Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Intranet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł na temat sieci wewnątrzfirmowych. Przedstawiono cechy oraz rolę intranetu w firmie. Opisano technologie intranetowe oraz zalety ich stosowania. Przedstawiono poszczególne systemu współczesnej wersji intranetu.
2
100%
Niemal w każdej z licznych, a dostępnych pozycji literaturowych można się spotkać z inną typologią rozwoju systemów informatycznych wspomagających zarządzanie. Nastąpił więc w tej sferze kompletny chaos terminologiczny, dlatego - po zauważeniu takiej potrzeby - w niniejszej pracy podjęto kolejną próbę uporządkowania tej sfery opartą na tendencjach integracyjnych z jednej strony, a z drugiej na tendencjach konwergencyjnych (upodobniania się i przenikania implementacji) umożliwionych przez ciągły postęp technologiczny. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wyniki badania przeprowadzonego wśród ekspertów ds. komunikacji wewnętrznej i intranetu na temat postrzeganego w ich praktyce oddziaływania portali intranetowych na zarządzanie wiedzą w organizacjach. Zdaniem ekspertów-respondentów portale intranetowe najsilniej oddziaływają na transfer wiedzy i wykorzystywanie wiedzy, a w mniejszym, ale zauważalnym stopniu na ewaluację i rozwój wiedzy, innowacyjność w organizacji i motywowanie do dzielenia się wiedzą. Paradoksalnie, zdaniem ekspertów wpływ portali intranetowych jest marginalny na sfery: zwiększanie kompetencji pracowników oraz identyfikowanie wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Intranet - często określany jako bezpieczny, godny zaufania system komunikacji wewnętrznej jest siecią komputerową ograniczającą się do komputerów np. w firmie lub organizacji. Taka lokalna sieć (LAN) po zamontowaniu serwera umożliwiającego korzystanie w jej obrębie z takich usług jak strony WWW, poczta elektroniczna, czyli usług typowo internetowych to intranet. Dostęp do niej mają zazwyczaj tylko pracownicy firmy. Dużych firm bez intranetu już chyba nie ma, a w małych nie jest on instalowany, bo nie ma takiej potrzeby.
Zabezpieczenie systemu informacyjnego przed nieautoryzowanym dostępem do danych może być dla administratora takiego systemu poważnym wyzwaniem. W artykule przedstawiono jedno z rozwiązań tego problemu, które zostało pokazane na podstawie wdrożonego systemu w dużym przedsiębiorstwie międzynarodowym, posiadającym heterogeniczną sieć komputerową.
Ekstranet bardzo chętnie wdrażają wielkie korporacje, posiadające sieć oddziałów regionalnych. Wprowadzenie ekstranetu do firmy powoduje zwiększenie elastyczności przedsiębiorstw przez umożliwienie im szybkiego reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu i wewnątrz firmy. Jest niezastąpiony w komunikacji z wybranymi grupami. Jak działa, kiedy go stosować?
59 proc. największych firm w Polsce posiada intranet - tak wykazało badanie przeprowadzone wiosna tego roku przez Instytut Pentor. Warto się zatem przyjrzeć temu, co czyni intranet tak atrakcyjnym rozwiązaniem i jakie są jego kierunki rozwoju.
Autor omawia pojęcie telematyki w przedsiębiorstwie, korzyści ze stosowania serwisów telematyki na przykładzie intranetu, nowe modele organizacyjne jako potencjały użytkowe telematyki i przykładowe korzyści telepracy, przedsiębiorstwa wirtualne na przykładzie firmy Lewis Galoob Toys USA, rynki elektroniczne i ich 5 poszczególnych systemów. Omówiono bariery i szanse stosowania serwisów telematyki w przedsiębiorstwach polskich.
9
Content available remote Znaczenie nowoczesnych ICT w usprawnianiu wewnątrzorganizacyjnej komunikacji
100%
Współczesne procesy wymiany informacji zarówno w warstwie operacyjnej: człowiek-człowiek, jak i organizacyjnej, różnią się istotnie od tego, jak przebiegały jeszcze 10-20 lat temu. Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne zmieniły nie tylko czas dostępu do źródeł informacji, ale wpłynęły również na takie atrybuty, jak jakość informacji czy procesy transformacji zbiorów informacyjnych. Artykuł ma na celu wskazanie, jak użytkownicy nowoczesnych narzędzi ICT oceniają ich znaczenie w usprawnianiu procesów pozyskiwania, wymiany, współdzielenia oraz współtworzenia informacji. W tekście zaprezentowany zostanie fragment badań prowadzonych w organizacjach wiedzy dotyczących oceny znaczenia nowoczesnych narzędzi ICT, m.in. takich jak intranet - w usprawnianiu wewnątrzorganizacyjnej komunikacji. Szczególną uwagę skierowano na ocenę wpływu ICT na kreowanie oraz kształtowanie relacji wewnątrz organizacji.(abstrakt oryginalny)
Intranet, rozumiany jako wewnętrzny serwis www, który udostępnia dne i usługi niezbędne pracownikom w codziennych dzialaniach i służy komunikacji między nimi, posiada 59 proc. największych firm w Polsce. Stwierdzono to w badaniu przeprowadzonym przez wrocłwski oddział Instytutu Pentor na zlecenie Contium SA. Próba badawcza wynosiła 300 przedsiębiorstw, losowanych spośród 2000 firm osiągających największe przychody wg dziennika "Rzeczpospolita". W artykule przedstawiono na ile w firmach to rozwiązanie jest skuteczne i efektywne.
11
Content available remote Creating Intangible Value through a Corporate Employee Portal
84%
Organizacje tworząc przewagę konkurencyjną, tworząc większą wartość ekonomiczną niż rywale. Rosnąca konkurencja i rozwój technologii informatycznych doprowadziły zarówno do ogromnych zmian organizacyjnych, jak i zwiększyły znaczenie wartości niematerialnych i prawnych w ramach łańcucha wartości. Tworzenie wartości i sukcesy organizacji w coraz większym stopniu uzależnione są od wykorzystania wiedzy dostępnej wewnętrznie, jako że w dzisiejszych czasach istotne znaczenie ma zrozumienie wartości biznesowej portali pracowniczych i budowanie odpowiednich programów zarządzania zmianą. Balanced Scorecard (BSC) i mapa strategii (SM) przedstawiają cele organizacji, ich osiąganie oraz związek pomiędzy celami różnych podjednostek z ich wspólnym działaniem w celu uzyskania ogólnych wyników. BSC i SM wyjaśniają, jak wartości niematerialne są dostosowane do strategii, aby tworzyć wartość dla organizacji. Jednak obawy dotyczące zarządzania zmianami wydają się niewłaściwe. Autorzy proponują ramy umożliwiające mapowanie związków przyczy-nowo-skutkowych, które generują wartość biznesową, a także zapewniają kierownictwu i decydentom informacje niezbędne do odpowiedniego odgórnego zaangażowania i sponsoringu, co jest istotne, aby doprowadzić do właściwego zarządzania zmianami i realizacji świadczeń. Mapa strategii SM i korzyści (BDN) zostały połączone, w wyniku czego powstały odpowiednie ramy ułatwiające organizacjom podniesienie ich wiedzy, złagodzenie ryzyka niepowodzenia inwestycji lub niewłaściwego wykorzystania, a także terminowy wkład w zdobycie większej wartości z inwestycji w wartości niematerialne i prawne. Opracowane ramy pomagają organizacjom rozwiązywać ich obawy związane z tworzeniem wartości i zarządzaniem zmianami. Niniejsze studium przypadku pozwala stwierdzić, że propagowanie kultury organizacyjnej i dostosowanie do potrzeb firmy nie są częstymi celami organizacji i nie motywują do inwestycji w rozwój portali pracowników, jednak są powszechnie uznawane za kluczowe narzędzia do podejmowania decyzji i tworzenie wartości. (abstrakt oryginalny)
Autor wyjaśnia, że intranet służy w firmie wielu celom, które są ściśle skorelowane z potrzebami organizacyjnymi. Najczęściej usprawnia komunikację wewnętrzną, umożliwia wprowadzenie spójnej polityki komunikacyjnej, usystematyzowanie oraz zwiększenie szybkości przepływu informacji, obniżenie kosztów administracyjnych, stworzenie pozytywnego wizerunku wśród pracowników oraz ich zintegrowanie. Zdaniem autora firma, podejmując decyzję o uruchomieniu intranetu, musi zdawać sobie sprawę, że należy ciągle dbać o jego rozwój, a w tym celu niezbędne jest powołanie zespołu redakcyjnego, którego głównymi zadaniami, oprócz bieżącej aktualizacji będą badania efektywności oraz stała promocja portalu wśród pracowników.
Układ dekoniunktury, jaki możemy zaobserwować po roku 2008, doprowadził do stworzenia całkowicie odmiennego od wcześniej powszechnie akceptowanego, otaczającego nas świata. Rozwój wydarzeń, jaki był wynikiem kryzysu ekonomicznego, zmienił postrzeganie środowiska ekonomicznego, w jakim przyszło funkcjonować, nie tylko podmiotom gospodarczym, ale również państwom, zwiększając jednocześnie akcent na dwie siły globalizacji i technologii, które w sposób ciągły się przenikają. Nowo powstała normalność wpływa z jednej strony na budowanie lepiej zarządzanych jednostek w obszarze zmiennej rzeczywistości, z drugiej zwiększa stopień konkurencyjności firm, które - z uwagi na swoje ograniczone możliwości rozwoju - nie mogą skutecznie walczyć o własny byt na danym rynku. Budowanie sieci powiązań i współpracy wzdłuż kanałów dostaw, tworzenie partnerskich relacji między firmami, przekraczających wcześniej zatarte granice geopolityczne, kształtowane na fundamencie wolnego rynku, są źródłem nowo tworzonego spłaszczonego krajobrazu, nazwanego charakterystycznie "globalną wioską". Nie dziwi zatem fakt, iż globalna perspektywa współpracy na rynkach musi być wspierana poprzez wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających zwiększyć rentowność i konkurencyjność firm w czasach powszechnych turbulencji. Efektywne wdrożenie nowych systemów wsparcia operacyjnego w obszarze logistycznym jest warunkiem istotnym i koniecznym, aby zapewnić właściwy kontakt z konsumentem w obszarze B2C, ale również we współpracy i budowaniu więzi z partnerami na platformie B2B, gdzie skuteczne wykorzystanie trendów technologicznych pozwoli na zwiększenie wartości dodanej produktów czy oferty na danym rynku. Głównym celem artykułu jest zobrazowanie istotnych narzędzi w obszarze e-business, jakie współczesne przedsiębiorstwo powinno brać pod uwagę w dobie zwiększającej się konkurencyjności rynkowej, jak również konieczność ich integracji w procesach operacyjnych firmy w celach optymalizacji obszarów logistycznych. Wykorzystanie nowych elementów, zwiększających sprawność funkcjonowania podmiotów gospodarczych, zostało przedstawione na przykładzie dwóch firm w formie case-study, jak również oparte na zestawionych informacjach wybranej lektury tematu, na podstawie których możemy zaobserwować efektywne modele zarządzania, powstałe przy wykorzystaniu nowych rozwiązań technologicznych i ich bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Obecnie podstawowym kanałem komunikacji wewnątrz firmy jest sieć komputerowa, dlatego też ważną rolę w każdej większej firmie odgrywa intranet. W artykule przedstawiono zastosowanie i zalety tego narzędzia.
Artykuł otwiera cykl, w którym przedstawiono wyniki badań specjalistów HRK Partners i naukowców z Szkoły Głównej Handlowej na temat narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie personelem w polskich przedsiębiorstwach. Omówiono zastosowanie narzędzi informatycznych w administracji personalnej i w procesach rekrutacji pracowników.
W kolejnej części cyklu zaprezentowano zastosowanie w badanych firmach technik teleinformatycznych w komunikacji i zarządzaniu wiedzą.
Intranet jest siecią komputerową, dzięki której można przeprowadzić transakcje handlowe (zapytania ofertowe a na koniec podpisanie kontraktu i wymiana dokumentów bankowych). W związku z jej rozwojem należało zainteresować się bezpieczeństwem systemów sieci handlowych. Powołano Międzynarodową Organizację ds. Bezpieczeństwa Transakcji Elektronicznych ISETO (International Secure Electronic Transactions Organisation). Także Międzynarodowa Unia Telekomunikacji (ITU) zawarła umowę o współpracy ze Światowym Centrum Handlu w Genewie oraz firmą WISeKey SA (World Internet Secure Key) i powstała GECN (Global Electronic Commerce Network - Światowa Sieć Elektronicznego Handlu).
W artykule zaprezentowano, jakie korzyści dla dużych firm i organizacji przynosi wdrażanie wewnętrznych sieci i portali opartych na intranecie. Intranet jest rozwiązaniem innowacyjnym, który usprawnia zarządzanie informacją i wiedzą. Właściwe wykorzystywanie intranetu generuje duże oszczędności, usprawnia pracę, podnosi efektywność i zapewnia dwustronny, otwarty przepływ informacji.
Artykuł opisuje proces wdrażania nowego systemu zarządzania dokumentami opartego na intranecie. Projekt Archeo został stworzony dla Kompanii Piwowarskiej SA i znacznie usprawnił pracę firmy na różnych płaszczyznach. Na tyle dobrze sprawdził się on w polskiej firmie, że rozważa się wdrożenie go na globalną skalę w Grupie SABMiller - koncernie, którego częścią jest Kompania Piwowarska.
Onet.pl jako pierwszy polski portal wprowadził usługę dokładnego targetowania kampanii reklamowych w sieci. Zapowiada to również Wirtualna Polska. Jak to działa, skąd się biorą profile internautów, co ma z tego reklamodawca, a co portal, to zagadnienia omawiane w niniejszym artykule.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.