Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 207

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Islam
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Pomimo, że Państwo Islamskie jest obecnie jednym z największym zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, to próby utworzenia quasi-państw przez dżihadystów, które można określić mianem "państw dżihadystycznych", nie są nowym zjawiskiem. Na przestrzeni lat powstało wiele islamskich emiratów, państw islamskich i kalifatów, w tym m.in. Islamski Emirat Afganistanu czy Islamski Emirat Somalii. Celem artykułu jest określenie w jaki sposób struktury "państw dżihadystycznych" są w stanie dokonywać ekspansji, a także jakie są prognozy ich funkcjonowania w środowisku międzynarodowym. Artykuł opiera się zarówno na istniejących strukturach, jak i tych, które uległy dezintegracji, stworzonych przez Asz-Szabab, Boko Haram, Talibów oraz Państwo Islamskie. Współczesne środowisko międzynarodowe tworzy odpowiednie warunki nie tylko dla proliferacji ideologii dżihadyzmu, o czym świadczą liczne ataki terrorystyczne, ale także to do budowy quasi-państw. Wydaje się, że struktury formowane przez dżihadystów są coraz bardziej skoncentrowane na rozwoju administracji na okupowanych terytoriach. Jednakże istnieje szereg ograniczeń, uniemożliwiających długofalowe funkcjonowanie "państw dżihadystycznych", dlatego żadne z dotychczas utworzonych nie przetrwało próby czasu.(abstrakt oryginalny)
After the words of the Holy Quran and Prophet Muhammad's tradition, the words of Imam Ali have in their own right bestowed upon mankind the finest and the most valuable social, political, and religious wisdom. Ever since a millennium when Sharif ar-Razi compiled Nahj al- Balagha using his unique and meticulous selection of Imam Ali's speeches, letters, aphorisms, this invaluable book has deeply influenced many figures and luminaries among both Shia and Sunni Muslims and non-Muslims, all of whom have embraced and appraised it. In this article, the researchers look into the remarks of twenty one non-Muslim figures on the worth and merits of Nahj al-Balagha. Most of these Christian figures are contemporary Arab poets and thinkers: such individuals as Khalil Farahat, Rocks Bin Zayed Al Uzaizi, Joseph Hashim, and Nasri Salhab to name just a few; however, some orientalists and western thinkers are worth mentioning such as Nursisian and Henry Corbin. (original abstract)
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy równość płci rzeczywiście stanowi jedną z "wartości leżących u podstaw Konwencji" w świetle art. 17 EKPC. Zbadanie tej kwestii wymaga wzięcia pod uwagę zmienności paradygmatu demokracji walczącej. Autorka stawia hipotezę, że pomimo formalnych deklaracji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), równość płci, sama w sobie, nie uzasadnia stosowania art. 17 EKPC. Ponadto, ze względu na szkodliwy wpływ art. 17 EKPC na zasadę praworządności, przepis ten nie powinien być stosowany do ochrony równości płci. Artykuł opiera się na analizie orzecznictwa ETPC dotyczącego stosowania art. 17 Konwencji.(abstrakt oryginalny)
Poznawczo-analitycznym celem opracowania jest prezentacja natury pobożnych donacji/fundacji (awakf) w procesie ograniczania przyczyn i konsekwencji ubóstwa w świecie islamu. Tezą artykułu jest twierdzenie, że wielowymiarowość cech wakf wypływa z istoty tego instrumentu oraz zróżnicowanych efektów jego wykorzystania, odnoszonych do sfery sacrum i profanum życia ubogich oraz donatorów. Do rozwiązania problemu badawczego wykorzystano dwa rodzaje czynności badawczych: opis (metoda deskryptywna) i wyjaśnianie, oparte na dedukcji jako metodzie wnioskowania logicznego. W wyniku przeprowadzonych badań pozytywnie zweryfikowano postawioną tezę, stwierdzając, że cechy przypisywane pobożnej donacji, rozpatrywane m.in. przez pryzmat efektów jej wykorzystania stają się funkcją uwarunkowań właściwych dla kulturowej (religijnej), instytucjonalnej i społeczno-ekonomicznej przestrzeń islamu(abstrakt oryginalny)
The aim of the present study was to examine the impact of jihadi camps on the identity formation of teenagers in Iran. Seventy-six campers participated in the study and were randomly divided into control (n = 42) and experimental groups (n =34). The control group does not follow the camp's regular program while the experimental group attended to the camp's regular program. All participants completed the Dellas Identity Status Inventory (DISI) (Dellas and Jernigan, 1987); this questionnaire consists of two subscales of achiever: commitment and exploration. The results revealed statistically significant differences on the experimental and nonexperimental group, in two specific attitude subscales. These findings imply that participation in this particular camp can have a positive influence on teenagers' professional Identity. (original abstract)
Zachodzące w świecie muzułmańskim przemiany umożliwiły powstawanie specyficznych - charakterystycznych dla świata muzułmańskiego - usług finansowych. Ich częścią są także ubezpieczenia na życie, które w świecie muzułmańskim przyjęły postać family takaful. Brak jednej interpretacji doktryny religijnej i fakt, że muzułmanie wyznają wiarę w różnym stopniu spowodował, że rynek ubezpieczeń na życie krajów muzułmańskich jest bardzo zróżnicowany. W ujęciu organizacyjnym praktykowane są różne modele "family takaful" (od takich, które nie są nastawione na zysk po takie, które zbliżone są do konwencjonalnych ubezpieczeń). W ujęciu wartościowym "family takaful" w jednych krajach stanowią znaczny udział w PKB, a w innych tego typu ubezpieczenia nie występują w ogóle. W ujęciu przedmiotowym w jednych krajach dominują proste ubezpieczenia na życie, a w innych rozwinięte produkty ochronno-oszczędnościowe. Ubezpieczenia prowadzone przez "family takaful" "współistnieją" z konwencjonalnymi ubezpieczeniami, przez co obie formy są dla siebie konkurencją, jednak współistnienie to przynosi obu stronom także szereg korzyści. Wschodzące muzułmańskie ubezpieczenia na życie korzystają z doświadczenia, know how, kapitału oraz poznanych już mechanizmów i reguł rządzących się rozwojem ubezpieczeń. Świat zachodni zyskuje na innowacyjności i możliwości zagospodarowania nowych rynków zbytu. Konstrukcja ubezpieczeń "przyjaznych wyznawcom islamu" powoduje, że dzięki swoim cechom i zaletom są w stanie po zyskiwać klientów na całym świecie, niezależnie od ich wiary.(abstrakt oryginalny)
Mieszkańcy państw muzułmańskich, którzy nie mogli uczestniczyć w funkcjonowaniu rynku finansowego na zasadach oferowanych przez banki zachodnie, w połowie XX wieku rozpoczęli proces tworzenia własnego systemu finansów, zgodnego z ich wierzeniami. Przełomowym okresem były lata 70. XX wieku, które dla państw eksportujących ropę naftową, czyli wielu państw arabskich, oznaczały zwielokrotnienie zysków z tego tytułu. Specyficzne zasady rządzące islamskimi finansami, kreują zupełnie odmienne od znanych nam mechanizmy oraz instrumenty. Dzięki swej wyjątkowości, przyciągają coraz większe rzesze inwestorów z krajów niemuzułmańskich. (abstrakt oryginalny)
Tłumacze, dzięki posiadanym kompetencjom społecznym i kulturowym, potrafią scharakteryzować relację funkcjonariuszy służb mundurowych z osobami wyznania muzułmańskiego i wskazać słabości tej relacji. Celem autorów artykułu jest zatem omówienie roli tłumaczy jako mediatorów kulturowych w relacjach funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej z muzułmanami. Badanie zrealizowano z wykorzystaniem metody jakościowej - indywidualnego wywiadu częściowo ustrukturyzowanego z sześcioma tłumaczami. W artykule zawarto odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Jakie role odgrywają tłumacze jako (między)kulturowi mediatorzy? Jakie dodatkowe zadania wykonują? Jakie są doświadczenia tłumaczy w asystowaniu funkcjonariuszom Policji i Straży Granicznej w kontaktach z muzułmanami? Jaki jest wpływ nastrojów anty****muzułmańskich i postaw funkcjonariuszy wobec islamu na te kontakty z perspektywy respondentów?(abstrakt oryginalny)
Islam tworzy system, który obejmuje i ingeruje we wszystkie aspekty życia jednostki i społeczeństwa. Krytyczna analiza literatury tematu posłużyła zbadaniu, czy - i w jakim zakresie - idee i prawo islamu odnoszą się do wartości leżących u podstaw zrównoważonego rozwoju. Stwierdzono, że islam nakazuje dążenie do harmonii w aspekcie społecznym, gospodarczym i środowiskowym. Silna motywacja religijna i ideologiczna sprzyja osiągnięciu stanu właściwie zrównoważonego społeczeństwa muzułmańskiego. Czynniki natury prawnej, ekonomicznej i środowiskowej powodują jednak, że wspomniana równowaga często nie jest źródłem dynamicznego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ubóstwo w perspektywie islamu - wybrane zagadnienia
100%
Społeczno-ekonomiczna wielowymiarowość ubóstwa przejawia się m.in. w zróżnicowaniu opisu oraz interpretacji jego treści i cech. Celem artykułu jest prezentacja muzułmańskiego spojrzenia na istotę ubóstwa, będącego jednym ze sposobów postrzegania tego zjawiska. Treść artykułu, oparta na analizie literatury tematu oraz badaniach własnych nad wybranymi problemami ekonomii islamu, skupia się na dwóch zagadnieniach: charakterystyce funkcjonujących w przestrzeni naukowej podejść właściwych dla interpretacji ubóstwa oraz prezentacji spojrzenia na ten stan z perspektywy religijnej i społeczno-ekonomicznej doktryny islamu. Tezą opracowania stało się stwierdzenie, iż historyczna ciągłość oraz powszechność występowania ubóstwa nie mogą być przyjmowane jako czynniki przesądzające o uniwersalności jego postrzegania i interpretacji.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Hodża Nasreddin - antybohater w służbie kultury
100%
Niniejszy artykuł ma charakter badawczy, jego celem jest przedstawienie ustnej tradycji anegdotycznej, żywej zarówno w Azji, jak i na Bliskim Wschodzie, która skupia się wokół postaci mądrego głupca. Występuje on w różnych trawestacjach o imieniu Hodża Nasreddin i łączy ludowe poczucie humoru z autoironiczną krytyką społeczną. Po rozpoznaniu specyficznych warunków społeczno-kulturowych, zmiany trybu życia z koczowniczego na osiadły i trudności adaptacyjnych tego procesu, przedstawiono zasięg ich oddziaływania i specyfikę w zależności od lokalnych tendencji. Następnie, po zarysowaniu studium postaci bliskowschodniego żartownisia pod kątem antropologicznym i turkologicznym, przywołane zostały analogiczne postacie bohaterów plebejskich i antybohaterów z kultury anatolijskiej. Jako przedstawiciel tradycji zachodnioeuropejskiej dla celów porównawczych przedstawiony został Dyl Sowizdrzał (niem. Till Eulenspiegel, ang. Owlglass). W pracy wykorzystano przykłady anegdot Hodży Nasreddina, towarzyszące po dziś dzień codziennemu życiu na Bliskim Wschodzie. W studium przypadku wykorzystano prace tureckich folklorystów i antropologów jak Ilhan Başgöz i Mary Douglas. (abstrakt oryginalny)
Libia jest państwem pogrążonym w chaosie. W wielu regionach na północy toczą się walki. W północno-zachodniej części państwa silną pozycję ma koalicja islamistów. Sytuacja polityczna w Libii jest niezwykle skomplikowana. 18 grudnia 2015 r. członkowie Izby Reprezentantów i Powszechnego Kongresu Narodowego podpisali Libijskie Porozumienie Polityczne (Libyan Political Agreement). W wyniku tej umowy doszło do utworzenia Rady Prezydenckiej i Rządu Porozumienia Narodowego (Government of National Accord - GNA). Izba Reprezentantów nadal istnieje jako organ ustawodawczy i doradczy, znany jako Wysoka Rada Stanu (High Council of State). W rzeczywistości libijski rząd nadal pozostaje podzielony pomiędzy Izbę Reprezentantów a Powszechny Kongres Narodowy, a więc dwa niezależne rządy. Jeden z nich - Izba Reprezentantów, ma swoją siedzibę w Trypolisie, stolicy kontrolowanej przez islamistów, zaś drugi - Powszechny Kongres Narodowy, w Tobruku. (abstrakt oryginalny)
Model bezpieczeństwa w XXI w. opiera się nadal o założenia ocenne i elementy pochodzące z ubiegłego wieku. W historii XX w. wiele wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla przyszłej historii politycznej świata zaczynało się od pozornie drobnego epizodu. Wielowątkowy splot wydarzeń prowadził z czasem do ruiny bezpieczeństwa, ogólnej katastrofy i wojen światowych. Na tym tle powstanie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS)1 w 2014 r. musi być oceniane w kilku płaszczyznach. Po pierwsze nie jest to państwo sensu stricto zgodne z klasyczną formułą prawa międzynarodowego. Terytorium nie jest określone ze względu na brak formalnoprawnych granic lub nawet linii przerwania ognia. Ludność pochodzi z kilku lub nawet kilkunastu objętych walkami zbrojnymi i zamętem państw (z Syrii, Iraku, uchodźcy palestyńscy). I wreszcie władza najwyższa nie tylko nie jest znana publicznie (kalif Abu Bakr al-Baghdadi jest jedyną osobą znaną publicznie), ale nie spełnia efektywnych kryteriów sprawowania władzy. A zatem Państwo Islamskie formalnie nie istnieje - a jednak wywiera znaczący wpływ na wydarzenia w całym regionie i stanowi bezsporny problem bezpieczeństwa globalnego odniesieniem odniesieniu do przyszłości bliższej i dalszej. To właśnie stanowi dominantę działania tego tworu.(fragment tekstu)
W Białej Księdze bezpieczeństwa z 2006 r. wśród asymetrycznych zagrożeń wymieniono m.in. "skutki wewnątrzpaństwowych i regionalnych konfliktów, destabilizację państw". Dla państwa będącego celem migracji i przyjmującego wielu azylantów z obszarów pozaeuropejskich jest to szczególnie istotne, jak pokazały to doświadczenia RFN z lat 90. XX w. związane z konfliktem kurdyjsko-tureckim. Obecnie Niemcy są narażone zarówno na przenikanie na terytorium państwa dżihadystów, głoszących ideologię i działających na rzecz Państwa Islamskiego (PI), jak i na radykalizację własnych obywateli i osiadłych cudzoziemców wyjeżdżających, aby walczyć w Syrii i Iraku po stronie PI. Zaistniała sytuacja prowadzi też do wielu niepokojów społecznych, formują się grupy antyislamskie, dochodzi do demonstracji i zamieszek. Mimo wielu wysiłków na rzecz integracji migrantów i cudzoziemców środowiska najbardziej radykalnych grup islamskich, takich jak salafici, są hermetyczne, rządzą się własnym prawem, które próbują narzucić innym, jak w Wuppertalu, gdzie utworzyli tzw. policję szariatu, uzurpując sobie prawo poddania regułom islamskiego prawa określonej strefy. Nie są też zainteresowani integracją, której rząd federalny poświęca wiele uwagi i środków. Celem artykułu jest analiza sytuacji w kontekście zagrożeń i podejmowanych środków zaradczych oraz ocena ich skuteczności.
Retail industry contributes significantly to national economies. Currently, Islamic retail stores become another phenomenon in Indonesia and Malaysia. Previous studies investigated Muslim customers' preferences to patronage Islamic retail stores rather than conventional ones. Therefore, the purpose of this paper is twofold: to test and validate Islamic retail patronage behavior framework and to compare Islamic retail patronage among the customers between Indonesia and Malaysia. 302 retail customers in Indonesia and 308 retail customers in Malaysia were selected, the purposive sampling method was used. The hypotheses were tested by applying structural equation modeling. Out of ten hypotheses, eight were supported. A multi-group analysis of invariance was also performed on these two samples. The results reveal that there is no significant difference in Islamic retail patronage behavior among Indonesia and Malaysia consumers, thus suggesting that the measurement model may be robust across cultures and that the factor loading pattern and factor loadings appeared to be equivalent across the cultures examined. The results were further discussed and recommendations for future research have been provided. (original abstract)
Objective: This study aims to understand the concept of financial accountability in Islamic boarding schools (pesantren). The research is conducted at a pesantren in South Sumatra, which functions as a centre for Islamic education, social and business activities. Research Design & Methods: The research data were obtained through in-depth interviews with pesantren administrators. This study uses transcendental phenomenology to analyze qualitative data. Findings: This study found three themes that were sourced from the noematic experiences of research in-formants, namely amanah, trust, and transparency. This study reveals three essential things: first, accountability in the perspective of the pesantren's manager consists of accountability to God, the owner of the pesantren, students, and donors. Second, the manifestation of the implementation of financial accountability is financial recording and reporting. Third, transparency in understanding pesantren's manager is an openness among pesantren's administrators. Implications & Recommendations: When accountability based on their experience is understood as account-ability to the pesantren owner, the preparation of financial reports is also understood to be only important for the pesantren owner. Therefore, financial reports as a form of accountability to parties outside the pesantren are considered not so important, including donors. Contribution & Value Added: This study reveals the meaning of accountability in the pesantren perspective and provides empirical evidence on sharia enterprise theory. (original abstract)
17
75%
Współczesny świat jest bardzo różnorodny. Kontynenty, ale i poszczególne kraje, istotnie różnią się poziomem rozwoju i efektywnością. W jednych możemy dostrzec kreatywne społeczeństwa, w innych ludzie gubią się w gąszczu przepisów lub niedostatkach organizacji. Co stanowi o efektywności ekonomicznej poszczególnych systemów? Czy na ich kształt wpływa sposób, w jaki zostały skonstruowane - spójny wewnętrznie, stymulujący wysiłki ekonomiczne człowieka, czy wręcz przeciwnie, blokujący wszelką inicjatywę? Niniejszy artykuł jest próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy można dostrzec korelację czynnika religijnego i efektywności systemu społeczno-ekonomicznego. Analiza zostanie przeprowadzona w oparciu o przykłady państw zachodnich, funkcjonujących w tradycji laickiej, oświeceniowej, zaszczepionej w środowisku chrześcijańskim, oraz krajów islamskich. (fragment tekstu)
Islam jest religią, która chyba w najsilniejszy sposób wywiera wpływ na sztukę -w tym i architekturę - świata, w którym panuje. Dzieje się tak za sprawą koranicznych reguł decydujących o tym, jaki rodzaj środków ekspresji może być stosowany przez artystę. Powoduje to, że tożsamość autora (właściwie każdy jej rodzaj, jaki można sobie wyobrazić: tożsamość kulturowa, indywidualna, etniczna, społeczna etc.), również jego przeżycia i emocje, wyrażane są w bardzo ściśle, kulturowo określony sposób. Dotyczy to nie tylko sztuki sakralnej, ale także wszelkich przejawów twórczości "świeckiej", o ile o takiej można w ogóle mówić. Sztuka islamu, również architektura, której poświęcony jest poniższy tekst, poprzez swoją specyfikę podążania za nakazami Koranu, stała się sztuką niesłychanie symboliczną. Niesie w sobie wiele znaczeń, często czytelnych tylko dla członków własnej kultury. (...) rodzi się pytanie o to, w jaki sposób islam wyraża poprzez sztukę swoje wartości w innych kręgach kulturowych (np. w Polsce). (fragment tekstu)
The aim of the research is to show the impact of religion, in this case Islam, on the finances and functioning of enterprises in the region of North Africa and the Middle East (MENA). The key issue is to answer the question whether religion can be decisive for the organisational structure and directly affect the decision-making process within an enterprise. Particular attention was paid to the financial sector, which introduced the greatest number of do's and don'ts related to Islam. The first part of the article defines the relationship between culture, religion, and organisational culture. There are also terms referring directly to Islam and the division into what is allowed and forbidden ( halal/haram ). In the context of financial activities, terms such as riba, gharar, mudaraba, musharaka, murabaha were distinguished. The case of Spain and the importance of Islam in connection with the development of the halal industry were also referred to.(original abstract)
W literaturze popularnonaukowej i mediach informacje o muzułmańskich odpowiednikach lalek Barbie pojawiają się jako ciekawostki ilustrujące zderzenie cywilizacji bądź świadczące o radykalizacji islamu. Celem artykułu jest przedstawienie muzułmańskich odpowiedników lalek Barbie - zwłaszcza dwóch najbardziej znanych Fulli i Razanne. Omówione zostały strategie promocji lalek jako zgodnych z tradycją i wartościami muzułmańskimi, a także pewne kontrowersje, jakie wywołują, zarówno wśród obserwatorów zewnętrznych, jak i samych muzułmanów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.