Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jedwabny Szlak
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Suwerenne terytorium nazywane obecnie Chińską Republiką Ludową i stnieje od ponad 5000 lat. W tym czasie doświadczyło rządów kilkudziesięciu dynastii, kilku gubernatorów wojskowych i przynajmniej dwóch republik, w tym Chińskiej Republiki Ludowej. W tak długim okresie Chiny przeszły olbrzymie zmiany, co miało swoje odzwierciedlenie w zmianach języka, przyjmowaniu i odrzucaniu różnych form rządów i przywódców, czasach dobrobytu za panowania Dynastii Ming, biedy spowodowanej "Wielkim skokiem" w latach 50. XX wieku i "Rewolucją kulturalną" lat 60. i 70. XX wieku, aż po obecny okres, który autorzy nazywają "feudalnym internacjonalizmem". Praca poświęcona jest zmianom polityki zagranicznej Chin: od okresów dynastycznych, przez post-dynastyczny okres Ming Guo (1911-1927), Republikę Chińską kontrolowaną przez Chińską Partię Narodową (Guomingtang), (1927-1949), po Chińską Republikę Ludową pod przywództwem Chińskiej Partii Komunistycznej (Gongchantang). Po przejęciu władzy w 1949 r., Chińska Partia Komunistyczna wielokrotnie zmieniała swoją politykę zagraniczą, głównie od momentu lub podczas "otwierania się" Chin na Zachód za czasów administracji Deng Xiaopinga jako "najwyższego przywódcy" Chin (1978- 1989), który rozpoczął "cztery modernizacje" (z których trzecia zmodernizowała chińskie siły obronne). Zmiany w chińskiej polityce zagranicznej miały swój dalszy ciąg pod przywództwem jej obecnego prezydenta, Xi Jinpinga, szczególnie w postaci inicjatywy "Jeden pas, jedna droga", która pociągała za sobą stworzenie infrastruktury w całej Eurazji i Afryce. Inwestycja warta miliardy dolarów, które mogą urosnąć do trylionów, jest próbą wskrzeszenia starożytnego "Jedwabnego Szlaku" wiodącego zarówno przez ląd, jak i trasy morskie, zaopatrzone w najbardziej zaawansowane technologicznie lotniska, autostrady, koleje i porty morskie, mające dać Chinom dostęp do surowców naturalnych, źródeł energii z Afryki oraz rynków konsumenckich w Europie. (abstrakt oryginalny)
Nowy Jedwabny Szlak, a właściwie Inicjatywa Pasa i Drogi (IPD) to chińska inicjatywa mająca na celu ułatwienie handlu międzynarodowego między Chinami i Europą oraz Afryką, budowę nowego międzynarodowego ładu gospodarczego i systemu bezpieczeństwa. W IPD zaangażowanych jest obecnie ponad 60 państw należących do różnych ugrupowań gospodarczych, charakteryzujących się różnym poziomem rozwoju gospodarczego i otwartości ekonomicznej.Wiele odnóg lądowego Nowego Jedwabnego Szlaku biegnie przez państwa należące do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG). W tym głównie korytarz transsyberyjski będący północną odnogą Szlaku, który rozwija się w sposób najbardziej dynamiczny i jest w największym stopniu eksploatowany spośród wszystkich kolejowych połączeń między Chinami i Europą. Euroazjatycka Unia Gospodarcza i funkcjonująca w jej ramach unia celna między Białorusią, Kazachstanem i Rosją teoretycznie powinny umożliwiać łatwy tranzyt towarów między Europą i Azją. Znacznie lepsza, niż w przypadku pozostałych odnóg kolejowych IPD, infrastruktura transportowa wydaje się być dodatkowym atutem. Niestety czynniki polityczne i embargo nałożone przez Rosję na wiele towarów pochodzących z Europy Zachodniej, znacznie ograniczają możliwości wykorzystania tego szlaku transportowego.Celem artykułu było zbadanie potencjału Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej jako elementu Inicjatywy Pasa i Drogi. Ocena możliwości wykorzystania biegnącego przez terytorium EAUG korytarza transportowego w ramach IPD, a także identyfikacja głównych determinant, które w przyszłości będą oddziaływały na rozwój biegnących przez EAUG korytarzy transportowych i logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest analiza motywów dotyczących decyzji o zaangażowaniu kapitałowym chińskich spółek w Europie Środkowej i Wschodniej (EŚW). W artykule poddano analizie użyteczność istniejących koncepcji teoretycznych do wyjaśnienia uwarunkowań chińskich zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB). Decyzje chińskich podmiotów okazały się zgodne z teorią rozwoju inwestycji Dunninga (IDP), ale badania dowiodły także, że motywy ZIB są inne dla krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej niż w pozostałych regionach. Badanie wykazało, że jednym z głównych celów inwestycji w tym regionie jest uzyskanie dostępu do wspólnego rynku UE. Dodatkowo analiza danych ujawniła, że kraje EŚW, które nie są częścią UE, przyciągają proporcjonalnie więcej chińskich ZIB niż te, które mają łatwiejszy dostęp do funduszy UE. (abstrakt oryginalny)
Inicjatywa władz ChRL One Belt One Road, skoncentrowana na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy ma rozszerzyć wzajemną współpracę tych krajów w realizacji projektów o charakterze infrastrukturalnym oraz finansowym. Inicjatywa będzie miała więc kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki chińskiej, współpracujących z nią krajów i regionów świata. W artykule przedstawiono istotę, znaczenie oraz przewidywany wpływ tego strategicznego projektu ekonomicznego zarówno na rynek europejski, jak i światowy.(abstrakt oryginalny)
Autor nawiązuje do - inspirującej Inicjatywę Pasa i Szlaku - tradycji historycznego Szlaku Jedwabnego oraz pokazuje chińską Inicjatywę na tle zachodzących zmian we współczesnej architekturze świata oraz istniejących problemów krajów będących tradycyjnie głównymi siłami napędowymi gospodarki światowej. W Inicjatywie Pasa i Szlaku Chiny widzą receptę na przezwyciężenie pojawiających się napięć i trudności we własnej gospodarce oraz sposób na nowy, spektakularny sukces w skali globalnej. Ogłoszona przez samego Prezydenta Xi i uruchomiona w 2013 r. Inicjatywa Pasa i Szlaku, jest fundamentem polityki zagranicznej Chin w perspektywie połowy bieżącego wieku, która mogłaby przypieczętować obecny, bezprecedensowy sukces chiński, odniesiony przez umiejętne wykorzystanie dotychczasowych procesów globalizacji. Ten gigantyczny projekt chiński jest przedsięwzięciem bezprecedensowym o rozmiarze iście globalnym, który jest potrzebny Chinom do rywalizacji o czołowe miejsce wśród liderów świata. Jednocześnie Inicjatywa Pasa i Szlaku zawiera w sobie istotne wyzwania. Autor stara się ocenić rzeczywistą skalę trudności na konkretnych przykładach w skali globalnej i poddaje teoretycznej analizie zespół powstających na tym etapie wyzwań dla współczesnych Chin, które - z jednej strony - można określić jako "zewnętrzne" (nie do końca zależne od samych Chin i wynikające na przykład z konieczności pokonywania barier kulturowych pomiędzy poszczególnymi krajami - partnerami Chin w projekcie Pasa i Szlaku). Z drugiej strony - autor dostrzega zespół ograniczeń i wyzwań wewnętrznych - Orcid potencjalnych ograniczeń o charakterze systemowym, o zniesieniu których może decydować niezależnie strona chińska(abstrakt oryginalny)
Wstęp: Inicjatywa Jednego Pasa i Drogi otwiera wiele możliwości rozwoju dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Niektóre z nich są związane z możliwością budowy centrum logistycznego w tym rejonie. Dla Polski taka inwestycja przyniosłaby wiele korzyści, nie tylko z powodu rozwoju infrastruktury, ale także z tytułu przyśpieszenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. W tym kontekście kluczowa staje się rola i lokalizacja takiego centrum logistycznego. Ze względu na nowość zagadnienia, zauważa się znaczny niedobór artykułów naukowych związanych z tą kwestią. Celem naukowym niniejszego artykułu jest wypełnienie istniejącej luki, określenie roli jaką powinno spełniać polskie centrum logistyczne na Nowym Jedwabnym Szlaku, przedstawienie najbardziej perspektywicznych przyszłych lokalizacji, a także sformułowanie opinii na temat jego najkorzystniejszej lokalizacji.Metody: Jest to artykuł poglądowy o charakterze teoretycznym. Zastosowana metoda polega na analizie źródeł literaturowych. Ponieważ kwestia budowy i lokalizacji w Polsce międzynarodowego centrum logistycznego na Nowym Jedwabnym Szlaku jest nowa, istnieje ograniczona liczba artykułów naukowych i tylko w języku polskim, poświęconych temu zagadnieniu. Z tego względu autorki oprócz prac naukowych wykorzystały także źródła internetowe.Wyniki: W niniejszym artykule zaprezentowano klasyfikację centrów logistycznych oraz omówiono czynniki brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji dla takiej inwestycji. Omówiono zalety i wady potencjalnych lokalizacji oraz tę najbardziej prawdopodobną.Wnioski: Stanisławów (zlokalizowany między Warszawą a Łodzią) jest najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla międzynarodowego centrum logistycznego obsługującego NSR w Polsce. Inne obiekty, takie jak Łódź, Gdańsk czy Gorzyczki, mogłyby pełnić rolę pomocniczych, regionalnych centrów dystrybucyjnych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote China's Economic Development and the Concept of Building the New Silk Road
75%
Celem artykułu jest przybliżenie historii funkcjonowania jedwabnego szlaku oraz współczesnej koncepcji jego reaktywacji. W artykule przedstawiono poziom rozwoju gospodarczego Chin oraz rosnące wyniki wymiany handlowej pomiędzy krajami Azji i Europy jako potwierdzenie słuszności budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. W artykule przedstawiono również rolę Polski, która dzięki uruchomionym połączeniom kolejowym z Chinami, może w przyszłości odegrać znaczącą rolę jako państwo buforowe dla Europy zachodniej.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Barriers in the Implementation of the One Belt And One Road Initiative
75%
W opracowaniu podejmowana jest tematyka związana z Nowym Jedwabnym Szlakiem. Główny nacisk został położony na kluczową z punktu widzenia polskiego interesu gospodarczego jego lądową część. Przeanalizowano dotychczasowe postępy w realizacji projektu oraz wskazano główne przeszkody na drodze do jego powstania. Wskazano pozaekonomiczne koszty towarzyszące projektowi mogące przewyższać potencjalne korzyści tj. uwarunkowania polityczne, słabość instytucjonalną, błędy koordynacji, wysoki poziom korupcji oraz wysokie koszty budowy(abstrakt oryginalny)
Autorzy analizują współpracę gospodarczą krajów Europy Środkowej i Wschodniej z Chińską Republiką Ludową. Obecnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej stają się jednym z najważniejszych kierunków rozwoju stosunków gospodarczych z Chinami, co potwierdza włączenie krajów europejskich do chińskiej inicjatywy "Jeden pas - w jedną stronę" i rozwój strategia interakcji "16+1". Wzmocnienie więzi gospodarczych z Chinami stymuluje przepływ kapitału chińskiego do regionu, który jest niezbędny do modernizacji infrastruktury krajów EŚiW, podczas gdy Chińska Republika Ludowa otrzyma nowe szlaki logistyczne dla swoich produktów i wzmocni swoje pozycje na rynku europejskim.(abstrakt oryginalny)
11
75%
International trade is rapidly changing. Global trade agreements are replaced by regional agreements. The China's GDP is decreasing resulting in lower level of China's exports, which so far used mainly sea transport. The sea transport experiences glut in transport capacity, which, with the the falling GDP of China, may result in subsequent bancrupties of ship owners, high costs and uneffectiveness of sea ports. Moreover sea freight takes a long time and is connected with long transshipments in ports. Rail transport is much more efficient due to the considerably smaller batches of goods. However, creating "one belt" connecting China and Europe is required. The existing railway corridor, the so called "new silk road" runs through north Kazakhstan, Russia, Belarus and Poland to Western Europe. Its capacity level is insufficient. Creating a new projected railway corridor running through Central Asia, the Caspian Sea, Azerbeijan, Georgia, the Black Sea and the Ukraine to the European Union. (original abstract)
12
Content available remote The New Silk Road: Seeking Opportunities for Polish Exports in the Chinese Market
75%
The paper presents preliminary studies related to the problems of the New Silk Road and its influence on the Polish economy. The aim of the report is to define tendencies in the trade exchange between Poland and China and to evaluate the capacity of Polish exports to the Chinese market. The paper tries to answer the question whether the contemporary structure of Polish exports to the Chinese market allows for the full use of the potential of the Middle Kingdom market. In the study, the indicative trade potential was used. (original abstract)
Przyjmując za Henrym Kissingerem tezę, że świat wszedł po 1989/1991 roku w okres przejściowy od świata dwubiegunowego poprzez obecny świat jednobiegunowy (hegemonii Stanów Zjednoczonych) po świat wielobiegunowy, po nim następujący, należy zgodzić się z tezą, że okres przejściowy musi cechować się daleko idącą dynamiką przemian. Przeanalizowno polskie próby usytuowania się w świecie okresu przejściowego, dokonano analizy uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych polskiej polityki zagranicznej w tym czasie, a następnie wkomponowano je w analizę wybranych polskich inicjatyw regionalnych okresu przejściowego. Skoncentrowano się przy tym na czterech głównych inicjatywach, czyli na współpracy Wyszehradzkiej, "Formacie bukaresztańskim", Trójmorzu i na podjętym przez Polskę środkowo-wschodnioeuropejskim fragmencie chińskiej inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku, znanym jako inicjatywa "16+1". (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza nowych tendencji w polityce Unii Europejskiej (UE) i Chin wobec bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), dyskusja nad niektórymi implikacjami Wszechstronnej Umowy o Inwestycjach, negocjowanej między UE i Chinami, dla ich wzajemnych stosunków oraz ocena roli chińskiej inicjatywy "One Belt One Road' (OBOR) w odniesieniu do nowych krajów członkowskich UE. Unia Europejska ustanowiła swobodny przepływ kapitału w stosunkach z krajami trzecimi, jednak wprowadzenie wspólnej polityki wobec inwestycji zagranicznych napotyka na przeszkody, które są związane z kwestiami ochrony inwestorów i rozstrzygania sporów między inwestorami a państwem (ISDS). Chiny prowadzą natomiast niezależną politykę wobec inwestycji zagranicznych, z pewnymi posunięciami liberalizacyjnymi wobec BIZ. Oczekuje się, że negocjowana umowa między UE i Chinami o inwestycjach może stworzyć korzystne warunki dla wzajemnych przepływów BIZ oraz w przyszłości pozytywne efekty dla całych ich gospodarek. Jednakże dotychczasowy postęp w negocjacjach jest ciągle jeszcze ograniczony. Stosunki między Chinami i nowymi krajami członkowskimi UE cechują się obopólnymi interesami w sferze bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Nowe kraje członkowskie są zainteresowane przyciąganiem chińskich BIZ, nie okazując obaw, jakie ujawniają się wobec chińskich inwestycji w "starych" krajach członkowskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę transportu intermodalnego w ujęciu funkcjonowania i modernizacji Centrum Logistycznego Małaszewicze ze szczególnym zwróceniem uwagi na terminal kolejowy kontenerowy. Położenie analizowanego przedsiębiorstwa przy granicy polsko-białoruskiej czyni go atrakcyjnym ze względu na możliwość organizowania przeładunku. Zachowanie wysokiej jakości świadczonych usług wymaga ciągłego doskonalenia funkcjonowania Centrum Logistycznego Małaszewicze w aspekcie rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku. (abstrakt oryginalny)
Nowy Jedwabny Szlak, który co do wizji, skali i horyzontu czasowego jest przedsięwzięciem bez precedensu w historii gospodarczej świata, niesie ze sobą oprócz szans, w szczególności dla państw zapóźnionych w rozwoju infrastruktury, również zagrożenia polegające głównie na nie do końca przewidywalnych trudnościach w realizacji zamierzeń, zwłaszcza w innych, odmiennych od chińskich uwarunkowaniach biznesowych i politycznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie stanowisk Rosji i Chin wobec Arktyki, obszaru rozciągającego się wokół Bieguna Północnego. Analizie poddano zarówno strategię działania, jak i narzędzia stosowane przez te dwa państwa na polu gospodarczym i wojskowym. Obszar posiada duże zasoby surowców naturalnych, w tym gazu ziemnego i ropy naftowej. Topnienie pokrywy lodowej sprawia, że możliwe staje się otwarcie nowych szlaków żeglugowych, szczególnie Północnej Drogi Morskiej, które mogą stać się alternatywą dla tradycyjnych połączeń przez Kanał Sueski. W porównaniu do tych ostatnich transport towarów na szlakach arktycznych, pomiędzy Azją Wschodnią a Europą, pozwala zredukować dystans i koszty o około 40%. Rosja i Chiny dążą do uzyskania kontroli nad zasobami naturalnymi i szlakami transportowymi. Rosja, z jednej strony, deklaratywnie zachęca Chiny do uczestnictwa w arktycznych projektach energetycznych i przedsięwzięciach infrastrukturalnych. Z drugiej jednak ma świadomość, że proponowany przez nie Polarny Jedwabny Szlak oraz odwoływanie się do zasady swobodnej żeglugi nie koresponduje z ich wizją, traktującą Północną Drogę Morską jako część wód terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Unia Europejska a Nowy Jedwabny Szlak
63%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie stanowiska Unii Europejskiej wobec Nowego Jedwabnego Szlaku jako nowego chińskiego projektu skierowanego zarówno do państw rozwiniętych, jak i rozwijających się, który ma poszerzyć powiązania ekonomiczne w skali globalnej. Główną metodą badawczą zastosowaną w opracowaniu była metoda naukowa, w tym instytucjonalna, komparatywna, dokumentacyjna i statystyczna. Dodatkowo zastosowano także metodę dedukcyjną i metodę przewidywania indukcyjnego. Podjęte badania wskazują, że w Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, intensywnie rozmyśla się nad reakcją na chińskie plany inwestycyjne. Zauważa się, iż "Nowy Jedwabny Szlak" nie jest, jak sądzą niektórzy, jedynie sentymentalnym wspomnieniem, a próbą stworzenia ogromnego systemu, za pomocą którego Chińczycy chcą wycisnąć swoje piętno w świecie. Państwa Unii Europejskiej obawiają się, że celem tego nowego projektu jest przede wszystkim wzmocnienie oddziaływania Chin na gospodarkę światową i dążenie do zaspokojenia wyłącznie własnych interesów. We wnioskach wskazuje się, że w zależności od tego, jakie reguły będą obowiązywać w powyższym projekcie, będzie to albo współpraca, albo hegemonia.(abstrakt oryginalny)
Termin "Jedwabny Szlak" ma dwa znaczenia: dosłowne i metaforyczne. W czasach, kiedy termin ten został wprowadzony do obiegu, centrum handlowym ówczesnego globalnego świata był świat arabski. Później centrum to przesunęło się na zachód, w dużym stopniu ze względu na chaos i zaburzenia, które zaczęły wstrząsać Bliskim Wschodem. W kolejnym okresie handel światowy zaczął intensywnie rozwijać się na Dalekim Wschodzie, z którym ściśle powiązana jest Zatoka Arabska/ Perska oraz basen Morza Czerwonego. Dzisiaj gospodarcze znaczenie Jedwabnego Szlaku staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. W artykule analizowane są kulturowe aspekty idei Jedwabnego Szlaku oraz formy, w jakich ta idea zaczyna się wyrażać. (abstrakt oryginalny)
Nowy Jedwabny Szlak to chiński projekt nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą. Rozmach, skala i koszty tej infrastrukturalnej inwestycji wzbudzają podziw, ale i obawy związane z ekspansją gospodarczą Chin i jej skutkami w sferze politycznej. Esej jest głosem w toczącej się obecnie na ten temat dyskusji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.