Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje w transporcie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
Celem opracowania jest analiza najważniejszych czynników determinujących wykorzystanie PPP w obszarze regionalnej infrastruktury publicznej i na tym tle ocena jego rozwoju. Przyjęta logika wywodu opiera się na założeniu, że problem zaangażowania podmiotów prywatnych w projekty regionalnej infrastruktury transportowej nie może być rozpatrywany w oderwaniu od ogólnie obowiązującego ustawodawstwa oraz zagadnień szeroko pojętej infrastruktury publicznej, której infrastruktura transportu jest jednym z istotnych składników. (fragment tekstu)
2
Content available remote Transeuropejskie sieci transportowe (TEN-T)
100%
Transeuropejskie sieci transportowe (TEN), których idea pojawiała się jeszcze w latach 80. XX wieku, miały usprawnić funkcjonowanie jednolitego rynku oraz przyczynić się do szybszego rozwoju polityki regionalnej. W artykule zawarto całościowy obraz transeuropejskich sieci transportowych. Zaprezentowano proces rozbudowy TEN w Polsce, udziału naszego kraju w planach jej modyfikacji na następne dziesięciolecia oraz znaczenie nowych instrumentów finansowych w rozwoju TEN w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020.
3
100%
Podjęto tematykę realizacji wielkich projektów infrastrukturalnych. Omówiono studia przypadków trzech projektów, przy realizacji których wypracowano najlepsze praktyki zarządzania, stosowane obecnie przy urzeczywistnianiu nowych projektów w Europie.
Celem publikacji jest przedstawienie inwestycji transportowych w województwie dolnośląskim w aspekcie realizacji koncepcji rozwoju zrównoważonego, w kontekście założeń zawartych w dokumentach strategicznych na poziomie UE, kraju oraz regionu na tle innych polskich regionów. Do osiągnięcia celu opracowania posłużono się danymi statystycznymi, źródłowymi dokumentami strategicznymi i programowymi oraz informacjami dostępnymi na oficjalnych stronach internetowych, publikacjami i artykułami naukowymi dotyczącymi analizowanej problematyki, a także wywiadem bezpośrednim przeprowadzonym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ochrona środowiska wodnego a inwestycje drogowe
100%
Realizując inwestycje drogowe, niejednokrotnie przecinamy tereny cenne przyrodniczo. Wśród różnych związków ze środowiskiem jednym z ważniejszych jest interakcja tych obiektów ze środowiskiem wodnym. Przepisy regulują postępowanie tak, aby w maksymalnie zmniejszyć negatywne oddziaływania inwestycji na środowisko wodne. W wyniku analizy materiałów źródłowych sformułowano cel badań. Było nim wskazanie najważniejszych przepisów i dokumentów regulujących wpływy inwestycji drogowych na środowisko wodne. Szczegółowym badaniom poddano realizacje procesów budowy obiektu mostowego, sytemu odprowadzania ścieków z obiektu mostowego i przebudowę fragmentu drogi wraz z wykonaniem odwodnienia. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że bardzo dużo uwagi poświęcono właściwemu odprowadzaniu wód z nawierzchni drogowych tak, aby zminimalizować zagrożenie dla wód powierzchniowych i gruntowych ze strony zanieczyszczeń spływających z nawierzchni dróg i mostów(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodykę badań oraz wnioski poznawcze i praktyczne związane z oceną lokalnych i częściowo regionalnych inwestycji transportowych w województwie mazowieckim wspófinansowanych ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013 (Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego). Analizie poddano indywidualny transport samochodowy. Zaprezentowano wskaźniki dotyczące pomiaru sprawności transportowo-osadniczej, opierające się na dostępności czasowo-przestrzennej pomiędzy ośrodkami różnego typu (stolica, miasta subregionalne, miasta powiatowe, siedziby gmin). Wyniki dowodzą słabej lub wręcz niezauważalnej poprawy dostępności. Potwierdziły to badania ankietowe przeprowadzone na 200-osobowej próbie użytkowników dróg - posiadaczy samochodów osobowych. Problemem na drogach lokalnych, zwłaszcza w okolicach Warszawy, pozostaje kongestia (zatłoczenie) ruchu, która zdaniem części respondentów nawet zwiększyła się. Korzystniej oceniono poprawę jakości nawierzchni dróg. We wnioskach postuluje się zatem o zwrócenie uwagi na planowanie inwestycji sieci drogowej zwłaszcza na obszarach najsilniej zurbanizowanych, szczególnie w kontekście postępującego rozpraszania zabudowy. (abstrakt oryginalny)
Poziom rozwoju nowoczesnych sieci transportowych i telekomunikacyjnych jest jednym z wyznaczników konkurencyjności regionów i państw, gdyż determinuje ich dostępność. Niestety, pod względem dostępności transportowej znaczna część Polski zaliczana jest do peryferyjnych regionów Unii Europejskiej. Wynika to nie tyle z położenia geograficznego Polski, co z niskiego poziomu wyposażenia jej w infrastrukturę transportową i złego stanu technicznego tej infrastruktury. Podobnie jest w przypadku sieci telekomunikacyjnych. Zarówno pod względem ilości łączy telefonii stacjonarnej, rozwoju telefonii komórkowej, jak i dostępu do Internetu Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc wśród państw członkowskich UE. Słaba dostępność komunikacyjna ogranicza nie tylko mobilność społeczeństwa, ale przede wszystkim jest barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tereny położone w oddaleniu od głównych tras i węzłów komunikacyjnych są mniej atrakcyjne dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Można zauważyć, że nawet w krajach słabiej rozwiniętych najszybciej rozwijają się te regiony, które mają dobre połączenia z centralnymi regionami Unii Europejskiej oraz są dobrze skomunikowane z głównymi ośrodkami wzrostu w kraju. (fragment tekstu)
Unia Europejska (UE) w ramach polityki transportowej i regionalnej stwarza szansę dla rozwoju obszarów peryferyjnych, do których bez wątpienia należy basen Morza Bałtyckiego. Dążenie do realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju implikuje m.in. pomorską orientację wspólnej polityki transportowej (UE faworyzuje transport morski poprzez chociażby dotowanie rozwoju autostrad morskich). Wspólnota wspiera również regiony zacofane w rozwoju (ang. lagging behind) przy pomocy licznych programów i instrumentów finansowych, dążąc do większej spójności społeczno-ekonomicznej w ramach całego ugrupowania. Takim programem jest INTERREG, który służy wspieraniu współpracy transnarodowej, transgranicznej i międzyregionalnej. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy przyznania Polsce i Ukrainie organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Chodzi jednak nie o samo wydarzenie sportowe, ale o inwestycje, które czekają Polskę. Chcąc zdążyć, niektóre plany rządowe należy przyspieszyć o 3-4 lata. Stosunkowo najmniej obaw budzi rozwój infrastruktury lotniskowej, ale z drugiej strony szacuje się, że problem braku fachowców będzie postępował i nie należy spodziewać się, że organizacja Euro zatrzyma emigrację zarobkową.
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych w okresie programowania 2014-2020 dla zmian dostępności drogowej w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Artykuł bazuje na informacjach o planowanych inwestycjach uzyskanych w 2014 r. Wykorzystano metodę badawczą jaką jest model potencjału. Zmiany dostępności są analizowane w ujęciu przestrzennym, co pozwoliło na wskazanie tych obszarów Polski, dla których szczególnie istotne są inwestycje współfinansowane ze środków unijnych. Do obszarów tych należy przede wszystkim Makroregion Polski Wschodniej oraz Pobrzeże Bałtyku. Rola inwestycji na wspomnianych obszarach jest znaczna nie tylko z krajowego, ale także z międzynarodowego punktu widzenia. Z kolei obszarem, który jest w najmniejszym stopniu beneficjentem pomocy unijnej, jest centralna i południowa Polska, gdzie dostępność znacząco wzrosła już w okresie 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Inwestycje infrastrukturalne stanowią podbudowę aktywności społeczno-gospodarczej, determinując rozwój innych dziedzin gospodarki oraz społeczeństwa. Inwestycje infrastrukturalne wpływają na funkcjonowanie nie tylko poszczególnych sektorów, w zakresie których są realizowane, ale również całej gospodarki. Inwestowanie w rozwój infrastruktury transportowej pozwala osiągać cele związane zarówno ze zwiększaniem konkurencyjności regionów, całej gospodarki, jak i cele społeczne, szczególnie istotne z punktu widzenia realizacji podstawowych zadań jednostek samorządu terytorialnego. Artykuł przedstawia kompleksową analizę inwestycji transportowych z wykorzystaniem funduszy unijnych na terenie województwa podkarpackiego. Dokonano podziału na programy i działania, z których otrzymano dofinansowanie. Scharakteryzowano beneficjentów tych programów wraz z kwotami inwestycji i kwotami dofinansowania z funduszy europejskich. Określono stopień realizacji i znaczenie wspomnianych inwestycji. Mimo iż artykuł obejmuje swoim zakresem lata 2007-2013 to wskazano również obszary do doskonalenia na kolejne lata.(abstrakt oryginalny)
Omówiono rolę korytarzy transportowych w rozwoju komunikacji na kontynencie europejskim. Przybliżono definicję tego pojęcia. Zwrócono uwagę, że przewiduje się powstanie 10. tzw. paneuropejskich korytarzy transportowych. Przedsięwzięcia związane z ich rozwojem należą do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Europie do 2020 roku.
Ważną kwestią w dobie globalizacji są kontakty Europy ze światem, które rozwijają się coraz intensywniej. Bardzo dynamicznie rośnie wymiana towarów z Chinami, przez co wzrastają obroty w portach 29. Chiny mają bardzo wysokie tempo rozwoju gospodarczego i umiejętnie wykorzystują szeroki dostęp do rynków światowych. W tym kontekście basen Morza Bałtyckiego staje się jednym z atrakcyjniejszych regionów docelowych. Według danych z ostatnich lat obroty handlowe z poszczególnymi krajami nadbałtyckimi sukcesywnie rosną, wzajemne kontakty mają coraz większe znaczenie, co może zaowocować w przyszłości korzyściami zarówno na szczeblu lokalnym, jak i globalnym. Usytuowanie geograficzne RMB sprzyja odgrywaniu kluczowej roli w kontaktach handlowych Chin z Europą Zachodnią (rysunek 1), należy jednak pamiętać, że gros ładunków przeładowywanych jest w portach europejskich nad Morzem Północnym (Hamburg, Rotterdam).(fragment tekstu)
Znacząca aktywność inwestycyjna miast zorientowana na uzupełnianie luki infrastrukturalnej w sferze transportu drogowego nie przyniosła zaspokojenia potrzeb w tym zakresie. Pomimo uzyskiwanych dofinansowań ze środków europejskich znaczny ciężar inwestycji ponosiły same miasta, a projekty zgłoszone, choć niezrealizowane w poprzedniej i obecnej perspektywie programowej są wyznacznikiem konkurencji o środki, o które w kolejnej perspektywie będą aplikowały główne miasta Polski. (abstrakt oryginalny)
Purpose - The aim of the paper is to identify the activities implemented as part of the Integrated Territorial Investments (ITI) in order to improve transport accessibility and mobility using the example of the investments undertaken in the Białystok Functional Area (BFA). The formulated hypothesis implies that in the Bialystok Functional Area support is available for various projects financed from ITI in order to improve transport mobility and accessibility. Research method - The analysis was based both on a literature review of the subject and using the Author's own research conducted in October 2019 on the Bialystok Functional Area Association (BFAA), including the data from the IT system - SL 2014. The analysis was based on the case studies of the projects implemented within ITI funds within the frame of improving the mobility and transport accessibility in the BFA. The analysis was supplemented with statistical research and a survey which was conducted among the employees of ten BFA municipalities responsible for the implementation of transport investments. Results - The analysis demonstrated that the projects aimed at improving the mobility and transport accessibility are undertaken by the majority of BFA municipalities. These activities are varied and adjusted to the needs of specific local government units, with a high share of funding for this type of undertakings. The undertaken investments focus, specifically on the development of the bicycle paths network and the road infrastructure. The implemented projects will not solve all the transport problems of the BFA, however they constitute an important element that ensures mainly the increase of the availability of Park & Ride and Bike & Ride infrastructure and municipal public transport services. Originality / value - The integrated territorial investment is a new instrument of the European Union cohesion policy. It is specifically dedicated for the functional urban areas. Hence it is a new research topic, the study of which will be important to determine the pros and cons of the new ITI instrument and its assessment in the development of cities and their functional areas. (original abstract)
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że polskie prawo w wielu obszarach musiało zostać dostosowane do rozwiązań europejskich. Zrodziło to m.in. konieczność realizacji inwestycji drogowych wg wzorów umów organizacji FIDIC. Wg tych standardów FIDIC bardzo ważnym uczestnikiem całego procesu inwestycyjnego jest tzw. Inżynier Kontraktu. Jest to funkcja sprawowana zazwyczaj przez niezależnego Inżyniera Konsultanta. Inżynier Kontraktu FIDIC jest przedstawicielem zamawiającego, upoważnionym przez niego do podejmowania działań i decyzji ekonomiczno - organizacyjnych oraz technicznych związanych z realizacją kontraktu. W najbliższych kilku latach zapotrzebowanie na usługi Inżyniera Konsultanta w Polsce będzie rosło. Dlatego istotne wydaje się upowszechnianie wiedzy o roli, zadaniach i odpowiedzialności firmy, którą wybiera się do zarządzania dużymi pieniędzmi publicznymi. Niniejszy artykuł ma na celu syntetyczną prezentację najważniejszych zagadnień, związanych z usługami świadczonymi przez niezależnego Inżyniera Konsultanta.(abstrakt oryginalny)
W styczniu 2005 r. na konferencji prasowej w Ministerswie Infrastruktury Zarząd PLK SA przedstawił dane ilustrujące działalność inwestycyjną w latach ubiegłych oraz plan na rok 2005. Zobrazowano nakłady z podziałem na źródła finansowania i ze wskazaniem lokalizacji poszczególnych przedsięwzięć. Powyższy materiał zawiera obszerny skrót tej konferencji.
Od wielu lat koleje francuskie (SNCF) zmuszone są dokonywania drastycznych wyborów oraz ograniczania projektów inwestycyjnych, a także do anulowania lub przenoszenia na inny termin niektórych operacji. Oszczędności związane są przede wszystkim z polityką rozwoju przewozów dalekobieżnych, w szczególności połączeń TGV oraz z odnową i modernizacją oferty przewozów dalekobieżnych "klasycznych".
Omówiono ogólne uwarunkowania określania potrzeb inwestycyjnych w zakresie komunikacji tramwajowej. Zidentyfikowano i zanalizowano warianty i zakres realizowanej inwestycji. Opracowano szczegółową metodykę określania potrzeb infrastrukturalnych na przykładzie infrastruktury tramwajowej Szczecina.
Rozpatrując kwestie budowy, rozbudowy czy rozwoju infrastruktury transportowej, często najwięcej uwagi poświęca się sprawom formalnym lub też technicznym, takim jak obrót dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na rozszerzenie siatki transportowej czy też badanie bezpośredniego wpływu danej inwestycji transportowej na najbliższe otoczenie, rozumiejąc pod tym terminem środowisko, florę i faunę. Nie da się zaprzeczyć, iż są to sprawy najwyższej wagi, umożliwiające rozwój infrastruktury, a także dbające o korzystne wpisanie tych inwestycji w istniejące otoczenie, zarówno to tworzone od podstaw przez człowieka, jak i to przez niego w danym obszarze zastane. Wydaje się jednak, iż warto przyjrzeć się także, jaki wpływ wywierają realizowane inwestycje infrastrukturalne na ludzi mieszkających w jego bezpośrednim otoczeniu, będących potencjalnymi użytkownikami planowanych działań. Najczęściej przyjmuje się po prostu, iż wpływ ten będzie pozytywny, nie poświęcając już zbyt wiele czasu na próbę dookreślenia, w jaki sposób planowana inwestycja ma lub może zmieniać sposób życia mieszkających w jej sąsiedztwie ludzi. Niniejszy tekst podejmuje próbę uszczegółowienia tego założenia, które koncentrując się na społeczno-ekonomicznym wymiarze wpływu, jaki inwestycje w infrastrukturę transportową mają na mieszkańców regionów scalanych siatką połączeń TEN-T.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.