Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 264

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje kapitałowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
|
|
nr 6
175-180
W artykule przeprowadzono dyskusję na temat ryzyka i niepewności jako atrybutów inwestycji kapitałowych. Podjęto próbę wykazania, iż dyskutowane zjawiska rzadko kiedy samodzielnie występują w praktyce. Przeprowadzona dyskusja stanowi podstawę do wprowadzenia jakościowo nowego atrybutu inwestycji kapitałowych, tj. ryzyka rozmytego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono kolejno: pojęcie inwestycji, inwestycje finansowe w przekroju rodzajowym, rachunek opłacalności inwestycji finansowych a decyzje inwestycyjne, metody oceny opłacalności inwestycji finansowych.
3
100%
W dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo oraz każdy inwestor, aby osiągnąć zaplanowane wyniki, podejmuje ryzyko. Wolny rynek stwarza zarówno szanse na osiągnięcie ponadplanowych zysków, jak i ryzyko strat w wyniku niekorzystnych zmian w otoczeniu przedsiębiorstwa oraz inwestora. Wszystkie decyzje biznesowe są obarczone ryzykiem. Ryzyko to ma szczególny wymiar, gdyż dotyczy zaangażowanych środków finansowych, dlatego niezwykle istotne jest właściwe zarządzanie ryzykiem oraz podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Bank PKO BP S.A. zamierza kupić 25 procent i jedną akcję Banku Pocztowego. Może to zmniejszyć potrzebę współpracy z agentami, jakich działa obecnie 3,5 tysiąca.
Przedstawiono kryteria wyodrębniania kosztów uczestnictwa w funduszach. Wyjaśniono co składa się na pośrednie i bezpośrednie koszty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i jakie są jeszcze inne opłaty związane z inwestowaniem w funduszach inwestycyjnych.
Tematem pracy jest analiza inwestycji kapitałowych podejmowanych w warunkach niepewności przeprowadzona z punktu widzenia teorii podejmowania decyzji. W pracy przedstawiono prosty model decyzyjny, w którym inwestor podejmuje decyzję kupna lub sprzedaży danego papieru wartościowego na podstawie jego przewidywanej ceny. (fragment tekstu)
W artykule omówiono funkcjonowanie rynku kapitałowego w Polsce w latach 1992-2003. Szczególną uwagę poświęcono analizie rozwoju funduszy inwestycyjnych i towarzystw funduszy inwestycyjnych. Podkreślono, że w celu dalszego funkcjonowania i szybszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego należałoby zwiększyć udział społeczeństwa w inwestowaniu na rynku papierów wartościowych, co oznacza zmianę sposobu myślenia na temat możliwości osiągania korzyści finansowych z inwestowania wolnych środków na rynku kapitałowym.
Fundusze inwestycyjne funkcjonują na rynku kapitałowym w Polsce niemal od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. We wczesnym okresie swego istnienia rynek instytucji wspólnego inwestowania charakteryzował się bardzo małą dynamiką wzrostu podaży, z czym wiązał się niewielki przyrost wartości aktywów zarządzanych w ramach funduszy. Sytuacja ta uległa zmianie na początku XXI wieku, kiedy to można było zaobserwować gwałtowny napływ kapitału do tego rynku. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy były zmiany w ustawodawstwie o funduszach inwestycyjnych, znacznie liberalizujące rynek, a pozwalające na tworzenie nowych rodzajów funduszy, o różnym poziomie ryzyka i oczekiwanej stopie zwrotu, odzwierciedlających preferencje inwestorów. Istotne - jeśli nie najważniejsze - znaczenie miały również wprowadzone w tym okresie zmiany podatkowe, zarówno te korzystne dla inwestorów, a dotyczące podmiotów instytucjonalnych, jak i te niekorzystne, a dotyczące inwestorów indywidualnych. Zmiany te dały początek dynamicznemu rozwojowi rynku funduszy inwestycyjnych, który dalej - jak się wydaje - następował głównie pod wpływem osiąganych przez zarządzających funduszami wyników inwestycyjnych, przewyższających znacznie rentowność, jaką inwestorzy mogli osiągnąć z alternatywnych form alokacji kapitału, przede wszystkim z lokat bankowych.(fragment tekstu)
|
|
nr 65
179-190
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja wyników statystycznej analizy relatywnej dochodowości inwestycji na rynkach pieniężnych w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście zachowania międzynarodowego efektu Fishera. Badanie oparte zostało przez autora na porównaniu stóp zwrotu z lokat pieniężnych w Polsce (w polskim złotym), Czechach (w koronie czeskiej) i na Węgrzech (w forincie węgierskim) z dochodowością inwestycji dokonywanych na rynkach eurowalutowych w dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim, euro, franku szwajcarskim, jenie japońskim, dolarze australijskim i dolarze kanadyjskim. Autor oparł badanie pierwotne na szeregach czasowych 61 zmiennych z rynku pieniężnego i walutowego, obejmujących ponad 90 tyś. obserwacji z okresu 2000-2004. Wykorzystane szeregi czasowe pochodziły z baz danych wybranych banków centralnych oraz serwisów, udostępniających historyczne notowania z rynku pieniężnego i walutowego. (fragment tekstu)
Obligacja zamienna pozwala finansującemu na zarządzanie strukturą kapitałową i dostosowanie procesu pozyskiwania finansowania do planowanej płynności finansowej i możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu z kapitału. Przeprowadzone badania nad naturą premii konwersji obligacji zamiennych na akcje notowanych na tokijskiej giełdzie papierów wartościowych wskazują, że kupon i czas konwersji nie wpływają istotnie na premię konwersji badanych obligacji zamiennych. Oznacza to, że jest ona determinowana przede wszystkim przez cenowe czynniki rynku akcji emitenta. Ponadto zaobserwowano niską wartość premii konwersji w warunkach występowania wartości wewnętrznej, co dowodzi silnie opcyjnego charakteru obligacji zamiennych. (abstrakt oryginalny)
Fundusze hedgingowe, podobnie jak inne inwestycje alternatywne, cechują się niskim skorelowaniem z klasycznymi inwestycjami, dzięki czemu są doskonałym sposobem na dywersyfikację oraz zwiększenie stopy zwrotu z portfela inwestycyjnego. Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe charakterystyki funduszy typu hedge oraz korzyści jakie dają one swoim inwestorom.
Irlandia jest jednym z sześciu krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły krajowe uregulowania dotyczące rynku inwestycji alternatywnych. Przepisy prawne i podatkowe dostosowane zostały do rosnącego popytu inwestorów w sektorze nowoczesnych usług finansowych. Główne obszary, w których wprowadzono zmiany, dotyczyły nadzoru nad rynkiem inwestycji alternatywnych, a także rozszerzenia oferty dostępnych produktów i usług. W pracy zaprezentowano segment inwestycji alternatywnych w Irlandii. Szczególną uwagę poświęcono regulacjom tego segmentu rynku. Korzystne przepisy podatkowe i prawne mogą bowiem w istotny sposób stymulować zarówno podaż, jak i popyt na innowacyjne wehikuły rynku finansowego. (oryginalne streszczenie)
|
2009
|
nr 16
645-657
Realizacja zamierzonych celów inwestycyjnych wymaga znalezienia skutecznej i efek­tywnej metody pozwalającej uzyskać zadowalającą stopę zwrotu z zainwestowanych środ­ków. Systematyczna i czasochłonna analiza rynku finansowego przynosi wymierne korzyści dla inwestorów. Inwestor ma możliwość wykorzystania dwóch podstawowych metod oceny efektywności inwestycji finansowych. Są to analiza fundamentalna oraz analiza techniczna. Doświadczeni inwestorzy na rynku akcji najczęściej stosują obydwie te metody. Analiza fun­damentalna stanowi o wyborze przedmiotu inwestycji i jest wstępnym etapem całego proce­su inwestycyjnego. Inwestor opierając się na analizie fundamentalnej, dokonuje analizy oto­czenia makroekonomicznego oraz sprawozdań finansowych spółki. Stosowana przez inwe­stora analiza fundamentalna dąży do celu, jakim jest optymalizacja momentu zawierania transakcji kupna-sprzedaży akcji na rynku papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
29-32
Poddano analizie metody wyboru projektów inwestycyjnych według kryteriów: NPV oraz IRR. Okazuje się, że metodę NPV preferują teoretyczne opracowania, zaś metodę IRR, praktycznie stosują przedsiębiorstwa. Starano się wykazać, iż przyjęcie kryterium IRR i NPV są zgodne, gdy spełnione zostaną warunki: odpowiednia interpretacja kryterium wewnętrznej stopy zwrotu oraz przy modyfikacji przepływów pieniężnych netto.
W artykule przedstawiono wyniki analizy inwestycji kapitałowych według modelu jednowskaźnikowego Sharpe'a, ze szczególnym uwzględnieniem "segmentu innowacyjnych technologii". Celem artykułu jest analiza porównawcza pod względem zyskowności i ryzyka najmłodszego segmentu giełdowego, jakim jest SiTech, na tle pozostałych segmentów. Autorzy wykorzystali metody ilościowe - jako narządzie umożliwiające kwantyfikację stanu segmentu teleinformatycznego - w celu wykazania prawdziwości stwierdzeń, licznie formułowanych w literaturze z zakresu informatyki gospodarczej, o specyficznych cechach segmentu teleinformatycznego, odróżniających ten segment od innych. (fragment tekstu)
W artykule efektywność inwestycji skierowano w kierunku inwestycji alternatywnych, czyli inwestycji, których pozytywny wynik nie zależy od ciągłych pozytywnych wzrostów na rynkach giełdowych, a ich zysk nie jest uzależniony w pełni od stabilnej gospodarki. Ponieważ inwestycje alternatywne stanowią szeroką klasę aktywów nie dających się zbadać jednocześnie, zatem do badań wybrano tylko instrumenty strukturyzowane, czyli instrumenty finansowe, których cena jest uzależniona od wartości określonego wskaźnika rynkowego (instrumentu bazowego): indeksów giełdowych, kursów akcji, surowców (np. ropa naftowa, złoto, srebro, gaz ziemny...), produktów rolnych (np. pszenica, kukurydza, kakao,kawa...), koszyków akcji, surowców, indeksów giełdowych, kursów walut, stóp procentowych itp.(fragment tekstu)
Przedstawiono niezbędne elementy do dywersyfikacji portfela jakimi są papiery pozbawione ryzyka. Zaprezentowano analizę obligacji jako czynnika powodującego zmniejszenie ryzyka, a jednocześnie dającego szerokie możliwości inwestycyjne. Rozwijający się rynek obligacji stwarza coraz więcej możliwości w tworzeniu portfeli, stąd konieczność przeprowadzenia analiz.
19
76%
|
|
nr 2
611-624
Ważnym segmentem rozwiniętych rynków kapitałowych jest rynek certyfikatów, emitowanych w powiązaniu z różnymi instrumentami bazowymi, w tym zwłaszcza akcjami. Wśród tych certyfikatów istotne miejsce zajmują certyfikaty dyskontowe i certyfikaty bonusowe. Są to instrumenty finansowe o dość złożonej konstrukcji i sposobie funkcjonowania. Głównym celem artykułu jest charakterystyka podstawowych elementów konstrukcji certyfikatów dyskontowych i bonusowych oraz identyfikacja szans zysku i ryzyka strat związanych z inwestowaniem w te instrumenty. Jest to analiza teoretyczna, poparta jednak przykładami empirycznymi notowań giełdowych wymienionych certyfikatów. (abstrakt oryginalny)
Autorzy opisują metody Banku Światowego oparte na systemach ekspertowych. Służą one do oceny finansowych skutków prognozowanych inwestycji kapitałowych w różnych działach i gałęziach gospodarki.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.