Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kaizen
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
dzisiejszej gospodarce światowej wiele przedsiębiorstw szuka rozwiązań, które pozwolą na dopasowanie się do zmiennych warunków otoczenia, zaspokojenie potrzeb klienta i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Wiele firm, aby sprostać konkurencji, wprowadza metody zarządzania usprawniające procesy wewnątrz organizacji, ale także udoskonalające cały łańcuch dostaw - od zaopatrzenia u dostawców, przez produkcję, na kliencie finalnym kończąc. Organizacje zrozumiały, że obecnie to klient jest punktem odniesienia, a produkcja powinna być zgodna z jego potrzebami i wymaganiami, produkt powinien być wyprodukowany w jak najkrótszym czasie na podstawie faktycznego zamówienia płynącego z rynku.(fragment tekstu)
|
|
nr 5
20-25
Publikacja stanowi wprowadzenie do zagadnień zespołowego doskonalenia przy wykorzystaniu koncepcji Kaizen. Treścią artykułu są rozwiązania organizacyjne stosowane w przedsiębiorstwach. Publikacja powstała na podstawie literatury przedmiotu. Opisane w publikacjach doświadczenia przedsiębiorstw w Polsce stały się podstawą do opracowania struktury organizacyjnej Kaizen. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3 (15)
135-148
W dobie ciągłego doskonalenia rośnie zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi czynnikami sukcesu, prowadzącymi do wzrostu efektywności. Ważnym elementem wspomagającym nowej organizacji jest filozofia kaizen, która kładzie nacisk na poprawę jakości i ciągły proces rozwoju. Kultura kazein umożliwia realizacje procesów ciągłego doskonalenia wszystkich obszarów organizacji. W artykule postawiono pytania: "Czy kultura organizacyjna w przedsiębiorstwie może wpływać pozytywnie na implementację kaizen w przedsiębiorstwie?", a jeśli tak, to "Czy można zidentyfikować czynniki, które pozytywnie lub negatywnie wpływają na ten proces?". Wskazano także podstawowe cechy kultury kazein i przedstawiono efekty kazein w organizacji. (abstrakt oryginalny)
4
75%
W przedsiębiorstwie wielokulturowym mogą występować różne sposoby podejmowania decyzji, metody rozwiązywania problemów, modele zachowań w biznesie. Postępując według koncepcji zarządzania kaizen, przedsiębiorstwo ma możliwość wykorzystania miękkich i twardych narzędzi, stwarzając odpowiednie standardy, które muszą być przestrzegane i stosowane przez wszystkich pracowników niezależnie od występujących różnic. Celem artykułu jest przedstawienie metody kaizen, jej zasad i reguł oraz możliwości udoskonalenia przedsiębiorstwa. Autorka próbuje udowodnić, że niezależnie od występujących różnic kulturowych koncepcja kaizen wpływa na zaangażowanie wszystkich pracowników, właściwe rozwiązywanie problemów, pozwala wykształcić odpowiednie standardy w każdym aspekcie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Artykuł jest koncepcyjny, a realizacja celu wpłynęła na wybór metody badawczej analityczno-opisowej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie momentu, w którym kaizen staje się systemem, filozofią odróżnialną od TQM (Total Quality Management), dokonanie analizy funkcjonalności systemu oraz przedstawienie kierunków rozwoju prezentowanej filozofii. Osiągnięcie celu wymagać będzie dokonania interpretacji samego pojęcia oraz ustosunkowania się do genezy omawianego systemu. (fragment tekstu)
Celami artykułu są przegląd literatury dotyczącej organizacji uczącej się oraz analiza przydatności metody Kazein, która stanowi niskobudżetowe podejście do rozwiązywania problemów w organizacjach bądź doskonalenie już istniejących rozwiązań oraz ciągłego doskonalenia organizacji uczących się.(abstrakt oryginalny)
Efektywność działania sektora opieki zdrowotnej wiąże się nie tylko z wielkością nakładów ponoszonych na jego funkcjonowanie, lecz także z optymalnym działaniem w sferze zarówno medycznej, jak i pozamedycznej. Dążenie do unikania wykonywania zbędnych czynności przez każdego pracownika może przyczynić się do usprawnienia procesów zachodzących w podmiocie opieki zdrowotnej. W artykule zidentyfikowano typy marnotrawstwa, które mogą wystąpić w podmiocie leczniczym, co pozwoliło na wskazanie sposobów ich ograniczania. Przyjęto założenie, że koncepcja lean może się przyczynić do racjonalizacji procesów zachodzących w podmiotach opieki zdrowotnej, dlatego przedstawiono istotę tej metody oraz narzędzia, a także korzyści wynikające z ich zastosowania przez pracowników podmiotu leczniczego (m.in. krótszy czas realizacji i zmniejszenie pracochłonności procesów oraz wzrost wydajności pracowników). Artykuł ma charakter teoretyczny. W pracy zastosowano studia literaturowe jako metodę badawczą.(abstrakt oryginalny)
Lean manufacturing definiuje się jako filozofię zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwo dąży do optymalnego wykorzystania zasobów pracy. Działania ukierunkowane są na nieustanne eliminowanie marnotrawstwa. Dodatkowo omawiana metoda zarządzania ma również za zadanie: utrzymywanie zapasów na minimalnym poziomie; dostarczanie materiałów w zależności od zapotrzebowania na zasadach kanban; wysoką organizację i wizualizację miejsc pracy za pomocą zasad 5S; skracanie do minimum czasu postoju maszyn podczas przezbrajania. W artykule opisano wybrane narzędzia lean manufacturing, takie jak: metoda Just in Time, metoda kanban, rachunek ciągłego usprawniania, czyli metoda kazein (na podstawie badań literaturowych), oraz metodę 5S, Program Rozwiązywania Problemów i Program Pomysłów Pracowniczych (rozwiązania praktyczne).(abstrakt oryginalny)
|
2015
|
nr 7-8
24-31
Treścią publikacji jest przedstawienie dziedzin i sposobów zastosowania filozofii Kaizen w urzędzie miasta. Dotychczas koncentrowano się na zastosowaniu Kaizen w produkcji. Filozofia Kaizen w urzędzie miasta nie sprowadza się do bezpośredniego przełożenia TPS - Systemu Produkcyjnego Toyoty - na warunki funkcjonowania administracji. Uwzględniając specyfikę funkcjonowania urzędów miast podjęto próbę implementacji filozofii Kaizen w pracy samorządowej. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach w literaturze przedmiotu podkreśla się, iż każda organizacja stanowi zbiór wzajemnie przeplatających się procesów. Postuluje się w związku z tym ukierunkowanie zarządzania organizacją właśnie na procesy. Na tym tle w opracowaniu odniesiono się do wykorzystywania idei partycypacji pracowniczej przez uczestników zarządzania procesami. Wskazano na przykłady przejawów (odmian i form) partycypacji, które mogą i powinny być stosowane przez tych uczestników.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano szczegółową charakterystykę poszczególnych rodzajów marnotrawstwa pojawiających się w procesach logistycznych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemów produkcyjnych przedsiębiorstw branży metalowej. W tym celu zastosowano wybrane metody i narzędzia doskonalenia oraz wywiad z pracownikami przyjmujący formę ankiety. Rezultatem przeprowadzonych badań była nie tylko identyfikacja rezultatów eliminacji marnotrawstwa ale również wzrost efektywności funkcjonowania zarówno procesów produkcyjnych i logistycznych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań wstępnych przeprowadzonych wśród pracowników firm produkcyjnych wdrażających ciągłe doskonalenie. W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na następujące pytanie badawcze: Czy istnieje zbieżność pomiędzy kulturą badanych firm, które wdrażają ciągłe doskonalenie, a kulturą kaizen? Kultura kaizen została zdefiniowana poprzez kluczowe elementy oraz powiązane z nimi artefakty i zachowania. Zastosowano tutaj definicję kultury Scheina. Z analizy uzyskanych wyników można wnioskować, że chęć i dążenie do budowania kultury kaizen w przedsiębiorstwach wdrażających ideę ciągłego doskonalenia jest już standardem. Problemem jest nieangażowanie pracowników w działania związane z ciągłym doskonaleniem w sytuacji, gdy nie ma wystarczającego obciążenia pracą. Jest to przejawem braku świadomości kultury kaizen wśród liderów. Brak zrozumienia celowości wprowadzanych zmian wśród pracowników może stanowić główny problem i barierę podczas wdrażania kultury kaizen. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu skupiono się na możliwości zastosowania systemu sugestii pracowniczych w urzędzie miasta w Polsce. Wybrano UM Dzierżoniów, ponieważ jest liderem zarządzania jakością w śród polskich JST. Celem badawczym było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pracownicy UM Dzierżoniów mają potencjał do wdrożenia systemu sugestii pracowniczych kaizen. Badania przeprowadzono metodą ankietową. Dodatkowo przeprowadzono wywiad pogłębiony (IDI) z sekretarz miasta. W wyniku procesu badawczego stwierdzono, że pracownicy UM Dzierżoniów z jednej strony dostrzegają korzyści z systemu kaizen, jednak z drugiej wykazują postawy w pewnym stopniu sprzeczne z założeniami metody. Na podstawie analizy literatury oraz przeprowadzonych badań stwierdzono, że istnieje możliwość wprowadzenia systemu kaizen w badanej JST, jednak nie można do tego procesu stosować schematów sprawdzających się w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
27-31
W publikacji przedstawiono na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego wdrażanie filozofii Kaizen w organizacji. Omówiono zarówno procedury zgłaszania pomysłów w firmie jak i skutki wdrożenia programu od strony powstawania nowych pomysłów. Wreszcie w dalszej części publikacji, na podstawie badań pracowników zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych dokonano analizy ich opinii na temat funkcjonowania Kaizen. (abstrakt oryginalny)
|
2017
|
nr 4
985-1002
Jednym z najczęściej implementowanych narzędzi w polskich przedsiębiorstwach wynikającej z szeroko rozumianej koncepcji zarządzania Lean Management są tzw. systemy sugestii pracowniczej, których głównym celem jest aktywizacja (mobilizacja) pracowników konkretnego przedsiębiorstwa do dzielenia się pomysłami, sugestiami mających wpływ na doskonalenie organizacji. Sprawnie działające tego typu programy są również odpowiedzią na ósmy typ marnotrawstwa uwzględniając kategorie zaproponowane przez T. Ohno - niewykorzystaną kreatywność pracowniczą. Stanowią spójny element szeroko rozumianej idei partycypacji pracowniczej w zarządzaniu organizacją. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących postrzegania i zaangażowania przez pracowników konkretnego przedsiębiorstwa działania systemu sugestii pracowniczej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na znaczenie systemu kaizen we współczesnych organizacjach. Autor stawia tezę, że system kaizen przy odpowiedniej jego konstrukcji i zarządzaniu przyczynia się do rozwoju potencjału społecznego w organizacjach, a przez to - w perspektywie długofalowej - umacnia pozycję danej organizacji w otoczeniu. Opracowanie zawiera wnioski z badań empirycznych prowadzonych przez autora. Badania dotyczyły określenia korzyści z systemu kaizen dla organizacji oraz dla pracowników, a także zmierzały do zdefiniowania oczekiwań wobec skutecznych systemów kaizen w organizacjach.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem badań jest analiza wybranych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wnioskowaniem zostały objęte następujące aspekty: korzyści ze stosowania koncepcji ciągłego doskonalenie w stosunku do firmy jak i poszczególnych pracowników, bariery uniemożliwiające skuteczne wdrażanie tej koncepcji oraz samooceny pracowników. Układ / metody badawcze: Przedsiębiorstwo zostało przebadane metodą ankietową. Prezentowane wyniki badań są rezultatem stażu naukowego realizowanego w niniejszym podmiocie. "Publikacja jest efektem realizacji projektu naukowego w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Współpracy Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej finansowanego ze środków Gminy Wrocław." Wnioski / wyniki: Artykuł kończy zestaw zaleceń modernizujących wypracowanych wspólnie przez autorów publikacji oraz reprezentanta przedsiębiorcy. Oryginalność / wartość artykułu: W kontekście obecnego stanu wiedzy, artykuł prezentuje jakość ciągłego doskonalenia na przykładzie polskiego przedsiębiorstwa, co stanowi cenne źródło informacji ze względu na ograniczoną ilość opracowań w tym zakresie w krajowym nurcie badań. Przedstawione wnioski mogą zostać wykorzystane przy wdrażaniu Kaizen w innych organizacjach. Ograniczenie badań: Opracowanie stanowi kontynuację tematyki dotyczącej wdrażania filozofii ciągłego doskonalenia w podmiocie gospodarczym, dlatego nie obejmuje pełnego spektrum Kaizen. W pierwszej części z serii zaprezentowano wyniki badań związane z znajomością koncepcji, metodami wdrażania itp. (Ostrowski 2016: 27 - 40).(abstrakt oryginalny)
18
75%
Celem artykułu jest przedstawienie od strony teoretycznej i empirycznej zastosowania kaizen jako koncepcji zarządzania w polskich przedsiębiorstwach. Pokazano w nim na ile polskie przedsiębiorstwa potrafią wykorzystać kaizen, co jest potrzebne, aby stworzyć kulturę ciągłego doskonalenia w przedsiębiorstwie na polskim rynku, jakie cechy powinni mieć polscy pracownicy, aby kultura ciągłego doskonalenia mogła w pełni być realizowana. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej części, teoretycznej, przedstawiono pojęcie kaizen, kulturę kaizen, główne różnice między kulturą tradycyjną a kulturą kaizen, a w drugiej zaś (w całości empirycznej) - wyniki badań ankietowych, odpowiedzi respondentów pracujących w przedsiębiorstwach, w których zaimplementowano w pełni, częściowo, albo i nie kulturę ciągłego doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
Ciągły rozwój przedsiębiorstw sprawia, że potrzebują one coraz precyzyjniejszych informacji do dalszego funkcjonowania. Szczególnie ważne są informacje o kosztach, których dostarcza odpowiednio dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa rachunek kosztów. W niniejszym artykule skupiono się na przedstawieniu nowoczesnego rachunku kosztów - Kaizen Costing, jego idei, etapów wprowadzania w przedsiębiorstwie oraz zalet i wad wynikających z jego zastosowania. Oprócz ujęcia teoretycznego, artykuł zawiera aspekt praktyczny odnoszący się do charakterystyki zarządzania kosztami w analizowanym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Na podstawie przeprowadzonej oceny istniejącego systemu zarządzania kosztami, stwierdzonych braków w zakresie zaspakajania istniejących potrzeb decydentów oraz w celu poprawy skuteczności procesu zarządzania kosztami w analizowanej firmie zaproponowano wdrożenie nowego rachunku Kaizen Costing. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zastosowania koncepcji ciągłego doskonalenia w przedsiębiorstwach, od momentu jej wdrożenia aż do osiągnięcia fazy dojrzałości. Pokazuje jak stopniowe dążenie do doskonałości mogą wzmocnić przedsiębiorstwo. Najważniejszym celem artykułu jest prezentacja, innego od tradycyjnie przyjętych metod, sposobu wzmacniania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Artykuł odpowiada na pytania: Czym jest kaizen? Jakie są jego kluczowe elementy? Jakie szanse i zagrożenia mogą spotkać organizacje chcące go wdrożyć? Teoretyczne rozważania na temat efektywności kaizen zostały zweryfikowane w oparciu o przykład minimalizowania strat i poprawy pozycji przedsiębiorstwa na rynku dzięki ciągłemu doskonaleniu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.