Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jednolity rynek cyfrowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł stanowi kontynuację publikacji, która ukazała się w styczniowym numerze pod tytułem Cyfrowe usługi publiczne w UE- projekt TOOP. Opisuje szczegółowo "Zasadę jednorazowości" oraz przedstawia przykłady jej zastosowania w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej; w tym w Polsce. Jednolity Rynek Cyfrowy to jeden z głównych priorytetów Unii Europejskiej, a wdrożenie "Zasady jednorazowości" stanowi tego nieodłączny element. (abstrakt oryginalny)
Rozwijająca się gospodarka cyfrowa i społeczeństwo informacyjne zmieniają uwarunkowania gospodarcze i społeczne. Z tego względu rodzi się potrzeba kształtowania jednolitego cyfrowego rynku UE (JCR UE). Stwarza to z kolei konieczność weryfikowania dotychczas sformułowanych wyzwań wobec rynku telekomunikacyjnego (RT) UE. Podstawowe cele artykułu sprowadzają się do przedstawienia głównych założeń strategii tworzenia JCR UE i ukazania roli RT w tworzeniu JCR UE, zaprezentowania obecnego stanu RT UE, ukazania głównych inicjatyw podejmowanych w obszarze RT, służących tworzeniu JCR UE, oraz przybliżenia stanu realizacji inicjatyw podjętych w obszarze RT. W nawiązaniu do przyjętych celów w artykule stawia się pytania badawcze dotyczące głównych powodów tworzenia JCR UE oraz sposobu oceny dotychczasowych przekształceń RT(abstrakt oryginalny)
W artykule rozpatrzono potencjalny wpływ oczekiwanych trendów globalizacyjnych na czeski Przemysł 4.0. Specyfika gospodarki Republiki Czeskiej - jako typowego, otwartego na eksport małego kraju europejskiego - została scharakteryzowana oraz przeanalizowana w międzynarodowym kontekście gospodarki UE i światowej. Indeksy globalizacji i cyfryzacji posłużyły podkreśleniu obecnego stanu czwartej rewolucji przemysłowej oraz jej potencjalnego rozwoju w przyszłości. W artykule wskazano na konieczność holistycznego podejścia do badań nad globalizacją i Przemysłem 4.0 (przy wykorzystaniu interdyscyplinarnych badań studiów przypadków krajowych). Oczekuje się, że tempo cyfryzacji w Czechach będzie wyższe niż tempo ogólnej transformacji do Przemysłu 4.0.(abstrakt oryginalny)
Handel elektroniczny (e-commerce), określany jako handel prowadzony za pośrednictwem sieci komputerowych, od wielu lat jest przedmiotem szczególnego zainteresowania. W artykule przedstawiono stan rozwoju elektronicznego handlu detalicznego w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem internetowego handlu transgranicznego. Pomimo podejmowanych wysiłków handel elektroniczny w Unii Europejskiej nie ma charakteru jednolitego rynku. Konsumenci preferują zakupy online na rynkach krajowych. W artykule skupiono się na głównych wyzwaniach związanych z transgranicznym handlem elektronicznym B2C (business to consumer), tj. zakupach online indywidualnych konsumentów dokonywanych w innych krajach UE. Szczegółowo przeanalizowano wybrane istotne ograniczenia w tworzeniu w pełni zintegrowanego rynku handlu elektronicznego w Unii Europejskiej, związane z logistyką i dostawą, językiem i lokalizacją, przepisami prawnymi i podatkowymi oraz tzw. geoblokowaniem. Wskazano również działania podejmowane w celu zmniejszenia wpływu wymienionych ograniczeń.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote The Cloud Computing Technology for Future Digital Transport in Europe
75%
Internet i technologie cyfrowe zmieniają nasz świat - w każdej dziedzinie i w każdym rodzaju działalności. Europa musi wkroczyć w epokę cyfrową i umożliwić wykorzystywanie możliwości świata cyfrowego zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom. Dlatego Komisja Europejska (maj 2015) przedstawiła swoje szczegółowe plany dotyczące utworzenia jednolitego rynku cyfrowego (JRC), realizując tym samym jeden ze swoich najważniejszych celów. Strategia JRC będzie opierać się na trzech filarach, a jednym z nich jest maksymalizacja wzrostu gospodarczego generowanego przez europejską gospodarkę cyfrową. Wymaga to inwestycji w takie technologie, jak chmura obliczeniowa i duże zbiory danych. Tworzenie JRC jest najważniejszym priorytetem dla cyfryzacji transportu. Artykuł ma na celu przedstawienie zarysu wsparcia zaproponowanego przez dwie technologie - dużych zbiorów danych oraz chmury, a także nowych możliwości, jakie sektor transportu musi osiągnąć na rynku cyfrowego transportu w Europie.(abstrakt autora)
6
75%
Artykuł analizuje problematykę stopniowej harmonizacji prawa autorskiego i praw pokrewnych, jako efektu funkcjonowania w ramach UE jednolitego rynku. Przyjęta hipoteza badawcza zakłada, że prawo autorskie i prawa pokrewne, pomimo tego że formalnie przynależą do kompetencji państw członkowskich, ulegają stopniowej harmonizacji w związku z praktycznymi problemami pojawiającymi się na styku prawa własności intelektualnej a swobód jednolitego rynku. W celu weryfikacji przyjętej hipotezy przeanalizowano stanowisko doktryny, orzecznictwo TSUE i unijne akty prawne. W procesie badawczym zastosowano metodę analizy instytucjonalno-prawnej. Praca została podzielona na cztery rozdziały. Wychodząc od przytoczenia podstaw traktatowych unijnego prawa autorskiego autor analizuje orzecznictwo TSUE w tej materii, przyjęte przez instytucje unijne dyrektywy oraz rozporządzenia. W konkluzjach autor stwierdza, że zacieśnianie się współpracy w ramach jednolitego rynku, a szczególnie rozwój jego cyfrowego wymiaru, będzie wymuszał dalszą harmonizację i ujednolicanie prawa autorskiego i praw pokrewnych w ramach UE. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Influence of the digital economy on dissemination of non-cash trading
75%
The aim of the article is to assess the influence of the digital economy on the popularisation of non-cash trading in Poland as well as to indicate actions intended to help Poland join the group of digitalisation leaders. What is drawn attention to in the first place is the establishment on the Polish market of a new entity - the Polish Cashless Foundation, which is responsible for disseminating the idea of non-cash trading through the development of a payment cards accepting network. The article describes the position of Poland against the background of other member states of the European Union in terms of the digitalisation progress in 2017. One of the elements which could improve the DESI index (the digital economy and society index) is the development of electronic administration, which is assessed subsequently. The article proceeds to present the results of research concerning digital payment innovations conducted by two largest international payment organizations, VISA and Master Card, which shows that Polish society is more and more willing to make use of innovative payment instruments.(original abstract)
Cel: ocena podobieństwa i zróżnicowania rozwoju e-commerce w Czechach, Polsce i Słowacji w kontekście strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego UE. Ramy teoretyczne artykułu tworzy syntetyczna refleksja dotycząca transformacji cyfrowej i rozwoju gospodarki cyfrowej UE. Strategia JRC, identyfikując bariery rozwoju rynku cyfrowego w przestrzeni europejskiej, formułuje określone kierunki zmian prawnych, tworzących korzystne warunki do budowy silnej gospodarki elektronicznej, w tym e-commerce i nowoczesnego społeczeństwa cyfrowego w każdym kraju członkowskim UE. Metodologia: część empiryczna artykułu ukazuje dywersyfikację rozwoju e-commerce w trzech krajach: Czechach, Polsce i Słowacji. Badania oparto na analizie literatury i źródłach wtórnych. Ta pierwsza pozwoliła na identyfikację konsekwencji strategii DSM dla rozwoju e-commerce w krajach członkowskich UE, druga - umożliwiła ocenę komparatywną rozwoju e-commerce w trzech badanych krajach. Przyjęta metoda badań pozwoliła na ocenę wielkości, struktury i dynamiki rozwoju rynku handlu elektronicznego w trzech krajach objętych badaniami. Wyniki: przedstawione wyniki opisują stan, uwarunkowania i kierunki rozwoju handlu elektronicznego w Czechach, Polsce i na Słowacji. Trzy analizowane kraje są w dużym stopniu jednolite pod względem kulturowym, historycznym i ekonomicznym. Rozwój handlu elektronicznego w tych krajach jest podobny, ale charakteryzuje się też dużymi różnicami. Podobieństwa dotyczą poziomu informatyzacji, cech społeczno-ekonomicznych użytkowników i e-konsumentów, prognoz rozwoju do 2023 r. oraz społecznej akceptacji zakupów online. Jednocześnie analizowane kraje mają zróżnicowane struktury branżowe rynków online, różnią się wartościami wskaźników ARPU oraz notują znacznie niższe wartości zakupów online per capita w porównaniu ze średnimi standardami unijnymi. Ograniczenia w rozwoju handlu transgranicznego wynikają z podobnych czynników, jak w innych państwach członkowskich UE. Ograniczenia/implikacje badawcze: artykuł ze swej natury ma swoje ograniczenia. Wynikają one z koncentracji rozważań na formalnej stronie DSM - ocenie architektury projektu DSM, jego priorytetów oraz identyfikacji szans i warunków jego realizacji w każdym kraju członkowskim UE. Problem dywersyfikacji rozwoju handlu elektronicznego w trzech krajach jest ograniczony przestrzennie. Ograniczenia dotyczą stosowania jednej metody badawczej, choć istotnej i adekwatnej do problemu. Projektując przyszłe badania, wskazujemy na potrzebę zastosowania triangulacji metodologicznej. Ważnym i interesującym kierunkiem przyszłych badań będą szczegółowe badania e-konsumentów, strategie e-commerce przedsiębiorstw oraz rozszerzenie badań na inne kraje, otoczenie międzynarodowe. Oryginalność/wartość: zaprezentowana w artykule analiza komparatywna ma istotne znaczenie poznawcze. Łączy spojrzenie nauk o zarządzaniu z perspektywą makro- i mikroekonomii. To pierwsze to płaszczyzna strategii funkcjonowania przedsiębiorstwa i jego rozwoju w środowisku sieci, nowych modeli biznesu i nowej charakterystyki konsumenta, jego zachowań rynkowych i wartościowania oferty marketingowej przedsiębiorstw. Druga z kolei jest wyrażona przez nowy kształt makro- i mikrootoczenia, charakter sfery regulacji, mechanizmy konkurowania w sieci, ponad granicami, nieustanne procesy transformacji cyfrowej i rozwój e-gospodarki. Wyniki analizy tworzą przesłanki do podejmowania badań problemów zarządzania i transgranicznych strategii przedsiębiorstw w warunkach transformacji cyfrowej i budowy jednolitego rynku cyfrowego w przestrzeni europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Dane o stanie zdrowia ze względu na swoją specyficzność i ważność są regulowane w wielu prawno-strategicznych dokumentach. Wdrożenie Koncepcji Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Danych daje możliwość wymiany danych pomiędzy krajami pozostając tym samym transparentna i z prawem użytkowników do zarządzania własnymi informacji. Dane dotyczące zdrowia wprowadzone do elektronicznej dokumentacji medycznej powinny nadawać się do odczytu maszynowego w takim zakresie, w jakim jest to konieczne z uwagi na ponowne wykorzystanie tych danych. W odpowiedzi na rozwiązania cyberbezpieczeństwa z innych krajów UE zainicjowała projekt GAIA-X, celem uniezależnienie się od podmiotów amerykańskich i chińskich w zakresie usług chmurowych. Zadaniem projektu jest przede wszystkim wsparcie innowacji i transformacji cyfrowej na terenie UE. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The European Union is setting increasingly ambitious objectives for digitization, aiming to be a global leader. This involves assessing the level of digitization among EU member states and identifying the key challenges facing the EU, given the priorities established. Design/methodology/approach: An analysis of the level of digitization in EU countries was conducted using secondary data collected by the European Commission as part of its monitoring of digital policy with the Digital Economy and Society Index (DESI). This analysis included a descriptive evaluation of the overall index and its sub-indices. In addition, EU countries were grouped by similar levels of digital development through cluster analysis using Ward's method. Findings: The level of digitization within the EU is high. The leaders in the overall DESI ranking include Finland, Denmark and the Netherlands. However, the countries least advanced in developing a digital economy are Romania, Bulgaria and Greece. The study's results reveal clear geographical differences. The gap between the leading country and the one in the lowest position is significant. While all countries are advancing in the four dimensions monitoring digital transformation, the distance to the 2030 goals is still significant, even among the digitization leaders. A key area of challenge includes human capital with insufficient digital skills, as well as the digital transformation of SMEs. A hierarchical clustering search for similarities between countries showed that the clusters formed depend somewhat on their place in the DESI ranking. Countries with low levels of digitization, such as Romania and Bulgaria, have the strongest clustering. Leaders in the development of the digital economy also exhibit strong clustering. Research limitations/implications: By its very nature, this article has limitations, primarily arising from the complexity of the subject matter discussed and the restricted number of research methods utilized. These limitations are also due to changes in the DESI methodology, which complicates reference to statistics that have not been updated. In planning future research activities, a significant and intriguing direction will involve a detailed study of the dimensions of the DESI index. Practical implications: The digital transformation impacts citizens and businesses across all EU countries. This understanding lends cognitive value to the current progression of the EU's digital transformation, indicating key challenges in this field. Originality/value: This article employs an original DESI descriptive analysis approach, enriched by an examination of similarities between member states. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne omówienie jednego z negatywnych skutków bardzo szybkiego rozwoju sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w gospodarkach wysoko rozwiniętych Europy Zachodniej, jakim jest występowanie zjawiska nierówności cyfrowej pomiędzy UE-15 a krajami, które w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku przystąpiły do UE. Główną hipotezą przyjętą na potrzeby niniejszego opracowania jest twierdzenie, iż cyfrowa nierówność pomiędzy gospodarkami krajów członkowskich jest czynnikiem osłabiający konkurencyjność UE na globalnym rynku w obszarze gospodarki 4.0 oraz niesie z sobą zagrożenie dla cyfrowej suwerenności Europy, zwłaszcza w kwestii dostępu do cyfrowych zbiorów danych publicznych i prywatnych oraz ochrony cyfrowej tożsamości. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja wyzwań związanych z cyfryzacją i jednolitym rynkiem cyfrowym dla rynków książek w Europie. Pytania badawcze są związane z charakterem tych wyzwań i wpływem na europejskie rynki książki z jednej strony tych wyzwań, a z drugiej działań instytucji unijnych. Prowadzi to do hipotezy, że rynki książki w Europie stoją przed wyzwaniami związanymi z cyfryzacją o charakterze technologicznym, ekonomicznym, prawnym, politycznym i sądowniczym. W związku z tym kluczową metodą badawczą będzie analiza tych wyzwań i działań podejmowanych przez instytucje UE. Rynek książki w Europie charakteryzuje się zróżnicowaniem i fragmentacją w porównaniu z np. rynkiem amerykańskim i wobec rozwoju rynków książki w tzw. gospodarkach wschodzących traci udział w światowym rynku książki. W ciągu ostatniej dekady kurczył się w latach 2008-2013, żeby odnotować odbicie po 2014 r. Na jego tle polski rynek książki sukcesywnie maleje. Rynek e-booków, dynamiczny rozwijający się w latach 2009-2014 (często kosztem książek papierowych), osiągnął poziom ok. 6-7% całego rynku książki w Europie. Wobec postępujących procesów cyfryzacji Unia Europejska przystąpiła do realizacji Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego, który wpływa również na europejski rynek książki poprzez przyjmowane w jego ramach dyrektywy i rozporządzenia wspólnotowe. Kształtują one europejskie prawo autorskie, które wprowadzając wyjątki i ograniczenia, implementowane w różnym stopniu w poszczególnych krajach członkowskich, oddziaływają na modele biznesowe europejskich wydawców. Dodatkowo na działalność autorów i wydawców wpływ ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W związku z tym instytucje unijne, poprzez dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, starają się stworzyć odpowiednie ramy prawne dla utworów niedostępnych w obrocie handlowym czy potwierdzające prawo do godziwej rekompensaty za dozwolony użytek prywatny wydawców. Oddzielną kwestią pozostaje tzw. e-lending związany z możliwością wypożyczania książek elektronicznych. Rozwój rynku publikacji elektronicznych ograniczał brak możliwości stosowania preferencyjnych stawek VAT, co zostało ostatecznie rozwiązane przez Parlament Europejski i Radę w latach 2017-2018. Instytucje europejskie wywierają wpływ na rynek książki w Europie, gdzie ostatnio Komisja Europejska stara się rozwiązać problemy wynikłe z interpretacji dotychczasowych dyrektyw przez Trybunał Sprawiedliwości UE. (abstrakt oryginalny)
Rewolucja cyfrowa, Internet i cyfryzacja mają wpływ na: wiele apsektów życia ludzkiego, przedsiębiorstwa, handel i rozwój gospodarki. Globalizacja wkroczyła w nową fazę, w której istotne znaczenie ma przepływ danych także pomiędzy granicami państw. W konsekwencji zachodzących zjawisk zauważalne są także zmiany w ramach funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej (UE). Celem tego artykułu jest przedstawienie głównych założeń jednolitego rynku cyfrowego Unii Europejskiej, a także próba dokonania oceny dotychczasowego stanu jego realizacji. Przyjęta metoda badawcza obejmuje studium literatury przedmiotu oraz dokumentów strategicznych Unii Europejskiej i ich krytyczną analizę. Artykuł systematyzuje wiedzę na temat funkcjonowania jednolitego rynku cyfrowego i uzupełnia ją o prezentację wybranych danych wtórnych, co pozwala lepiej zrozumieć jego znaczenie dla rozwoju integracji europejskiej i wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia "Zasadę jednorazowości" (The once-only principle) oraz sposób jej implementacji w ramach realizacji projektu TOOP (The Once-Only Principle Project). Treść umożliwia zapoznanie się ze specyfiką tego projektu oraz jego wpływu na implementację "Zasady jednorazowości" w ujęciu transgranicznym. Europejski, jednolity rynek cyfrowy, który obejmuje ponad 500 mln obywateli Unii Europejskiej, stwarza nieskończone możliwości zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rozwój rynku e-książki
63%
Artykuł omawia rozwój rynku e-książki i czytelnictwo e-książek w skali globalnej oraz w pięciu państwach: Francji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Autorka podnosi także problem piractwa e-książek, stawki podatku VAT na e-książki, jednolitego rynku cyfrowego oraz zwraca uwagę na self-publishing, jako rozwijający się segment rynku e-książki. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano istotę i rolę cyfryzacji w rozwoju współczesnych gospodarek i społeczeństw. Idea rozwoju społeczeństwa i gospodarki cyfrowej w Unii Europejskiej i jej krajach członkowskich jest wspierana szeregiem dokumentów, wśród których wiodącą rolę pełnią: "Europejska Agenda Cyfrowa" i "The Digital Single Market Strategy". Oceny cyfrowych kompetencji polskiej gospodarki, w tym polskich przedsiębiorstw, na tle krajów Unii Europejskiej dokonano wykorzystując holistyczną metodologię DESI (Digital Economy and Society Index).(abstrakt autora)
17
63%
W życiu prywatnym informatyka staje się zjawiskiem towarzyszącym ludziom każdego dnia. Coraz powszechniejsze jest robienie zdjęć i przechowywanie ich w chmurze, dokonywanie zakupów w sklepach internetowych i wystawianie opinii o nich, wykonywanie przelewów elektronicznych czy pisanie notek na blogach. Powstawanie nowych danych wymaga funkcjonowania nowych systemów informatycznych.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia konieczność oraz uwarunkowania powstawania jednolitego rynku cyfrowego w Europie, zarówno z punktu widzenia pojedynczego obywatela, przedsiębiorcy, jak i społeczności międzynarodowej. Europejska gospodarka cyfrowa obejmuje wiele dziedzin odnoszących się bezpośrednio do życia codziennego, jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Główne obszary digitalizacji to e-społeczeństwo, e-handel, e-zdrowie, e-administracja, e-zamówienia publiczne oraz e-edukacja. Jednak wszystkie te aspekty mają jeden, wspólny mianownik, który łączy je wyjątkowo mocno. Otóż, wszystkie transnarodowe transakcje i umowy wymagają zastosowania wspólnego, przejrzystego i bezpiecznego prawa - międzynarodowej e-sprawiedliwości, która ułatwia i przyspiesza działanie tradycyjnego wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich UE. W dalszej części artykuł opisuje 2 sztandarowe projekty Komisji Europejskiej, wspierające wdrożenie e-sprawiedliwości: e-CODEX i e-SENS (ICT PSP). Szczegółowo przedstawiono też przygotowane pilotaże projektu e-SENS w obszarze e-sprawiedliwości, dotyczące spraw małżeńskich i odpowiedzialności rodzicielskiej (matrimonial matters and parental responsibility) oraz europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym (European Account Preservation Order).(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Budowanie rynku cyfrowego w Unii Europejskiej
63%
Celem artykułu jest identyfikacja barier rozwoju jednolitego rynku cyfrowego oraz możliwych działań, które doprowadzą do ich zbudowania. Wśród metod wykorzystanych do przygotowania artykułu znalazły się studia publikacji naukowych krajowych i zagranicznych oraz analiza dokumentów instytucji UE z zakresu tworzenia rynku cyfrowego na terenie wspólnoty. (fragment tekstu)
20
Content available remote Corporate Harmony Holistic Model of Business Ethics and Regulation
63%
Przyczyną ostatniego kryzysu finansowego było nadużycie zaufania przez instytucje finansowe. W niniejszym artykule przedstawiony został zatem holistyczny model, w którym etyka biznesu i regulacje prawne wzajemnie się dopełniają, sprzyjając osiągnięciu równowagi pomiędzy prawem i etyką, stanowiącej podstawę stabilnego rozwoju w oparciu o wzajemne zaufanie. Autor omawia relacje pomiędzy etyką biznesu i wybranymi teoriami ładu korporacyjnego, a następnie szkicuje kwadrat prawno regulacyjny, w którym zanurzony jest rynek finansowy ze swoimi regulacjami zgrupowanymi w czterech nakładających się sektorach prawa rynku finansowego, prawa spółek, zasad dobrych praktyk i zasad ładu korporacyjnego. Interakcje pomiędzy tymi sektorami prowadzą do ukształtowania się wewnętrznej sfery integracji, w której te wszystkie obszary harmonicznie się przenikają. Autor następnie zadaje pytanie, czy można zmierzyć zaufanie, po czym przedstawia możliwe rozwiązanie tej kwestii, w oparciu o badania przedstawione przez Hong Kong Institute of Directors. W podsumowaniu autor przedstawia koncepcję "corporate harmony", czyli ładu korporacyjnego rozumianego możliwie jak najszerzej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.