Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1269

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
1
Content available remote Podejście procesowe w organizacjach zorientowanych projakościowo
100%
W artykule zaprezentowano wybrane aspekty zarządzania procesami we współczesnych organizacjach. Zawiera on także wyniki badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w województwie lubelskim, posiadających system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001. Wyniki te dotyczą oceny dojrzałości jakościowej w sferze podejścia procesowego w badanych przedsiębiorstwach. W ich świetle podejście procesowe - zdefiniowane za normą ISO 10014 - zostało ocenione najsłabiej spośród 8 wskaźników obrazujących poziom spełnienia wymagań zapisanych w zasadach zarządzania jakością. Jednocześnie podejście procesowe było mocno (0,56) skorelowane z oceną wpływu posiadanych systemów zarządzania jakością na osiągane wyniki ekonomiczne.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie dwóch, różnie nazywanych metodyk, mających na celu poprawę jakości specyfikacji wymagań w zwinnych projektach IT. Omówiono podstawowe zasady podejścia Adzica i EDD Northa. Przedstawiono listę powszechnie stosowanych kryteriów jakości, którą uzupełniono o dwa kryteria, istotne dla rozważanego problemu. Wyniki analizy porównawczej, przeprowadzonej ze względu na opisane kryteria, wskazują na istniejące w zaprezentowanej koncepcji, poszukiwane możliwości poprawy jakości specyfikacji wymagań.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono siedem narzędzi sterowania jakością, do których zalicza się wykresy: pokrewieństwa, współzależności, typu drzewo, matrycowe, analizy danych, planowania procesu decyzyjnego, sieciowe. Służą one do rozwiązywania problemów występujących w sferze przedprodukcyjnej, przy projektowaniu i przygotowaniu produkcji.
W artykule zestawiono polskie normy dotyczące zarządzania jakością i zapewniania jakości (są one oznaczane symbolem PN-EN).
5
Content available remote Wyznaczniki dojrzałości jakościowej organizacji w świetle wyników badań
80%
Celem artykułu jest pokazanie istoty dojrzałości jakościowej organizacji, poziomów dojrzałości, wyznaczników dojrzałości oraz możliwości (sposobów) jej pomiaru. Wskazano w nim na wybrane elementy dojrzałości procesowej i jej poziomy. Pokazano możliwe sposoby postrzegania dojrzałości zintegrowanego systemu zarządzania jakością oraz ich konsekwencje. Poddano analizie i ocenie jedną z zasad zarządzania jakością, jaką jest podejmowanie decyzji na podstawie faktów. Przedstawiono problem od strony teoretycznej i w świetle wyników badań. Badania przeprowadzono na grupie 100 przedsiębiorstw posiadających certyfikowany system zarządzania jakością, zlokalizowanych w województwie lubelskim. Ustalono wskaźnik oceniający częstotliwość podejmowania decyzji na podstawie faktów.(abstrakt oryginalny)
Orientacja na jakość obligująca organizacje do ciągłego doskonalenia procesów wymusza wprowadzanie zmian w procesach oraz w samym zarządzaniu procesami. Aby wprowadzać zmiany w procesach i osiągać wyższe poziomy dojrzałości procesowej, potrzebny jest pomiar uzyskiwanych wyników procesów i efektów całych organizacji. W artykule podjęto próbę zaprezentowania relacji pomiędzy ukierunkowaniem Modelu Dojrzałości Procesów i Przedsiębiorstw (PEMM) a założeniami norm ISO serii 9000, odnoszącymi się do istoty procesów, podejścia procesowego i doskonalenia procesów. Na ich podstawie wskazano na podobieństwa i różnice w podejściu do zmian w procesach.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę zarządzania systemem pomiaru procesów w organizacjach TQM. Zaprezentowano główne wymagania w obszarze projektowania systemu pomiaru procesów w zakresie mierników i metod pomiaru. Wskazano także podstawowe błędy popełniane w trakcie zarządzania systemem pomiaru procesów, do których należy m.in. niedostosowanie systemu informacyjnego i systemu nagród do przyjętego systemu pomiaru i oceny. Dwa opisane w artykule przypadki nieprawidłowych wdrożeń systemu pomiaru procesów w polskiej i amerykańskiej organizacji usługowej potwierdzają szczególną rolę systemu nagród w osiąganiu celów jakościowych organizacji.(abstrakt oryginalny)
8
80%
Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie ważnych aspektów związanych z Systemem Oceny Zgodności w Unii Europejskiej. Publikacja będzie zawierała charakterystykę najważniejszych organizacji europejskich, działających w obszarze jakości. Zostanie podjęta próba wyjaśnienia pojęć akredytacji i notyfikacji oraz przybliżenia procesu certyfikacji systemów zarządzania, na przykładzie typowej, notyfikowanej jednostki certyfikującej w kraju, a mianowicie Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A (nr notyfikacji 1434).(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma charakter metodologiczny, oparty na analizie literatury przedmiotu. Na wstępie opracowania ukazane zostały uwarunkowania powstania systemu best value w kontekście trendu nowego zarządzania publicznego oraz odniesienia do klasycznej analizy wartości. Następnie ukazano założenia systemu z uwzględnieniem specyfiki jakości usług publicznych, wartości użytkowej oraz optymalizacji procesu ich świadczenia. Szczegółowo scharakteryzowano też cykl postępowania badawczego. W końcowej części opracowania wyartykułowano kontekst zmian w rezultacie stosowania systemu, powołując opisywane w literaturze badania samorządów w Wielkiej Brytanii. Zaakcentowano też korzyści i ograniczenia systemu best value. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano uniwersalną jednostkę jakości, która może być stosowana do wszelkich przypadków wykorzystywania kryteriów jakości mierzalnych lub ocenialnych. Zaprezentowano przykłady ukazujące możliwości wykorzystania tej jednostki.
Celem artykułu jest przedstawienie tych elementów zarządzania jakością, które są bardzo często źle interpretowane. Wymienione elementy stały się po części podstawą formułowania mitów - sformułowań, które funkcjonują w "powszechnym obiegu", a nigdy nie zostały potwierdzone w sposób empiryczny. (fragment tekstu)
12
Content available remote Postrzeganie i rozumienie jakości - przegląd definicji jakości
80%
Omówiono różne aspekty postrzegania i rozumienia jakości. Przedstawiono jakość m.in. w ujęciu filozoficznym i technicznym oraz z punktu widzenia użytkownika i producenta.
13
Content available remote Metoda redukcji wymiarów oceny jakości serwisów internetowych
80%
W pracy sformułowano ogólny zarys metodyki wspomagającej wiarygodny dobór kryteriów istotnych przy ocenie serwisów jednego typu. W niniejszym artykule poszerzono przygotowany wcześniej zarys metodyki o badania korelacji między opiniami użytkowników na temat całości serwisu internetowego i ocenami jego poszczególnych wymiarów jakości. Badania przeprowadzono na przykładzie wskaźników jakości modelu eQual i portali informacyjnych. Analiza ta miała dać odpowiedź na pytania: które z kryteriów jakości eQual są najbardziej związane z ogólnym wrażeniem wywoływanym na użytkowniku przez serwis internetowy? oraz w jaki sposób na przewidywaną końcową ocenę serwisu wpływa eliminacja najmniej istotnych kryteriów jakości? Podkreślić należy, że opracowany zarys procedury ma wspomagać proces doboru kryteriów, a jej wyniki mają być dla eksperta tylko pewnego rodzaju sugestią pomagającą w wyborze wskaźników jakości.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę kształtowania jakości w logistyce. Na wstępie pokazano ewolucję podejścia do jakości. Następnie zdefiniowano pojęcie jakości oraz charakteryzowano etapy procesu zapewniania jakości w logistyce. W podsumowaniu wskazano na rolę jaką odgrywa jakość w zarządzaniu logistycznym przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ekonomiczny aspekt jakości
80%
Termin "jakość" odnoszony jest do różnych podmiotów i wieloznacznie rozumiany. Prawdopodobnie po raz pierwszy został wprowadzony przez Platona. "Jakość" jako kategoria filozoficzna jest odnoszona zarówno do przedmiotów, jak i do zjawisk. Filozofia nie wykształciła jednak jednolitego poglądu na temat istoty i charakteru kategorii tego terminu, jednakże w naszych rozważaniach nie interesuje nas bliżej filozoficzne ujęcie jakości. Będziemy natomiast czynić próbę zdefiniowania pojęcia "jakość" produktów w aspekcie ekonomicznym. Bazować więc będziemy na problematyce jakości w odniesieniu od wytworów produkcyjnej działalności człowieka - produktów. Uściślenie pojęcia "jakość produktu" jest konieczne dla prowadzenia dalszych rozważań nad szeroko rozumianą problematyką jakości.(fragment tekstu)
Wydaje się, iż przyczyną braku jednoznacznej definicji jakości produktu, jest eksponowanie różnych aspektów jakości przez badaczy problematyki jakości. Autor artykułu wyodrębnia i przedstawia te aspekty oraz podejmuje próbę rozpoznania związku pomiędzy nimi.
Zadaniem systemu informacyjnego rachunkowości jest przygotowywanie takich informacji, które będą mogły być wykorzystane przez kadrę kierowniczą do celów decyzyjnych. Aby skutki podjętych decyzji były zgodne z oczekiwaniami, generowane informacje muszą charakteryzować się odpowiednim poziomem jakości. W niniejszym artykule zaproponowano zarówno definicję terminu "jakość" odnoszącą się do systemu rachunkowości, jak i metody służące do jej pomiaru. Dzięki ich zastosowaniu możliwe staje się stałe podnoszenie poziomu jakości sfery rachunkowości, które powinno przyczynić się do powstawania lepszych informacji, a przez to do wzrostu ogólnej efektywności gospodarowania mierzonej w skali całego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
FMEAs have been prioritized using RPN; however, a new standard has introduced AP for prioritization. This study seeks to determine if the number of required improvement actions increases, decreases, or stays the same when using AP in place of RPN. Statistical software was used to simulate 10,000 combinations of severity, occurrence, and detection. Both AP and RPN were calculated for the 10,000 combinations. Statistical hypothesis testing was performed to determine if there was a difference between RPNs when sorted by AP and to determine if there was a difference in actions required using RPN or AP. There is a statistically significant difference between RPNs when sorted by high, medium, and low AP. Using an RPN threshold equal to or greater than 100 would result in no change in the number of actions required if prioritizing by high and medium, but would result in fewer actions required if only high is used(original abstract)
Research background: The research area on the quality of public finance (QPF) appears to be intellectually attractive. In the light of the challenges of the 21st century, public finance should be characterized by adequate quality, ensuring effective implementation of the economic functions of government. The problem of QPF is increasingly more frequent in the face of a deteriorating fiscal situation of most countries in Europe and around the world. Hence, it is worth considering which factors determine the quality of public finance.Purpose of the article: This article aims to show the possibility of assessing the quality of public finance in the light of fiscal governance concept. The identification of the key components of QPF seems to be useful from the point of view of empirical research, and can be implemented to assess the quality of public finance in the EU-28.Methods: Descriptive analysis along with principal component analysis (PCA) was implemented to indicate dimensions of QPF.Findings & Value added: The quality of public finance consists of a well-designed fiscal rules (numerical and non-numerical) and institutions, as well as structural reforms. The obtained results allow to characterize the quality of public finance through the prism of six identified principal components. They have a mixed character, two of them are partly or totally related to the institutional aspects of public finance, which proves their importance in the process of improving the quality of public finance. Improving the quality of public finance remains a key challenge for policy makers in the EU. The growing impact of globalization and the aging population also cause the need to improve the qualitative aspects of fiscal policy. The study contributes to the literature on public finance, particularly in the empirical dimension through broadening the knowledge on institutional factors which can be used to measure QPF index. The results of research have certainly enriched the existing knowledge on the phenomenon of QPF and the ways of its measurement. (original abstract)
W artykule zaprezentowano główne wnioski wynikające ze zrealizowanego w 2016 roku projektu "Stan jakości na świecie", w ramach którego określono 21 wskaźników opisujących poziom rozwoju poszczególnych państw Unii Europejskiej. Raport ten stał się podstawą do przeprowadzenia autorskiej analizy pozycji Polski w zakresie zarządzania jakością w gronie pozostałych państw Unii Europejskiej, a także zdefiniowania jej mocnych i słabych stron. Wyniki przeprowadzonej analizy wykazały słabą ogólną pozycję Polski oraz bardzo słabą pozycję w obszarze zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.