Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Karty płatnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Jeden z nowoczesnych instrumentów płatniczych to katra Visa Classic Banku PeKaO SA. Rozwój rynku kart w Polsce, rosnąca konkurencja ze strony innych uczestników rynku i liberalizacja prawa dewizowego spowodowały dokonanie istotnej modyfikacji karty Visa Classic.
|
|
nr 3
32-37
W artykule omówiono: historię powstania kart płatniczych, typy kart elektronicznych oraz podstawowe właściwości kart mikroprocesorowych.
|
2002
|
nr 18
18
Rusza operacja wymiany kart na chipowe. Banki, które nie wymienią kart na nowe z chipem, stracą prawo wydawania kart niektórych systemów. Kraje Unii Europejskiej zgodziły się definitywnie przejść na kartę z mikroprocesorem od 1 stycznia 2005 r. i kraje kandydujące muszą być tego świadome.
|
1996
|
nr 5
38-42
Karta płatnicza, która zostanie wprowadzona na polski rynek powinna odpowiadać standardom europejskim. Umożliwi to współdziałanie międzynarodowe w tworzeniu nowych typów kart, produkcji sprzętu, oprogramowania i serwisu oraz w procesach wymiany i obrotu pieniężnego. Autor podkreśla konieczność zharmonizowania polskiego prawa z prawem Wspólnoty Europejskiej. Niezbędne będzie dostosowanie standardów kart i obsługi do norm międzynarodowych ISO.
Poniższy artykuł wyjaśnia, jak prawdopodobnie będzie działał system elektronicznej portmonetki, dlaczego powinien okazać się atrakcyjny dla konsumentów, sprzedawców i wydawców oraz przedstawia ewentualne problemy z nim związane. Artykuł omawia również wiele interesujących zagadnień politycznych, powstałych w wyniku wprowadzenia elektronicznej portmonetki.
|
|
nr 48
34
Z kartą płatniczą poradzi sobie dzisiaj każdy nastolatek choć trochę znający komputery i internet. Ale to nie nastolatki są przyczyną milionowych strat polskiego sektora bankowego z powodu fraudów na kartach. Z pozoru najlepiej zabezpieczone instrumenty płatnicze są narażone na działanie grup przestępczych, których sprzęt i technologia nie ustępują wystawcom plastikowego pieniądza. Fraudy na kartach to wciąż olbrzymi problem nękający polską bankowość. Jak informuje Narodowy Bank Polski, według danych przekazywanych przez banki w II półroczu ub. roku liczba oszukańczych operacji dokonanych kartami płatniczymi wyniosła 8187. Łączna wartość tych operacji sięgnęła niemal 6 mln zł. To w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2006 r. o 9 proc. oszustw więcej, choć jednocześnie ich wartość była mniejsza o 19 proc. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 48
35
Nie tylko posiadacze prestiżowych kart bankowych są objęci ochroną ubezpieczeniową. Wielu użytkowników kart ma dołączone do niej jakieś ubezpieczenie, choć nie zawsze wie o tym. Użytkownik karty płatniczej jest lub może być objęty ochroną ubezpieczeniową od różnych zdarzeń w ramach grupowego ubezpieczenia. To bank zawiera umowę z zakładem ubezpieczeń oferującym ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia majątkowe i pozostałe osobowe. Bank w tym przypadku jest ubezpieczającym (opłacającym składki), a ubezpieczonym jest użytkownik karty lub jej współposiadacz. Wielu ubezpieczycieli za pośrednictwem banku oferuje do kart bankowych ubezpieczenia: na wypadek zgonu, na wypadek niezdolności do zarobkowania użytkowników kart, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu, opóźnienia bagażu, na wypadek utraty zakupów dokonanych kartą, na wypadek utraty karty, na wypadek rabunku wypłaconej gotówki. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 48
31-33
Największym wyzwaniem dla wydawców kart jest wdrożenie w Polsce kart z mikroprocesorem w standardzie EMV. Takie karty wydaje obecnie kilkanaście banków w Polsce, ale tylko BZ WBK wszystkie wydawane karty wyposaża w chip. Rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce zadziwił nawet specjalistów. Już w połowie lat 90. za naturalną kolej rzeczy przyjęliśmy rezygnację z czeków na rzecz płatności kartowych. Jak grzyby po deszczu rosła wówczas liczba punktów handlowo-usługowych przyjmujących kartę w rozliczeniu z klientem i ten trend utrzymuje się do dziś. I nawet szum wokół opłat interchange nieco przycichł, choć sprawa wciąż nie jest domknięta. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is the evaluation of EU countries from the point of view of the characteristics determining non-cash transactions measured by the transaction value per payment card. The variables that influence non-cash transactions were chosen on the basis of literature review. Data was obtained from Eurostat, The World Bank, Transparency International, Social Research Institute and from the shadow economy report [Schneider 2016, pp. 49-50]. The results from empirical research confirmed statistically significant impact of selected fourteen variables on the value of card transactions (apart from an indicator describing real household income). Statistically significant variables, thanks to using linear ordering method, helped to calculate a synthetic indicator, which allowed to constitute EU country ranking in the period of 2005-2016. The added value of this article is the usage of the method of standardized sums to group EU countries taking into account the broader group of factors determining non-cash transactions than GDP per capita appearing in the literature. The conducted analysis confirmed that country ranking from the point of view of one variable, does not need to be satisfied and include not only fields of economic development but also fields of social development. Therefore, there is a necessity to include broader category of variables. That way, the picture is more thorough and reflects not only present condition, but also the growth potential. The formulated ranking indicates the dominant position of Scandinavian countries with respect to characteristics determining noncash transactions in the period of 2005-2016. On the extreme positions are Romania, Bulgaria, Croatia and Greece.(original abstract)
Celem artykułu było przedstawienie sytuacji i perspektyw rozwoju rynku kart elektronicznych w Polsce. W pierwszej części dokonano charakterystyki kart elektronicznych i ich klasyfikacji. Następnie zaprezentowano możliwości zastosowania kart z mikroprocesorem w bankowości oraz przeanalizowano ich wady i zalety. Kolejny fragment artykułu poświęcono projektom wdrożenia kart z mikroprocesorem, w tym kontekście omówiono program OSKAR, który wdrażany był przez banki spółdzielcze. Na zakończenie określono perspektywy rozwoju rynku kart z mikroprocesorem w Polsce.
Zaprezentowano krótką historię karty bankowej, jej budowę i zabezpieczenia oraz rodzaje kart obecnie funkcjonujących.
|
|
nr 10
15-17
Coraz większemu wykorzystaniu kart płatniczych w Polsce sprzyja fakt, że z możliwości używania kart w rozliczeniach z innymi podmiotami mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne posiadające rachunki oszczędnościowo - rozliczeniowe, ale także podmioty instytucjonalne, nie będące osobami fizycznymi, które mogą udostępnić karty wybranym pracownikom lub określonym kategoriom pracowników.
|
1999
|
nr 4-5
76-78
Autor omawia poziom znajomości i wykorzystywanie kart płatniczych po kilku latach ich funkcjonowania w Polsce.
|
|
nr 29
27
Artykuł prezentuje wyniki badań, przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR, dotyczących wykorzystania kart płatniczych i bankowych.
|
|
nr 48
38
Jakie zabezpieczenie powinna mieć karta bankomatowa, aby nasze pieniądze nie dostały się w niepowołane ręce? Proste jest tylko pytanie, odpowiedź już nie. Szacuje się, że do 2010 roku połowa płatności w Polsce będzie regulowana kartami bankowymi. Dekadę temu jako bezpieczną technologię do wypłaty gotówki z bankomatu wprowadzono karty typu SmartCard. Używane dotąd karty z paskiem magnetycznym nie zostały jednak wycofane z użycia, chociaż klienci chętnie zrezygnowaliby z nich, z powodu łatwości kopiowania danych jakie są zgromadzone na nośniku magnetycznym. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rynek zbliżeniowych kart płatniczych w Polsce
80%
Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju instrumentów płatniczych na świecie jest dążenie do zastępowania gotówki w transakcjach o niewielkiej wartości. W tym celu konieczna jest popularyzacja rozwiązań maksymalizujących wygodę oraz szybkość realizacji płatności. Za takie rozwiązanie należy uznać karty zbliżeniowe (inaczej bezstykowe od ang. contactless) bazujące na technologii RFID (Radio Frequency Identification), które dystansują inne instrumenty płatnicze ze względu na te cechy i jako jedyne są konkurencyjne dla gotówki w zakresie transakcji niskokwotowych, tj. poniżej 20 EUR. Po raz pierwszy karty RFID zastosowano w 1997 r. do płatności w transporcie publicznym w Hongkongu (system Octopus), a jako uniwersalne karty płatnicze w Stanach Zjednoczonych w 2002 r., w ramach pilotażu organizacji MasterCard. Karty zbliżeniowe wydawane w Europie i w większości innych krajów funkcjonują w ramach wspólnego standardu EPP. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rozwój rynku kart płatniczych w Polsce.
W artykule przedstawiono rynek kart płatniczych w Polsce.
W artykule przedstawiono historię pojawienia się kart płatniczych oraz ich rodzaje, a także firmy emitujące te karty.
Artykuł prezentuje największą firmę zajmującą się w Polsce kartami płatniczymi - POLCARD CO. LTD.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.