Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 233

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość usług medycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Z badań nad zachowaniami Opolan na rynku usług medycznych
100%
Jakość usług medycznych kształtuje się poprzez różne czynniki, jednak najlepiej ich stan oddaje zadowolenie pacjenta. Do najczęściej wymienianych czynników mających wpływ na jakość usług medycznych należą: dostępność świadczeń, przebieg wizyty, poprawa stanu zdrowia. Współczesny rynek usług medycznych, kształtowany jest przez pacjenta świadczeniobiorcę, który wyraża to w swoich opiniach. Wysoka jakość usług przekłada się na efekty ekonomiczne, medyczne i psychospołeczne. W pracy przedstawiono wyniki badań nad oceną jakości usług medycznych oferowanych przez publiczne i niepubliczne placówki ochrony zdrowia na terenie województwa opolskiego.(abstrakt oryginalny)
Pomiar satysfakcji pacjentów z udzielanych im świadczeń zdrowotnych jest istotnym elementem zarządzania jakością w podmiotach leczniczych i może być stosowany jako miernik jakości świadczeń wykonywanych przez daną jednostkę. Wprowadzenie zasad zarządzania jakością w placówkach medycznych, w tym badań zadowolenia pacjentów z oferowanych usług, przyczynia się do poprawy konkurencyjności danej placówki na rynku usług medycznych. Celem artykułu jest zaprezentowanie pośrednich oraz bezpośrednich metod badania satysfakcji pacjentów. Poza charakterystyką wybranych metod, autorzy zwrócili uwagę na powiązanie zadowolenia pacjenta ze świadczeń zdrowotnych z poziomem ich jakości oraz przedstawili korzyści dla placówki wynikające z wdrożenia badań satysfakcji pacjentów(abstrakt oryginalny)
Marketing usług medycznych nie jest już w Polsce pojęciem nowym, jednakże nie do końca pacjenci - klienci mają możliwość oceny i wpływu na jego funkcjonowanie. Niestety w przypadku podmiotów publicznych świadczących usługi medyczne rzadziej mamy do czynienia z podejściem zmierzającym do budowania kompleksowego zadowolenia klienta niż w prywatnych placówkach medycznych, gdzie rywalizacja o pacjenta jest zdecydowanie bardziej widoczna, a badanie jakości służy identyfikacji przewagi konkurencyjnej. Autorka starała się zidentyfikować wyznaczniki jakości usługi medycznej oraz na przykładzie prywatnej placówki leczniczej w Zielonej Górze przybliżyć opinie pacjentów dotyczące oceny jakości usług medycznych. W swoim postępowaniu badawczym wykorzystała założenia metody SERVQUAL. Przedstawiono opinie 70 respondentów. Zaprezentowane badania mają charakter wstępny.(abstrakt oryginalny)
Celem badania było ustalenie czasów oczekiwania w ramach ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej pacjentek z rozpoznaniem raka piersi, a także identyfikacja opóźnień mających wpływ na ogólny czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia. Przedmiotem badania była również ocena zmiany, która zaszła w przebiegu ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej w ośrodku w toku prowadzenia badania w związku z dokonaniem pomiaru czasu oczekiwania i wprowadzonymi w jego konsekwencji zmianami organizacyjnymi. (fragment tekstu)
W artykule podjęta została problematyka emocji doświadczanych przez pacjentów, użytkowników portali medycznych, którzy "znaleźli się" w skomplikowanej strukturze systemu opieki zdrowotnej w Polsce, emocji wynikających z interakcji z pracownikami medycznymi oraz w procesie doświadczania przebiegu chorób. Analizie poddane zostały wypowiedzi opublikowane przez użytkowników portali/forów internetowych o tematyce medycznej. W skład próby badawczej weszło 15 portali medycznych, charakteryzujących się wysoką aktywnością zarejestrowanych użytkowników. Przedmiotem analizy były te wypowiedzi, w których pojawiał się opis sytuacji (lub ich kontekstu bądź działań uczestników interakcji) determinujących doświadczane emocje.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia program działań wspólnotowych w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego na lata 2003-2008. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w wielu dziedzinach życia nastąpiło wiele zmian, które były podyktowane dostosowaniem się do przepisów ustawodawstwa Unii Europejskiej. Jedną z nich jest m. in. ochrona zdrowia. W Unii Europejskiej funkcjonują dwa podstawowe systemy - modele ochrony zdrowia: narodowy system ochrony zdrowia (np. Anglia) i system oparty na ubezpieczeniach zdrowotnych (np. Niemcy). Nie są one regulowane przez żadne normy w zakresie organizacji opieki zdrowotnej, a odpowiedzialność za organizację, finansowanie i dostarczanie usług i opieki medycznej leży po stronie państw członkowskich. Istnieją natomiast przepisy regulujące korzystanie z opieki medycznej na terytorium UE. W artykule znajdziemy omówienie tych rozporządzeń i innych regulacji prawnych, program działań wspólnotowych w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego, a także informacje dotyczące systemu uznawania kwalifikacji zawodowych w UE.
Jakość usług medycznych jest uzależniona od kwalifikacji i umiejętności personelu medycznego, a także warunków, w jakich są świadczone. Pacjent swoją ocenę na temat jakości usług kształtuje, opierając się na efekcie leczenia, ale również na bezpośrednich doświadczeniach z personelem medycznym. Z uwagi na to, że relacje między świadczeniodawcami i świadczeniobiorcami nieustannie zmieniają się i różnią, w referacie podjęto próbę określenia wybranych aspektów dotyczących oczekiwań odbiorców świadczeń zdrowotnych. Personel medyczny i pacjenci w odmienny sposób postrzegają najważniejsze wskaźniki dobrej opieki zdrowotnej, zatem istotne wydaje się zwrócenie uwagi na określone kwestie. Odnoszą się one, m.in. do uwzględniania w decyzjach dotyczących opieki zdrowotnej, oprócz technicznych informacji, także wartości i przekonań, czy też zaangażowania pacjenta w decyzje dotyczące leczenia i opieki. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rola i prawa pacjenta w obszarze jakości usług zdrowotnych
75%
Zakłady opieki zdrowotnej należą do organizacji, dla których zapewnienie jak najwyższej jakości swoich świadczeń jest wartością priorytetową, bowiem dobra jakość przekłada się na zdrowie, zaufanie, bezpieczeństwo, a przede wszystkim życie pacjenta. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w obszarze jakości usług medycznych. Wraz z wejściem w życie w 1999 roku ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wzrosło znaczenie efektywności działań zakładów opieki zdrowotnej, wzrosła rola pacjentów, a także pojawiło się zjawisko konkurencji oraz zabiegania o świadczeniobiorcę. Razem z rosnącą świadomością i wymaganiami ze strony konsumentów świadczeń zdrowotnych większego znaczenia nabrały również prawa pacjenta. Ponieważ pojęcie jakości w usługach medycznych jest bardzo trudne do jednoznacznego zdefiniowania, autorki postanowiły przedstawić problem przede wszystkim z perspektywy klienta zewnętrznego, którym w tym przypadku staje się pacjent zakładu opieki zdrowotnej, zgłaszający się po oczekiwany przez niego produkt w celu rozwiązania swojego problemu zdrowotnego. Niniejsze opracowanie posiada charakter naukowo- -refleksyjny, podkreśla znaczącą rolę i prawa pacjenta w obszarze jakości świadczeń zdrowotnych, a także skłania do dalszych rozważań i dyskusji na ten temat. (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii przetwarzania danych może przynieść wymierne korzyści w służbie zdrowia. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń diagnostycznych oraz zautomatyzowanych systemów monitorowania zdrowia pacjenta powoduje, że z każdym przypadkiem medycznym jest wytwarzany duży wolumen danych opisujący historię leczenia i stan pacjenta. Dane te razem z towarzyszącymi im diagnozami stawianymi przez lekarzy mogłyby stanowić cenne źródło wiedzy w procesie stawiania diagnozy, określania czynników ryzyka czy też podejmowania decyzji o sposobie leczenia. Dostęp do centralnego repozytorium analitycznego, w którym można odnaleźć zapisy dotyczące innych przypadków medycznych, jest sposobem na dystrybucję wiedzy i doświadczeń, prowadzących do zwiększenia jakości procesu leczenia .(fragment tekstu)
13
Content available remote Kształtowanie usług medycznych na podstawie oceny i odczucia pacjenta
75%
W obecnych czasach skuteczne wyleczenie pacjenta to za mało, by zdobyć jego zaufanie. Oceny i odczucia pacjenta są bardzo różnorodne i mogą ulegać zmianie. Dzięki opinii pacjentów można wykrywać niedociągnięcia w placówce medycznej i ciągle doskonalić jakość świadczonych usług. Niniejszy artykuł przedstawia główne definicje i zagadnienia dotyczące jakości usług medycznych, ich specyfiki oraz specyfiki rynku usług medycznych. Zaprezentowano tu wyniki badań oceny i odczuć pacjenta odnośnie usług medycznych w wysokospecjalistycznej placówce medycznej. Wnioski z badań posłużyły do zaproponowania wielu działań doskonalących.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zintegrowana opieka zdrowotna. Zarys problematyki
75%
Opieka zintegrowana jest jedną z najistotniejszych koncepcji związanych z zarządzaniem i organizacją systemów ochrony zdrowia. Według tej koncepcji podniesienie jakości i racjonalizację kosztów usług medycznych można osiągnąć przez koordynację procesu świadczenia usług oraz współdziałanie pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia. W nowych modelach opieki zintegrowanej uwypukla się również rolę współpracy pomiędzy opiekami zdrowotną a socjalną. Artykuł ten zarysowuje mechanizmy integracji oraz wytyczne WHO w zakresie opieki zintegrowanej.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Percepcja jakości usług zdrowotnych w ujęciu relacyjnym
75%
W artykule zostały zaprezentowane podstawowe aspekty dotyczące jakości usług zdrowotnych. Autor odniósł się do głównych grup interesariuszy tego typu usług, a następnie zaprezentował model powiązań pomiędzy tymi grupami a pacjentem. Zaprezentowane zostały także badania związane z głównymi determinantami jakości usług zdrowotnych w percepcji pacjentów, odnosząc się jednocześnie do ich oczekiwań względem poszczególnych grup interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem doskonalenia usług zdrowotnych w podejściu procesowym z wykorzystaniem informacji od klienta. Celem artykułu jest identyfikacja i ocena narzędzi i metod wykorzystywanych do pomiaru jakości tych usług, sprzyjających udziałowi klienta w procesie ich doskonalenia w szpitalach, na przykładzie woj. lubuskiego. W pierwszej części scharakteryzowano usługi zdrowotne oraz zdefiniowano ich jakość. Następnie przedstawiono potencjalny wpływ podejścia procesowego oraz zasady orientacji na klienta na kształtowanie jakości usług zdrowotnych w kontekście wdrożonych w tych organizacjach systemów zarządzania jakością zgodnych z wymaganiami normy ISO 9001. Ponadto dokonano analizy metod i narzędzi wykorzystywanych do pomiaru jakości usług sprzyjających udziałowi klienta w kształtowaniu tych procesów. Zaprezentowano również wyniki badań własnych odnoszące się do tego, z jakich metod i narzędzi pomiaru jakości usług korzystają szpitale w województwie lubuskim oraz podjęto próbę ich oceny pod kątem przydatności w doskonaleniu procesów(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Badania satysfakcji pacjentów w Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie
75%
Celem artykułu jest przybliżenie zagadnień związanych z badaniem satysfakcji pacjentów oraz zaprezentowanie wyników badania satysfakcji pacjentów przeprowadzonego w Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Artykuł został napisany na podstawie aktualnej literatury przedmiotu oraz wyników badania kwestionariuszowego. (fragment tekstu)
Zmiany zasad funkcjonowania służby zdrowia sprawiły, że zwrócono uwagę nie tylko na przestrzeganie procedur medycznych, ale także zaczęto dbać o to, aby świadczone usługi były na najwyższym poziomie. Ważne stało się także ciągłe podnoszenie jakości oferowanych usług, i tym samym spełnienie wymagań klientów (pacjentów). W niniejszym artykule przedstawiono badania poziomu jakości usług metodą Servqual-Servperf na przykładzie przychodni medycznych w województwie śląskim. W każdej badanej przychodni ankiety wypełniło 50 osób, łącznie otrzymano 2400 wypełnionych ankiet. Analizowane w publikacji wyniki badań pozwoliły wyodrębnić cztery czynniki ukryte jakości usług, jakie powinny być brane pod uwagę w analizie poziomu jakości usług medycznych. Łączna ocena badanych przychodni wynosi 3,48 (w skali 1 - 5). Najwyżej ocenianym czynnikiem jest lokalizacja przychodni, a postrzeganym najgorzej przez pacjentów - strona internetowa. (abstrakt oryginalny)
Liczba czynników wpływających na jakość systemu ochrony zdrowia oraz realizowanych w jego ramach świadczeń jest coraz większa. Wśród nich znaczenia nabierają prawa pacjenta. Cel pracy: Praca stanowi próbę określenia znaczenia praw pacjenta w kontekście jakości usług zdrowotnych. Materiał i metoda: W tym celu dokonana zostanie analiza informacji zawartych w literaturze przedmiotu z zakresu medycyny, prawa oraz jakości. Przedstawiony zostanie również przykład wpływu niewielkich korekt w zakresie praw pacjenta - zastosowany w wielospecjalistycznym zakładzie leczniczym - na zmianę postrzegania tej placówki przez pacjentów. Wyniki: Wykazano, że prawa pacjenta mają istotne znaczenie w ocenie jakości usług zdrowotnych dokonywanej przez pacjentów. Wynika to z odnoszenia poczucia bezpieczeństwa w zakładzie opieki zdrowotnej oraz skuteczności świadczeń zdrowotnych do wysokiej jakości usług realizowanych w placówce ochrony zdrowia. Wnioski: Już niewielkie korekty oraz zmiany w zakresie praw pacjenta sprzyjają poprawie postrzegania placówki przez pacjentów oraz ich bliskich. (abstrakt oryginalny)
Purpose: To verify how and with what instruments hospital managements handle marketing communication. An important aspect of the analyses is a diagnosis of hospitals' promotional activities addressed to external and internal stakeholders, the purpose of which is to create appropriate relationships with patients and the socio-economic environment, and to build a favourable image of the medical establishment. Design/methodology/approach: The research included a study of specialist literature in the field of marketing in healthcare facilities and the execution of two individual in-depth interviews (IDI) with Dr. Radek Neuwirth, director of the Agel Třinec-Podlesí cardiology hospital operating in the border areas of Těšín Silesia in the Czech Republic, and Ms. Monika Kubalíková, PhD., who is the quality manager at this hospital. Findings: The marketing communication of hospitals has a multi-faceted nature. It can be evaluated not only from the perspective of providing information to current and future patients, but also from the point of view of the effectiveness and efficiency of promotional activities. In the long run, the competition for a favourable position in the market of medical services and for the limited financial resources of customers will be won by those hospitals which not only provide a higher standard of medical services, but which are also able to efficiently communicate with entities from the socio-economic environment. A particularly important role in this regard is played by the managerial competences of hospital executives and the optimal selection of the forms and tools of marketing communication. Research limitations/implications: In the future, it would be worthwhile to repeat the research among both actual and potential patients of specialist hospitals as well as representatives of other stakeholder groups. Practical implications: The effective management of a hospital's marketing communications provides many benefits in terms of their corporate image, which leads to market and financial advantages. The models for the optimal communication between a hospital and the public are constantly evolving, with the main emphasis now being on the growing importance of social media and inbound marketing. Originality/value: The results of the analyses have cognitive and pragmatic value, especially in the context of the implementation of hospitals' marketing communications with stakeholders.(original abstract)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.