Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kapitał zakładowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Opis działalności Tokyo Mitsubishi Bank, największego banku świata, (kapitał zakładowy 701,3 mld USD). Ranking dziesięciu największych banków świata, pod względem kapitału zakładowego.
2
Content available remote Funkcja gwarancyjna kapitału zakładowego publicznych spółek giełdowych
75%
Podane wybrane poglądy na funkcję gwarancyjną kapitału zakładowego wskazują na imperatyw zapewnienia priorytetu spłaty wierzytelności przez przedsiębiorstwo z posiadanego majątku. Nie wykluczają one potrzeby zabezpieczenia majątkowego interesów właścicieli. To inkluzywne podejście do zarządzania kapitałem zakładowym wskazuje na nałożone przez ustawodawcę obowiązki i sformułowane prawa. Obowiązki te dotyczą m.in. posiadania minimalnej wartości kapitału zakładowego, a prawa odnoszą się do swobody zarządzania tym kapitałem. Wydaje się, iż zmiany wartości kapitału zakładowego oraz jego udziału w finansowaniu majątku całkowitego powinny być traktowane jako wyraz realizacji funkcji gwarancyjnej tego kapitału, która przejawia się we wpływie owych zmiennych na stopień finansowania majątku całkowitego kapitałem własnym, zadłużenia kapitału własnego oraz płynności finansowej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Kodeks spółek handlowych zawiera szczegółową regulację poświęconą procedurze zmiany umowy spółki, w tym podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jej ostatnim etapem jest rejestracja przez sąd rejestrowy. Jednak nie zawsze podwyższenie dochodzi do skutku. Jest to szczególnie problematyczne, gdy już doszło do wniesienia wkładów przez wspólników. Pojawia się bowiem pytanie, czy i jak spółka powinna dokonać rozliczeń z inwestorami, a przepisy Kodeksu spółek handlowych expressis verbis tego zagadnienia nie regulują. Otwiera to pole do odmiennych interpretacji. Celem niniejszego artykułu jest omówienie tej kwestii, w tym przedstawienie stanowisk prezentowanych w orzecznictwie oraz doktrynie.(abstrakt oryginalny)
Projektowana nowelizacja kodeksu spółek handlowych zapoczątkowała dyskusję nad przyszłością kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem niniejszej pracy było wykazanie, że funkcja informacyjna w praktyce nie spełnia pokładanych w niej przez ustawodawcę oczekiwań. Wysokość kapitału zakładowego jest jawna i powszechnie dostępna, ale nie przesądza, czy spółka jest wypłacalna. Kontrahent, nawiązując stosunki gospodarcze z określoną spółką z o.o. i oceniając jej wiarygodność, nie powinien kierować się wysokością jej kapitału zakładowego, lecz uzyskać informacje o jej sytuacji finansowej z innych źródeł. Reforma struktury majątkowej spółki z o.o. uczyni z kapitału zakładowego instytucję fakultatywną, która tym bardziej nie będzie tej funkcji wypełniać. W zamian zostaną wprowadzone inne metody ochrony wierzycieli. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja umorzenia udziałów za wynagrodzeniem z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego znajduje szerokie zastosowanie w praktyce funkcjonowania grup kapitałowych. Jej zastosowanie ma miejsce w przypadku, gdy w ocenie udziałowców spółki jej kapitał zakładowy jest nadmierny w stosunku do potrzeb wynikających z realizowanych przedsięwzięć. Realizacja przedsięwzięcia wymaga dokonania szeregu czynności o charakterze formalnoprawnym, obejmujących w szczególności podjęcie uchwał o umorzeniu udziałów i obniżeniu kapitału zakładowego, zawarcie umowy zbycia udziałów, przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego oraz dokonanie rejestracji obniżenia kapitału zakładowego. Niezależnie od korzyści zrealizowanych w obszarze przepływów pieniężnych przedstawione aspekty rachunkowe transakcji wskazują na możliwość wygenerowania dodatniego wpływu na wynik finansowy podmiotu dokonującego sprzedaży udziałów. W praktyce funkcjonowania grup kapitałowych sprzedaż udziałów w celu ich umorzenia jest neutralna podatkowo z punku widzenia obu podmiotów uczestniczących w transakcji.(tekst z oryginału)
Kapitał zakładowy jest mocno zakorzeniony w rachunkowości. Obecnie w środowisku prawników instytucję kapitału zakładowego poddaje się krytyce. Taki też jest cel artykułu - wykazanie dysfunkcjonalności kapitału zakładowego i wskazanie na potrzebę reformy struktury majątkowej spółki. Wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, aktów prawnych oraz porównanie projektowanych rozwiązań. Zwrócono uwagę na nie spełnianie przez kapitał zakładowy funkcji gwarancyjnej uznawanej do niedawna za jego podstawową funkcję. Opisano wady kapitału zakładowego utrudniające spółkom funkcjonowanie. Nakreślono wcześniejsze próby reformy kapitału zakładowego, które nie doszły do skutku. Wiele z tych propozycji zostało uwzględnionych w nowym modelu spółki bez kapitału zakładowego - prostej spółce akcyjnej. Skoncentrowano się na omówieniu tych jej cech, które zastępują kapitał zakładowy. Wychodzi ona naprzeciw postulatom reformy struktury majątkowej spółki. Przytoczono również reformy kapitału zakładowego w innych krajach i w tym kontekście wskazano na potrzebę reformy struktury majątkowej spółki, aby sprostać konkurencji ze strony innych systemów prawa spółek w ramach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Problematyka podwyższania kapitału zakładowego spółek giełdowych w trybie kapitalizacji rezerw wplata się w nurt strategii zarządzania finansami przedsiębiorstwa, który jest powiązany ze strategią wzrostu wartości rynkowej. Podjęcie tego typu badań teoretyczno- empirycznych wynika z potrzeby i zarazem konieczności diagnozowania i oceny wpływu zmian struktury kapitału własnego na efektywność przedsiębiorstw w warunkach polskiego rynku kapitałowego. Niezbędne staje się więc bliższe rozpoznanie siły i charakteru wpływu kapitalizacji rezerw nie tylko na poziom i strukturę kapitału własnego, lecz przede wszystkim na efektywność danej spółki, wyrażoną m.in. kształtowaniem się jej rentowności w dłuższym okresie(abstrakt oryginalny)
Kodeks spółek handlowych przewiduje trzy warianty uproszczonej procedury łączenia kapitałowych spółek prawa handlowego. Przed 1.03.2020 r. w ustawie znajdował się również przepis wprost zezwalający w określonych warunkach na połączenie spółek przez przejęcie bez konieczności podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, wprowadzając przepisy dotyczące połączeń odwrotnych, usunęła jednak tę dotychczas literalnie wyrażoną zasadę, co spowodowało niepewność wspólników zamierzających łączyć spółki kapitałowe. Autor, krótko przedstawiając aktualną sytuację prawną, stara się odpowiedzieć na pytanie, czy dotychczasowa praktyka jest nadal możliwa. Ponadto przeanalizowano wybrane procedury łączeniowe spółek po 1.03.2020 r. pod kątem stosowania wskazanych przepisów w praktyce.(abstrakt oryginalny)
Traditionally, share capital has been a basic law instrument that protects the creditors of a private limited company. However, the ongoing process of decreasing its minimum exigible amount in Poland and in other countries has undermined its role as a protective instrument. In the field of law, there is currently a discussion being held concerning the future and the function of share capital, as well as alternative instruments to replace it. In many cases, these new concepts are related to the economic output, which has contributed to this study itself. The author briefly describes the present state of the discussion and the arguments held therein. He reviews the plausible influence of potential legislative changes on the matter of share capital. He considers the possible risks and searches for new proposals to protect creditors in the event of a lack of share capital or its modified function. Particular attention has been paid to the solvency test, its proposed shape, as well as the changes and threats related to it. This study is an interdisciplinary voice in the discourse related to the role and function of share capital in a private limited company. (original abstract)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego wydanych w 2013 r., a dotyczących spraw gospodarczych. Kolejność przedstawienia orzeczeń jest zgodna z chronologią ich wydania, niemniej jednak szczególną uwagę zwrócono na zapadłe w 2013 uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Uchwały te w zakresie tematyki objętej artykułem dotyczyły choćby takich kwestii, jak podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany umowy, dopuszczalności skorzystania z zarzutu nadużycia prawa podmiotowego wobec powołania się na wygaśnięcie uprawnień z rękojmi, skuteczności wyroku stwierdzającego nieważność uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej, jak również dopuszczalności zaskarżenia uchwał rady nadzorczej.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor przedstawia sposób optymalizacji podatkowej pozwalający spółkom kapitałowym generować straty podatkowe poprzez zbycie udziałów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których kapitał został wcześniej obniżony w drodze obniżenia wartości nominalnej ich udziałów. Autor po przedstawieniu instytucji obniżenia wartości nominalnej udziałów przechodzi do analizy konsekwencji podatkowych takiego działania. Na ich podstawie przedstawia on model schematu optymalizacji podatkowej wskazując równocześnie na ryzyka związane z jego stosowaniem. (abstrakt oryginalny)
Autorzy glosy krytykują stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 6.07.2022 r., II FSK 2977/19. Są zdania, że w sytuacji zbycia udziałów czy akcji w spółce zagranicznej, to zagraniczne przepisy prawa spółek mogą mieć znaczenie w toku stosowania przepisów polskiego prawa podatkowego. W razie wątpliwości co do znaczenia zagranicznych przepisów, zasadne może być zatem powołanie biegłego co do prawa obcego.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych problemów umożliwiających podjęcie inwestycji jest jej finansowanie. Wiąże się to z pozyskiwaniem lub w innej formie zapewnieniem niezbędnych środków finansowych - w ściśle określonych momentach czasu - koniecznych do realizacji projektu, Oznacza to wydatkowanie środków pieniężnych w zgodzie z przyjętym (zatwierdzonym) harmonogramem, planem lub terminarzem wykonawczym robót lub usług, a także zakupem wszelkich niezbędnych środków materialnych, dostaw i instalacji, wyposażenia obiektów, urządzeń i maszyn produkcyjnych, nabycia praw majątkowych itp., niezbędnych do przygotowania i zrealizowania projektu w formie określonego obiektu trwałego. Środki pieniężne potrzebne do realizowania inwestycji, zwane kapitałem finansowym, mogą być różnego pochodzenia oraz niejednokrotnie przesądzać o podjęciu procesu inwestycyjnego. Zwykle u drobnych inwestorów dysponowanie kapitałem finansowym decyduje o określonej lokacie kapitału w sposób bezpośredni bądź pośredni, np. w formie nabycia akcji. Z kolei wielcy inwestorzy (zarządy koncernów, fundacji, korporacji itp.) podejmują realizację przedsięwzięć inwestycyjnych na podstawie własnych, wolnych środków finansowych, wymagających jednak najczęściej uzupełnienia. Środki własne stanowią ich kapitał własny, przy czym w spółkach akcyjnych jest to kapitał akcyjny, zaś w spółkach z o.o. i innych - kapitał zakładowy (założycielski). (fragment tekstu)
Spółki w ramach restrukturyzacji często wykorzystują instytucję umorzenia udziałów (akcji) zmieniając w ten sposób strukturę udziałową spółki. Problematyka umorzenia praw udziałowych jest stale obecna w rozważaniach zarówno teoretyków jak i praktyków prawa. Jednak ze względu na brak jasnych regulacji prawnych, problematyka wykorzystania agio w celu wypłacenia wynagrodzenia osobie posiadającej umarzane udziały (akcje) budzi duże kontrowersje. Celem publikacji jest wskazanie argumentów popierających dopuszczalność finansowania umorzenia udziałów z agio w obecnym stanie prawnym. Jednak autorka pragnie również zwrócić uwagę, że ustawodawca powinien rozważyć zmianę przepisów kodeksu spółek handlowych w celu wyjaśnienia powyższej kwestii, ponieważ ma ona duże znaczenie dla obrotu prawnego, który wymaga pewności i stabilizacji.(abstrakt oryginalny)
Połączenie odwrotne (ang. downstream merger lub reverse takeover) polega na przejęciu spółki dominującej przez spółkę zależną. Kwestia dopuszczalności przeprowadzenia takiego połączenia na gruncie obowiązujących przepisów wzbudzała liczne kontrowersje w doktrynie oraz orzecznictwie w związku z generalnym zakazem nabywania własnych udziałów lub akcji przez spółki kapitałowe, wyrażonym w art. 200 § 1 oraz art. 362 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Do 1.03.2020 r. również sam sposób przeprowadzenia połączenia odwrotnego wiązał się z wątpliwościami dotyczącymi możliwości bezpośredniego wydania wspólnikom spółki przejmowanej udziałów lub akcji spółki przejmującej nabytych w wyniku połączenia, w świetle dotychczasowego brzmienia art. 515 § 1 k.s.h. Artykuł odnosi się do powyższych wątpliwości, podsumowując najpowszechniejsze poglądy doktryny oraz opowiadając się za konkretnymi rozwiązaniami. Perspektywą dla jego powstania jest nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która począwszy od 1.03.2020 r. wprowadza regulacje umożliwiające przeprowadzenie takiego połączenia. Przedmiotem niniejszej publikacji jest zestawienie dotychczasowego stanu prawnego ze stanem prawnym po nowelizacji.(abstrakt oryginalny)
Glosowane orzeczenie dotyczy istotnego zagadnienia prawnego, jakim są skutki bezskutecznego upływu sześciomiesięcznego terminu na wpis podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. do rejestru w odniesieniu do wkładów w postaci nieruchomości (udziałów w nieruchomości) wniesionych do spółki przed upływem tego terminu. Art. 256 § 3 k.s.h. odsyła do odpowiedniego stosowania w zakresie rejestracji zmiany umowy spółki przepisu art. 169 k.s.h. W glosowanym wyroku Sąd Najwyższy m.in. wyjaśnił, jak należy rozumieć to odesłanie w przypadku zmiany umowy spółki polegającej na podwyższeniu jej kapitału zakładowego w zamian za wkłady niepieniężne w postaci udziałów we współwłasności nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Przechodząc do obszaru prawa podatkowego, należy zauważyć, że zawarcie umowy spółki, gdzie podstawą opodatkowania jest wartość kapitału zakładowego, oraz taka jej zmiana, której skutkiem jest podwyższenie podstawy opodatkowania, czyli zwiększenie tegoż, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy z 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka daniny przy tego typu czynnościach nie jest wysoka, gdyż wynosi 0,5% podstawy opodatkowania. To nie podatek od czynności cywilnoprawnych może być jednak w odniesieniu do zmian w kapitale zakładowym źródłem zaskoczeń i kontrowersji.(fragment tekstu)
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w 1919 r. Do dziś jest najczęściej wybieranym przez inwestorów typem spółki handlowej, co potwierdza trafność przyjętej regulacji. Jednakże regulacja spółki z o.o. musi respektować wymagania współczesności oraz uwzględniać obecny stan tzw. otoczenia prawnego prawa spółek. W niniejszym artykule wskazano podstawowe problemy, które wymagają rozwiązania przez naukę prawa oraz zajęcia jasnego stanowiska przez ustawodawcę. Trzeba tu wskazać następujące zagadnienia: przywrócenie kapitałowego charakteru spółce z o.o., wprowadzenie możliwości wyboru systemu monistycznego zarządzania spółką, dopracowanie systemu zaskarżania uchwał wspólników, zapewnienie harmonizacji regulacji spółki z o.o. z prawem rodzinnym i prawem spadkowym, ustalenie zakresu swobody stron umowy spółki, określenie granic przywilejów osobistych wspólników, ujawnienie w Krajowym Rejestrze Sądowym zmian w składzie zarządu, nadużycie formy prawnej spółki oraz skutki prawne ujawnienia majątku spółki z o.o. po jej wykreśleniu z rejestru. (abstrakt oryginalny)
Cele artykułu to przedstawienie, analiza, a także uporządkowanie aspektów podatkowych (dotyczących podatków dochodowych oraz w mniejszym stopniu także podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od towarów i usług) wyróżnianych na gruncie polskiego porządku prawnego form konwersji długu na kapitał (debt-to-equity swap), dokonywanej w ramach podwyższenia kapitału zakładowego w zamian za wkład niepieniężny, którego przedmiotem jest wierzytelność wobec spółki, wygasająca w wyniku przeprowadzonej operacji. Autor w pierwszej kolejności pokrótce przedstawia koncepcję ogólną konwersji długu na kapitał, a następnie dokonuje analizy aspektów podatkowych dopuszczalnych form jej dokonania w zamian za wkład niepieniężny, ukazując podobieństwa i różnice w ich klasyfikacji prawnopodatkowej. Na koniec prezentuje wnioski płynące z omówionych zagadnień oraz krótką ocenę perspektyw stosowania przez podatników danych form konwersji długu na kapitał w zamian za wkład niepieniężny.(abstrakt oryginalny)
W ramach niniejszego opracowania zostaną omówione zagadnienia związane z pojęciem przedsiębiorstwa jako przedmiotu obrotu, zdolności aportowej przedsiębiorstwa oraz zasad wnoszenia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto, poruszona zostanie kwestia odpowiedzialności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania pozo- stające w związku działalnością gospodarczą podejmowaną w ramach przedsiębiorstwa wniesionego aportem. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.