Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kapitalizacja giełdowa spółek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
67
106-118
Zostały zbadane różne podejścia do określenia pojęcia " kapitalizacja przedsiębiorstwa", jako jednego z kluczowych kryteriów skuteczności działalności oraz definiowania jego wartości rynkowej. Zostały również przeanalizowane możliwości obecnego systemu księgowości w określeniu skali i form kapitalizacji przedsiębiorstw. Szczególną uwagę przydzielono oddziaływaniu rynku papierów wartościowych na procesy kapitalizacji przedsiębiorstw Ukraińskich. Brak reglamentowania tego rynku, co jest właściwym dla krajów z gospodarką przejściową, przyprowadza ku zmieszczeniu akcentów w wyborze form kapitalizacji - od przyrodniego wyniku działalności finansowo-gospodarczej w postaci uzyskiwanego dochodu (kapitalizacja realna) - ku subiektywnej lub marketingowej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Comparison of European Capital Markets
100%
Rozwój systemów finansowych w krajach post-komunistycznych skutkował powstaniem rynków kapitałowych. Celem artykułu jest porównanie poziomu rozwoju giełd kapitałowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej z rozwiniętymi rynkami kapitałowymi. W badaniach przeprowadzono analizę giełd zrzeszonych w Europejskiej Federacji FESE. Badania obejmują sytuację na giełdach europejskich w latach 2000-2011 ze szczególnym uwzględnieniem giełd funkcjonujących w krajach post-komunistycznych. Dane pochodzące z FESE zostały poddane jedno- i wielowymiarowej analizie. Ta ostania pozwoliła na zbudowanie syntetycznych mierników rozwoju oraz klasyfikację giełd do grup o zbliżonym poziomie rozwoju. (abstrakt oryginalny)
|
|
56
150-162
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma już za sobą 20 lat swego funkcjonowania. Kiedy przed dwudziestu laty tworzył się polski rynek kapitałowy trudno było przypuszczać, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie stanie się liderem wśród giełd Środkowoeuropejskich, a co więcej, że będzie ona znaczącym graczem w Europie. W artykule przedstawiono rozważania dotyczące pozycji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na tle europejskich parkietów, a w szczególności na tle krajów Europy Środkowej. Rozważaniom towarzyszy hipoteza, iż rosnąca liczba notowanych spółek, wzrost kapitalizacji, rosnący wolumen obrotów determinuje pozycję międzynarodową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a także zwiększa zakres oddziaływania i jej znaczenie w regionie. (abstrakt oryginalny)
Poniżej znajduje się lista spółek giełdowych o największej kapitalizacji rynkowej. Wartość rynkowa jest obliczana na podstawie ceny akcji (jak zapisano na wybrany dzień) pomnożonej przez liczbę wyemitowanych akcji. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza stopy zwrotu z akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, pod kątem występowania anomalii polegającej na możliwości osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z inwestycji w papiery wyemitowane przez spółki o małej kapitalizacji w stosunku do inwestycji w spółki duże. Autorzy omówili problem podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz poddali badaniu efektywność polskiego rynku.
Rok 2005 był pod wieloma względami najlepszym rokiem w blisko piętnastoletniej historii warszawskiej giełdy. Najwyższy poziom w historii osiągnęły obroty na rynku kasowym i terminowym, indeksy pokonywały kolejne maksima, rekordowy poziom osiągnęły kapitalizacja i dywidendy.
|
|
nr 21
27-29
Inwestorzy giełdowi w większym niż dotychczas stopniu angażują się w sektorze spółek o małej kapitalizacji. Inwestowanie na rynku akcji wiąże się z koniecznością podejmowania ryzyka. Osoby lokujące swój lub powierzony kapitał na giełdzie papierów wartościowych dokonują podziału swojego portfela na różne kategorie aktywów.
Ekonomiczna wartość dodana (EWD) to część wartości zainwestowanego kapitału, która wynika z procentowej nadwyżki zysku netto nad kosztami kapitału w ciągu roku obrotowego. Przedstawiono, jakie są pułapki liczenia tego wskaźnika. Największą wartość wskaźnika EWD uzyskał w rankingu przedsiębiorstw 2001 Elektrim. Wnioskiem z tego zestawienia jest to, że szacunek EWD służyć powinien raczej ocenie pojedynczych spółek niż wyciąganiu wniosków na temat większych zbiorowości.
The main rationale for conducting this study is to investigate the impact of liquidity, leverage, dividend, profitability, productivity, and working capital on the firm value of multinational companies. The data is collected from the listed firms in various categories under Dhaka Stock Exchange (DSE). Data are gathered from the financial statements of 38 concerned firms (having 228 observations) of various categories from the period 2015 to 2021. To examine the data, we have applied a two-stage least squares (2SLS) estimator. Findings and results reveal that the cash ratio, total asset turnover, and debt-asset ratio have a positive and significant relationship with firm value when calculated by the price-to-book value (PBV) ratio. Moreover, cash ratio, dividend payout ratio, and total asset turnover have positive as well as significant relationships with firm value when measured by market capitalization (MKC). This study may have a great contribution to analyzing the firm value by considering one new variable; market capitalization (MKC) for the first time. Such kind of study has very much important to analyze the financial condition and firm value of Companies from emerging countries.(original abstract)
W artykule przeprowadzono analizę instytucjonalnej struktury i głównych wskaźników sektora monetarnego gospodarki Ukrainy. Na podstawie wielkości i oceny wskaźników aktywności poszczególnych segmentów sektora monetarnego możemy stwierdzić, że w latach 2000-2011 monetarny sektor gospodarki narodowej wzrastał w szybszym tempie niż w sferze realnej. Za pomocą analizy korelacji wykazano wpływ poszczególnych segmentów sektora monetarnego na wzrost gospodarczy. System bankowy odgrywa kluczową rolę w sektorze monetarnym gospodarki Ukrainy. Zwiększenie otwartości i przejrzystości na rynku akcji, poprawa regulacji rządowych zwiększy wydajność sektora monetarnego gospodarki Ukrainy. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane opracowanie przedstawia wyniki badania wpływu czynników fundamentalnych na kapitalizację spółek giełdowych. Przeprowadzona analiza dowiodła występowania zależności między wartością spółek, a fundamentami wyceny. Zależność ta jest znacznie silniejsza w okresie spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego, co pozwala postawić tezę, że w trakcie dynamicznego rozwoju gospodarczego następuje oderwania wartości spółek od czynników fundamentalnych. Wyniki badania nie wskazują na przyczyny takiego stanu rzeczy, pokazują jedynie pewne zależności kształtujące wartości rynkowe przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca opisuje próbę budowy modelu ekonometrycznego zależności wahań notowań akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od kapitalizacji spółek. Danymi do modelu są notowania akcji z 50 kolejnych sesji Giełdy Papierów Wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł bada efektywność wykorzystania aktywów i przepływów pieniężnych w kontekście generowania zysków przez publicznie notowane przedsiębiorstwa z sektora rozrywki interaktywnej oraz wzrostu ich kapitalizacji. W analizie wzięto pod uwagę największe globalne przedsiębiorstwa amerykańskie i europejskie pod względem przychodów, zajmujące się wyłącznie pracami programistycznymi i wydawniczymi: Activision Blizzard, Electronic Arts, Ubisoft oraz Take-Two Interactive. Wyszczególniono kilka wskazników efektywności finansowej w odniesieniu do analizy fundamentalnej spółek giełdowych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Czy warto budować silną markę?
84%
|
2014
|
nr 3
68-71
Autor przedstawia rozważania na temat budowania silnej marki przedsiębiorstwa jako jednego z ważniejszych aktywów niematerialnych przedsiębiorstwa. Dokonuje również porównania wartości marki a wartości przedsiębiorstwa.
Kapitalizacja jest jednym z wyznaczników dojrzałości giełd. Literatura przedmiotu nic wskazuje wartości jej zmian, które mogą świadczyć o dojrzałości instytucji. W artykule podjęto zagadnienie rozwoju wybranych giełd w świetle zmian kapitalizacji. Uwagę badawczą zwrócono na giełdy w Warszawie, Wiedniu i Irlandii. Tę zmienną porównano metodami statystyki opisowej z kapitalizacją NYSE, Giełdy w Londynie i Tokio. Uzyskane wyniki pozwoliły wyodrębnić cechy charakteryzujące rynki dojrzałe i dojrzewające.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Kapitalizacja rezerw a kreowanie wartości rynkowej giełdowych spółek akcyjnych
84%
Problematyka kapitalizacji rezerw stanowi ważny aspekt zarządzania przedsiębiorstwem, w szczególności kształtowania struktury kapitału własnego, który może zwiększać jego wartość na rynku. Na tym tle istotnego znaczenia nabiera realistyczna ocena wpływu podwyższenia kapitału zakładowego z własnych środków na kształtowanie się wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Zasadniczym celem artykułu jest ocena związku między tymi kategoriami w warunkach polskiego rynku kapitałowego. Weryfikacja hipotezy o istnieniu potencjału wzrostu wartości rynkowej oraz jej pozytywnych zmianach na skutek kapitalizacji rezerw, została przeprowadzona w oparciu o analizę spółek notowanych na GPW w Warszawie. Badania empiryczne zostały poprzedzone teoretycznymi rozważaniami nad ekonomicznymi efektami podwyższenia kapitału zakładowego w trybie kapitalizacji wewnętrznej. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest podjęcie próby znalezienia przyczyn zmienności cen akcji spółek, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, dość zróżnicowanych pod względem relacji, między podażą a popytem w przedziale lat 2004-2008. Podjęta została też próba sprawdzenia, czy czynnik sentymentu inwestorów odgrywał istotną rolę i wpływał na przebieg zmienności cen aukcji na GPW - w oderwaniu od analizy fundamentalnej, czy może podstawowe znaczenie dla zmian kapitalizacji giełdowej badanych podmiotów miały osiągnięte przez nie zyski. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1999-2007. Hipotezę badawczą opracowania stanowi stwierdzenie, że funkcje GPW w Warszawie są ograniczone ze względu na stan jej rozwoju. Instytucja ta jest dobrze rozwinięta od strony infrastrukturalnej i legislacyjnej. Wskaźniki rozwoju GPW są poniżej wartości charakteryzujących giełdy rozwinięte. Przyjęto jednocześnie definiować rozwój instytucji jako proces zmian, w wyniku którego osiąga ona stan doskonalszy od poprzedniego. Zweryfikowanie hipotezy badawczej nastąpiło na podstawie analizy opisowej, przyczynowo-skutkowej oraz elementów statystyki opisowej. (fragment tekstu)
W literaturze finansowej oraz w zastosowaniach praktycznych bardzo dużą wagę przywiązuje się do badania stóp zwrotu. Jednak, jak pokazują liczne wyniki empiryczne, badania takie powinny uwzględniać również inne wielkości charakteryzujące zachowanie się cen akcji. W szczególności dotyczy to różnych miar wielkości obrotów, które są nie tylko zmienną opisującą ceny, ale zawierają istotne dodatkowe informacje. Badania empiryczne pozwoliły wykryć zależności równoczesne jak i przyczynowe pomiędzy wielkością obrotów a stopami zwrotu akcji i ich zmiennością.' Wraz z rozwojem badań nad znaczeniem wielkości obrotów wykryte zostały również inne zależności. W szczególności dotyczą one wpływu wielkości obrotów na autokorelację stóp zwrotu, która m.in. informuje o szybkości, z jaką nowa, pojawiająca się na rynku informacja znajduje odzwierciedlenie w cenach akcji. (fragment tekstu)
Przedmiotem referatu będzie ryzyko w decyzjach inwestycyjnych dokonywanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po krótkiej charakterystyce poszczególnych segmentów GPW przedstawię związane z nimi ryzyko. Podsumowując, omówię obecne możliwości ograniczenia ryzyka inwestycji w akcje i obligacje.Ryzyko inwestowania w poszczególne instrumenty rynku będę charakteryzował za pomocą wskaźnika zyskowności wybranych lokat. Chciałbym się skoncentrować na czynnikach zewnętrznych, mających wpływ na zyskowność, a nie związanych bezpośrednio z kondycją finansową spółki czy branży. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.