Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Izby przemysłowo-handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł podejmuje problem organizacji izb przemysłowo-handlowych i formuły przynależności - obowiązkową czy dobrowolną.
Przedstawiono główne wskaźniki wzrostu gospodarczego Niemiec oraz podano adresy niemieckich izb przemysłowo-handlowych.
Izby przemysłowo-handlowe, powołane na mocy rozporządzenia Prezydenta RP z 15 lipca 1927 r., po zakończeniu drugiej wojny światowej wznowiły swoją działalność w nowym ustroju i granicach Polski. W warunkach ustroju autorytarnego izby te od początku były pozbawione władztwa administracyjnego, utraciły swój charakter samorządu gospodarczego. Pozostałe po izbach mienie przejął Skarb Państwa. Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie są szanse na odzyskanie tego mienia przez obecne izby gospodarcze w II RP. (abstrakt oryginalny)
Elity to zbiorowości społeczne, współtworzone przez łudzi zajmujących pozycje w rozmaitych sferach życia społecznego, gospodarczego, politycznego, naukowego, kulturowego. Wyłaniane są ze społeczeństwa na podstawie funkcjonujących zasad zwyczajowych lub prawnych. Elity, jako określone otwarte zbiorowości przywódcze lub kierownicze, są wytworem rozwijającego się podziału pracy i władzy. Zbiorowości te, konieczne dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego, stanowią rzetelną płaszczyzną rozwiązywania podstawowych kwestii społeczno-ekonomicznych i politycznych. Celem artykułu jest ukazanie potrzeby tworzenia w Polsce elity gospodarczej, bazującej na małych i średnich przedsiębiorstwach zrzeszonych w izbach przemysłowo-handlowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli inicjatywy lokalnej, jakim jest powołanie Polsko-Czeskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (PCZIPH) w rozwoju lokalnym. Jako przedmiot analizy wybrano pogranicze polsko-czeskie. Autor dowodzi, że rozwój lokalny na pograniczu polsko-czeskim jest zależny od czynników endogenicznych (wewnętrznych), wśród nich szczególna rola przypada rozwiązaniom instytucjonalnym. Punktem wyjścia jest teza, że rola instytucji samorządu gospodarczego w rozwoju lokalnym jest szczególna. Jako studium przypadku wybrano (PCZIPH) w Świdnicy, jedną z pierwszych tego typu instytucji rozwoju lokalnego i regionalnego o charakterze transgranicznym. Jest to typowy przykład inicjatywy lokalnej, budzącej z jednej strony korzystny odbiór w skali lokalnej i regionalnej, w mniejszym stopniu na szczeblu centralnym, z drugiej zaś - uwagi krytyczne, szczególnie w ostatnim okresie.Artykuł ma charakter autorski i opiera się na materiałach źródłowych PCZIPH w Świdnicy, a także zgromadzonych przy udziale Konsulatu Generalnego RP w Pradze. (fragment tekstu)
Podano adresy instytucji udzielających informacji na temat polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Opisano też działalność niemieckich i niemiecko-zagranicznych izb przemysłowo handlowych podając aktualne dane adresowe.
8
Content available remote Decentralizacja systemu niemieckich izb handlowo-przemysłowych
61%
Decentralizacja administracji publicznej oznacza przyznanie niezależnym organizacjom możliwości kształtowania ich ustroju prawnego w sferze określonej ustawą. Istotą izb gospodarczych jest niezależne wykonywanie zadań sfery działalności gospodarczej przez reprezentantów przedsiębiorców. W Unii Europejskiej organizacje biznesu są aktywnymi przedstawicielami przedsiębiorców; istnieją dwie odmiany systemu prawnego izb gospodarczych: francuska (z powszechnym członkostwem) i brytyjska (z dobrowolnym członkostwem przedsiębiorców). Niemiecki system prawny izb handlowo-przemysłowych jest przykładem odmiany francuskiej. Niemieckie izby handlowo-przemysłowe oddziaływają na decyzje władz i administracji publicznej, odnoszące się do problematyki gospodarczej, wspierania rozwoju przedsiębiorczości i ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Omówiono działalność niemieckich izb przemysłowo-handlowych działających obecnie w 75 krajach świata. Omówiono także międzynarodowe targi i wystawy w Niemczech, m.in. Międzynarodowe Targi Obróbki Metali AMB '98 w Stuttgarcie, Międzynarodowe Targi Przemysłowych Towarów Konsumpcyjnych we Frankfurcie/M.
Ważnym czynnikiem kształtowania ładu rynkowego w Republice Federalnej Niemiec jest działalność izb przemysłowo-handlowych. Mając status korporacji publicznoprawnych i zdolność do stanowienia - w ustawowych granicach - aktów władczych, są one instytucją samorządu gospodarczego, czyli zdecentralizowaną formą administracji publicznej. W artykule omawiane są wpierw aspekty historyczne działalności izb przemysłowo-handlowych w RFN, począwszy od ich odrodzenia po II wojnie światowej. Następnie analizowane są: podstawy prawne ich funkcjonowania, struktura organizacyjna, zadania oraz źródła finansowania działalności. Osobny fragment poświęcono izbom handlu zagranicznego. (abstrakt oryginalny)
Znowelizowana ustawa o Komisji Trójstronnej oraz zmiany zachodzące w gospodarce polskiej niewątpliwie wzmocniły rolę organizacji pracodawców. Wciąż jednak daleko nam do ideału, czyli sytuacji w krajach wysoko rozwiniętych. Dają o sobie znać kilkudziesięcioletnie zaniedbania i brak uregulowań prawnych, na czele z ustawą o lobbingu.
W artykule przedstawiono zjawisko lobbingu. Lobbing polega na prezentowaniu swojego zdania, przekonywaniu do niego, a nie jak często jest kojarzony z załatwianiem przez firmę swoich interesów uciekając się do korupcji. W artykule przedstawiono kilka opinii na temat wykorzystania działań lobbingowych w określonych branżach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.