Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje w handlu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Z kolejnego raportu IRWiK o stanie handlu wewnętrznego w Polsce wynika, że w roku 2003 wyhamowany został postępujący od 1999 roku spadek nakładów inwestycyjnych w handlu. Według danych GUS (obejmujących przedsiębiorstwa o liczbie pracujących ponad 49 osób) inwestycje handlowe osiągnęły bowiem poziom 6 198,3 mln zł, tj. zbliżony do ich wartości z roku 2002 (98,9%). Świadczy to o zahamowaniu tendencji spadkowych.
Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych latem 2001 r. przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w przedsiębiorstwach handlowych działających na terenie wybranych województw Polski. Skupiono się na rodzajach zrealizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych na przestrzeni trzech lat 1998-2000.
W artykule przedstawiono analizę przebiegu procesów inwestycyjnych w handlu w Polsce w procesie transformacji gospodarczej. Ocena obejmuje lata1989-2008. W badaniach wykazano dynamiczny rozwój inwestycji zagranicznych, ich znaczenie w modernizacji wyposażenia technicznego, jak i strukturę nakładów inwestycyjnych w handlu.
W pracy podjęto próbę analizy przestrzennej wybranych elementów, charakteryzujących rozmiary i dyspersję potencjału materialnego handlu w latach 1976-1983. Przyjęcie za punkt odniesienia dla aktualnego stanu czynników wytwórczych w handlu przełomu lat siedemdziesiątych podyktowane zostało faktem utworzenia w lipcu 1975 r. nowego podziału administracyjnego kraju. W przyjętych dociekaniach układ wojewódzki stanowi bowiem bazę dla wyznaczanych charakterystyk warunków działania handlu. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy nakładów inwestycyjnych średnich i dużych przedsiębiorstw. Jak wynika z danych GUS, jedynie skłonność do inwestowania przedsiębiorców handlowych pozostaje na niezmienionym poziomie. Ponad połowa przedsiębiorstw nie planuje podjęcia jakichkolwiek inwestycji. O tym, dlaczego tak się dzieję dowiedzieć się można z artykułu.
Wspólne badania IRWiK i GUS nad koniunkturą gospodarczą reprezentatywnej dla Polski grupy przedsiębiorstw handlowych wskazują na utrzymującą się od początku 1994 r. tendencję ograniczania rozmiarów inwestycji lub wręcz braku inwestowania u ponad połowy respondentów.
W ostatnim okresie obserwujemy zjawisko znacznego przyspieszenia inwestowania w handlu, najwyższego od początku lat 90. Decydujący wpływ na to zjawisko wywierają inwestorzy zagraniczni, których nakłady w samym 1998 r. wzrosły ponad 2-krotnie w stosunku do nakładów poniesionych dotychczas. W artykule poddano analizie wielkość i strukturę inwestycji handlowych z wyodrębnieniem inwestycji zagranicznych.
Artykuł omawia motywy rynkowe inwestowania oraz związki między celami strategicznymi a poziomem i strukturą nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach.
W artykule przedstawiono analizę i diagnozę przebiegu i uwarunkowań procesów inwestycyjnych w handlu artykułami konsumpcyjnymi w Polsce w procesie transformacji systemowej.
W artykule przedstawiono inwestycje handlowe jako czynnik kształtowania podaży usług handlowych i jako czynnik postępu technicznego, technologicznego i organizacyjnego, a także omówiono wpływ inwestycji handlowych na potrzeby i preferencje konsumentów.
Obserwacje i wyniki badań procesów inwestycyjnych w handlu w Polsce wskazują m.in. na zbyt mały udział inwestycji kreujących zmiany strukturalne i jakościowe, przynoszące znaczący postęp ekonomiczny, techniczny i technologiczny. Dopiero pojawienie się firm globalnych i rozwój inwestycji zagranicznych przyspieszyły procesy przemian jakościowych i rozwój innowacyjny handlu. Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach rynkowych istotnym wyznacznikiem efektywności inwestycji jest intensywność wprowadzania i rozpowszechniania innowacji. Wiąże się to na ogół z ekspansywnym rozwojem przedsiębiorstw, wzrostem ich rentowności i wzmacnianiem konkurencyjności. Warto zatem rozważyć współzależności między procesami inwestowania, innowacyjnymi i rozwojem przedsiębiorstw handlowych, gdyż problem ten nabiera coraz większego znaczenia na obecnym etapie przemian handlu w Polsce. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na polsko-ukraińską współpracę gospodarczą w zakresie inwestycji w handlu. Wsparcie polskich inwestorów pomogło w uruchomieniu we Lwowie supermarketu Arsen odpowiadającego normom europejskim.
W artykule oówiono czynniki determinujące rozwój ośrodków handlowych oraz bariery rozwoju. Przedstawiono głównych inwestorów, którymi w większości przypadków są przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym.
W artykule zaprezentowano wielkość i strukturę inwestycji w handlu wewnętrznym na tle inwestycji ogółem w gospodarce Polski. Przeprowadzono analizę w układzie rodzajowym handlu (detaliczny i hurtowy) oraz rzeczowym (nakłady na budynki i budowle, maszyny i urządzenia oraz środki transportu). Szczególną uwagę poświęcono inwestycjom zagranicznych przedsiębiorstw handlowych, które są liderami w zakresie inwestowania w sferze handlu wewnętrznego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań na temat barier i ograniczeń działalności inwestycyjnej występujących w przedsiębiorstwach handlowych. Przeprowadził je Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji jesienią 2001 r. w 100 przedsiębiorstwach handlowych.
Przedstawiono tempo przyrostu nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach handlowych w latach 1995-1999. Następnie przeanalizowano dane GUS-u pod kątem struktury poniesionych nakładów inwestycyjnych w handlu w latach 1995-2000, nakładów inwestycyjnych poniesionych w 2000 roku w dużych i średnich przedsiębiorstwach handlowych oraz nakładów inwestycyjnych poniesionych w 2000 r. w dużych i średnich przedsiębiorstwach handlowych w działalności hurtowej i detalicznej.
W artykule przedstawiono ocenę skutków inwestowania dla kształtowania struktury usług handlowych i konkurencyjności przedsiębiorstw. Badaniem objęto procesy inwestycyjne z okresu od początku 1993 r. do połowy 1995 r.
Artykuł wymienia w czterech grupach obecnych inwestorów ośrodków handlowych w Polsce. Omawia cechy charakterystyczne i program użytkowy ośrodków handlowych. Na zakończenie wymienia ośrodki handlowe dla klientów zmotoryzowanych.
W artykule niniejszym przedstawimy próbę pomiaru stopnia koncentracji, a na pewnym wąskim odcinku badań, również stopnia specjalizacji w oparciu o dane strukturalne, charakteryzujące rozmieszczenie nakładów inwestycyjnych i sprzedaży handlu wewnętrznego w układzie 49 województw. Przechodząc do etapu formalizacji należy przyjąć pewne założenia oraz symbolikę. Celem badania jest określenie stopnia koncentracji wybranego typu działalności gospodarczej (np. handlowej), prowadzonej w m obiektach przestrzeni (i = 1, ..., m). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.