Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Judiciary in economic matters
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Bankructwa przedsiębiorstw, choć występują od zarania gospodarki rynkowej i są nieodłącznym jej elementem - jako narzędzie oczyszczania rynku z jednostek, które nie mogą sprostać jego wymogom i regułom gospodarki rynkowej, bądź ich nie respektują - wciąż jeszcze nie są ani w teorii, ani w praktyce dostatecznie wnikliwie zdiagnozowane. Jest to zagadnienie nader mgliście rozpoznane, a to nie sprzyja transparentności i prawidłowości postępowań upadłościowych, a tym samym ich efektywności. Nie sprzyja też dostosowywaniu się przedsiębiorstw do wyzwań przyszłości. Praktyka niemalże codziennie dostarcza dowodów tego, a obecny kryzys globalny może stanowić wręcz laboratorium bankructw jako efektu niedostosowania do przyszłości lub jej ignorowania, na rzecz krótkofalowych interesów. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przybliżenie wybranych rozważań sądu arbitrażowego o znaczeniu prejudycjalnym, w szczególności dotyczących jurysdykcji oraz pojmowania zarzutu pozbawienia prawa do sądu. Orzeczenie, o którym mowa w artykule, wydane zostało przez Instytut Arbitrażowy Sztokholmskiej Izby Handlowej, w postępowaniu wszczętym na podstawie art. 26 Energy Charter Treaty (dalej: ECT, Traktat, Karta). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego przeglądu jest orzecznictwo Sądu Najwyższego, które zostało wydane w 2019 r. Analiza dotyczy tych orzeczeń, które mają istotne znaczenie dla obrotu gospodarczego, a odnoszących się w szczególności do takich zagadnień jak: moc zatwierdzonej listy wierzytelności, rodzaj pełnomocnictwa udzielanego na podstawie art. 210 k. s. h., prawo syndyka do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników, kosztów prywatnej opinii jako elementu szkody, kosztów windykacji wierzytelności oraz powstania rozdzielności majątkowej między małżonkami w związku z ogłoszeniem upadłości jednego z nich. Prezentacja orzeczeń nastąpi w kolejności chronologicznej i będzie opatrzona krótkim komentarzem. Miejscem publikacji wszystkich orzeczeń jest strona internetowa Sądu Najwyższego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycji nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego polegającej m.in. na przywróceniu postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. W artykule zwrócono uwagę na wpływ proponowanych rozwiązań na realizację postulatu szybkości postępowania, zarówno w postępowaniu gospodarczym, jak i postępowaniu "zwykłym". Omówione zostały propozycje przedstawione w projekcie z dnia 13 września 2018 r., który uwzględnia podnoszone uwagi zgłoszone podczas konsultacji przez instytucje wymiaru sprawiedliwości oraz stosujące postępowanie cywilne. (abstrakt oryginalny)
5
63%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań własnych 154 spraw sądowych i prokuratorskich, w których przeprowadzono okazania osoby, wizerunku i rzeczy w sprawach zabójstw, rozbojów i zgwałceń. Analizowane sprawy były losowane, przy czym losowanie odbywało się metodą, nazywaną w badaniach statystycznych - metodą losowania zespołowego wieloetapowego, która w Polsce jest powszechnie stosowana w naukach społecznych. Prezentacja problematyki badawczej okazania zostanie poddana analizie z punktu widzenia realizacji zasad przeprowadzania tej czynności. Taktyczny i procesowy rozwój problematyki okazania uwzględniający także przedstawione w niniejszym artykule postulaty de lege ferenda przyczyni się do dalszego rozwoju badań nad tytułową czynnością a w konsekwencji częstszym jej stosowaniem w postępowaniu karnym. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Przedmiotem analizy są nowe regulacje prawne, dotyczące prowadzenia postępowania dowodowego w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych, które zostały wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz innych ustaw. Cel badawczy: ocena skutków regulacji prawnych wprowadzonych w celu uzyskania odpowiedniej ochrony prawnoprocesowej w odniesieniu do spraw gospodarczych. Metoda badawcza: analiza tekstu prawnego i porównanie z istniejącymi regulacjami prawnymi. Wyniki: przeprowadzone analizy treści znowelizowanych (zmienionych) przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1460 ze zm., dalej w skrócie określana jako k.p.c.) prowadzą do wniosku, że nowe instrumenty prawne (takie jak umowa dowodowa) oraz wprowadzone ograniczenia dowodowe, mające zastosowanie w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych, wpłyną na ekonomikę postępowania, ale mogą doprowadzić do wydawania orzeczeń niezgodnych z rzeczywistym stanem faktycznym, na podstawie dowodów przedstawionych przez strony. Analiza przepisów o umowach dowodowych prowadzi do wniosku, że nawet w przypadku, gdy danego rodzaju umowa wyłącza dowód z przesłuchania stron, to sąd będzie mógł przeprowadzić ten dowód, a wprowadzenie takiego wyłączenia należałoby uznać za nieważne.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy amerykańskiego Krajowego Sądu Arbitrażowego - największego amerykańskiego sądu polubownego zajmującego się rozwiązywaniem sporów z zakresu windykacji należności pieniężnych. Autor pisze o powiązaniach tej instytucji, jej monopolistycznej pozycji w amerykańskim systemie prawnym, kontrowersjach związanych z jego działaniami, oraz planach dalszego rozwoju tej instytucji.
Spory w sprawach gospodarczych są przejawem sytuacji kryzysowych, jakie mogą dotknąć przedsiębiorstwa ze sobą współpracujące. Rozwiązuje się je w trybie postępowania przed właściwym sądem powszechnym (wydziałem gospodarczym) lub w formie rozstrzygnięć alternatywnych, do których zalicza się postępowanie polubowne (arbitrażowe), mediacyjne oraz pojednawcze (ugodowe). Elementem zarządzania sporami w sprawach gospodarczych jest więc dokonywanie wyboru między postępowaniem sądowym a postępowaniem alternatywnym, z uwzględnieniem kryteriów wynikających z uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, czasowych i wizerunkowych spierających się podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja czynników mających wpływ na koszty transakcyjne dochodzenia praw z umów pomiędzy przedsiębiorcami w sprawach gospodarczych. Na potrzeby artykułu przeprowadzono pilotażowe badanie 210 spraw sądowych zawisłych przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w pierwszej instancji po 2009 r., w których wyrok wydano w 2012 r. (ostatnie 210 spraw) a od wyroku wniesiono apelację do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i zakończono postępowanie przed 2013 r. Badanie miało charakter studium przypadku, którego celem była identyfikacja czynników mających wpływ na koszty transakcyjne dochodzenia praw z umów po stronie podażowej, czyli w ramach działania sądów. Na koszty transakcyjne dochodzenia praw z umów składają się nie tylko koszty opłaty sądowej i zastępstwa procesowego, określone normatywnie, ale także - co jest oczywiste - czas niezbędny do wyegzekwowania praw wynikających z umowy. W badaniu podjęto próbę odpowiedzi na dwa pytania badawcze. Po pierwsze, które z czynników mają wpływ na czas rozpoznania sprawy, począwszy od jej wpływu do sądu pierwszej instancji aż do wydania wyroku w drugiej instancji, a po drugie - na ile poziom zawiłości sprawy przekłada się na czas rozpoznania sprawy. Wyniki badań pozwoliły na wstępne wyselekcjonowanie podstawowych czynników identyfikujących poziom skomplikowania sprawy. Autorzy artykułu przyjęli, że należą do nich: liczba tomów zgromadzonych w trakcie rozpoznania sprawy, liczba rozpraw oraz liczba stron uzasadnienia wyroku w pierwszej i drugiej instancji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań własnych 90 spraw sądowych i prokuratorskich w których przeprowadzono oględziny w sprawach o zabójstwa. Prezentacja problematyki badawczej oględzin zostanie poddana analizie z punktu widzenia realizacji zasad przeprowadzania tej czynności. (abstrakt oryginalny)
Nagrody wydawane najlepszym handlowcom nie są nagrodami w konkursach w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie podlegają więc zryczałtowanemu 10 procentowemu podatkowi dochodowemu. Wygrane nagrody stanowią przychody z tzw. innych źródeł i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg. skali podatkowej 18 i 32%. Komentowany wyrok dotyczy agencji reklamowej, która na zlecenie swojego klienta - producenta produktów zorganizowała konkurs adresowany do handlowców. (fragment tekstu)
Nagrody wydawane zwycięzcy konkursu - osobie fizycznej, są nieodpłatnym świadczeniem, a jeśli ich wartość nie przekracza jednorazowo kwoty 200 zł, można zaliczyć je do przychodów z innych źródeł i zastosować do nich zwolnienie z opodatkowania podatkiem PIT. Przełomowy, pozytywny wyrok w podobnej sprawie dotyczył firmy produkującej mrożonki. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie był w tym orzeczeniu jednoznaczny. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.