Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Keynesizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Keynesizm wobec zagrożeń inflacyjnych
100%
Inflacja zawsze stanowi zagrożenie dla procesu rozwoju gospodarczego. Dziś zagrożenie to nie jest wcale mniejsze niż bezpośrednio po kryzysie ekonomicznym lat 1929-1933, kiedy J. M. Keynes publikował swoją najbardziej znaną pracę Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza. Był to okres upowszechniania i umacniania się nowej filozofii myślenia ekonomicznego opartego na silnie ograniczonej wymienialności walut.1 Kryzys lat 1929-1933 nie był jedynym doświadczeniem J. M. Keynesa, które wywarło głęboki wpływ na formułowane przez niego koncepcje i teorie ekonomiczne zawarte w Ogólnej teorii... i w późniejszej jego działalności w Ministerstwie Skarbu i w Banku Anglii. Pierwsza i druga wojna światowa były doświadczeniami o nie mniejszej wadze. Druga wojna światowa miała szczególny wpływ na jego działalność w praktyce gospodarczej okresu wojny i na koncepcje powojennego ładu ekonomiczno-finansowego w świecie kapitalistycznym. Nie mogła mieć oczywiście żadnego wpływu na tezy i koncepcje formułowane w Ogólnej teorii...(fragment tekstu)
2
Content available remote Czy ekonomia keynesowska odeszła już do historii?
100%
Celem rozważań jest charakterystyka teorii Keynesa oraz prześledzenie jej rozwoju po II wojnie światowej, a także poszukanie odpowiedzi na pytanie: czy stanowi ona tylko jedną z ważnych (a może najważniejszą) teorii ekonomicznych XX wie ku, ale współcześnie nie warto do niej wracać? Tak postawione pytanie rodzi kolejne, dotyczące możliwości adaptacyjnych starych teorii do potrzeb współczesnej gospodarki.(fragment tekstu)
3
75%
Koncepcja płac proefektywnościowych objaśnia przyczyny trwałego występowania płac wyższych od płacy równowagi jako rezultat racjonalnych decyzji pracodawców i pracowników. Prowadzi to do bezrobocia przymusowego. W literaturze wyodrębniono siedem modeli płac proefektywnościowych: żywieniowy, bumelowania, fluktuacji kadr, negatywnej selekcji, rekrutacji, socjologiczne i groźby związkowej. Niektóre z nich poddano krytyce, przed którą koncepcja dobrze się obroniła. W ostatnim czasie pojawiła się także próba podważenia istoty koncepcji. Praktyka funkcjonowania polskich przedsiębiorstw dostarcza jednak argumentów potwierdzających stosowanie w nich płac proefektywnościowych. Sprawia to, że płace proefektywnościowe pozostają interesującym obszarem badawczym.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote O renesansie keynesizmu w okresie współczesnego kryzysu gospodarczego
75%
Celem artykułu jest dokonana na podstawie literatury przedmiotu ocena użyteczności teorii J.M. Keynesa dla wyjaśnienia dzisiejszych zjawisk kryzysowych. Rozważania poprzedzone będą uwagami na temat znaczenia teorii Keynesa dla postępu ekonomii jako nauki.(fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest porównanie przyczyn i przebiegu kryzysu gospodarczego z lat 1929-1933 z punktu widzenia Keynesa i szkoły monetarystycznej. Analizowane nurty myśli ekonomicznej rozpatrują zdarzenia z odmiennej perspektywy. Mimo wielu prób, nie udało się osiągnąć pełnego konsensusu w sprawie przyczyn wielkiego kryzysu gospodarczego. Przeciwnie - pojawiają się nowe koncepcje, wśród których większą popularność zdobyła analiza wpływu standardu waluty złotej na wystąpienie i przebieg kryzysu gospodarczego z 1929 r. (fragment tekstu)
Podsumowując, stwierdzić należy, iż choć co do istoty nurt keynesowski właściwie wskazuje na problem, z jakim polska gospodarka spotkała się na progu XXI wieku, czyli niedostatek popytu szczególnie inwestycyjnego w gospodarce, to w globalizującym się świecie taka polityka nieco może tracić na znaczeniu ze względu na pogłębiające się współzależności między państwami. Co więcej, gdy długi publiczne i deficyty budżetowe są stałym elementem współczesnych finansów publicznych, a nie są generowane jedynie w sytuacjach kryzysowych w celu pobudzenia popytu w gospodarce, coraz trudniejsze może być znalezienie źródeł finansowania potencjalnej ekspansji fiskalnej. Nie wolno również zapominać o takich przeszkodach, jak ograniczenia instytucjonalne stosowania interwencjonistycznej polityki fiskalnej przez rządy, np. złe prawo opóźniające proces inwestycyjny. Podkreślić należy jednak jeszcze raz poprawną diagnozę przyczyn problemów, z jakimi może borykać się gospodarka w sytuacji spowolnienia gospodarczego.(fragment tekstu)
8
Content available remote Nowa szkoła keynesowska - teoretyczne i polityczne implikacje
75%
Celem artykułu jest przybliżenie głównych treści teoretycznych nowego keynesizmu (neokeynesizmu), a także ukazanie implikacji, jakie zmodernizowany keynesizm wywarł w ekonomii jako nauce i praktyce, czyli polityce gospodarczej. (fragment tekstu)
In February 1936 John Maynard Keynes gave birth to modern macroeconomics when he published The General Theory of Employment, Interest and Money. In some ways Oskar Lange seemed also very critical of mainstream neoclassical thinking although known as a working marginalist for the greater part of his life. In this paper we try to identify what Lange might have had to say of Keynesian nature especially in an important contribution from 1938 where he gave his interpretative review of The General Theory. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza idei końca leseferyzmu na przykładzie pamfletu J.M. Keynesa przedstawionego w 1926 r. W opracowaniu podjęto próbę rekonstrukcji głównych argumentów za ograniczeniem wolności gospodarczej formułowanych na początku XX w. Zgodnie z przyjętą tezą, argumentacja zaprezentowana przez J.M. Keynesa w głównej mierze ma charakter etyczno-normatywny. Jest ona ukierunkowana na poszukiwanie nowych rozwiązań instytucjonalnych, mogących uzyskać szeroką aprobatę społeczną. (abstrakt oryginalny)
Od czasów pionierów teorii pieniądza do dziś stworzono wiele pojęć i teorii oraz wykonano wiele badań ekonometrycznych wnoszących nową jakość do zasady neutralności pieniądza. Jedną z nich jest wy-różnienie jej odmian, które dotyczą odrębnych klas pojęć i zjawisk. Niniejsza ich klasyfikacja została zaczerpnięta z książki Efekt Cantillona - czyli dlaczego pieniądza ma znaczenie? A. Sieronia, a następnie rozwinięta w wybranych punktach. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest wyznaczenie na gruncie teoretycznym, o ile zmieni się zgodnie z logiką podejścia keynesowskiego poziom produkcji i dochodu w gospodarce trzysektorowej pod wpływem inicjalnej zmiany popytu autonomicznego. Zastosowano metody analizy matematycznej: arytmetyczną, algorytmiczną i geometryczno-algebraiczną. Ich wykorzystanie umożliwiło prześledzenie alternatywnych ścieżek rozumowania i lepsze zrozumienie istoty modelu keynesowskiego, w tym warunków skuteczności zalecanej przez keynesistów ekspansywnej polityki budżetowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie kluczowych wątków interpretacji teorii Keynesa autorstwa Clowera i Leijonhufvuda oraz próba oceny ich znaczenia dla dalszego rozwoju paradygmatu keynesowskiego. Zgodnie z założonym celem w części drugiej przedstawiono poglądy obu autorów z perspektywy koncepcji nierównowagi. Część trzecią poświęcono kwestii wkładu prac Clowera i Leijonhufvuda w ewolucję współczesnego keynesizmu. Część czwarta zawiera pewne ogólne uwagi i wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
Polemika z tezami A. Wojtyny, zawartymi w pracy "Ewolucja keynesizmu a główny nurt ekonomii", wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2000 roku.
15
Content available remote Zyski jako determinanta inwestycji w teorii ekonomii
75%
W artykule podjęto teoretyczne rozważania na temat determinant poziomu inwestycji zagregowanych. Spośród całego wachlarza potencjalnych zmiennych do szczegółowej analizy został wybrany zysk. Rola zysku w determinowaniu inwestycji została omówiona na przykładzie teorii przedstawicieli głównych szkół ekonomii.(abstrakt oryginalny)
Odpowiedź prof. Andrzejowi Malawskiemu na artykuł polemiczny z treścią książki "Ewolucja keynesizmu a główny nurt ekonomii" A. Wojtyny, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2000 roku. Polemika opublikowana pod tytułem "Czy ewolucja keynesizmu jest ewolucją?", ukazała się w tym samym numerze czasopisma "Ekonomista" (nr 6/2002, s. 853-867).
Nie ma precyzyjnej definicji globalizacji. Współcześnie ideologiczną podbudową globalnych procesów ekonomicznych jest doktryna liberalizmu ekonomicznego. Chociaż można wskazać wiele uniwersalnych korzyści, silne ekonomicznie KTN uzyskują znacznie większe korzyści niż inne podmioty. Procesy globalizacji prowadzą do polaryzacji bogactwa i rosnących nierówności pomiędzy krajami, jak również pomiędzy ludźmi w poszczególnych krajach. Stopy bezrobocia są coraz wyższe. Bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Środowisko naturalne ulega degradacji. Ludzie protestują przeciwko krzywdom i niesprawiedliwości, ale obecnie nie mają siły, aby to zmienić. Współcześnie rosnąca groźba terroryzmu jest najskuteczniejszą formą protestu. Podejście do procesów ekonomicznych musi zostać zmienione z doktryny liberalnej na keynesowską, ze skoordynowaną interwencją państw oraz międzynarodowych instytucji. Bez zmian w poszczególnych państwach i w ich wyniku także globalnie czekają nas rosnące, również militarne, konflikty i realna groźba trzeciej wojny światowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony poszukiwaniu kierunku ewolucji praktyki gospodarczej. Punktem wyjścia jest prezentacja zmian na poziomie mikroekonomicznych warunków działalności przedsiębiorstw. Następnie omówiono założenia polityki makroekonomicznej prowadzonej w zgodzie z zaleceniami Keynesa i von Hayeka. W konkluzji wskazano rosnące znaczenie tzw. ekonomii współdzielenia, która wyznacza innowacyjny paradygmat zarówno dla praktyki, jak i nauki ekonomii.(abstrakt oryginalny)
Autor ogólnie omawia strukturę współczesnej myśli ekonomicznej, którą jest NEK (nowa ekonomia keynesistowska).
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.