Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment decisions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Pozaekonomiczne uwarunkowania podejmowania decyzji inwestycyjnych
100%
Autorka ma na celu zaprezentowanie interdyscyplinarnego podejścia do kwestii podejmowania decyzji na rynkach kapitałowych. Klasyczna teoria portfelowa jest skonfrontowana z behawioralną teorią portfelową oraz teorią społecznej odpowiedzialności. Okazuje się, że inwestorzy w podejmowaniu swoich decyzji inwestycyjnych kierują się również pozaekonomicznymi przesłankami - zarówno behawioralnymi: emocje, nastroje, przyzwyczajenia, jak również przesłankami etycznymi, związanymi ze swoimi przekonaniami. (fragment tekstu)
2
80%
W artykule przedstawione zostaną rola i znaczenie szeroko rozumianej analizy, w kontekście możliwości inwestycyjnych jednostki, oraz podstawy dla organów samorządowych do podejmowania decyzji w zakresie planowania i realizacji inwestycji, jak również zaciągania wieloletnich zobowiązań(fragment tekstu)
3
Content available remote Decyzje innowacyjne w przedsiębiorstwie
80%
W artykule przedstawiona została problematyka i przesłanki podejmowania decyzji innowacyjnych w przedsiębiorstwie. Decyzje innowacyjne dotyczą przyszłości, niezbędne jest więc prognozowanie zmian, które wystąpić mogą na rynku. W publikacji przedstawiono strategiczny wymiar decyzji innowacyjnych oraz czynniki, jakie wpływają na ich podejmowanie. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Efekty investičného rozhodovania
80%
|
|
nr 22
18-23
Investments represent an important factor for the growth of efficiency in a company and its long-term prosperity. Successful development of a company is highly related to the quality of investment decision-making. Given paper is dealing with factors which impact evaluation process and also with suitable application methods. Author uses this approach in the process of investment projects evaluation()(original abstract)
|
|
nr 1193
320-334
Celem artykułu jest wyodrębnienie czynników wpływających na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zamieszczono analizę atrakcyjności inwestycyjnej polskich województw na podstawie badań własnych oraz analizy aktualnych danych makroekonomicznych związanych z badaną tematyką.
|
2019
|
nr 2
226-242
Współczesna ekonomia uznaje, że podejmowane decyzje inwestycyjne nie zawsze są w pełni racjonalne. Przyczyn nieracjonalności można szukać w inklinacjach o podłożu psychologicznym, które towarzyszą procesowi podejmowania decyzji. Inklinacje te, nazywane czynnikami behawioralnymi, występują w postaci heurystyk, czyli intuicyjnych opinii formułowanych pospiesznie, jak również w postaci skłonności o charakterze motywacyjnym. Celem artykułu było zbadanie inklinacji psychologicznych wpływających na decyzje inwestycyjne podejmowane przez samorządy gminne. Podstawą badań empirycznych było badanie ankietowe przeprowadzone wśród gmin województwa małopolskiego. Wyniki badania ukazały, że najsilniej oddziałującymi czynnikami behawioralnymi przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w gminach były następujące inklinacje: heurystyka reprezentatywności, nadmierna pewność siebie oraz nadmierny optymizm. Intensywność oddziaływania czynników behawioralnych była zróżnicowana i zależała wyłącznie od stanowiska zajmowanego przez decydenta. (abstrakt oryginalny)
Modernizacja systemów kanalizacyjnych wymaga uwzględnienia różnych wariantów rozwiązań. Dotychczas są one oceniane zazwyczaj według jednego kryterium, najczęściej ekonomicznego. Pełna ocena takich zamierzeń wymaga natomiast uwzględnienia także kryteriów pozaekonomicznych, na przykład społecznych i niezawodnościowych. Ocenę taką umożliwia między innymi metoda AHP (Analitical Hierarchy Process), w której mogą być ujęte rozmaite kryteria mierzalne i niemierzalne, wartościowane względem siebie. W artykule przedstawiono ogólne zasady stosowania metody AHP oraz przykład jej zastosowania do wyboru optymalnego wariantu modernizacji systemu kanalizacyjnego dla rzeczywistej zlewni.(fragment tekstu)
9
61%
Analizując wyniki inwestycyjne osiągane przez zespoły odpowiedzialne za zarządzanie aktywami, dąży się do oceny umiejętności inwestycyjnych zarządzających. Umiejętności takie rozumiane są jako zdolność do podejmowania właściwych decyzji w zakresie zaangażowania w określone klasy aktywów i instrumenty finansowe. Aby taka ocena była możliwa, potrzebne są odpowiednie narzędzia do jej przeprowadzenia. Narzędzia takie muszą definiować pojęcie właściwych decyzji inwestycyjnych i umożliwiać kwantyfikację wpływu tych decyzji na wynik inwestycyjny. Celem artykułu jest prezentacja takich narzędzi i wyjaśnienie ich roli we współczesnej firmie inwestycyjnej. (fragment tekstu)
Analiza fundamentalna to metoda badania atrakcyjności inwestycji, której podstawowym celem stała się identyfikacja spółek niedoszacowanych przez rynek. Aby zidentyfikować przedsiębiorstwa, których akcje mogą być atrakcyjne dla inwestorów z punktu widzenia założeń i celów analizy fundamentalnej, opracowano określone procedury kwalifikacyjne.Pełna procedura badania fundamentalnego charakteryzuje się kłopotliwymi ograniczeniami, do których należą: pracochłonność i czasochłonność metody, subiektywność dokonanej oceny, ograniczona porównywalność statyczna pomiędzy spółkami.W artykule zaproponowano metodę eliminacji wspomnianych ograniczeń, dzięki wykorzystaniu metod taksonomicznych w ramach koncepcji taksonomicznej analizy sytuacyjnej w ujęciu statycznym, szczegółowym. (fragment tekstu)
11
Content available remote Determinanty inwestycji przedsiębiorstw
61%
|
|
47
|
nr 2
85-92
Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne przedstawienie determinant inwestycji przedsiębiorstw oraz ich weryfikacja na podstawie przeglądu badań empirycznych dla krajów rozwijających się. (fragment tekstu)
12
Content available remote Bookkeeping Methods Used in the Polish SME Sector : an Empirical Analysis
61%
Głównym celem artykułu jest analiza empiryczna sposobów prowadzenia ewidencji rachunkowych w sektorze małych przedsiębiorstw w Polsce oraz identyfikacja czynników mających wpływ na podejmowane przez przedsiębiorców decyzje w tym zakresie. W pierwszej części artykułu zaprezentowano formy oraz stosowane metody prowadzenia ewidencji rachunkowych w sektorze małych przedsiębiorstw. W dalszej kolejności, w oparciu o wyniki badań ankietowych dokonano identyfikacji oraz statystycznej analizy czynników wpływających na dokonywane przez przedsiębiorców wybory. Wnioski i konkluzje zawarto w podsumowaniu rozważań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proces podejmowania decyzji inwestycyjnych przez 24 dyrektorów inwestycyjnych z 24 funduszy wysokiego ryzyka, rezydujących w kraju oraz zagranicą (64 procent odpowiedzi). Kryteria decyzyjne skupiają się w sześciu najistotniejszych kategoriach: 1) docelowe rynki i produkty, 2) zarząd/przedsiębiorca, 3) wycena przedsiębiorstwa, 4) strategia spółki i jej konkurencyjność, 5) transakcja oraz 6) inne kryteria. Artykuł potwierdza, że inwestorzy zajmujący się kapitałem wysokiego ryzyka wykazywali znaczną zgodność, co do wagi poszczególnych kryteriów stosowanych w procesie inwestycyjnym, zwłaszcza co do kryteriów związanych z zarządem oraz przedsiębiorcą.
|
|
nr 38
221-230
Inwestorzy instytucjonalni coraz częściej w decyzjach inwestycyjnych biorą pod uwagę ocenę spółek portfelowych z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa to koncepcja prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie ze zrównoważonym rozwojem, poprzez budowanie przejrzystych i trwałych relacji ze wszystkimi grupami interesariuszy. Inwestorzy instytucjonalni mają obowiązek działania zarówno w interesie właścicieli jednostek funduszy, jak i pozostałych interesariuszy, którzy oczekują uczestnictwa spółek w rozwiązywaniu problemów społecznych. Inwestycje społecznie odpowiedzialne uwzględniają kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). W pracy przedstawiono charakterystykę społecznie odpowiedzialnego inwestowania oraz zainteresowania inwestorów instytucjonalnych wdrażaniem zasad odpowiedzialnego inwestowania na rynku globalnym. (abstrakt oryginalny)
Kluczem do osiągnięcia pełnego sukcesu przez każdą firmę jest szybkość oraz skuteczność podejmowania prawidłowych decyzji. Popularne stało się wykorzystanie w tym celu wsparcia ze strony informatyki. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom przedsiębiorców wychodzą informatycy z propozycją specjalistycznych systemów komputerowych wspomagających ludzką działalność, czyli systemów ekspertowych. porównywalny z kompetencjami ludzkiego eksperta. Systemy ekspertowe bez najmniejszego problemu spełniają się w roli systemów m.in. doradczych, diagnostycznych, klasyfikujących, prezentujących, a także monitorujących2. W pracy przedstawiono koncepcję bazodanowego systemu informatycznego o nazwie ARCHITEX, wspomagającego architektoniczne biura projektów w procesie doboru projektów domów jednorodzinnych dla różnych grup inwestorów. W systemie ARCHITEX zakres rozwiązań doradczo- -decyzyjnych zawiera wskazanie proponowanego projektu domu w oparciu o dostarczone przez klienta dane dotyczące typu domu, zastosowanych technologii oraz ceny. System po wprowadzeniu informacji przez użytkownika wskazuje najodpowiedniejszy projekt. (fragment tekstu)
16
Content available remote Symboliczne rozdzielenie a decyzje inwestorów
61%
Cel - Celem badań było ustalenie relacji pomiędzy rozdzieleniem symbolicznym obecnym w procesie screeningu venture capital a jakością inwestycji. Metodyka badania - Przeprowadzono 30 wywiadów indywidualnych, z czego 12 miało charakter wywiadów pogłębionych. Oszacowano korelacje pomiędzy wielkością rozdzielenia, a jakością inwestycji określoną przez indywidualnych inwestorów. Wynik - W wyniku uzyskano informacje o relacji pomiędzy rozdzieleniem symbolicznym, jego przyczynami i skutkami. Oryginalność/wartość - Zbadano inwestorów, co stanowi wartość dodaną, gdyż do tej pory w większości badano przedsiębiorców poszukujących kapitału. Potwierdzono relację pomiędzy wielkością rozdzielenia a jakością inwestycji, przy czym jest ona zróżnicowana w ramach wszystkich rodzajów. Wskazano na korzyści z niejednoznaczności przyczynowo-skutkowej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Wielokryterialność w procesie decyzyjnym w aspekcie psychologicznym
61%
Praca dotyczy problemu wielokryterialności w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Złożoność powiązań między poszczególnymi inwestycjami prowadzi często do prób automatyzacji procesu decyzyjnego. Badanie przeprowadzone w tym zakresie ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób stosowanie wielokryterialnego modelu behawioralnego portfela papierów wartościowych i modelu klasycznego wpływa na zachowania się krzywej użyteczności teorii perspektyw, i jaki ma to wydźwięk ekonomiczny. (abstrakt oryginalny)
This article investigates the interdependence of stock-forex markets in MENA (Middle East and North Africa) countries for the February 26, 1999 to June 30, 2014 period. The analysis has been performed through three competing models: the VAR-CCC-GARCH model of Bollerslev [1990]; the VAR-BEKK-GARCH model of Engle and Kroner [1995]; and the VAR-DCC-GARCH model of Engle [2002]. Our findings confirm that both markets are interdependent and corroborate the stock and flow oriented approaches. We also find that, comparing to optimal weights, hedge ratios are typically low, denoting that hedging efficiency is quite good. Our estimation of hedging efficiency suggests that incorporating foreign exchange in a full stock, unhedged portfolio increases the risk-adjusted return while reducing its variance. (We note here that the forex market is overweighted for both portfolio allocations and hedging strategies.) Moreover, this conclusion holds for all countries in all three models. (original abstract)
Pokazano przedsięwzięcie innowacyjne jako rodzaj inwestycji. Omówiono ryzyko specyficzne projektów innowacyjnych. Przedstawiono profilowanie ryzyka projektu innowacyjnego w przedsiębiorstwie.
|
|
nr 1
33
Autor przedstawił jak decyzje Banku Rezerw Federalnych (FED) wpływają na światowe rynki giełdowe i czy inwestorzy mogą ufać jej poczynaniom?
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.