Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 266

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestowanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Inwestowanie jest bardzo ważnym procesem, który wiąże się z wieloma elementami i zależy od wielu czynników (np.: miejsca - rodzaju rynku, czasu, inwestorów, poziomu kapitału). W odniesieniu do rynku kapitałowego proces ten jest możliwy przy wykorzystaniu jednej z trzech metod analiz: technicznej, fundamentalnej i portfelowej. Głównym celem artykułu jest prezentacja teoretycznych aspektów strategii inwestowania w fundamenty. Konstrukcja tej strategii wynika z: - potrzeby prowadzenia procesu selekcji spółek do portfela papierów wartościowych i wyboru akcji spółek stabilnych fundamentalnie - najlepsze z najlepszych, - rozwoju teorii dywersyfikacji poziomej i pionowej ryzyka - tworzenie portfeli stabilnych fundamentalnie, - szerszego wykorzystania i zastosowania analizy fundamentalnej w procesie inwestowania w pojedyncze papiery wartościowe - szczególnie przez inwestorów indywidualnych, - analizy rynku z punktu widzenia poziomu rozwoju ekonomicznego jednostek go tworzących - odnosi się to do poziomu rozwoju rynku kapitałowego, a w szczególności rynku giełdowego.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Simulation of Particle Swarm Optimization for Investments on Stock Market
80%
This work reports simulations performed using Particle Swarm Optimization (PSO) as applied to investments on the stock market. About 480 stocks belonging to the S&P500 index have been taken into account. A naïve approach has been developed in which one simulation step corresponded to one trading period. As a second ingredient of the investment strategy, the relative strength of an asset has been employed. The results are analyzed with respect to the parameters of PSO. (original abstract)
Wraz ze wzrostem liczby funduszy i coraz większym zróżnicowaniem produktów przez nie oferowanych inwestor ma coraz więcej możliwości takiego ulokowania oszczędności, które będzie najlepiej dostosowane do jego potrzeb. Wybór właściwego funduszu ma ułatwiać klasyfikacja funduszy w określone grupy. Jest wiele takich klasyfikacji. Jednym z najpowszechniej stosowanych kryteriów jest podział funduszy ze względu na strukturę portfela inwestycyjnego. Nie zawsze struktura portfela funduszu jest jednak zgodna z deklarowaną polityką inwestycyjną. W artykule przeprowadzono badanie mające na celu określenie tej zgodności dla 126 funduszy działających na polskim rynku kapitałowym. (fragment tekstu)
4
80%
Zestawienie pokusy efektu finansowego, korzystniejszego od tradycyjnej lokaty, z gwarancją bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału skutkuje wieloma rozwiązaniami. Przykładem mogą być typowe instrumenty strukturyzowane z gwarancją zwrotu kapitału lub inwestycje w tzw. TARN (Target Redemption Note). (fragment tekstu)
W warunkach kryzysu najważniejszym zagadnieniem, oprócz ponadprzeciętnej skuteczności i efektywności wydaje się tworzenie dobrych systemów ułatwiających inwestowanie w MSP. Przykład sytemu tworzonego przez Polską Fundację Przedsiębiorczości stanowi potwierdzenie tej tezy. Od dłuższego czasu takie warunki spełniają fundusze pożyczkowe i poręczeniowe prowadzone przez Fundację, a także różne inicjatywy realizowane ze środków Unii Europejskiej umożliwiające zrealizowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności. (skrócony abstrakt oryginalny)
Referat prezentuje koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w czterech aspektach: samej definicji CSR, trzech podstawowych modeli CSR, korzyści, jakie niesie dla przedsiębiorstw wykorzystywanie koncepcji CSR, a także zarzutów, jakie są formułowane wobec tej koncepcji. Referat jest związany z czterema obszarami zainteresowań naukowych i badawczych Autorów, tj. koncepcji zarządzania wartością (VBM), koncepcji kapitału intelektualnego (IC), społecznego inwestowania (SRI), modeli biznesowych (BM).(abstrakt oryginalny)
Giełdy zakładów bukmacherskich oferują prosty w obsłudze, tani sposób inwestowania. Z jednej strony jest on obarczony wieloma ryzykami, które da się w pewnym stopniu ograniczyć. Z drugiej strony oferuje wyższe stopy zwrotu. Jest to interesująca nie tyle alternatywa dla inwestycji na rynkach finansowych, co jej rozszerzenie o rynki zakładów sportowych. Najpopularniejsze zawody sportowe gwarantują zadowalającą płynność dla inwestorów indywidualnych, pasjonatów i znawców różnych dyscyplin sportu, a także zapewniają anonimowość inwestowania. Dominująca pozycja giełdy Betfair może w najbliższych latach zostać zachwiana, gdyż we wrześniu 2008 roku giełda ta zdecydowała się wprowadzić dodatkową opłatę (Premium Charge). Opłata ta pozwala giełdzie pobierać 20% wygranych netto inwestorom osiągającym najwyższe zyski. Istnieje jednak kilka metod legalnego obniżania zysków lub nawet wykazywania strat, co sprawia, że giełda ta wciąż cieszy się rosnącą popularnością.(fragment tekstu)
|
|
nr 31
139-155
W czasach kryzysu finansowego wielu inwestorów - w obliczu prawdopodo­bieństwa utraty zainwestowanego kapitału w wyniku błędnej decyzji inwestycyj­nej - zgłasza zapotrzebowanie na bardziej rozbudowane strategie inwestycyjne, które z jednej strony mogą podnieść rentowność portfeli inwestycyjnych, a z dru­giej zabezpieczyć przed pułapkami rynków finansowych - zmniejszyć ryzyko związane z posiadaniem akcji przez wykorzystanie strategii opierających się na dynamicznych zmianach portfela. (abstrakt oryginalny)
Miara Sharpe'a, uznawana za miernik jakości zarządzania portfelem, wyraża kompromis między stopą zwroty portfela (przewyższającą stopę zwrotu na instrumentach pozbawionych ryzyka) a ryzykiem mierzonym odchyleniem standardowym. Czynnikiem, którego najbardziej boją się inwestorzy, jest właśnie ryzyko. Ryzyko często niweczy chęć zainwestowania w akcje, ponieważ akcje są po prostu ryzykowne. (fragment tekstu)
Celem niniejszego referatu jest zaprezentowanie obecnego kształtu rynku funduszy inwestycyjnych w Europie. Zostanie to dokonane przede wszystkim poprzez analizę otoczenia prawnego, w jakim działają fundusze inwestycyjne na Starym Kontynencie (w szczególności dyrektywy UCITS III) oraz analizę rozwoju ilościowego europejskiego rynku funduszy w ostatnich dziesięciu latach. (fragment tekstu)
Ciągły rozwój jest niezbędnym warunkiem osiągnięcia bądź zachowania przez przedsiębiorstwo pożądanej pozycji na rynku w dalszej perspektywie. Rozwój ten determinowany jest w głównej mierze założeniami strategii inwestycyjnej danej firmy. Trafność decyzji inwestycyjnych, ze względu na znaczne nakłady rozłożone w czasie i często nieodwracalne ich skutki oraz ponoszone ryzyko, ma ogromne znaczenie dla przyszłej kondycji przedsiębiorstwa. Każda z tych decyzji powinna być poprzedzona wnikliwym rachunkiem ekonomicznym, ograniczającym ryzyko niepowodzenia.Praktyka wskazuje, że przy finansowaniu kapitałochłonnych inwestycji telekomunikacyjnych firmy starają się korzystać z kredytów bankowych do momentu, w którym mogą dokonać odpowiedniej, efektywnej emisji obligacji. Jej koszt zawiera bowiem istotny element kosztów stałych, dlatego jest bardzo wrażliwy na wielkość emisji (ekonomia skali).Należy wskazać, że finansowanie inwestycji długiem traktowane jest przez rynek jako sygnał pozytywny. Decyzja przedsiębiorstwa, dotycząca zwiększenia zadłużenia poprzez emisję obligacji, jest odbierana jako informacja, że perspektywy rozwoju firmy są dobre. Wiadomo bowiem, że przedsiębiorstwo zwiększa wykorzystanie dźwigni finansowej tylko wtedy, gdy będzie w stanie obsłużyć nowy dług. Przedsiębiorstwo może zatem sygnalizować wzrost spodziewanych zysków i zwiększenie własnej wartości rynkowej poprzez efektywne wykorzystanie zewnętrznych kapitałów obcych. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest prezentacja zasad etycznego inwestowania i kryteriów selekcji inwestycji etycznych oraz analiza porównawcza efektywności inwestycji etycznych i nieetycznych. Artykuł wskazuje na ewolucję sposobu podejścia do budowy portfeli inwestycji etycznych: od podejścia opartego na negatywnej selekcji (wykluczenia z portfela spółek działających w branżach "niepożądanych") w kierunku selekcji pozytywnej, koncentrującej się na wyborze spółek, które przestrzegają "zasad dobrych praktyk" ładu korporacyjnego i których działalność sprzyja interesom społecznym i środowiskowym. Badania efektywności inwestycji SRI na tle inwestycji tradycyjnych w większości przypadków sugerują, że uwzględnienie kryteriów ESG w budowie portfela ma neutralny wpływ na wyniki portfela etycznego, na tle portfeli tradycyjnych, i jedynie niekiedy wpływ ten jest pozytywny. Przeprowadzone dla potrzeb artykułu badanie porównawcze realnych portfeli inwestycji etycznych, nieetycznych i tradycyjnych dla okresu 2003-2014 wykazało natomiast dominację stóp zwrotu z portfela inwestycji nieetycznych, okupioną jednak wyższą zmiennością stóp zwrotu, wynikającą z niskiej dywersyfikacji sektorowej portfela nieetycznego.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wino - połączenie alternatywnego inwestowania środków pieniężnych i pasji
80%
Artykuł przedstawia charakterystykę i możliwości inwestowania na słabo opisanym rynku win inwestycyjnych, będącym jednym z rodzajów inwestycji alternatywnych. Omawia również główne cechy niniejszego rynku oraz najbardziej popularne indeksy cen, publikowane przez londyńską giełdę win Liv-ex.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano koncepcję portfeli rogowych oraz ideę algorytmu pozwalającego wyznaczyć zbiór tych portfeli. Zbiór ten może stanowić podstawę do wyznaczania linii efektywnej oraz portfeli optymalnych. Badania teoretyczne i empiryczne prowadzone na podstawie danych pochodzących z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pozwoliły sformułować następujące wnioski:- udziały dowolnego portfela efektywnego są liniową kombinacją wypukłą udziałów dwóch sąsiednich portfeli rogowych, natomiast zależność pomiędzy stopą zwrotu a odchyleniem standardowym portfeli efektywnych (granica efektywna) jest nieliniowa, a jej fragmenty można opisać zależnościami funkcyjnymi w odpowiednich przedziałach,- generalnie do kolejnych portfeli rogowych walory są dodawane, rzadziej natomiast ujmowane, w przypadku ujmowania walorów ma miejsce degeneracja portfela rogowego,- maksymalny stopień dywersyfikacji dowolnego portfela efektywnego nie przekracza liczby portfeli rogowych,- metoda szacowania ryzyka portfeli wpływa na charakterystyki wyznaczonych portfeli rogowych, natomiast nie ma zależności między ilością portfeli rogowych oszacowanych jedną z metod w stosunku do ilości tychże portfeli oszacowanych drugą metodą. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania są zrównoważone finanse. Celem jest wskazanie na konieczność przebudowania procesu inwestowania zarządzanych aktywów finansowych. Obiekt badań stanowią procesy dyfuzji zachodzące na współczesnym rynku finansowym pomiędzy klasycznym inwestowaniem opartym jedynie na kryteriach efektywności finansowej oraz inwestowaniem uwzględniającym odpowiedzialność społeczną. Stwierdzono, że dotychczasowy proces fakultatywnego uwzględniania kryteriów ESG (środowisko - społeczna odpowiedzialność - ład kororacyjny) w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych systematycznie jest zastępowany przez obligatoryjne wymogi zawarte w aktach prawnych. W rezultacie dotychczasowa powolna ewolucja rynku finansowego w zakresie uwzględniania ESG nabrała istotnego przyspieszenia. Docelowo można się spodziewać, że aktywa inwestowane z uwzględnieniem preferencji pozafinansowych będą dominować na rynku finansowym. Przebudowa ta stanowi swoistą rewolucję w inwestowaniu.
The paper presents the most important methods of of creation of structured pdoducts by retail banks in cooperation with investment banks, issuers (third entities) and investment funds. It also describes the role of investment bank in the process of creation of such products and points to investment bank departments involved in the process. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie najważniejszych filarów inwestowania społecznie odpowiedzialnego. Artykuł przedstawia rozważania oparte na czterech elementach: wartościach religijnych, ochronie środowiska, społeczeństwie i ładzie korporacyjnym. Autorka odnosi teoretyczne i praktyczne rozważania do kwestii określenia głównych filarów SRI(abstrakt oryginalny)
W pracy zwrócono uwagę na tak istotne czynniki, służące identyfikacji postępów rozwojowych, jak: potencjał inwestycyjny, zatrudnienie, ilość podmiotów gospodarczych. Analizując wskazane dane dostrzeżono dysproporcje w wynikach rozwojowych poszczególnych stref. Kapitał inwestycyjny zaangażowany w strefach pochodził przede wszystkim z: USA, Polski, Niemiec i Włoch. Największe nakłady finansowe wnieśli inwestorzy związani z takimi branżami, jak: transport, produkcja papieru i związanych z tym wyrobów, wyroby z gumy, tworzyw sztucznych i surowców niemetalowych. Przed przystąpieniem Polski do UE zmodyfikowano regulacje dotyczące działania podmiotów gospodarczych w SSE. Zasady działania stref w Polsce były sprzeczne z prawem unijnym, co wymagało zmian harmonizujących zasady pomocy publicznej w SSE z regulacjami unijnymi. Dodatkowo wprowadzono mechanizmy rekompensujące utratę korzyści spowodowanych zmianą warunków działania w strefach. Stwierdzono pozytywne i negatywne czynniki towarzyszące działaniu SSE. Do pozytywnych elementów zaliczono: powstały w strefach potencjał inwestycyjny, stworzenie miejsc pracy, zlokalizowane podmioty gospodarcze, zagospodarowanie obszaru strefy. Mankamentami działalności mogą być: przemieszczanie się inwestorów z terenów kraju do stref (niezbyt często w strefach zakładane były nowe przedsiębiorstwa); nie zawsze firmy działające w strefach kreują trwałe więzi kooperacyjne i biznesowe z otoczeniem regionalnym i lokalnym; ewentualne nowe regulacje o wspomaganiu inwestycji pozwalające inwestorom na uzyskanie indywidualnej pomocy - co może być konkurencyjne dla warunków oferowanych przez strefy; nie zawsze przywileje SSE wystarczają na przyciągnięcie inwestora (niektóre regiony mogą być atrakcyjne przez dostęp i jakość infrastruktury, kapitał ludzki, itp. - województwo mazowieckie i wielkopolskie). Wartym rozważenia może być koncepcja stworzenia z całego obszaru Polski strefy przyjaznej dla inwestorów nie tylko na wydzielonych obszarach kraju. (fragment tekstu)
Dla rynku nieruchomości rolnych w zachodniopomorskim ważną datą był 19 października 1991 roku, kiedy powstała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP). W skład przejętego przez AWRSP mienia weszło 56,4% gruntów rolnych ówczesnego województwa szczecińskiego. W takiej sytuacji AWRSP stała się najpoważniejszym podmiotem oferującym do sprzedaży i dzierżawy nieruchomości rolne. Stąd wnioski wypływające z analizy transakcji tymi gruntami dają obraz tendencji właściwych dla tego sektora nieruchomości, na badanym obszarze. W artykule poddane zostaną analizie transakcje zawarte w latach 1992-2004 na obszarze działania oddziału ANR w Szczecinie z uwagi na dynamikę zmiennych charakteryzujących zawarte transakcje oraz w kontekście otoczenia gospodarczego. Dodatkowo analiza opłacalności inwestowania w nieruchomości rolne zostanie poparta badaniem zależności pomiędzy ceną transakcyjną a rocznym czynszem dzierżawnym oraz oceną zjawiska w czasie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony inwestycyjnym zagadnieniom polskiego rynku nieruchomości. Autorka skupia się przede wszystkim na stosunkowo młodym trendzie polskiego rynku nieruchomości - condoinwestycjach, porównując je z podobnymi ofertami z rynku - inwestycjami w nieruchomości wakacyjne. Ukazuje także możliwość inwestowania w nieruchomości wakacyjne - condohotele, które pozwalają łączyć posiadanie luksusowego pokoju na wynajem w hotelu 4-5-gwiazdkowym, mającym atrakcyjną pod względem rekreacyjnym lokalizację (położonym na górskich lub nadmorskich terenach), z prestiżem dysponowania takim lokalem na użytek własny przez kilka dni w roku. Fakt, że rynek condoinwestycji jest dość młody, powoduje problemy w zrozumieniu, czym tak naprawdę są nieruchomości typu condo, przede wszystkim przez prywatnych inwestorów. Jednak eksperci (według InwestycjewKurortach.pl) szacują, że apartamenty w condohotelach stanowią w Polsce około 7-10% wszystkich lokali w miejscowościach turystycznych posiadających opcję zarabiania. Rynek condoinwestycji, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, zdobył stosunkowo dużą popularność w zagranicznych, europejskich kurortach wakacyjno-rekreacyjnych. W Polsce opisywany segment inwestycji ma dużą szansę rozwoju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.