Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Klasyfikacja obszarów wiejskich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Polski rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie. Jest to przede wszystkim wynikiem adaptowania się gospodarki do realiów panujących na globalnym rynku pracy. Polska, wchodząc w struktury Unii Europejskiej, traktuje priorytetowo rynek pracy. Wśród niezbędnych działań kładzie się nacisk m.in. na usprawnienie mechanizmów monitorowania rynku pracy, świadczenie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Celem niniejszej pracy jest próba analizy obszarów wiejskich podregionu szczecińskiego w województwie zachodniopomorskim pod względem rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet oraz wyodrębnienie obszarów o zbliżonej sytuacji na rynku pracy. Zwrócono uwagę na sytuację kobiet na rynku pracy, ponieważ na podstawie danych można stwierdzić, że kobiety zarabiają ok. 20% mniej niż mężczyźni na takich samych stanowiskach. Dominują również w słabo wynagradzanych sektorach gospodarki, takich jak edukacja, pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia, w których pensje kształtują się przeważnie poniżej średniej krajowej. W większym stopniu niż mężczyźni są zagrożone bezrobociem, szczególnie bezrobociem długotrwałym. (fragment tekstu)
Praca dotyczy wyznaczania strategicznych obszarów rolniczych oraz cennych ekologicznie. Wyznaczenia tych obszarów dokonano za pomocą ocen punktowych z wykorzystaniem wybranych wskaźników określających stopień przydatności obszarów do pełnienia pewnych funkcji w przestrzeni otaczającej miasto. (abstrakt oryginalny)
Analizowano zmiany, które zachodziły w powierzchni użytków rolnych według spisu rolnego z lat 2002 i 2010. W latach 1950-2010 spadek użytków rolnych wyniósł 24,1%, gruntów rolnych zaś 33,9%. Tendencje spadkowe nie zostały zahamowane, mimo ukazania się ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (1995 r.). W okresie między spisami rolnymi (2002-2010) zanotowano dalszy spadek użytków rolnych o 1,3 mln ha. W przekroju analizowanych grup wielkościowych gospodarstw rolnych największy spadek powierzchni zanotowano w małych i średnich gospodarstwach. Na procesie konsolidacji użytków rolnych zyskały gospodarstwa duże (30-50 ha) i bardzo duże (50 i więcej ha). Występujące zjawisko należy ocenić jako pozytywne, które będzie wyznaczać dalsze wektory przemian agrarnych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest ocena wpływu miast na kształtowanie się dochodów budżetowych w gminach wiejskich. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że najwyższe dochody własne w budżetach osiągają gminy wiejskie zlokalizowane wokół dużych miast. Wpływy z dochodów w gminach wiejskich położonych w bliskim sąsiedztwie średnich miast okazały się nieco niższe. Najmniejsze dochody osiągają gminy wiejskie oddalone od ośrodków miejskich.
W artykule podjęto próbę oceny poziomu dostępności mieszkańców wsi w woj. wielkopolskim do podstawowych elementów infrastruktury gospodarczej. Wyniki uzyskane podczas przeprowadzonego badania wskazują na znaczne zróżnicowanie przestrzenne w zagospodarowaniu infrastrukturalnym na obszarach wiejskich Wielkopolski. Bardzo wysokim i wysokim poziomem wyposażenia obszarów wiejskich w infrastrukturę gospodarczą charakteryzują się głównie gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania. Natomiast zgrupowania gmin o niskim wyposażeniu infrastrukturalnym, tworzą rozległe, jednolite skupiska — położone w południowo-wschodniej części województwa oraz na północno-zachodnich krańcach Wielkopolski. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była klasyfikacja obszarów wiejskich województwa zachodniopomorskiego z uwagi na ich położenie względem ośrodków miejskich. W badaniu zastosowano miernik syntetyczny, zbudowany na podstawie trzech cech prostych określających bezpośrednie sąsiedztwo miast oraz odległość od ośrodka powiatowego i wojewódzkiego. Ponad 32% gmin i obszarów wiejskich województwa zachodniopomorskiego to tereny o dość niekorzystnym i niekorzystnym położeniu w stosunku do miast. Prawie 40% badanych obszarów charakteryzuje się średnio korzystnym położeniem, a ponad 28% badanych gmin i obszarów wiejskich znalazło się w klasach o korzystnym i bardzo korzystnym położeniu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Obszary problemowe w rolnictwie w kontekście delimitacji obszarów ONW
63%
W opracowaniu skoncentrowano się na porównaniu trzech delimitacji obszarów problemowych w rolnictwie polskim w kontekście delimitacji Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania (ONW). Wszystkie delimitacje obszarów problemowych (ze względu na niekorzystne warunki przyrodnicze do produkcji rolnej) wykonane do celów naukowych charakteryzują się znacznie mniejszym zasięgiem przestrzennym niż wyznaczone w Planie/Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich obszary ONW.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono stosowane dotychczas podejście do wydzielania obszarów ONW w Unii Europejski oraz zaproponowano nowy sposób wydzielania tych obszarów, umożliwiający efektywne wdrażanie unijnej polityki wspierania ONW i realizacji na nich idei zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Obszary wiejskie to nie tylko rolnictwo, ale cala otaczająca przestrzeń. Obszary te ulegają wpływom cywilizacji, rozwijają się i przekształcają. Rozwój tych obszarów powinien odbywać się bez uszczerbku dla środowiska w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W pracy podjęto próbę klasyfikacji regionów Dolnego Śląska i ocenę zrównoważonego rozwoju według trzech ładów: społecznego, środowiskowego i gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano rozpoznania dotychczasowych kryteriów wyodrębniania obszarów problemowych, ze szczególnym uwzględnieniem rolniczych obszarów problemowych. Obszar województwa podlaskiego w świetle dotychczasowych kryteriów jest klasyfikowany do problemowych. Występuje tu duże natężenie i kumulacja czynników zaliczanych do tej kategorii. Analiza kryteriów powszechnie stosowanych do wyodrębniania rolniczych obszarów problemowych wykazała, że wiele spośród tych czynników ma coraz mniejsze znaczenie jeśli chodzi o różnicowanie przestrzeni rolniczej, a jednocześnie odpowiednie ich nasilenie stwarza nowe wartości i warunki do tworzenia nowoczesnych, sprawnych i dochodowych gospodarstw rolnych odpowiadających obecnemu poziomowi rozwoju społeczno-gospodarczego. W związku z tym można mówić o ewolucji kryteriów wyodrębniania obszarów problemowych lub ich przewartościowaniu w ogólnych procesach rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie klasyfikacji obszarów wiejskich w Polsce pod względem poziomu kapitału ludzkiego w 2016 roku. Poziom kapitału ludzkiego określono za pomocą wskaźnika złożonego, do którego konstrukcji wykorzystano sześć wskaźników cząstkowych. W grupie regionów, których obszary wiejskie charakteryzowały się wysokim poziomem kapitału ludzkiego znalazły się województwa: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie, pomorskie i dolnośląskie. Z kolei najniższym poziomem kapitału ludzkiego na obszarach wiejskich odznaczały się województwa: lubelskie, lubuskie, podlaskie, opolskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono i porównano metody klasyfikacji obszarów wiejskich w Polsce, w OECD i w Unii Europejskiej. Następnie omówiono zjawisko wielofunkcyjności wsi i wielofunkcyjności rolnictwa obecnie i w przeszłości. Zwrócono uwagę na fakt, że wiele ważnych funkcji pełnionych przez wieś nie znajduje odzwierciedlenia w statystykach i nie jest należycie dostrzegana ani doceniana. Wskazano również na to, że w Unii Europejskiej następuje stopniowe przekształcanie polityki rolnej w kompleksową politykę rozwoju obszarów wiejskich, w ramach której rośnie znaczenie aspektów ekologicznych i kulturowych.
Z uwagi na kurczenie się przestrzeni otwartej w miastach, coraz większego znaczenia na rynku BIZ będą nabierać obszary wiejskie. Ich wielo-funkcyjny rozwój stwarza możliwości przyciągnięcia inwestycji produkcyjnych i usługowych. Celem opracowania jest określenie potencjału inwestycyjnego obszarów wiejskich Polski oraz jego głównych uwarunkowań. Metodyczną podstawą analizy są wskaźniki potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej, opracowane w Instytucie Przedsiębiorstwa SGH w latach 2002-2011. Ocena atrakcyjności inwestycyjnej została dokonana na dwóch poziomach - gmin i regionów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie baz danych dla oprogramowania GRETL (GNU Regression, Econometric and Time-series Library) dla danych zaimportowanych z Banku Danych Regionalnych GUS. Utworzone banki danych dla oprogramowania GRETL w podziale terytorialnym powiatowym i wojewódzkim dotyczą ponad 1,5 tys. szeregów dla okresu od 1999 do 2007 r. Dla danych statystycznych przedstawionych w bankach zaprezentowano przykłady analiz ilościowych z zakresu ekonometrii dla danych przekrojowych w oprogramowaniu GRETL oraz klasyfikacji obiektów za pomocą funkcji integrowanego z oprogramowania GRETL pakietu R.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie charakterystyki stanu i zróżnicowania wyposażenia obszarów wiejskich woj. wielkopolskiego w podstawowe elementy infrastruktury gospodarczej: sieć drogową, sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, sieć gazową oraz oczyszczalnie ścieków. Analizie poddano wyposażenie tych terenów w podstawowe elementy infrastruktury gospodarczej w przekroju powiatów (stan na 31 grudnia 2007 r.). Badaniami objęto wszystkie powiaty, których terytorium tworzą obszary wiejskie (31 powiatów ziemskich). Przeprowadzone obliczenia oparto na danych statystycznych udostępnionych przez GUS (Bank Danych Regionalnych). Pomiaru poziomu rozwoju infrastruktury gospodarczej na obszarze wiejskim każdego z analizowanych powiatów dokonano posługując się dwoma zestawami cech diagnostycznych. W podejściu pierwszym infrastrukturę opisano za pomocą wskaźników natężenia (charakteryzujących gęstość), a w podejściu drugim - wskaźników struktury (charakteryzujących dostępność). Porównanie obu podejść poprzez analizę otrzymanych wyników pozwoliło na wskazanie różnic w delimitacji powiatów pod względem ich wyposażenia infrastrukturalnego.
Celem pracy było przedstawienie możliwości wykorzystania rozmytej wielokryterialnej metody podejmowania decyzji do konstrukcji cechy syntetycznej. Zaproponowana metoda polega na utworzeniu struktury hierarchicznej badanego problemu decyzyjnego oraz wykorzystaniu zmiennych lingwistycznych i trapezoidalnych liczb rozmytych do ratingu kryteriów i cech prostych (atrybutów) w każdym ocenianym obiekcie. W pracy podjęto próbę zastosowania tej metody do oceny poziomu społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich w układzie powiatów woj. wielkopolskiego. Uzyskane uszeregowanie powiatów pokazuje, że najlepiej rozwinięte były powiaty: poznański i szamotulski, a najgorzej - powiaty położone peryferyjnie (we wschodniej części województwa).
Graphical analysis for interactive aid (GAIA) and the dominance based rough set approach (DRSA) are compared as methods of explaining the solution to a multi criteria ranking problem obtained using the preference ranking organization method for the enrichment of evaluations (PROMETHEE). The classification of 52 municipalities in Northern Quebec in terms of the socioeconomic situation is based on three attributes: home conditions, employment and demographic potential. The classification provided to the decision maker is aggregated information. To facilitate decision making, the problem is first considered as a sorting task, in which municipalities are distributed into three categories: best (B), worst (W) or intermediate (I), based on the PROMETHEE ranking. In order to improve the position of a municipality thus categorized, the decision maker needs information that will answer the questions: What criteria are relevant to the municipality? What criteria are in conflict? What are the critical values of the criteria? We show that GAIA and DRSA provide convergent and complementary information that allow enrichment of the answers to these questions. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie dwóch propozycji metodycznych konstruowania cechy syntetycznej oraz ich zastosowania do oceny poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego powiatów woj. wielkopolskiego. W pierwszej części pracy opisane są podstawy teoretyczne i etapy postępowania w tworzeniu cechy syntetycznej. Proponowane podejście opiera się na metodzie analitycznego procesu hierarchicznego (Analytic Hierarchy Process - AHP) oraz zmodyfikowanych przez Autorów metodach rozmytych Chenga-Lina i TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to an Ideal Solution). Zaproponowane podejście może być przydatne w tworzeniu cechy syntetycznej, zwłaszcza, gdy w rozważanym problemie oceny obiektów występują kryteria podrzędne (bezpośrednio mierzalne), a w zbiorze cech prostych zarówno cechy o charakterze ilościowym, jak i jakościowym - porządkowym. Dodatkową zaletą proponowanego podejścia jest możliwość przyporządkowania kryteriom i cechom prostym zróżnicowanych współczynników wagowych dzięki zastosowaniu metody analitycznego procesu hierarchicznego. W części empirycznej pracy proponowaną procedurę budowy cechy syntetycznej zastosowano do oceny poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego powiatów woj. wielkopolskiego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.