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Tourism sector in Malaysia has always been one of its focal service industries not only in the past, but in the future as well in which Malaysian government has been focusing on diverting its economic activities from a resource-based to a service-based economy in its new economic model. China, a strongly emerging economy has been ranked as the third main tourist generating country for Malaysia since 2012. Hence, this study empirically identifies the macroeconomic determinants affecting the tourism demand from China to Malaysia. These determinants include real income, travel cost, exchange rate and trade openness. Particularly, real income and trade openness are evident to positively affect Chinese tourism demand while travel cost and exchange rate are found to adversely influence Chinese tourists' decision to travel to Malaysia. (original abstract)
Holandia znajduje się w pierwszej dwunastce europejskich krajów generujących turystykę. Według danych European Travel Data Centre w roku 1990 kraj ten zajął drugie miejsce po niemieckiej Północnej Nadrenii-Westfalii. W 1997 r. zaś Holendrzy uczestniczyli w 26 milionach podróży krótkodystansowych.
Obecny XXI wiek naznaczony jest wieloma zamachami terrorystycznymi. Ataki te mają wymierny wpływ na sektor turystyczny. Efektem tego wpływu jest zmniejszająca się liczba podróży turystycznych do regionu, w którym wystąpił zamach, a co za tym idzie spadające dochody z turystyki. Strach turystów ogranicza także chęć przedsiębiorców do podejmowania inwestycji w miejscach o wysokim ryzyku wystąpienia ataków terrorystycznych, a touroperatorzy znacznie ograniczają lub całkowicie wycofują oferty wyjazdów turystycznych do danej destynacji. W artykule ukazano związek pomiędzy turystyką a zamachami terrorystycznymi, które odbyły się w danym kraju. W części teoretycznej zwrócono uwagę na definiowanie współczesnego terroryzmu i brak jednoznaczności w interpretacji tego pojęcia, a także wskazano powody, dla których turyści są atrakcyjnym celem dla terrorystów. W artykule omówiono wybrane zamachy terrorystyczne i ich wpływ na kształtowanie się rynku turystycznego w danym regionie. Przeprowadzone analizy dowodzą, iż po przeprowadzeniu zamachów terrorystycznych, liczba przyjazdów turystycznych do danego miejsca gwałtownie spada, powodując również spadek wpływów z turystyki, który w krajach o wysokim udziale turystyki w PKB, jest w stanie wpłynąć na gospodarkę całego kraju. (abstrakt oryginalny)
The subject of this study is the COVID-19 pandemic that has shaken the world's tourism industry since March 2020. The aim is to propose the use of the Perkal index to assess the impact of the pandemic on tourism in European countries. Five variables from the UNWTO and Eurostat were used in the research and they concerned thirty European countries. These variables are: data on the percentage change in nights spent at tourist accommodation establishments, percentage change in international tourist arrivals, percentage change in international tourism receipts, percentage change in persons employed in tourism, and percentage change in net occupancy rate of bed-places and bedrooms in hotels and similar accommodation. On the basis of the Perkal index value, it is evident that the crisis of 2020 affected the countries located in the Mediterranean (including Italy and Greece) to a largest extent. On the other hand, the pandemic least influenced the Scandinavian countries, the Baltic countries and those located in the central part of the European continent. The proposed index allows to evaluate changes in a time series system and enables comparative analysis between territorial units. In both international and domestic comparisons, the impact of COVID-19 on tourism assessment index may be a useful analysis tool and is likely to be widely used in the future.(original abstract)
W drugiej połowie XX w. nastąpił silny wzrost międzynarodowego ruchu turystycznego z 25 min osób w 1950 r. do ok. 698 min w roku 2000 (Tab. l). Turystyka stała się aktywnym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego wielu krajów i według prognoz WTO (World Tourism Organisation) istniejące nawet zagrożenie terroryzmem nie spowoduje w skali globalnej długotrwałego załamania się jej tendencji rozwojowych. Przodujące miejsce w świecie pod względem liczby turystów i uzyskiwanych dochodów zajmuje jak dotąd Europa i należy sądzić, że w związku z poszerzeniem Unii Europejskiej i utrzymaniem w jej obrębie jednego rynku turystycznego jej dominacja na długo zostanie zachowana. Na drugim miejscu znajduje się Ameryka, na trzecim Azja Wschodnia i Pacyfik, następnie Afryka, Bliski Wschód i Azja Południowa (Tab. 2). Pod względem dynamiki wzrostu w latach 90. Na czoło wysuwa się region Azji Wschodniej i Pacyfiku. O intensywnym rozwoju turystyki międzynarodowej w ostatniej dekadzie XX w. świadczy fakt, że w 2000 r. liczba turystów do 20 krajów o największej w skali światowej recepcji turystycznej i uzyskiwanych dochodów przekroczyła ogólny stan turystyki światowej notowany w 1990 r. (Tab. 3 i 4), a także zmiany przestrzenne w liczbie przyjmowanych turystów. Jak dotychczas stałe miejsce w czołówce światowej pod względem liczby turystów i dochodów zajmują: Francja, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Włochy. W 2000 r. do grupy wyróżnionych 20 krajów dołączyła Polska i Turcja, a swoją pozycję poprawiły znacząco Chiny, Rosja (Tab. 3). W liczbie omawianych 20 krajów zarabiających najwięcej na turystyce światowej, silniej - aniżeli pod względem liczebności uczestników ruchu reprezentowany jest region Azji Wschodniej i Pacyfiku (Tab. 4). W pierwszej dziesiątce krajów o największych w świecie dochodach z turystyki 7 należy równocześnie do największych konsumentów usług turystycznych (Tab. 5), w tym 4 kraje - Stany Zjednoczone, Francja, Włochy, Chiny wykazują równocześnie bilans dodatni, 3 - Niemcy, Wielka Brytania, Kanada - bilans ujemny. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Bezpieczeństwo i zagrożenia w turystyce
61%
Artykuł podejmuje problematykę zależności zachodzących pomiędzy bezpieczeństwem w turystyce międzynarodowej i zagrożeniami, które w doniosły sposób warunkują jego poziom. Przedmiotem rozważań uczyniono takie aspekty obszarów bezpieczeństwa i zagrożeń pozostające w ścisłym związku, jak otoczenie naturalne, polityczno-religijne, prawne i zdrowotne. Zaprezentowano również wymiary bezpieczeństwa w wybranych regionach świata podając przykłady obszarów turystycznych (w tym państw) odznaczających się wysokim, średnim i niskim poziomem bezpieczeństwa łącznie z uwarunkowaniami tego stanu rzeczy. Omawiając zagadnienie, oparto się na przeglądzie literatury tematu oraz doświadczeniach i obserwacjach własnych.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Position of Lower Silesia on Domestic and International Tourist Market
61%
W artykule przedstawiono pozycję Dolnego Śląska na krajowym i międzynarodowym rynku turystycznym. Wykorzystane dane dotyczą wartości potencjału turystycznego, wielkości bazy turystycznej, liczby turystów krajowych i zagranicznych korzystających z noclegów i liczby ich pobytu. Przedstawione zostały również perspektywy rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.