Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W opracowaniu podjęto się rozwiązania problemu sformułowanego w postaci pytania: Jak zbadać za pomocą TC przedsięwzięcie inwestycyjne, polegające na budowie szklarni do produkcji pomidorów? Drugi problem polega na uwzględnieniu w ramach tego rachunku ryzyka za pomocą marży bezpieczeństwa i stopy marży bezpieczeństwa dla kosztów bieżących. Głównym przedmiotem opracowania będzie zatem TC jako instrument analizy przedsięwzięcia inwestycyjnego w rolnictwie. Nie jest nim natomiast przeprowadzenie analizy dla aktualnych cen i kosztów produkcji. Wszelkie obliczenia zostały przeprowadzone za pomocą arkusza kalkulacyjnego Excel. (fragment tekstu)
2
Content available remote Horyzont inwestycyjny a techniki analityczne polskich inwestorów
100%
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich inwestorów giełdowych na temat przyjmowanego horyzontu inwestycyjnego oraz wykorzystywanych informacji i narzędzi inwestycyjnych. Badania weryfikują zasadność dokonywania wybranych klasyfikacji inwestorów, wykazując, że wśród wyróżnionych typów inwestorów duże znaczenie mają informacje fundamentalne dotyczące otoczenia makroekonomicznego i samych emitentów. Niezależnie jednak od motywu i horyzontu inwestycyjnego, zawsze wyżej oceniane są informacje fundamentalne niż sygnały techniczne, a żaden z inwestorów w badanej grupie nie posługiwał się wyłącznie narzędziami analizy technicznej, ignorując informacje fundamentalne. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł został poświęcony analizie publicznoprawnych aspektów transakcji nabywania znacznych pakietów akcji towarzystw firm inwestycyjnych. W artykule scharakteryzowano procedurę ustalania przez Komisję Nadzoru Finansowego, czy nabywca znacznego pakietu akcji daje rękojmię prawidłowego, bezpiecznego i stabilnego działania towarzystw funduszy inwestycyjnych, jak również kwestię tak zarówno wyrażenia, jak i braku wyrażenia (sprzeciwu) przez Komisję Nadzoru Finansowego zgody na nabycie znacznego pakietu akcji towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Elementem rozważania jest także przedstawienie mechanizmów zabezpieczających respektowanie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji ocena samej instytucji nadzoru nad nabywaniem znacznych pakietów akcji towarzystw funduszy inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
4
100%
Wzrost obrotów na rynku sztuki i rozwój jego infrastruktury, w ciągu ostatnich 10 lat powoduje coraz większe zainteresowanie sztuką jako klasą aktywów, co oznacza formułowanie wczesnego etapu branży sztuki i finansów. Bezprecedensowy rozwój rynku sztuki w ciągu ostatnich kilku lat doprowadził do "finansjeryzacji" tego rynku. Sztuka jest obecnie postrzegane nie tylko jako obiekt przyjemności, ale również jako nowa klasa aktywów z ciekawymi alternatywnymi możliwościami biznesowymi, wobec kryzysu światowego. Artykuł jest próbą weryfikacji decyzji, podejmowanych przez inwestorów i kolekcjonerów na polskim rynku sztuki. Autor porusza wybrane aspekty metodologiczne określania stóp zwrotu z inwestycji, ryzyka i porównań z innymi aktywami w portfelu inwestycyjnym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Algorithm of Investment Safety Ranking Assessment: Threats Analysis
100%
The present study aims at the investigating of investment safety from the position of threat analysis. The main conclusion of the paper is the proposed algorithm of investment safety ranking assessment which is free of subjectivity, flexible to threat analysis, potential investment security analyses, open to periodization technique. Using the author's ranking system ("authors skating system") proposed to determine for each object firstly the assessment on the level of each statistical factor, and then - at the level of IS components (investment potential, investment activity, investment risks considered from the threat position). Periodization technique by means of cluster analyses proves the necessity to consider homogenous intervals during the investment security analysis especially while first stage of listing potential indicators. The conducted research can be useful in practice for policy makers, potential investors, analytical agencies, security analysts.(original abstract)
Celem artykułu była ocean opłacalności technologii produkcji roślinnej w Danii i na Węgrzech oraz wyodrębnienie najlepszych gospodarstw z punktu widzenia strategii inwestycyjnej. Do analizy porównawczej wykorzystano dane z krajów instytutów badawczych. Stwierdzono, że najlepsza strategia inwestycyjna w modelu zoptymalizowanym dla 300 ha zakłada wykorzystanie elementów rolnictwa precyzyjnego w połączeniu z metodami konwencjonalnymi. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Analiza i ocena inwestycji efektywnym narzędziem controllingu finansowego
100%
Głównym celem działalności gospodarczej każdej firmy jest generowanie zysków. W warunkach silnej konkurencyjności gospodarki, większość przedsiębiorstw ogranicza swoją strategię jedynie do strategii przetrwania, czyli utrzymania się na rynku poprzez obniżanie kosztów oraz określanie celów krótkoterminowych. Jednak, w celu długotrwałego utrzymywania się na rynku, należy dokonywać inwestycji w postaci np. zakupienie technologii umożliwiającej wprowadzanie nowych produktów na rynek. Controlling finansowy wspomaga ocenę opłacalności planowanych inwestycji, przez co staje się narzędziem zapewniającym zysk w długim okresie działalności przedsiębiorstwa. Istotą zarządzania finansami przedsiębiorstw jest podejmowanie trafnych decyzji finansowych. Ocena projektów inwestycyjnych ma ułatwić podjęcie optymalnych decyzji na przyszłość, umożliwiających poprawę wyników działalności. Jedną z nowoczesnych metod wspomagających proces zarządzania finansami w przedsiębiorstwie jest controlling. (fragment tekstu)
8
Content available remote Nakłady inwestycyjne w gospodarstwach rolnych : ujęcie regionalne
84%
Celem opracowania jest ukazanie zróżnicowania nakładów inwestycyjnych w polskich gospodarstwach rolnych w przekroju regionalnym. Metodą wykorzystaną do oceny zróżnicowania regionalnego nakładów inwestycyjnych była analiza skupień. Każde województwo zostało scharakteryzowane przez nakłady inwestycyjne w przeliczeniu: na 1 ha użytków rolnych, 1 gospodarstwo rolne, 1 pracującego w sektorze rolnym. Dokonując aglomeracji regionów metodą środków ciężkości, zidentyfikowano trzy skupienia. Do pierwszego skupienia należą województwa: opolskie, pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie. Drugie skupienie utworzyły województwa: kujawsko-pomorskie, podlaskie, dolnośląskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Pozostałe województwa weszły w skład trzeciego skupienia. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja dominacji stochastycznych jest stale rozwijana i znajduje wiele zastosowań ekonomicznych. Ważnym obszarem zastosowań jest wyznaczanie relacji w zbiorze szeregów czasowych w analizach finansowych. Ważnym pytaniem w analizach decyzyjnych dotyczących przyszłości, zwłaszcza w analizach finansowych jest pytanie o stabilność wyznaczonych relacji. W pracy podejmiemy analizę stabilności wielowartościowych dominacji stochastycznych na przykładzie notowań ciągłych z WGPW.Praca składa się z trzech punktów. Punkt pierwszy to określenie granicznych wielowartościowych rozkładów prawdopodobieństw. Druga część opracowania zawiera definicje wielowartościowych dominacji stochastycznych. Tematyka tych dwóch punktów jest omówiona szerzej wraz z przykładami w pracy. Ostatni punkt jest próbą analizy stabilności wielowartościowych dominacji stochastycznych na przykładzie notowań ciągłych grupy banków w lipcu i sierpniu 1998 roku z WGPM. (fragment tekstu)
Celem pracy A. Krzemienowskiego "Wykorzystanie warunkowej wartości zagrożonej (CVaR) do optymalizacji portfela inwestycji na GPW" (która to wartość umożliwia wyznaczanie portfela za pomocą programowania liniowego i jest zgodna z aksjomatami wyboru w warunkach ryzyka) jest porównanie modeli względnej warunkowej wartości zagrożonej, implementowanej jako najgorsze semiodchylenie warunkowe od średniej, z modelem ilorazowym, maksymalizującym stosunek przyrostu stopy zwrotu i ryzyka, w odniesieniu do inwestycji w instrumenty wolne od ryzyka. Praca przedstawia wyniki badań eksperymentalnych modeli w optymalizacji portfela inwestycji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Rynek finansowy, będący obecnie przedmiotem wnikliwych analiz wielu badaczy, stanowi główny obszar aktywności inwestycyjnej i bez względu na przytyta klasyfikację, prowadzenie działalności na dowolnym z jego segmentów jest ściśle związane z procesem podejmowania decyzji. Decyzyjny charakter miku wynika z istoty działalności inwestycyjnej, czyli chęci generowania dochodu przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka. Ryzyko jest w tym przypadku rozumiane jako różnica pomiędzy oczekiwanym a rzeczywistym poziomem zrealizowanego zysku. Jest zatem oczywistym dwojaki charakter tego zjawiska, gdyż rzeczywisty zysk może okazać się niższy (aspekt negatywny ryzyka) lub wyższy od zakładanego (aspekt pozytywny ryzyka). Prawidłowe szacowanie dochodu oraz efektywna kontrola jego zmienni iści są możliwe dzięki analizie finansowych szeregów czasowych. Celem pracy jest zaprezentowanie dwóch podstawowych rodzajów stopy zwrotu z inwestycji finansowych: prostej oraz logarytmicznej. Zostanie przeprowadzona analiza porównawcza ich empirycznych rozkładów, a także analiza dopasowania danych rzeczywistych dwiema metodami: pierwsza zakłada rozkład normalny stopy zwrotu, natomiast druga - iż stopy zwrotu mają rozkład stabilny. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy przeprowadzono analizę struktury portfela inwestycyjnego otwartych funduszy emerytalnych w latach 1999-2005, funkcjonujących od początku reformy. Wyróżnionych zostało sześć składników portfela: akcje NFI - akcje narodowych funduszy inwestycyjnych, akcje - akcje spółek notowanych na regulowanym rynku giełdowym, bony skarbowe - bony skarbowe emitowane przez skarb państwa, depozyty bankowe - depozyty bankowe - bankowe papiery wartościowe, obligacje - obligacje skarbu państwa, inne lokaty - inwestycje zagraniczne oraz pozostałe instrumenty wartościowe Powyższy podział wynika z dostępnych danych publikowanych przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. (fragment tekstu)
Wzrost wymagań jakościowych wobec usług gospodarki komunalnej wymaga stałych nakładów inwestycyjnych, które cechuje z reguły wysoka kapitałochłonność i długi okres zwrotu. Istotne z punktu widzenia analizy i oceny jest przyjęcie odpowiednich kryteriów analitycznych, które uwzględniałyby różne aspekty zrealizowanych inwestycji. Celem artykułu jest analiza inwestycji infrastruktury komunalnej przez pryzmat takich kryteriów, jak: funkcjonalność, czas wystąpienia efektów, wymierność uzyskanych efektów oraz zasięg oddziaływania inwestycji. Zastosowanie różnych kryteriów umożliwi szersze spojrzenie na rolę, jaką odgrywają inwestycje infrastrukturalne w rozwoju lokalnym gminy. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Polish Open-End Pension Funds Performance and its Persistance
84%
Praca dotyczy oceny wyników inwestycyjnych osiąganych przez 14 funduszy emerytalnych funkcjonujących na polskim rynku w latach 2000-2013. Do oceny wykorzystano współczynniki: Calmara, Omega, potencjał nadwyżkowej stopy zwrotu (UPR) oraz Sortino, biorąc pod uwagę różne okresy czasu (dwa, trzy, cztery, pięć, sześć i siedem lat). Persystencję osiąganych wyników zbadano, obliczając współczynnik korelacji rangowej Spearmana dla wspomnianych podokresów. Uzyskane wyniki wskazują na przypadkowość pozycji rankingowych zajmowanych przez fundusze emerytalne w kolejnych okresach. Prawie wszystkie współczynniki korelacji Spearmana okazały się statystycznie nieistotne. (abstrakt oryginalny)
Financial analysis of investments aimed at energy efficiency improvement differs from the standard investment analysis. The purpose of this article is to provide an overview of methodological approaches to evaluation of energy efficiency projects' financial effects. Its contribution lies in providing conceptual framework for the analysis of energy efficiency methodology, as well as in comprehensive literature review. The findings show that the methods used for evaluation of financial effects of energy efficiency projects are determined by the three main categories: scope, timing, and approach. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza działalności inwestycyjnej największych (ze względu na zbiór składki) i najstarszych TUW działających w Polsce w dziale II ubezpieczeń. Analizie poddano wykorzystanie instrumentów finansowych oraz wpływ działalności inwestycyjnej na działalność Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW (...) w latach 2001-2006. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony problematyce wyboru wariantu inwestycyjnego. Przedstawiono studium przypadku opisujące procedurę, jaka została wykorzystana do wyboru kosztownego urządzenia produkcyjnego typu wykrawarka laserowa. Zastosowany w praktyce proces wyboru składał się z dwóch etapów: (1) etapu parametryzacji funkcjonalnej i technicznej, (2) etapu wyboru konkretnego modelu maszyny (wykrawarki). Celem pracy jest przedstawienie zalet i wad zastosowanej procedury oraz zaprezentowanie, w jaki sposób do rozwiązania problemu może być wykorzystane podejście wielokryterialne. Na podstawie oceny przebiegu procesu decyzyjnego określono, jakimi cechami powinna się charakteryzować metoda wspomagania decyzji, by mogła być zastosowana do rozwiązania problemów podobnych do rozważanego w pracy. Przedstawiono również propozycję takiej metody uwzględniającą fakt, że decyzja jest podejmowana grupowo. (abstrakt oryginalny)
Analiza techniczna opiera się na założeniu, że analiza przeszłych zachowań kursu umożliwia dobór właściwych momentów wejścia i wyjścia z inwestycji. Artykuł opisuje powszechnie stosowane modele średnich ruchomych (prostą, ważoną i wykładniczą) oraz sposób ich wykorzystania na przykładzie instrumentów rynku giełdowego. W artykule określono możliwości i ograniczenia zastosowania średnich ruchomych oraz przeprowadzono weryfikację empiryczną średnich ruchomych dla wybranych akcji indeksu WIG20. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Analiza uwarunkowań inwestycyjnych na rynku diamentów
84%
W artykule zaprezentowano tendencje rozwojowe na rynku diamentów, brylantów (oszlifowanych i wypolerowanych diamentów), a także na rynku biżuterii diamentowej. Rynek diamentów należał do 2011 r. do jednego z najszybciej wzrastających segmentów inwestycji alternatywnych, głównie ze względu na poszukiwanie przez inwestorów możliwości lokowania nadwyżek finansowych w innych obszarach rynku finansowego niż rynek akcji, obligacji, towarów czy walut. Jako jeden z elementów inwestycji alternatywnych diamenty mogą być wykorzystywane do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych zgodnie z nowoczesną teorią portfelową. Inwestycje na rynku diamentów obejmują także zakup akcji spółek działających w tym segmencie, czyli firm wydobywczych i pośredników. Rynek diamentów jest jednym z nielicznych rynków inwestycji alternatywnych z rozwiniętym systemem giełd diamentów, a także mającym bogatą klasyfikację handlowanych obiektów. W artykule ukazano wybrane indeksy stosowane na rynku diamentów, a także stopy zwrotu z akcji wybranych kopalni diamentów. Przeprowadzono również analizę stóp zwrotu z indeksu Diamond Prices Index (DPI) z indeksem WIG20 w okresie styczeń 2006 - lipiec 2014, a także regresję liniową i zastosowano metodę wielomianową indeksu DPI w tym samym okresie. Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują, że analizowanym okresie stopa zwrotu z indeksu DPI była dodatnia i wynosiła 58,1%, podczas gdy stopa zwrotu z polskiego indeksu akcji WIG20 była ujemna i równa 14,4%. Z kolei wyniki regresji indeksu DPI metodą wielomianową są zdecydowanie lepsze - współczynnik R wynosił 0,92, podczas gdy w metodzie regresji liniowej - 0,66. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy metod za pomocą których inwestor może podejmować trafne decyzje inwestycyjne na giełdzie. Autor objaśnia metody wyboru właściwego sektora i branży inwestycyjnej oraz metody poprawnej analizy wskaźnikowej, która pozwala uniknąć pułapek interpretacyjnych trendów i błędnej kalkulacji zyskowności.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.