Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1082

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 55 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 55 next fast forward last
Począwszy od początku lat 90.ub.w.wspólna polityka rolna zmierzała w kierunku sprostania nowemu celowi związanym z zrównoważonym rozwojem. Ewolucja polegała na przejściu od polityki opartej na podtrzymywaniu cen i wspieraniu produkcji, do polityki bezpośredniego wsparcia rolników i zwiększenia środków na rozwój obszarów wiejskich. W tym celu opracowano pakiet reform Agenda 2000, w którym zwrócono uwagę na korzyści ekologiczne wynikające z poprawy stanu środowiska, ochrony zasobów naturalnych, czy poprawa stanu krajobrazu wiejskiego. Obecnie Wspólna Polityka Rolna określiła trzy priorytetowe obszary działań mających na celu ochronę i wzmocnienie dziedzictwa obszarów wiejskich, w tym: - utrzymanie różnorodność biologiczna oraz zachowanie i rozwój naturalnych systemów rolnictwa oraz tradycyjnych krajobrazów rolniczych, - właściwe prowadzenie gospodarki wodnej, - radzenie sobie ze zmianami klimatu. Przyjęta w 1992 r. dyrektywa Rady w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory miała na celu wspieranie zachowanie różnorodności biologicznej przy uwzględnieniu wymagań gospodarczych, społecznych, kulturowych i regionalnych. Na ogół uważa się, że stanowi fundament polityki ochrony przyrody ,a wraz z dyrektywą ptasią ustanowiła szeroką sieć obszarów chronionych Natura 2000, która zabezpieczała przed potencjalnie szkodliwymi zmianami. Tak więc ochrona przyrody zbudowana jest na dwóch filarach, to jest na sieci Natura 2000 oraz systemu ścisłej ochrony gatunkowej. W sumie dyrektywa chroni ponad 1 tys. gatunków roślin i zwierząt oraz ponad 200 siedlisk (np. specjalne typy lasów, łąk, mokradeł, bagien). Dyrektywy ptasia i siedliskowa musiały ewoluować w celu odzwierciedlenia kolejnych rozszerzeń Unii Europejskiej, co wyrażało się późniejszy-mi regulacjami1. Strategia ochrony różnorodności biologicznej UE miała na celu powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemu oraz pomoc w powstrzymaniu utraty różnorodności biologicznej do roku 2020. Odzwierciedla on zobowiązania podjęte przez UE w 2010 r. w ramach międzynarodowej konwencji o różnorodności biologicznej. Sieć Natura 2000 nie jest systemem ścisłych rezerwatów przyrody, z którego byłyby wyłączone wszystkie działania człowieka. Choć obejmuje ściśle chronione rezerwaty przyrody, większość ziemi pozostaje własnością prywatną. Podejście do ochrony i zrównoważonego użytkowania obszarów Natura 2000 jest znacznie szersze, w dużej mierze koncentruje się na ludziach pracujących z naturą, a nie przeciwko niej. Jednakże państwa członkowskie muszą zapewnić, że tereny są zarządzane w sposób zrównoważony, zarówno pod względem ekologicznym i eko-nomicznym. (fragment tekstu)
|
|
nr 7-8
23-25
Omówiono dyrektywę dotyczącą usług inwestycyjnych. Dyrektywa ta przewiduje utworzenie swego rodzaju "paszportu europejskiego" dla przedsiębiorstw inwestycyjnych o charakterze niebankowym, umożliwiającego prowadzenie we wszystkich krajach członkowskich szeroko rozumianej działalności inwestycyjnej.
NATO dopuszcza do udziału w przetargach tylko przedsiębiorców solidnych. Muszą oni uzyskać deklarację uprawnienia (Declaration of Eigibility) wystawioną przez Ministerstwo Gospodarki. Uprawnienia te mają dotyczyć tylko konkretnego projektu inwestycyjnego.
4
Content available remote Inwestycje alternatywne i ich korelacja z rynkiem inwestycji tradycyjnych
100%
W ostatnich latach dynamicznie rozwija się rynek inwestycji alternatywnych (Alternative Investments Market - AIM). Zwiększone zainteresowanie inwestorów tymi inwestycjami to efekt niestabilnego otoczenia, w jakim obecnie funkcjonuje rynek finansowy. W literaturze można spotkać opracowania, w których autorzy podkreślają, że inwestycje alternatywne rozwijają się tylko w czasach kryzysu, zaś w czasach rozkwitu gospodarczego nie są atrakcyjną formą pomnażania kapitału. Jak podają badania, średni udział inwestycji alternatywnych w portfelu inwestycyjnym w 2009 roku wynosił 14% i szacuje się, że w 2012 roku wzrośnie do 19%. Wskazanie sposobów definiowania analizowanego rynku, analiza cech inwestycji alternatywnych ze szczególnym uwzględnieniem badania korelacji wybranych inwestycji tradycyjnych i alternatywnych to główne cele poniższego opracowania. Badanie korelacji pozwoli na określenie, czy wybrane inwestycje alternatywne zapewnią dywersyfikację portfela inwestycyjnego i w konsekwencji przyczynią się do obniżenia jego ryzyka. Na potrzeby poniższego opracowania dokonano zestawienia 20 źródeł traktujących o inwestycjach alternatywnych wraz z zaznaczeniem, jakie podejście w definiowaniu pojęcia wybrał autor publikacji. Dodatkowo w ostatniej kolumnie tabeli wymieniono liczbę kategorii, należących zdaniem poszczególnych autorów do grona inwestycji alternatywnych. (fragment tekstu)
|
|
nr 1
15-17
W artykule omówiono możliwości inwestowania pieniędzy prywatnych w obligacje, bony skarbowe, lokaty bankowe, papiery dłużne, fundusze powiernicze.
6
Content available remote Foreign Direct Investment from Vietnam to Laos in The Context of Integration
81%
Laos jest największym beneficjentem BIZ z Wietnamu, co potwierdza fakt, że aż 25% całkowitych bezpośrednich inwestycji zagranicznych zarejestrowanych w Laosie została dokonana przez wietnamskie firmy. Wietnamskie przedsiębiorstwa odgrywają coraz większą rolę w rozwoju gospodarki Laosu, tworząc prawie 40 000 miejsc pracy dla miejscowych pracowników i wspierając bezpieczeństwo społeczne w kraju kwotą 70 mln USD (koniec 2016 r.). W artykule przedstawiono analizę głównych problemów BIZ dokonanych przez firmy wietnamskie w Laosie, w latach 1994-2016, zwracając szczególną uwagę na "wąskie gardła" BIZ, takie jak niski poziom tzw. efektu spillover (ponad 60% projektów to pionowe BIZ), oraz podkreślając niewłaściwą strukturę inwestycji (większa koncentracja na górnictwie i energetyce wodnej). Autor sugeruje również pewne konsekwencje polityczne dla rządu wietnamskiego i rządu Laosu na skutek zwiększenia napływu BIZ w nadchodzącym czasie(abstrakt oryginalny)
Obowiązywanie od 2011 r. wymogu równoważenia budżetu jednostek samorządu terytorialnego w części bieżącej, a od 2014 r. indywidualnego wskaźnika zadłużenia, wyliczanego na podstawie nadwyżki operacyjnej, skutkowało przeformułowaniem gospodarki finansowej tych jednostek na generowanie większej nadwyżki operacyjnej w celu prowadzenia przez te jednostki działalności inwestycyjnej. Wzrosło tym samym znaczenie nadwyżki operacyjnej w budżecie jednostek samorządowych. Im wyższa jest jej wartość, tym większe są możliwości realizacji inwestycji przez te jednostki. Celem artykułu jest analiza i ocena zróżnicowania nadwyżki operacyjnej i wydatków inwestycyjnych w gminach i miastach na prawach powiatu województw wielkopolskiego i lubelskiego. Realizacji celu posłużyła analiza takich wskaźników, jak średnie dochody i wydatki bieżące, wynik operacyjny oraz wydatki majątkowe. Dokonano również charakterystyki badanych województw i gmin(abstrakt oryginalny)
Każdy racjonalnie myślący człowiek dąży do poprawy swego bytu. Jednym z elementów służących jego poprawie jest bogacenie się, czyli poprawa własnej pozycji materialnej w społeczeństwie. Część społeczeństwa kojarzy termin inwestycja z zakupem papierów wartościowych na giełdzie lub poza nią, część z budową domu, zakupem mieszkania, inni za inwestycję uznają budowanie dróg i mostów lub szerzej - infrastruktury technicznej. Za inwestycję uważane może być również nabywanie pojedynczych dzieł sztuki lub całych kolekcji. Wiele aktywów rzeczowych gromadzonych przez ludzi ma cechy inwestycji. Potencjalną inwestycją może być zakup przedmiotów kolekcjonerskich, np. znaczków pocztowych, starych monet, autografów, porcelanowych lalek, dywanów orientalnych czy zabytkowych samochodów. Za inwestycję można również uznać nakłady na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, edukację własną lub swoich dzieci (nierzadko zdarza się traktowanie potomstwa jako inwestycji), ale także poprawę wizerunku własnego czy firmy lub instytucji. Są osoby, które nawet sumy przeznaczone na gry losowe traktują jako inwestycję. Dla bardzo małej części z nich jest to działalność przynosząca zysk. zdarza się niemały, jednak zdecydowana większość tych "inwestorów" odnotowuje stratę.(fragment tekstu)
Małe przedsiębiorstwa już wcześniej udowodniły swoją rolę w czasach recesji, albowiem znacznie złagodziły przemiany ekonomiczne w Polsce na początku lat 90. ubiegłego stulecia, wypełniając luki w gospodarce po upadłych przedsiębiorstwach państwowych. Można więc wnioskować, iż sukces ten mogą one powtórzyć przy obecnych uwarunkowaniach. Małe podmioty, szczególnie dobrze mogą funkcjonować w globalnym kryzysie "finansowym" z początku XXI wieku, z uwagi na styl zarządzania finansami (dominacja wewnętrznych źródeł finansowania w procesach inwestowania). Rola sektora małych przedsiębiorstw w gospodarce polskiej może być istotniejsza, jeżeli nastąpią zmiany strukturalne w tej grupie przedsiębiorstw. Aby przeobrażenia te wystąpiły w przyspieszonym tempie, należy wspomóc rozwój tego sektora poprzez stymulowanie inwestycji, w tym również tych o charakterze innowacyjnym. Inwestycja to rezygnacja z bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych zwielokrotnionych korzyści1. Prosta definicja pojęcia inwestycji nie odzwierciedla jednak całego kompleksu zagadnień z nim związanych. Podjęcie decyzji o realizacji inwestycji jest uzależnione bowiem od wielu uwarunkowań, stymulatorów i barier o charakterze wewnętrznym, jak i zewnętrznym przedsiębiorstwa2. Zasadnym staje się, więc uznanie za cel niniejszej pracy identyfikację kluczowych czynników determinujących inwestycje w sektorze małych przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
Synteza badań porównawczych atrakcyjności i ryzyka inwestycyjnego 8 krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, b. NRD, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii i Bułgarii.
11
Content available remote O teorii spekulacji i inwestycji Julesa Regnaulta
81%
Fluktuacje cen instrumentów finansowych były przedmiotem badań od chwili powstania współczesnego rynku finansowego. Znaczący wzrost zapotrzebowania na kapitał ze strony państwa i przedsiębiorstw wywołał gwałtowny rozwój wszystkich segmentów tego rynku. Bezpośrednim skutkiem było pojawienie się ogromnej liczby "(...) publikacji skierowanych do inwestora pochodzącego z klasy średniej: podręczników, czasopism, biuletynów i książek rozpowszechnianych przez firmy brokerskie, wydawców gazet, spekulantów (...)"1. Prócz informacji o wydarzeniach mogących mieć wpływ na ceny walorów, zawierały one w większości wiadomości o prawno- -instytucjonalnych aspektach inwestowania w instrumenty finansowe bądź starały się pokazać, w jaki sposób osiągnąć pewny zysk. Wśród wydanych ówcześnie prac o tej tematyce podejściem naukowym wyróżnia się tylko jedna: Calcul des Chances et Philosophie de la Bourse autorstwa Julesa Regnaulta2. Jej twórca jako pierwszy w dziejach przedstawił spójną oraz zweryfikowaną empirycznie teorię kształtowania się cen obligacji. Ze względu na znaczenie rozważań Regnaulta oraz brak odniesień do jego koncepcji w krajowej literaturze przedmiotu autor uznał za wskazane przedstawienie istoty stworzonej przezeń teorii, co też jest celem niniejszego artykułu.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest poznanie sposobu budowania projektów inwestycyjnych, rodzajów inwestycji i form inwestowania, zapoznanie się z kolejnymi elementami projektu inwestycyjnego, źródłami jego finansowania oraz z regułami i metodami oceny projektu inwestycyjnego.
Artykuł prezentuje wyniki przeprowadzonych badań w województwie opolskim dotyczące uwarunkowań lokalizacji inwestycji. Dokonana analiza obejmuje czynniki lokalizacji działalności gospodarczej wskazywane jako istotne zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez samorządy lokalne, które ostatecznie dają obraz potencjału lokalnego w zakresie inwestowania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
13-15
W artykule omówiono podstawowe cechy charakterystyczne dla inwestycji Venture Capital (długi horyzont czasowy, mała płynność, podejście portfelowe), oraz ich rolę w gospodarce.
15
Content available remote Działalność inwestycyjna w kontekście kształtowania wizerunku Olsztyna
81%
Tworząc warunki rozwoju gospodarczego i lokalizacji inwestycji na obszarze miasta, decyduje się o zatrudnieniu i sytuacji na rynku pracy. W ten sposób stymulowane są jednocześnie podstawy bytu materialnego i zawodowego olsztynian. Celem pracy było przedstawienie rozwoju inwestycji w mieście, jak również preferencji mieszkańców Olsztyna co do kierunku rozwoju ich miasta. Analiza wyników badań pozwala stwierdzić, iż w mieście powinny być dokonywane inwestycje w branży turystycznej oraz działalności naukowo-badawczej, ponieważ te dziedziny w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju lokalnego. Generalnie większość respondentów pozytywnie ocenia dotychczasowe działania inwestycyjne, wskazując na ich niewielki wymiar, jednocześnie preferując te inwestycje, które zmierzają do rozwoju miasta jako pełniącego funkcję ośrodka turystyczno-rekreacyjnego.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Luka infrastrukturalna inwestycji publicznych w Polsce
81%
Publiczne inwestycje infrastrukturalne stanowią, obok inwestycji w badania i rozwój, kapitału produkcyjnego, łącznej jakości czynników produkcji i instytucji kluczowy czynnik, od którego uzależniony jest wzrost i rozwój gospodarczy kraju przekładający się na dobrobyt społeczeństwa. Wysoki poziom infrastruktury gospodarczej i społecznej wpływa bezpośrednio na zwiększenie atrakcyjności danego kraju czy regionu w oczach potencjalnych inwestorów, jak również prowadzi do ożywienia otoczenia i wpływa na wzrost dobrobytu społeczności lokalnych. Dlatego tak istotna staje się ocena zrealizowanych inwestycji publicznych w obszarze infrastruktury oraz trafne zdiagnozowanie po-trzeb infrastrukturalnych, od którego zależeć może przewaga konkurencyjna jednostki gospodarczej, społeczeństw, regionu czy kraju. Celem artykułu jest identyfikacja i ocena luki infrastrukturalnej inwestycji publicznych w Polsce na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. (abstrakt oryginalny)
The initial thesis of this paper asserts that the present life cycle costs method is a sensitive instrument for investment profitability evaluation. To prove this thesis the analysis of life cycle cost as well as life cycle cost present value have been revealed. On this basis models have been formed which allow to estimate current value of forward life cycle costs which we will incurr to realize a particular enterprise.(original abstract)
Niektórzy ekonomiści przewidują, że do krajów Europy Środkowej napłynie w 1996 roku ok. 1 miliarda $ amerykańskich na inwestycje na rynku papierów wartościowych.
W perspektywie finansowej 2007-2013 Regionalne Programy Operacyjne (RPO) stanowią jedno z ważniejszych źródeł finansowania inwestycji w infrastrukturę, przyczyniając się do realizacji celów polityki rozwoju regionalnego. Projekty dofinansowane z funduszy strukturalnych w ramach RPO, dotyczą różnych obszarów (osi priorytetowych), zaczynając od gospodarki, a kończąc na spójności społecznej. Odpowiednio rozwinięta i dostępna infrastruktura społeczna przyczynia się do pozytywnych zmian jakościowych i ilościowych w kapitale ludzkim, kształtuje m.in. atrakcyjność osiedleńczą danego układu terytorialnego. W ten sposób wpływa na podnoszenie konkurencyjności regionów i oddziałuje na gospodarkę całego kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie zależności między kapitałem relacyjnym przedsiębiorstw, rozumianym jako sieć ich powiązań z otoczeniem gospodarczym, a podejmowanymi przez nie inwestycjami. Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce na próbie n=1346 małych i średnich przedsiębiorstw pokazują, że zarówno liczba, jak i jakość relacji z otoczeniem gospodarczym ma dodatni wpływ na inwestycje podejmowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 55 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.