Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Interwencjonizm podatkowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem niniejszego opracowania jest rozstrzygnięcie, czy dowody uzyskane bądź przeprowadzone w sposób naruszający przepisy postępowania, za pomocą niezgodnych z prawem czy też wadliwych z formalnego punktu widzenia czynności, mogą być wykorzystane jako dowód w sprawach podatkowych. Rozstrzygnięcie tak postawionego problemu wymaga rozważenia, jak na potrzeby postępowania podatkowego rozumieć pojęcie dowodu sprzecznego z prawem, którym to terminem posługuje się art. 180 o.p. W opracowaniu przedstawiono wybrane orzeczenia sądów administracyjnych, w których kwestie te były analizowane.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest zjawisko inflacji podatkowej. Autor omawia poglądy teoretyków ekonomii na zależność inflacji od wysokich podatków, analizuje wpływ podatków na ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zarówno produkowanych w kraju jak i importowanych), produkcję i dochody budżetowe. Przedstawił społeczne skutki nadmiernego fiskalizmu, zwaracając uwagę na rozrost "szarej strefy" i ubożenie społeczeństwa. Reasumując - stwierdza, że stopa opodatkowania nie powinna przewyższać 20 procent należy obniżyć podatki pośrednie najbardziej wpływające na ceny, wydatki inwestycyjne długoterminowe powinny być wyłączane z podstawy opodatkowania, całkowicie zaniechać interwencji podatkowej i zachowywać "zasadę edynburską" w sprawiedliwym obciążeniu podatkami.
Autorka dokonuje oceny skuteczności funkcjonowania podatkowych instrumentów polityki przemysłowej. Przeanalizowała w tym celu system podatkowy i jego wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstw przemysłowych, zadłużenie ich wobec budżetu państwa, zwracając uwagę na nadmierny fiskalizm państwa, znacznie utrudniający ich rozwój.
Autorka oparła się na wynikach ankiety przeprowadzonej w 1994 r. wśród przedsiębiorstw polskich, dotyczącej zmian w działaniu przedsiębiorstwa, stanowiące motywacje do zwiększania lub szybszego dokonywania inwestycji. Ważnym czynnikiem uwzględnianym przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych byłoby obniżenie podatków. Autorka omawia te rozwiązania podatkowe, które: można uznać za bezpośrednio oddziałujące na podejmowanie decyzji inwestycyjnych zasady amortyzacji majątku trwałego, inwestycyjny kredyt podatkowy oraz inne ulgi inwestycyjne w podatkach dochodowych, zaliczanie niektórych wydatków związanych z procesami inwestowania do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych oraz opodatkowanie wymiany środków trwałych.
Celem artykułu jest analiza funkcjonowania podatku od towarów i usług (VAT) w Polsce oraz zadań pozafiskalnych przez niego realizowanych.
W artykule omówiono zagadnienia związane ze stosowaniem instrumentów podatkowych, które pobudzają inwestycje firmy. Prowadzą one do zakłóceń neutralności podatków. Autor omówił ograniczenia i negatywne konsekwencje stosowania tych instrumentów.
Kształt i układ prawny systemu podatkowego ma istotny wpływ na prowadzenie działaności gospodarczej. Autor omówił zmiany, obowiązujące od 1 stycznia 2000 roku w podatku dochodowym od osób prawnych, obejmujące cztery aspekty: obniżenia stawek podatkowych, likwidacji ulg inwestycyjnych, wprowadzenia do ustawy zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz likwidacji ulg dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Autor nie jest jednak przekonany o pożądanym wpływie tych zmian na stymulowanie szybkiego ekonomicznego rozwoju gospodarki i likwidacji bezrobocia. Zastanawia się, czy w państwie o ograniczonych możliwościach budżetowych należy wspierać wszystkich przedsiębiorców niezależnie od poziomu ich efektywności, czy tylko tych, którzy faktycznie przyczyniają się do osiągania pożądanych celów społeczno-gospodarczych.
8
Content available remote Neutralność podatku od wartości dodanej
80%
Konstrukcja podatku od wartości dodanej (VAT) oparta jest na zasadzie neutralności. Z tego względu podatkowi temu przypisana powinna być jedynie funkcja fiskalna. Stosowanie obniżonych stawek VAT ma jednak charakter interwencyjny, przez co burzy neutralność podatkową. W artykule omówiono neutralność podatkową w odniesieniu do funkcji opodatkowania oraz strategii podatkowych. Na przykładzie transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem jest złoto oraz srebro, przedstawione zostały zróżnicowane formy opodatkowania VAT podobnych produktów. Przeprowadzona analiza cen monet inwestycyjnych w Niemczech ukazuje niepożądany wpływ podatku od wartości dodanej na warunki konkurencji.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie rachunkowości jako instrumentu polityki gospodarczej w małych i średnich firmach, system ewidencji gospodarczej i system podatkowy oraz konstrukcje podatków, zwłaszcza podatków dochodowych od osób prawnych i fizycznych, podatku od towarów i usług, akcyzowego, podatków od nieruchomości, od transportu. Scharakteryzowano problemy wynikające z prowadzenia ksiąg rachunkowych, związane z fałszowaniem dokumentacji działalności gospodarczej, metody szacowania podstaw opodatkowania, a także granice fiskalizmu, przyczyny unikania podatków i oszustw podatkowych. Na koniec omówiono problematykę sprawozdawczości podatkowej oraz doskonalenia prawa bilansowego i podatkowego.
Artykuł dotyczy wybranych nieprawidłowości i nierzetelności spotykanych w zapisach ksiąg rachunkowych (handlowych) oraz podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów. Autor podaje kilka przykładów praktykowanych nadużyć: przy zakupach, na liście płac, w procesie sprzedaży, w kasie i w wydziałach produkcyjnych. Takie przypadki ograniczają moc dowodową ksiąg w postępowaniu podatkowym i pozwalają organom podatkowym na oszacowanie podstaw opodatkowania. Kilka najczęściej stosowanych metod oszacowania podstaw opodatkowania autor przedstawia w niniejszym artykule oraz postuluje także konieczność ich udoskonalenia.
Autor rozważa problematykę szarej strefy w kontekście systemu podatkowego. Analizuje praktyczne stosowanie zasad podatkowych w aspekcie występowania i działania firm niezarejestwowanych i fikcyjnych. Wskazuje na możliwości efektywniejszego działania służb skarbowych oraz na konieczność zmian niektórych przepisów prawa. Jego zdaniem niska moralność podatkowa związana jest z niezachowywaniem podstawowych zasad prawa przez państwo.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.