Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internationalisation of economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wzrost roli internacjonalizacji gospodarki implikował w ostatnich dekadach aktywną rolę państwa we wspieraniu procesu umiędzynarodowienia działalności krajowych przedsiębiorstw. Z uwagi na liczne bariery, identyfikowane szczególnie w sektorze MŚP, dla szerszej ekspansji na rynki zagraniczne wsparcie publiczne w tym zakresie jest uznawane obecnie za ważny element szerszej strategii rozwoju gospodarczego wielu państw. W rezultacie celem tego artykułu jest próba charakterystyki działalności Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) funkcjonujących we wszystkich województwach Polski oraz empiryczne porównanie ich oferty usług do oferty wsparcia podobnych instytucji w wybranych krajach. W pracy wykorzystano metodę analizy danych źródłowych, obserwację oraz metodę komparatystyczną. Przeprowadzone badania wskazują, iż COIE wpisują się w trendy globalne związane ze wsparciem publicznym internacjonalizacji, ale ich funkcjonalność jest bardzo ograniczona w stosunku do instytucji zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie nowe elementy współtworzą środowisko polityki pieniężnej w krajach wysoko rozwiniętych i jak wpływają na jej skuteczność. Tezą jest stwierdzenie, że w warunkach wzmożonego światowego podziału pracy stymulacja wysoko rozwiniętej gospodarki za pomocą obniżki stóp procentowych ma niską skuteczność w obszarze pobudzania produkcji i zatrudnienia, sprzyja natomiast spekulacji na aktywach i inwestycjom wkrajach dynamicznie rozwijających się. (fragment tekstu)
Proces internacjonalizacji gospodarki światowej przyczynia się do wzrostu liczby podmiotów funkcjonujących na rynkach zagranicznych. Jednym z najważniejszych problemów, przed którym stają przedsiębiorstwa, jest wybór odpowiedniej formy wejścia na rynki zagraniczne. Wraz z nabywaniem doświadczeń i wzrostem efektywności firmy zwiększają swoje zaangażowanie na nowych rynkach, starając się jednocześnie zwiększyć stopień kontroli nad tą działalnością. Podejściu długofalowemu zazwyczaj towarzyszy odchodzenie od eksportu w kierunku innych strategii wejścia, zapewniających możliwość uzyskania lepszych wyników oraz podniesienia poziomu konkurencyjności. (fragment tekstu)
Globalizacja to skumulowane przeobrażenia, w których podstawową rolę ogrywa umiędzynarodowienie działalności. W sferze ekonomicznej symbolem tego umiędzynarodowienia jest kształt i struktura gospodarki światowej oraz aktorzy, którzy poprzez sieć powiązań i współzależności owe cechy determinują. Globalizacja i wysoki jak nigdy wcześniej stopień umiędzynarodowienia działalności ekonomicznej - to konsekwencja upowszechniania się na świecie systemu rynkowego, otwierania gospodarek i liberalizowania rynków narodowych. W wyniku wymienionych procesów następuje scalanie tychże rynków, co prowadzi do tworzenia tzw. rynków globalnych. W jaki sposób, w jakim tempie i w jakich warunkach następuje owo "globalizowanie" - zależy przede wszystkim od rodzaju rynku, stopnia jego zliberalizowania, dynamiki wzajemnego przenikania strumieni między krajami, regionami i w skali świata. Najbardziej zaawansowany poziom globalizacji dokonał się na rynku finansowym i kapitałowym. Inne rynki podążają także w tym kierunku, choć mierząc stopień scalania pozostają nieco w tyle. Mając jednak na uwadze postęp technologiczny i radykalny spadek kosztów transportu i komunikacji, bardzo prawdopodobny staje się fakt przyśpieszenia procesu scalania się także w przypadku rynku pracy, rynku wiedzy i technologii. (fragment tekstu)
W artykule dokonano próby analizy akceptacji społecznej dla napływu zagranicznego kapitału do Polski ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług komunalnych. Wykorzystano do tego celu badania wtórne bazujące na danych pochodzących z badań agencji badawczej CBOS oraz opracowania statystyczne GUS. Prowadzona analiza wskazała, że akceptacja społeczna dla napływu kapitału zagranicznego zmieniała się w perspektywie ostatnich 20 lat, jednak przeważały w tym względzie opinie pozytywne. W odniesieniu do zaangażowania kapitału zagranicznego w funkcjonowanie sektora usług komunalnych w Polsce przyjęto hipotezę, że inwestycje tego rodzaju przyniosły korzyści związane z poprawą jakości usług komunalnych, zracjonalizowały organizację i zarządzanie firmami z omawianej branży oraz mają korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. Mimo korzyści nie udało się jednak wyeliminować do końca obaw społecznych, związanych z udziałem zagranicznego kapitału w sektorze usług komunalnych, związanych z utratą wpływu społecznego na poziom cen tych usług. W artykule dokonano próby weryfikacji przyjętej wyżej hipotezy. Wykorzystano do tego celu informacje pochodzące z badań agencji badawczej CBOS oraz analizy GUS. Dodatkowo posłużono się do tego celu przykładami funkcjonowania francuskich firm Saur oraz Veolia, które zrealizowały bezpośrednie inwestycje w sektorze usług komunalnych w Polsce. Opracowanie ma cechy studium przypadku oraz artykułu badawczego. (abstrakt oryginalny)
Relacje między systemami gospodarczymi krajów goszczących a korporacjami transnarodowymi przejawiające się w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych zależą od siły przetargowej państw rozwijających się i ich zdolności do budowania trwałych i stabilnych relacji z partnerami zagranicznymi. Zapewnienie atrakcyjnych warunków funkcjonowania inwestycji warunkuje udział korporacji transnarodowych, te zaś przyczyniają się do realizacji regionalnych planów rozwojowych. Głównym problem polityki gospodarczej pozostaje pogodzenie interesów większego zaangażowania kapitału zagranicznego i osiągania pożądanych celów rozwojowych, takich jak ustalenie właściwych kierunków restrukturyzacji gospodarki, zmniejszanie bezrobocia, wspieranie przemian technologicznych, ochrona środowiska i innych celów społeczno-gospodarczych. (fragment artykułu)
Procesy internacjonalizacji gospodarczej rozumianej jako wzrost powiązań gospodarczych między krajami, regionami i podmiotami, które tworzą lokalne gospodarki było już znane w XVIII w. Z biegiem czasu pojęcie to nabrało szerszego znaczenia oraz zaczęło dotyczyć wielu aspektów życia społeczno-gospodarczego, tj. norm prawnych, instytucji politycznych, gospodarki, dóbr kulturalnych, wiedzy, problemów ekologicznych i techniki. Stopień internacjonalizacji gospodarczej stanowi zatem istotny czynnik rozwoju regionalnego, dyktując, jak region będzie działać w globalnej sieci powiązań społecznych i gospodarczych. W artykule omówiono znaczenie internacjonalizacji gospodarki we współczesnym świecie.
Wyjaśniono pojęcie internacjonalizacja oraz opisano jej przyczyny. Przedstawione zagadnienie omówiono z punktu widzenia przedsiębiorstwa.
Na przykładzie wybranych firm (BARTEC GmbH, BHZ MARKETING, British Petroleum, Quad/Graphics Inc., Węglokoks S.A.) omówiono motywy i przebieg procesu internacjonalizacji.
Celem (...) opracowania jest przeanalizowanie sytuacji rolnictwa na świecie w kontekście wolnego handlu i poprawy sytuacji gospodarczej krajów rozwijających się oraz zwrócenie uwagi na zagrożenie spowodowane utrzymaniem dotychczasowego status quo w tym obszarze. Okolicznością jaka zostanie wzięta pod uwagę jest powolne wychodzenie gospodarki światowej z kryzysu finansowego. Wychodzenie to (...) musi zostać wsparte odważnymi decyzjami w obszarze wolności handlu, zmian strukturalnych i ograniczenia deficytów budżetowych i płatniczych. (...) starano się nakreślić tu obraz możliwości łagodzenia skutków dekoniunktury na świecie oraz pomocy dla cierpiących niedostatek krajów rozwijających się (...). Osią rozważań będzie Wspólna Polityka Rolna, prowadzona przez Unię Europejską już od ponad półwiecza. (fragment tekstu)
11
Content available remote Regionalizacja globalizacji
75%
Niezwykła intensyfikacja międzynarodowego handlu i inwestycyjnych relacji pomiędzy krajami, jaka występuje od początku lat 60. XX w. do chwili obecnej, oraz odmienny ich charakter w porównaniu z podobnymi procesami w przeszłości spowodowały określenie ich jako "globalizacji". W istocie te procesy nie mają charakteru globalnego, a koncentrują się w zasadzie w rozwiniętych regionach świata (Triada). Regionalizacji globalizacji wydaje się sprzyjać także rosnąca liczba regionalnych ugrupowań integracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Korea jest przykładem państwa, którego rozwój przebiegał wieloetapowo od modelu agrarnego, przez okres rozbudowy przemysłu ciężkiego, do inwestycji w nowe technologie. Stosunki gospodarcze w tym kraju zmieniły się z peryferyjnych na relacje typowe dla rozwiniętych rynków. Mimo że jest wiele publikacji na temat reform Republiki Korei, to eksperci nadal poszukują wyjaśnienia fenomenu jej polityki. Celem artykułu jest analiza modernizacji RK w kontekście dwóch teorii; zależności oraz modernizacji. Autor weryfikuje modele teoretyczne i ich użyteczność do interpretacji zmian zachodzących podczas industrializacji. Artykuł jest częścią dyskusji na temat korzyści i zagrożeń wynikających z umiędzynarodowienia. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł prezentuje zjawisko internacjonalizacji ekonomicznej i technologicznej oraz rozwój nowych form ekonomicznego, społecznego i technologicznego postępu wpływającego na powstawanie i ewolucję gospodarek opartych na wiedzy i sektor najnowocześniejszych technologii. Autor szczególnie podkreśla strategiczne decyzje związane z następującymi dziedzinami: internacjonalizacja ekonomiczna i technologiczna, powstawanie gospodarki opartej na wiedzy i sektorów najnowocześniejszych technologii oraz rozwój i tworzenie sieci klastrów nastawionych na rozwój technologiczny. Zmiany w sektorach najnowocześniejszych technologii i tworzenie klastrów w celu zwiększenia efektywności gospodarek na poziomie narodowym i regionalnym są niezbędne, aby stworzyć współczesną gospodarkę opartą na wiedzy, zarówno na obszarze całej Unii Europejskiej, jak również w poszczególnych krajach. Artykuł prezentuje również zjawisko tworzenia regionalnych oraz międzyregionalnych klastrów wraz z ich sieciami (zwanymi również "oazami ekonomicznymi"). Autor wyjaśnia, że w gospodarkach opartych na wiedzy rozwój klastrów i ich sieci wkrótce stanie się podstawową formą rozwoju ekonomicznego i technologicznego. Ponadto omawia pojęcie tworzenia międzynarodowych klastrów sprzyjających powstawaniu i upowszechnianiu najnowocześniejszych technologii. Prezentuje charakterystyczne czynniki rozwoju ekonomicznego, technologicznego i społecznego w Unii Europejskiej, a następnie udowadnia, że wpływają one na tworzenie gospodarek opartych na wiedzy. Zrozumienie wymienionych czynników pozwala na wprowadzenie dwóch rodzajów strategii mających na celu stworzenie gospodarek opartych na wiedzy. Mowa tu o strategiach nastawionych na integrację procesów rozwoju ekonomicznego, technologicznego i społecznego oraz strategiach związanych z syntezą wyników przedsięwzięć ekonomicznych i rozwoju różnorodnych technologii. Upowszechnianie wzorców opartych na integracji i syntezie stanowi kluczowy warunek rozwoju innowacji i systemów transferu technologii. Nowe badania poświęcone wspomnianym wzorcom stanowią obiecujący trend w dziedzinie ekonomii, zarządzania i administracji bezpośrednio związany z potrzebą tworzenia gospodarek opartych na wiedzy i wspierania procesów internacjonalizacji w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Przegląd mierników internacjonalizacji gospodarki
75%
Część pierwsza opracowania przybliża pojęcie internacjonalizacji oraz określa jej przejawy. W części drugiej zebrano miary służące ocenie poziomu internacjonalizacji gospodarki. Natomiast część trzecia opracowania przybliża miary, które mogą służyć do oceny atrakcyjności inwestycyjnej gospodarki potencjalnym inwestorom zagranicznym. Opracowanie ma charakter metodyczny, ale wszystkie zaprezentowane mierniki internacjonalizacji mogą być wykorzystane do badań empirycznych i oceny stopnia internacjonalizacji gospodarki oraz poziomu jej atrakcyjności. (fragment tekstu)
15
Content available remote Formy umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw na rynkach zaopatrzenia
75%
Celem artykułu jest klasyfikacja i charakterystyka korzyści i ograniczeń poszczególnych form umiędzynarodowienia przedsiębiorstw na rynkach zakupów z odwołaniem się do etapowych koncepcji umiędzynarodowienia, a także wykazanie, że dominującą formą internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw na rynkach zakupów pozostaje import oraz identyfikacja różnic co do form internacjonalizacji zakupów stosowanych przez polskie przedsiębiorstwa będące i nie będące oddziałami/filiami koncernów międzynarodowych. W artykule wykorzystano wyniki badań pierwotnych z zastosowaniem techniki CATI zrealizowane na łącznej próbie 244 losowo wybranych średnich i dużych polskich przedsiębiorstw przemysłu elektromaszynowego pozyskujących zasoby na rynkach zagranicznych. Badania pokazały, że import jest formą umiędzynarodowienia na rynkach zakupów stosowaną przez największą część (91,8%) badanych polskich przedsiębiorstw, w tym przez prawie wszystkie przedsiębiorstwa nie będące oddziałami/filiami przedsiębiorstw zagranicznych (aż 96,7%) oraz mniej, bo 87,1% oddziałów/filii koncernów międzynarodowych. Kapitałowe formy umiędzynarodowienia na rynkach zaopatrzenia są stosowane przez znacznie większy odsetek oddziałów/filii koncernów międzynarodowych niż przedsiębiorstw nie będących oddziałami/filiami przedsiębiorstw zagranicznych. Badane oddziały/filie koncernów międzynarodowych w Polsce cechują się większym niż przedsiębiorstwa nie będące oddziałami/ filiami przedsiębiorstw zagranicznych stopniem umiędzynarodowienia zakupów i stosowały na zagranicznych rynkach zaopatrzenia bardziej zaawansowane, w tym kapitałowe, formy internacjonalizacji. (abstrakt oryginalny)
Gwałtowne przyspieszenie przemian w gospodarce światowej stanowi poważne wyzwanie dla tradycyjnej teorii nauk ekonomicznych, jak również dla praktyki życia gospodarczego. Połączone działania narodów, których celem jest stworzenie odpowiednich warunków przyszłej egzystencji, mają obecnie większą moc niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszorzędnym bowiem zadaniem obecnego pokolenia jest mobilizacja wysiłków, aby nasze życie uczynić bardziej demokratycznym, bezpiecznym i sprawiedliwym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu współpraca międzynarodowa, bezpieczeństwo zbiorowe i przestrzeganie norm prawa międzynarodowego były ideałami o wielkim ciężarze gatunkowym. Pierwszym dokumentem wyrażającym nadzieję na otwarcie nowej ery w stosunkach międzynarodowych i międzynarodowym kierowaniu była podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych, której szczytne cele i szanse na realizację znacznie osłabił początek zimnej wojny. Jednakże już w 1989 roku, wraz z jej końcem, rewolucja w Europie Środkowej i Wschodniej poszerzyła i wzmocniła ruch na rzecz demokratyzacji i transformacji gospodarczej, stwarzając tym samym szansę silniejszego zaangażowania się w dążenie do osiągnięcia celów przez wielostronną współpracę. W miarę jak kapitał staje się coraz bardziej mobilny, a nowe technologie ułatwiają komunikowanie się, granice poszczególnych państw stają się coraz bardziej przenikalne dla działalności gospodarczej, realizowanej w skali międzynarodowej, a gospodarki poszczególnych krajów są wciągane w ogólnoświatowy system, który jest powiązany przez międzynarodowe transakcje i procesy. Narasta systemowa zależność krajowych gospodarek, daje się zauważyć stopniowe tworzenie się globalnej gospodarki, w której wiodące ekonomicznie kraje są ściśle współzależne w zakresie handlu, inwestycji oraz współpracy przedsiębiorstw. Owo gwałtowne przyspieszenie procesów życia gospodarczego i innych jego wymiarów w świecie podlegają globalizacji, czyli procesowi tworzenia się całościowego, zintegrowanego i uniwersalnego porządku gospodarczego i społeczno-politycznego we współczesnym świecie. (fragment tekstu)
Ograniczymy się niżej do wybiórczego potraktowania problemów globalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań oraz implikacji. Skoncentrujemy się przede wszystkim na pokazaniu kwestii spornych i dyskusyjnych, co może pomóc w lepszej konceptualizacji problematyki i jej uporządkowaniu. Należy odróżnić zjawiska globalizacji (konkretne, faktyczne, mierzalne, jakościowe itp.) od dyskusji ni. globalizacji (idee, ujęcia, koncepcje, teorie, ideologie itp.). Globalistyka jest dyscypliną (interdyscypliną raczej) nauki badającej problemy globalne. Chodzi przede wszystkim o ich identyfikację, rozpoznanie, ranking według ważności, prognozy, strategie rozwiązań. Możliwe jest ujmowanie problemów globalnych (globalności) makroskopowo: glob jako homogeniczna całość, jako element kosmosu. Praktyczniejsze (policy-oriented) wydaje się ujęcie mezzo traktujące glob jako system elementów i ich powiązań, sprzężeń itd. W analizie można wyróżnić elementy centralne, lokalne, peryferyjne. Ważna jest identyfikacja punktów (sytuacji) krytycznych, zwłaszcza zagrażających całości. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przybliżenie pojęcia internacjonalizacji. Omówiono internacjonalizację gospodarki w aspekcie teoretycznym, oraz przedstawiono funkcjonowanie EkoFunduszu w latach 2002-2007.
W globalnych uwarunkowaniach klastry, w większym stopniu niż kiedykolwiek, zobligowane są do funkcjonowania na rynku międzynarodowym. Ewolucja otoczenia gospodarczego sprawia, że struktury te, a w szczególności ich podmioty-członkowie, chcąc podnosić swoją konkurencyjność i rozwijać się podejmują działania na rynkach globalnych, angażując się w międzynarodową współpracę. Stąd też istotnego znaczenia nabiera ich wsparcie w kierunku umiędzynarodowienia, które warunkuje ich funkcjonowanie i odniesienie sukcesu na rynku. Dlatego tak duże znaczenie pełni oferta działań wspierających ten proces zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Wsparcie to powinno dotyczyć szczególnie Krajowych Klastrów Kluczowych, o wyjątkowym znaczeniu dla kraju i regionów, w których funkcjonują. Celem artykułu jest próba ukazania istoty i funkcji struktury klastrowej będącej przykładem modelu biznesowego. W kolejnych częściach opracowania starano się przybliżyć pojęcie i klasyfikacje modeli biznesu oraz koncepcję modelu klastra międzynarodowego. Przedstawiono atuty internacjonalizacji struktur klastrowych, ponadto źródła finansowania i formy wsparcia tego procesu. Zaprezentowano przykłady kluczowych struktur klastrowych w Polsce, jak też Klaster "Dolina Lotnicza" w charakterze studium przypadku. W celu ukazania roli klastrów dla wzrostu efektywności, innowacyjności i konkurencyjności posłużono się wynikami badań własnych. Przeprowadzono je w 2015 roku wśród 80 przedsiębiorców-uczestników czterech klastrów rolno-spożywczych, jak też wśród 4 przedstawicieli instytucji zarządzających tymi klastrami na obszarze województwa podkarpackiego. W opracowaniu postawiono tezę, iż prawidłowo funkcjonujące struktury klastrowe przyczyniają się do wzrostu poziomu innowacyjności gospodarki oraz konkurencyjności podmiotów, niwelując nierówności ich rozwoju, zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym czy międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie globalizacji pojawiło się w światowej literaturze ekonomicznej w połowie lat 80. i od tego czasu zrobiło zawrotną karierę, stopniowo awansując do jednego z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do rozwikłania problemów ekonomicznych naszych czasów. Jednocześnie wraz z rozwojem systematycznych badań nad tym problemem narastały wokół niego coraz to nowe niejasności, wzbudzające kontrowersje i zastrzeżenia, gdyż coraz bardziej zdawano sobie sprawę z tego, iż proces globalizacji stanowi kluczowe wyzwanie dla współczesnego człowieka. (...) W najogólniejszym sensie "globalizacja" może być rozumiana jako proces, który jest tworzony przez zjawiska lub działania o wymiarze ogólnoświatowym. W znaczeniu ekonomicznym globalizacja i globalizowanie najczęściej są odnoszone do działalności gospodarczej, gospodarki, rynków branżowych, gałęzi gospodarki, przedsiębiorstw, konkurencji itp. Zatem można stwierdzić, iż istota globalizacji sprowadza się do przechodzenia działań gospodarczych w ich różnych wymiarach z poziomu narodowego do globalnego (ogólnoświatowego). Natomiast szczegółowe znaczenia procesu globalizacji zależą od zastosowanego do jego analizy podejścia i poziomu analizy, jej celów i zakresów. Z punktu widzenia podejść do analizy procesu globalizacji, można wyróżnić podejście mikro, makro i globalistyczne. W mikropodejściu dominuje ujęcie procesu globalizacji od strony zarządzania przedsiębiorstwem działającym na rynkach międzynarodowych i dążącym do opanowania możliwie najkorzystniejszego udziału w rynku światowym, natomiast w makropodejściu ujęcie globalizacji od strony wzajemnych oddziaływań i współzależności gospodarek narodowych uznawanych za podstawowe podmioty i kluczowe elementy systemu gospodarki światowej z uwzględnieniem międzynarodowych, geostrategicznych i ogólnoświatowych aspektów powyższych relacji występujących między nimi. Podejście globalistyczne łączy się ściśle z pojmowaniem przemian dokonujących się obecnie w świecie w kategoriach wielkiej odmiany cywilizacyjnej i tworzenia się egzystencjalnej racjonalności człowieka w skali globalnej. Dlatego rozpatruje się tu te zjawiska w kontekście świata jako uniwersalnej systemowej całości zagrożonej egzystencjalnie przez nierozwiązane problemy powstające w trakcie jej spontanicznej, wciąż przyspieszającej ewolucji. Wydaje się, iż zastosowanie podejścia globalistycznego jest najbardziej adekwatne do wagi i złożoności analiz procesów globalizacji. Może ono okazać się także bardzo użyteczne dla rozważań prowadzonych w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.