Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 149

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kapitał obcy w przedsiębiorstwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule przedstawiono analizę możliwości wykorzystania kapitału obcego w celu powstania efektu dźwigni finansowej za okres od 1997 r. do 2000 r. w 15 spółkach pochodzących z pięciu branż, a mianowicie: dystrybutorów farmaceutycznych (Polska Grupa Farmaceutyczna, Propser, ORFE, Farmacol), telekomunikacyjnej (Telekomunikacja Polska, Netia), elektromaszynowej (Elektrim, Elektromontaż Export, Elektrobudowa), budowlanej (Mostostal Zabrze, Exbud Skanska, Budimex) oraz sprzedaży hurtowej metali (Impexmetal, Centrozap, Stalexport).
W artykule przedstawiono ocenę zaangażowania kapitałów obcych w przedsiębiorstwach handlowych w 3 ostatnich latach.
Realizowanie potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie pozyskiwania kapitału, dotyczących zarówno finansowania działalności bieżącej jak i inwestycyjnej, wiąże się z sięganiem po różne formy finansowania. W zależności między innymi od swojej sytuacji ekonomicznej, przyjętej strategii oraz aktualnej sytuacji rynkowej, przedsiębiorstwa decydują się na finansowanie swojej działalności w różnym stopniu kapitałem obcym i własnym. W niniejszym artykule została przedstawiona analiza wykorzystania kapitałów obcych w finansowania działalności gospodarczej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Źródłem finansowania majątku będącego w dyspozycji podmiotu gospodarczego, obok kapitałów własnych (stanowiących wkład właściciela w tworzony podmiot), są kapitały obce. Ich pojawienie się jest najczęściej świadomym działaniem właścicieli podmiotu (czy też zarządzających podmiotem). Kapitały obce tym się różnią od kapitałów własnych, że muszą być zwrócone wierzycielowi (wierzycielom) w oznaczonym terminie i wysokości. Stąd w obiegowym znaczeniu fundusze, (czy też kapitały obce) utożsamia się z szeroko pojętymi zobowiązaniami. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje propozycję operacjonalizacji i pomiaru kapitału intelektualnego (KI) regionu na przykładzie Lubelszczyzny zgodną z opracowanym wcześniej modelem konceptualnym. W operacjonalizacji zaproponowanego modelu wykorzystano zarówno podejście oparte na idei zbiorów rozmytych, jak i podejście właściwe modelowaniu strukturalnemu (analiza ścieżki). Zastosowane procedury pozwoliły: (1) zweryfikować poprawność proponowanego modelu teoretycznego oraz (2) skwantyfikować kapitał intelektualny Lubelszczyzny, pokazując, że istnieje wyraźny podział regionu na powiaty o odmiennym poziomie KI w ramach czterech wyróżnionych kategorii. (abstrakt oryginalny)
Realizowanie potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie pozyskiwania kapitału, dotyczących zarów­no finansowania działalności bieżącej jak i inwestycyjnej, wiąże się z sięganiem po różne formy fi­nansowania. W zależności między innymi od swojej sytuacji ekonomicznej, przyjętej strategii oraz aktualnej sytuacji rynkowej, przedsiębiorstwa decydują się na finansowanie swojej działalności w róż­nym stopniu kapitałem obcym i własnym. W niniejszym artykule przedstawiona została analiza wyko­rzystania dostępnych form finansowania działalności gospodarczej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Uregulowania prawne umowy leasingu
75%
Celem artykułu jest przedstawienie podstaw prawnych umowy leasingu. Na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przedstawiono warunki zawarcia umowy leasingu. W artykule omówiono pojęcie, podmiot i przedmiot umowy leasingu. Szczegółowo scharakteryzowano prawa i obowiązki stron umowy. Ponadto przedstawiono warunki wcześniejszego zakończenia jak i wygaśnięcia umowy leasingu. (abstrakt oryginalny)
Do wstępnej charakterystyki kapitału przedsiębiorstwa stosowane są różnorakie kryteria jego klasyfikacji, ale najbardziej rozpowszechniony jest podział kapitału na podstwaie kryterium jego własności na kapitał własny i kapitał obcy. Zarówno kapitał własny jak i obcy mają swoje zalety i wady sprawiające, że w określonych warunkach działania lepszym rozwiązaniem jest finansowanie działalności kapitałem własnym, a w innych obcym. (fragment tekstu)
Celem artykułu było zbadanie, czy istnieje zależność pomiędzy kształtowaniem wyników finansowych a wielkością zaciąganego kapitału obcego przez spółki notowane na GPW w Warszawie. Badaniu poddano dwie grupy spółek posiadających ograniczony dostęp do finansowania zewnętrznego i nieograniczonych finansowo. W badaniu została przeprowadzona analiza regresji panelowej, obejmująca 197 spółek notowanych na GPW w Warszawie z uwzględnieniem danych finansowych z lat 2007-2013. Otrzymane wyniki wskazują na istnienie zależności pomiędzy kształtowaniem wyników finansowych a wielkością zaciąganego kapitału obcego, zarówno w spółkach posiadających ograniczony dostęp do finansowania oraz mających dostęp do finansowania zewnętrznego w latach 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę wskazania czynników i ich wpływu na kształtowanie struktury długu przedsiębiorstw. Jedną z kluczowych determinant struktury finansowej, a tym samym struktury długu, jest koszt pozyskania kapitału obcego. W artykule wskazano, że struktura kapitału obcego zależy m.in.: od wielkości przedsiębiorstwa, stadium rozwoju, sytuacji finansowej i zdolności kredytowej oraz od przepływów pieniężnych z działalności. Zauważono także, iż przedsiębiorstwa finansujące swoją działalność długiem, uwzględniają również złożoność procedury związanej z pozyskiwaniem tego kapitału. Ponadto podkreślono, iż znaczący wpływ na dostępność, jak i na koszt kapitału obcego, ma gospodarczy cykl koniunkturalny. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zabrania głosu w dyskusji na temat oceny znaczenia kapitału zagranicznego dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego poprzez przedstawienie przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym na tle przedsiębiorstw wyłącznie z polskim kapitałem. Celem opracowania jest porównanie przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym z przedsiębiorstwami bez kapitału zagranicznego z województwa kujawsko-pomorskiego pod względem: zasobów kapitałowych, zatrudnienia, nakładów inwestycyjnych oraz osiąganych wyników finansowych. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym zadaniem zarządu firmy jest powiększenie jej wartości rynkowej gdyż zwiększa to wartość akcji oraz umożliwia pozyskiwanie na korzystnych warunkach środków finansowych, niezbędnych do jej celów rozwojowych. Zasadnicza działalność rozwojowa przedsiębiorstwa może być finansowana przez dwa źródła: kapitały własne i kapitały obce.
Przedstawiono zagadnienie odwrotnych obligacji zamiennych na akcje, które sa połączeniem obligacji tradycyjnej z opcją sprzedaży, wystawioną przez inwstora emitentowi. Emitent jest nabywcą opcji sprzedaży (long put), a inwestor jej wystawcą (short put). Zaprezentowano również wycenę opisanego instrumentu.
14
Content available remote Factors Influencing The Use of Debt Capital on Farms
75%
Celem artykułu jest identyfikacja i ocena czynników wpływających na wykorzystanie kapitału obcego przez gospodarstwa rolne w Polsce. Zakładamy, iż skłonność do korzystania z finansowania obcego przez rolnika zależy od wielkości gospodarstwa rolnego (mierzonej powierzchnią gospodarstwa rolnego, liczbą osób zatrudnionych w gospodarstwie oraz wartością produkcji gospodarstwa), rodzaju produkcji rolnej (produkcja roślinna, zwierzęca i mieszana), celu prowadzenia działalności wytwórczej (gospodarstwa rolne towarowe produkujące w celu sprzedaży wytworzonych produktów na rynek oraz pozostałe), asymetrii informacji (wieku gospodarstwa rolnego). Badania dokonano, opierając się na liniowym modelu ekonometrycznym, w którym zmienną zależną jest udział kapitału obcego w strukturze finansowania gospodarstwa rolnego. W celu doboru zmiennych zastosowano metodę eliminacji wstecznej opartej na t-statystyce. Przeprowadzona analiza dowiodła, iż statystycznie istotny dodatni wpływ na wykorzystanie kapitału obcego przez gospodarstwa rolne w Polsce ma wielkość gospodarstwa rolnego mierzona jego powierzchnią oraz wartością produkcji rolnej, a także ukierunkowanie produkcji rolnej na produkcję zwierzęcą(abstrakt oryginalny)
Rola kapitału zewnętrznego w finansowaniu działalności przedsiębiorstw jest mniejsza niż na Zachodzie. Z danych NBP wynika, że na koniec 2002 roku zadłużenie krajowych firm w relacji do PKB sięgało zaledwie 16,4 proc., podczas gdy w krajach UE było to aż 80 proc.
Temat artykułu koncentruje się wokół pojęcia kosztu kapitału, który zdefiniowano jako minimalną akceptowaną stopę zwrotu, którą musi uzyskać firma ze swoich inwestycji, aby została zachowana wartość rynkowa jej akcji. Kalkulacja kosztu kapitału w przedsiębiorstwie polega na oszacowaniu za pomocą dostępnych metod kosztu kapitału obcego jak i kosztu kapitału własnego, a następnie wyliczeniu średniego ważonego kapitału WACC.
Hybrydowe papiery wartościowe łącza w sobie cechy zarówno kapitałów własnych, jak i kapitałów obcych. Przykładem są udziałowe papiery wartościowe o stałym dochodzie, które z jednej strony podobne są do akcji uprzywilejowanych, a z drugiej do obligacji o stałym oprocentowaniu. Względy podatkowe spowodowały, że w latach 90. ten rodzaj papierów wartościowych stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych cech odróżniających tego typu papiery wartościowe od tradycyjnych akcji uprzywilejowanych i papierów dłużnych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono działania przedsiębiorstw wielonarodowych sprowadzające się do manipulowania cenami w transakcjach. Ceny takie mają miejsce w przypadku gdy występuje powiązanie między podmiotami gospodarczymi, często mającymi siedziby w różnych krajach posiadających różne systemy podatkowe.
19
Content available remote Aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw sektora MSP w Polsce w latach 2009-2013
75%
Celem artykułu jest ocena aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw należących do sektora MSP z uwzględnieniem ich struktury własnościowej (przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego versus podmioty krajowe, bez tego kapitału) oraz według klas wielkości. Przeprowadzając analizę aktywności inwestycyjnej badanych grup przedsiębiorstw, posłużono się wybranymi wskaźnikami ekonomicznymi, m.in. wskaźnikiem intensywności inwestowania, wartością nakładów inwestycyjnych na zakup środków trwałych w przeliczeniu na jedno przedsiębiorstwo czy dynamiką nakładów inwestycyjnych. W artykule wykorzystano publikowane dane GUS charakteryzujące działalność przedsiębiorstw krajowych, jak i przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego należących do sektora MSP w latach 2009-2013. (fragment tekstu)
W artykule przeanalizowano problem i dylematy dotyczące uczestnictwa kapitału obcego w restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw. Autor omówił pozytywne i negatywne strony tego zagadnienia.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.