Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 456

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Investment project
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
1
Content available remote Analiza opłacalności projektów inwestycyjnych typu land development
100%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja przykładu metodologii oceny projektów inwestycyjnych typu land development. Schemat ten został wypracowany w firmie zajmującej się na co dzień projektami typu land development. O jego użyteczności i przydatności w praktyce decyduje możliwość sprawdzenia trafności podjętych decyzji inwestycyjnych po zakończeniu realizacji projektu(fragment tekstu)
Zadaniem oceny projektów inwestycyjnych jest oszacowanie parametrów, które określają efektywność inwestycji rzeczowych w przedsiębiorstwie. Ze względu na specyfikę inwestycji rozłożonych w długim horyzoncie czasowym występuje tutaj niepewność potwierdzenia w rzeczywistości oszacowanych efektów. Dlatego też menedżerowie finansowi powinni korzystać z metody scena riuszy, która pozwala opracować alternatywne warianty realizacji projektów inwestycyjnych przy zastosowaniu niektórych narzędzi Excel.(abstrakt oryginalny)
Prow ad zenie projektów inwestycyjnych na podstawie reguł PPP jest dużo bar - dziej skomplikowane od strony prawnej, społecznej, politycznej czy wreszcie ekonomicznej niż inwestycje publiczne realizowane tradycyjnie przez sektor publiczny ze środków budże - towych. Wysoki poziom kapitałochłonności obiektów i sieci infrastrukturalnych wprowadza dodatkowe utrudnienia związane z pozyskaniem funduszy niezbędnych do sfinansowania in - westycji, przede wszystkim w formie kredytów. Banki stały się jednymi z głównych uczestni - ków, a zarazem decydentów procesu inwestycyjnego w prywatnych projektach infrastruktu - ralnych. Szczególną rolę na rynku europejskim odgrywa Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jako bank Unii Europejskiej. Celem opracowania było przeprowadzenie wielostronnej oceny działalności EBI w zakresie rozwoju PPP w krajach UE. Analizie poddano wielkość zaangażowania kredytowego EBI w europejskich projektach PPP w latach 1990-2013, porównano zaangażowanie EBI z wartością projektów PPP w badanym okresie oraz z zaan - gażowaniem kredytowym EBI ogółem. Zbadano także zaangażowanie EBI w podziale na rodzaje infrastruktury pod względem wartości i liczby kredytów oraz pod względem państw, w których projekty PPP zostały umiejscowione(abstrakt oryginalny)
Uwzględnienie zagadnienia ryzyka w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych może nastąpić na dwa sposoby. Pierwszy z nich dąży do opisania ryzykowności danego projektu zarówno przy użyciu różnych zastosowań analizy prawdopodobieństwa, jak i innych prostych metod opisowych. Drugi ma na celu włączenie postrzeganego przez inwestora poziomu ryzykowności projektu bezpośrednio do formuły NPV. W artykule zostaną omówione dwie najczęściej stosowane w praktyce techniki określane mianem technik opisowych, a mianowicie analiza wrażliwości i analiza scenariuszy(fragment tekstu)
Koniecznością wynikającą z istnienia potężnego potencjału produkcyjnego jest jego stałe unowocześnianie. W wyniku tego procesu istniejący aparat wytwórczy winien osiągać daleko idący wzrost efektywności ekonomicznej. Zależy on od prawidłowo podjętych decyzji w poszczególnych przypadkach. Aby to osiągnąć konieczne jest dysponowanie metodyką, przy pomocy której uzyskałoby się daleko idące zbliżenie pomiędzy wynikami rachunku ekonomicznego a faktycznymi efektami zrealizowanej modernizacji. Stosowane w praktyce metody pozostawiają jednak wiele do życzenia, co powoduje, że osiągane wyniki odbiegają de facto znacznie od założeń. Wśród przyczyn tego stanu istotną rolę odgrywają występujące w praktyce daleko idące odchylenia między zaplanowanym w założeniach techniczno-ekonomicznych a faktycznie realizowanym asortymentem produkcji. (fragment tekstu)
Jedną z metod wyceny jest skorygowana wartość bieżąca (АРV), natomiast jednym ze sposobów określenia wartości przy użyciu АРV jest korekta stopy dyskontowej projektu. W równaniach АРV tempo wzrostu przyszłych przepływów pieniężnych nie jest uwzględnione. Artykuł ten przedstawia równania АРV, w których, przy szczególnych założeniach, uwzględnia się stopę wzrostu.
Celem niniejszej pracy jest prezentacja interaktywnej procedury wspomagania wyboru wariantu inwestycyjnego. Zagadnienie wyboru wariantu inwestycyjnego przedstawiono jako dyskretny problem wielokryterialnego podejmowania decyzji. (...) Część pierwszą pracy poświęcono omówieniu podstawowych zagadnień związanych z analizą projektów inwestycyjnych oraz sformułowaniu problemu wyboru wariantu inwestycyjnego jako problemu wielokryterialnego podejmowania decyzji, w drugiej części przedstawiono reguły dominacji stochastycznej zarówno w wersji umożliwiającej porównanie zmiennych o charakterze ilościowym, jak i w wariancie odpowiednim dla porównania rozkładów ocen wyrażonych jakościowo. Kolejny rozdział poświęcony jest prezentacji proponowanej procedury interaktywnej, Przykład obliczeniowy zamieszczono w części czwartej. (fragment tekstu)
8
Content available remote Projekty strategiczne - atrybuty i znaczenie
80%
Opracowanie ma charakter teoretyczny i obejmuje zagadnienia związane z definiowaniem kategorii projektu strategicznego. W ramach koncepcji projektu strategicznego omówiono powiązanie projektów ze strategią rozwoju organizacji, rodzaje projektów, w tym pojęcie projektu strategicznego. Uzupełnienie stanowi szczegółowa prezentacja atrybutów projektu strategicznego związanych z: wysokim poziomem kompleksowości, dużą różnorodnością i skalą oraz wysoką jakością zasobów (wykorzystywanych w projektach strategicznych), bezpośrednim ich powiązaniem ze strategią rozwoju organizacji, dużą skalą i różnorodnością efektów wywieranych przez nie na organizację i jej otoczenie, wysokim poziomem ryzyka.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie sposobu postępowania pozwalającego na rozwiązanie metodycznych problemów związanych z selekcją projektów o różnych okresach ekonomicznego życia. (fragment tekstu)
10
80%
Europejska metodologia oceny efektywności inwestycji infrastrukturalnych przewiduje przeprowadzenie oceny kosztów i korzyści takich projektów z uwzględnieniem ich wymiaru społecznego w fazie przygotowywania projektu do realizacji. Oprócz bezpośrednich korzyści i kosztów w realizacji projektów powinny być więc także uwzględniane efekty pośrednie, często trudne do oszacowania, jak wartość czasu, oddziaływanie na środowisko naturalne, koszty wypadków, zmiany kosztów eksploatacyjnych pojazdów i infrastruktury. Coraz częściej mówi się także o konieczności włączenia do oceny kosztów i korzyści projektów infrastrukturalnych tzw. szerszych efektów ekonomicznych (efektów aglomeracji, wpływu na wzrost gospodarczy, zatrudnienie). Analiza praktyki krajów europejskich udowadnia, że podejścia do oceny kosztów oraz korzyści odbiegają od modelowego. Celem artykułu jest porównanie praktyki oceny projektów infrastrukturalnych w transporcie realizowanych w wybranych krajach Unii Europejskiej. W konsekwencji zidentyfikowania zalet i wad różnych przyjmowanych procedur oceny, co umożliwia wskazanie kierunków przyszłej ewolucji metod oceny projektów infrastrukturalnych w transporcie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest poznanie sposobu budowania projektów inwestycyjnych, rodzajów inwestycji i form inwestowania, zapoznanie się z kolejnymi elementami projektu inwestycyjnego, źródłami jego finansowania oraz z regułami i metodami oceny projektu inwestycyjnego.
W artykule zostały zaprezentowane trudności, jakie napotyka koncepcja opcji realnych w praktycznym użyciu. Autor przedstawił związek elastyczności z efektywnością oraz opisał teorię opcji realnych. Przedstawiono opcje w dwóch płaszczyznach: jako narzędzia analitycznego służącego do wyceny wartości elastyczności decyzyjnej oraz jako dostrzeganie i kreowanie elastyczności w działalności gospodarczej. Wskazano na niedoskonałości opcji realnych, z jakimi w przyszłości będzie musiała się zmierzyć nauka.(abstrakt oryginalny)
Autor wyjaśnia wpływ finansowych metod oceny projektów inwestycyjnych na dążenie do maksymalizacji krótkookresowych wyników. Porównuje różne metody oceny (proste i dyskontowe) na przykładzie trzech wzajemnie wykluczających się projektów zaliczanych do Advanced Manufacturing Technologies (AMT).
14
80%
Praca dotyczy zastosowania metody AHP do oceny projektów inwestycyjnych (ścianowych) w kopalni węgla kamiennego. Analizowany jest problem oceny i uporządkowania dziewięciu inwestycji, które są poddane ocenie względem wielu kryteriów, w kolejnych fazach cyklu życia inwestycji: robót przygotowawczych, eksploatacji oraz likwidacji. Rozważane kryteria, poza jednym odnoszącym się do występujących zagrożeń, mają charakter ilościowy i są związane z szeroko rozumianymi kosztami w odniesieniu do wielkości produkcji (złoża, oczekiwanego urobku). Końcowy ranking inwestycji porównano z rankingiem wynikającym z analizy jednokryterialnej na podstawie wskaźnika kosztów jednostkowych (koszty całkowite w stosunku do wielkości złoża). Różnice w ocenie projektów wynikają z uwzględnienia w sposób jawny kryterium związanego z zagrożeniami. Rozważania zaprezentowane w pracy prowadzą do wniosków, że metoda AHP może mieć szczególnie utylitarny charakter w tego typu problemach przy określaniu znaczenia kryteriów oraz umożliwia explicite wprowadzenie kryteriów o charakterze jakościowym do oceny inwestycji ścianowych.(abstrakt oryginalny)
15
80%
This article presents a comprehensive process for application of the real options methodology in the investment project analysis and valuation. In the first part of the article some processes proposed in the world literature will be briefly discussed than the authors will present their own proposition of such a process and characterise all its steps.(fragment of text)
Barierami realizacji inwestycji i tworzenia produktów turystycznych są często czynniki ekonomiczne, a szczególnie brak wiedzy o możliwościach ich dofinansowania. Rzeczywiste wykorzystanie środków pomocowych zależy jednak często od aktywności beneficjentów. Ze względu na znaczenie tego zagadnienia celem publikacji była analiza stanu wykorzystania pomocy finansowej w postaci euroregionalnych projektów turystycznych zrealizowanych w ramach programu Współpraca Transgraniczna Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej INTERREG III A (2004-2006) i INTERREG IV A (2007-2013) w województwie zachodniopomorskim. (fragment tekstu)
17
Content available remote Rola studium wykonalności w ocenie ryzyka projektu infrastrukturalnego
80%
Studia wykonalności pierwotnie miały charakter dokumentu zorientowanego przede wszystkim na ocenę zagrożeń w realizacji projektu inwestycyjnego, jednak ewoluowały w kierunku narzędzia wszechstronnej oceny projektu, jego relacji z otoczeniem i oddziaływań, jakie niesie. W ten sposób funkcja wspomagania oceny ryzyka została w dużej mierze ograniczona. Praktyka ostatnich lat wskazuje, iż metodologia stosowana w przygotowywaniu studiów wykonalności często prowadzi do niewystarczającej i błędnej analizy ryzyka. W tej sytuacji niezbędne jest ponowne zdefiniowanie roli studium wykonalności w ocenie ryzyka w projekcie inwestycyjnym. W pracy sformułowane zostały zadania w zakresie analizy ryzyka w studium wykonalności, a także dokonano porównania zakresu oceny ryzyka w różnych modelach realizacji projektów inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie zagospodarowania Księżej Góry w Radzionkowie zaprezentowano praktyczne wykorzystanie projektów lokalnych z różnych obszarów działalności gminy, aby w efekcie otrzymać skutek wielokrotnie przewyższający korzyści płynące z realizacji pojedynczych projektów. Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. Część pierwsza zawiera literaturową analizę nazewnictwa związanego z pojęciami: program lokalny oraz projekt lokalny. Część ta stanowi próbę uporządkowania tychże terminów na podstawie przebytych doświadczeń. W części drugiej zaprezentowano wdrożone i przygotowane projekty lokalne jako działania służące osiągnięciu celów rozwojowych miasta. (fragment tekstu)
Tradycyjne podejście do oceny rentowności projektu inwestycyjnego charakteryzuje się statyczną formułą. Polega na tym, że raz przyjęte założenia i obliczenia związane z inwestycją są stałe i pozostają niezmienne. Dlatego zarówno literatura, jak i praktyka wykorzystują tzw. realną wycenę opcji (ROV), która charakteryzuje się pewną elastycznością w podejściu do pierwotnych założeń. Zaistniała więc potrzeba wyceny takiej elastyczności, która pojawia się w większości projektów inwestycyjnych. Podejście opcyjne przedstawione w artykule (opcje rzeczywiste) daje menedżerom większe możliwości podejmowania decyzji, ponieważ eliminuje podstawowe wady tradycyjnych obliczeń, w których po przyjęciu określonych założeń już nic nie można zmienić. W artykule przedstawiono praktyczne zastosowanie wybranej wyceny rzeczywistej opcji w odniesieniu do konkretnego projektu inwestycyjnego(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki zarządzania projektami inwestycyjnymi o charakterze infrastrukturalnym. Dobrą praktyką w zarządzaniu takimi projektami (kontraktami) jest stosowanie uznanych wzorców, wśród których czołowe miejsce zajmują standardy stworzone przez Federation Internationale des Ingenieurs Conseils (FIDIC). Celem artykułu jest zaprezentowanie wpływu warunków kontraktowych FIDIC na realizację kontraktów (projektów) budowlanych oraz sposób zarządzania nimi. Do realizacji celu, obok studiów literatury i wybranych aktów prawnych, posłużono się przykładem praktycznym w postaci analizy wybranego kontraktu realizowanego zgodnie z procedurami FIDIC. Zwrócono szczególną uwagę na rolę inżyniera projektu jako najważniejszego podmiotu zarządzającego projektem we wszystkich fazach jego realizacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.