Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestor giełdowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
|
|
nr 8
26-27
Zainteresowanie akcjami Polfy Kutno było nikłe, zachodnie firmy farmaceutyczne nie chciały inwestować gdyż wolały leki sprowadzać do Polski. Enterprise Investors oraz Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości kupiły 25 procent akcji. Zaraz potem kolejne 24 procent by emisja publiczna się powiodła. W sumie było to 15 mln dolarów.
Zanalizowano strukturę aktywów uczestników rynku finansowego w Polsce oraz aktualną strukturę oszczędności. W kontekście tych analiz, scharakteryzowano funkcjonowanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
System rekompensat dla inwestorów giełdowych jest jednym z ogniw sieci bezpieczeństwa finansowego, chroniącym drobnego inwestora przed utratą środków pieniężnych i instrumentów finansowych w momencie upadłości przedsiębiorstw inwestycyjnych. System ten nie chroni inwestora przed skutkami jego błędnych decyzji, polegających na alokacji środków pieniężnych w instrumenty finansowe, w wyniku których następuje np. zmniejszenie ich wartości, a jedynie przed utratą walorów, w przypadku gdy przedsiębiorstwo inwestycyjne staje się niewypłacalne. Limit ochrony w polskim systemie rekompensat wynosi 22 000 euro i stanowi minimum przewidziane w dyrektywie (Investor Compensation Directive - ICD). W ocenie wysokości limitu ochrony analitycy często posługują się relacją wysokości rekompensaty do produktu krajowego brutto per capita. Poziom tego wskaźnika dla Polski wyniósł 4,85 i jest jednym z najwyższych w krajach UE 25.Ważnym elementem każdego systemu ochrony inwestora jest polityka, dotycząca gromadzenia środków na wypłaty dla osób upoważnionych. Środki pieniężne, potrzebne do realizacji zadań systemu rekompensat, pochodzą z wpłat dokonywanych przez instytucje inwestycyjne zobowiązane do uczestnictwa w systemie. (fragment tekstu)
4
Content available remote Investor Reaction to Mandatory Offers on the Warsaw Stock Exchange
80%
|
|
nr 2
74-82
The following paper aims to assess investor reaction to mandatory offers on the Warsaw Stock Exchange, which is important because knowledge about these reactions can be used to make better investment decisions. This paper highlights the importance of procedure in making a mandatory offer and its grounds in the Polish legal system. Additionally, it presents empirical research on the reactions of investors to mandatory offers on the Warsaw Stock Exchange. It has been provided that mandatory offers have a significant impact on the price of a company's shares listed on the Warsaw Stock Exchange. Knowledge about the reactions of investors to a mandatory offer may be used when selecting securities for an investment portfolio. The findings may provide guidance in deciding whether to begin or end investment in the company, both for individual and institutional investors. The event study methodology approach used in the paper is regarded as valuable and can be the basis for further research in other areas of the capital market research, especially in the context of information efficiency. (original abstract)
Artykuł prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej w 24 biurach maklerskich. Wskazują one na systematyczny wzrost udziału inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na Giełdzie Warszawskiej w ciągu ostatnich lat (przekracza on 1/3 obrotów giełdowych).
|
1999
|
nr 11
42-43
Kluby drobnych inwestorów działają w państwach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej oraz Australii. Pojawiły się już w Czechach. Mają one za zadanie analizowanie sytuacji na giełdzie aby pomóc drobnym inwestorom, ponieważ nie mają oni dostępu do poważnych konsultacji, czy pomocy w postaci programów edukacyjnych.
7
Content available remote The Influence of Investor Sentiment on Sector Indices - The INI Index Analysis
80%
W artykule analizowany jest wpływ nastrojów inwestorów na indeksy sektorowe GPW. Wybrane indeksy giełdowe opierają się na sektorach, w celu określenia sektorów najbardziej podatnych i silne odpornych na nastroje inwestorów. Jako miarę nastrojów wykorzystano polski Indeks Nastrojów Inwestorów (INI). INI publikowane jest co tydzień przez polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, opierając się na opiniach ok. 350 respondentów przeprowadzanej ankiety. Inwestorzy indywidualni odpowiadają na pytanie o przewidywaną tendencję na rynku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Celem tego badania jest zrozumienie wpływu nastrojów inwestorów na indeksy sektorowe. Badanie obejmuje okres pięciu lat, od czerwca 2011 r. do czerwca 2016 r. Analizuje się relacje dwustronne w średniej przy użyciu modelu wektorowej autoregresji wektora (VAR) i przyczynowości według Grangera. Wyniki pokazują, że INI nie wpływa na indeksy sektorów, z wyjątkiem indeksów WIG-spożywczy i WIG-surowce. Jednakże badanie identyfikuje silne zależności w przeciwnym kierunku(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
24-28
Omówiono usługę inwestycyjną - spreadbetting (spreadtrading)- charakterystyczną dla brokerów z Wielkiej Brytanii. Oferują oni większość światowych instrumentów finansowych z poziomu jednego rachunku. Usługa ta obejmuje również inwestorów spoza Wielkiej Brytanii.
Rynek funduszy inwestycyjnych działa już w Polsce 14 lat. Początkowe lata funkcjonowania tego rynku, dla Polaków zupełnie nowego, były bardzo trudne i charakteryzowały się słabym zainteresowaniem tą formą inwestycji. Dopiero od 1997 r. rozpoczął się proces dynamicznego rozwoju tego rynku. Szybko zaczęła wzrastać liczba funkcjonujących Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz oferowanych przez nie funduszy. W drugiej połowie 2006 r. na polskim rynku funduszy inwestycyjnych 24 Towarzystwa oferowały 214 funduszy inwestycyjnych. Aby sprawnie poruszać się na tym rynku nie wystarcza obserwacja, nawet systematyczna, jedynie stóp zwrotu, lecz należy brać pod uwagę także czynniki, które mogą determinować ich wielkość. Istnieje zatem potrzeba stosowania "szybkich" metod pozwalających na sprawdzenie, który fundusz w danym momencie zapewni inwestorowi, przynajmniej długookresowo, największe korzyści. Przykład stosowania tego typu metod pokazano w niniejszym opracowaniu. Okres badawczy obejmuje rok funkcjonowania funduszy. Analizą objęto wszystkie fundusze akcji, które działały w okresie: od czerwca 2004 r. do czerwca 2005 r. (fragment tekstu)
|
|
16
|
nr 374
38-53
Artykuł opisuje problematykę atrakcyjności inwestycji w spółki dywidendowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie za okres 2009-2018 z punktu widzenia inwestora poszukującego spółek wypłacających dywidendy charakteryzujące się stałym tempem wzrostu. Opisano reakcje inwestorów na nieoczekiwane zmiany w wypłacie dywidend oraz wskaźniki rynkowe uwzględniające dywidendy wypłacane w danym roku, jak również w ujęciu skumulowanym. Celem badań była ocena atrakcyjności inwestycji w dwie grupy spółek dywidendowych - silnych (wypłaty dywidend bez przerwy przez okres 10 lat) oraz słabszych (spółki, które w okresie 2009-2018 tylko raz nie wypłaciły dywidendy), charakteryzujących się stabilnym tempem wzrostu dywidend i średnią roczną stopą zwrotu wyższą od średniej rocznej stopy zwrotu benchmarku, za który przyjęto indeks WIG. Wyniki badań potwierdzają istnienie takich spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
20-22
Dalszy ciąg porad dla inwestorów giełdowych w zakresie wykorzystania systemów transakcyjnych w ramach realizowanej strategii inwestycyjnej. Podkreślono, że poddając wybrany system transakcyjny analizie warto znaleźć jak najwięcej jego niedoskonałości. W celu dokładniejszego przedstawienia tej tematyki posłużono się przykładowym systemem transakcyjnym.
|
|
nr 2
35-37
Zawarto porady dla inwestorów giełdowych w zakresie wykorzystania systemów transakcyjnych w ramach realizowanej strategii inwestycyjnej. Przedstawiono ogólną charakterystykę zagrożeń oraz problemów, z jakimi wiąże się wykorzystywanie systemów oraz korzyści, jakie one dają.
W kształtowaniu jednolitego rynku finansowego w Unii Europejskiej ważna jest przejrzystość i bezpieczeństwo usług finansowych. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest harmonizacja regulacji rynku usług finansowych zmierzająca do stworzenia niezbędnych podstaw bezpieczeństwa dla klientów przedsiębiorstw inwestycyjnych oraz wspólnych wymagań dla tych przedsiębiorstw w krajach członkowskich. Równocześnie tworzy się nowa "architektura finansowa", która stanowi dodatkowe wyzwanie o charakterze regulacyjnym dla zjednoczonego rynku finansowego UE. Procesy te oraz specyfika polskiego rynku finansowego kreują dylematy dotyczące kształtu instytucjonalnego polskiej sieci bezpieczeństwa finansowego (safety net) na tle tendencji integracyjnych rynku finansowego w Unii Europejskiej.System rekompensat dla inwestorów giełdowych jest jednym z ogniw sieci bezpieczeństwa finansowego chroniącym drobnego inwestora przed utratą środków pieniężnych i instrumentów finansowych w przypadku upadłości przedsiębiorstw inwestycyjnych. System ten nie chroni inwestora przed skutkami jego decyzji polegających na inwestycjach w instrumenty finansowe, w wyniku których następuje np. zmniejszenie ich wartości rynkowej, a jedynie przed utratą środków pieniężnych lub instrumentów finansowych zgromadzonych na rachunkach inwestycyjnych, w przypadku gdy przedsiębiorstwo inwestycyjne staje się niewypłacalne. (fragment tekstu)
|
|
nr 47
71-81
The aim of this paper is to investigate whether susceptibility to selected behavioral biases (overconfidence, mental accounting and sunk-cost fallacy) is correlated with the Eysenck's [1978] personality traits (impulsivity, venturesomeness, and empathy). This study was conducted on a sample of 90 retail investors frequently investing on the Warsaw Stock Exchange. Participants filled out a survey made up of two parts: 1) three situational exercises, which assessed susceptibility to behavioral biases and 2) an Impulsiveness Questionnaire, which measures impulsivity, venturesomeness, and empathy. The results demonstrated the relationship between venturesomeness and susceptibility to all behavioral biases explored in this study. We find that higher level of venturesomeness was linked with a lower probability of all behavioral biases included in this study. (original abstract)
Zainteresowanie rynkami giełdowymi na świecie wzrasta z roku na rok. Przyciągani możliwością osiągnięcia szybkiego i łatwego zysku inwestorzy zwiększają płynność instrumentów bazowych i instrumentów pochodnych, co budzi poczucie bezpieczeństwa i jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność rynków. Coraz bardziej zaawansowane techniki są wykorzystywane do wsparcia analizy instrumentów finansowych. Poza wykorzystywaniem komputerów do przeprowadzania standardowych analiz coraz częściej wykorzystuje się sztuczną inteligencję jako narzędzie do predykcji. W obliczu powyższych spostrzeżeń celem niniejszego artykułu jest prezentacja i weryfikacja koncepcji zastosowania sieci neuronowych SOM do wspomagania decyzji inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
20-21
Recesja, kryzys – to magiczne słowa, które coraz częściej pojawiają się w wypowiedziach analityków. Z całą pewnością niepokoje w światowej gospodarce odczuwają inwestorzy giełdowi. Jednak fundusze private equity w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, planują nowe inwestycje. Mają na to niebagatelne środki, bo co najmniej 3 mld euro, które zainwestują w rozwijające się spółki, część wprowadzając na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, część sprzedając z zyskiem innym inwestorom. To tylko część środków, bo w tej części Europy chcą także inwestować fundusze globalne i kontynentalne, a nie wyłącznie obecne na polskim rynku fundusze private equity o zasięgu regionalnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zatytułowanym „Zabawy rentownością” zaprezentowałem mechanizm inwestowania w oparciu o firmy notowane na GPW, które wypłacają dywidendy. Aby mieć pewną skalę porównawczą, warto zajrzeć na rynki, gdzie dywidendy nie są płacone raz do roku, a z kwartału na kwartał lub z miesiąca na miesiąc. Takim miejscem na światowej mapie rynków kapitałowych jest NYSE. Z całego wachlarza firm, które są notowane na nowojorskiej giełdzie i którymi się handluje, można wybrać te, które regularnie wypłacają dywidendy. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2 (21)
91-97
System rekompensat dla inwestorów giełdowych jest jednym z ogniw sieci bezpieczeństwa chroniących konsumenta usług finansowych i stanowi dopełnienie systemu ochrony deponentów. W artykule opisano przyczyny powstania systemu rekompensat dla inwestorów w USA. Administrowanie tym systemem należy do organizacji o nazwie Securities Investor Protection Corporation (SIPC). Omówiono wielkość i zakres gwarancji oraz pozyskiwanie funduszy przez SIPC.
|
|
nr 52
16
Zarząd, aby zmienić dotychczasową formułę prowadzenia funduszy inwestycyjnych chce zmniejszyć zaangażowanie w spółki z 41 do 8 procent. A w roku 2002 ma dojść do całkowitego pozbycia się bazy otrzymanej w momencie tworzenia się NFI. Podano wykres możliwego scenariusza zmian NFI, oraz przebiegu zmian prognozowanej wartości aktywów netto skonsolidowanego funduszu oraz kapitalizacji rynkowej.
Inwestorzy giełdowi przy podejmowaniu decyzji kierują się różnymi punktami odniesienia, które w dodatku dynamicznie zmieniają swoją wartość. W niniejszym artykule badamy, jaki wpływ ma odległość wartości portfela od różnych punktów odniesienia na aktywność inwestycyjną uczestników gry giełdowej, mierzoną poprzez wolumen obrotu w danym dniu. Rozważane punkty odniesienia to: (1) wartość portfela sprzed poprzedniej transakcji, (2) początkowa wartość portfela, (3) najwyższa i (4) najniższa wartość portfela w trakcie trwania gry, (5) wynik najlepszego i (6) najgorszego inwestora oraz (7) wartość indeksu WIG20. Wyniki analiz wskazują, iż najsilniejszy wpływ na wielkość dokonywanych transakcji mają najwyższa i najniższa wartość portfela gracza w trakcie trwania gry. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.