Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge diffussion
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Lean Management Concept in the Environment of Cluster Enterprises
100%
Increasing regional and local policy, aimed at boosting the competitiveness of regions and provinces is now becoming a common practice in the globalized economy. Therefore, in this article an important segment of the market is analyzed, which is regarded not only as a tool for enhancing the competitiveness of individual companies, but also of entire economies, namely - industrial clusters. The main research problem of this article was to determine if cluster enterprises are familiar with the Lean Management concept and if they practice it. The aim of the studies included in the paper was to identify the scope of usage of the Lean Management concept among cluster enterprises. At the same time within the study it was identified whether between businesses practicing the above-mentioned concept, there is any information exchange - any diffusion of knowledge(original abstract)
Przedstawiono definicję zarządzania wiedzą oraz omówiono istotę przedsiębiorstwa sieciowego. Opisano także proces dyfuzji wiedzy w przedsiębiorstwa sieciowych, który odbywa się w sposób wyspowo-drgający.
Pomimo rosnącej lawinowo liczby publikacji z zakresu zarządzania wiedzą nadal mamy do czynienia z wieloma barierami jej implementacji w przedsiębiorstwie.Do podstawowych przeszkód wdrażania koncepcji (zarządzania wiedzą) ZW w organizacji gospodarczej należy zaliczyć:- bariery kulturowo-mentalnościowe,- bariery personalne,- bariery strukturalne, bariery techniczne,- bariery produktowe.Dlatego też przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prac projektowo-implementacyjnych w zakresie ZW należy zdiagnozować oraz zminimalizować siłę oddziaływania powyższych barier. (fragment tekstu)
Konkurencja oraz usiłowania zdobycia przewagi na rynku sprawiają, że stosowanie konwencjonalnych sposobów zarządzania często okazuje się niewystarczające. Szczególnie wyraźnie zaznacza się to w przypadku przedsiębiorstw z sektora MSP, które nie formułują strategii długofalowych oraz nie posiadają wystarczających zasobów materialnych, niezbędnych do podejmowania otwartej walki o klientów. W przypadku przedsiębiorstw mikro, działania doraźne nie gwarantują zdobycia i utrzymania przewagi rynkowej, gdyż niezbędne są skuteczniejsze na dłuższą metę metody zdobywania klientów. Powstające indywidualne systemy zarządzania kreowane w poszczególnych przedsiębiorstwach oparte są na fundamencie, utworzonym przez zasoby wiedzy. Jednak w sektorze mikro przedsiębiorstw procesy dyfuzji wiedzy - w tym z ośrodków nauki do mikro firm, przebiegają w sposób niedoskonały. Wykorzystanie poszczególnych i szerzej znanych koncepcji usprawniania zarządzania przedsiębiorstwem nie zapewnia bezwarunkowo oczekiwanych korzyści w postaci wymiernych wyników finansowych, czy zaplanowanych udziałów w rynku. Poszukiwane są zatem metody systemowe, łączące działania poszczególnych działów, bądź pracowników w firmie. Celem referatu jest przedstawienie wpływu kompetencji mikro przedsiębiorstwa na proces dyfuzji wiedzy. Przedstawione zostaną badania własne prowadzone w grupie 80 mikro przedsiębiorstw w branży cukierniczej, których celem było zdefiniowanie działań wspomagających dyfuzję wiedzy. Hipoteza badawcza dotyczyła założenia, iż obecny stan dyfuzji wiedzy do sektora mikro przedsiębiorstw jest niezadawalający i należy poszukiwać czynników wspomagających dyfuzje wiedzy, co może podnieść konkurencyjność mikro przedsiębiorstw w przypadku właściwego doboru i dopasowania tychże instrumentów do warunków otoczenia. Badania prowadzono w latach 2001-2009 metodą ankietowania, wywiadów, rozmów z ekspertami oraz obserwacji uczestniczącej.(fragment tekstu)
Podobnie jak wcześniejsze etapy modernizacji rolnictwa, również obecne stadium tego procesu wymaga zmiany instytucjonalnej i nowych struktur współzarządzania. Mają one zapewnić dyfuzję wiedzy i informacji do gospodarstw rolnych. Celem opracowania jest określenie stopnia osadzenia struktur współzarządzania i poszczególnych instytucji w sieciach społecznych rolników. W artykule skupiono się na relacjach współpracy łączących gospodarstwa rolne z instytucjami otoczenia rolnictwa oraz na ich ocenie przez rolników z województwa opolskiego. Przedstawiono znaczenie różnych organizacji w dyfuzji wiedzy i informacji. Ten ich wyróżnik uznano za jakościowe kryterium efektywności instytucjonalnej. Materiał empiryczny pochodzi z badań przeprowadzonych w latach 2008 i 2013 metodą wywiadu kwestionariuszowego w towarowych gospodarstwach rolnych regionu opolskiego. Na podstawie badań stwierdzono, że rośnie znaczenie instytucji w dyfuzji wiedzy i informacji rolniczej, co przekłada się na procesy modernizacyjne w gospodarstwach rolnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę transferu wiedzy z jednostek sfery nauki do sektora przedsiębiorstw. W świetle programu Horyzont 2020 głównym celem jest usprawnienie kanałów transferu wiedzy oraz zdefiniowanie oczekiwań uczestników procesu transferu wiedzy. Badania nad wiedzochłonnością sektora MSP oraz transferem wiedzy są w Polsce prowadzone sporadycznie i trudno jest jednoznacznie opisać proces dyfuzji wiedzy w obszarze przedsiębiorstw MSP. Celem referatu jest prezentacja badań nad problematyką transferu wiedzy z ośrodków wiedzy do przedsiębiorstw MSP na przykładzie fi rm MSP z województwa łódzkiego.(abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia analiz przedstawionych w artykule jest prezentacja podstaw teoretycznych, na jakich opiera się koncepcja dyfuzji wiedzy, oraz ukazanie specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstw komunalnych. Podstawowym problemem badawczym było prześledzenie przebiegu procesu dyfuzji wiedzy w warunkach wybranego przedsiębiorstwa komunalnego. Rozszerzono go, rozważając następujące kwestie: jakie są zachowania organizacyjne kierownictwa i pracowników weryfikowanej organizacji w kontekście transferu wiedzy oraz jak często wykorzystywane są poszczególne instrumenty dystrybucji wiedzy w analizowanej jednostce komunalnej. Głównymi celami artykułu były: identyfikacja uwarunkowań przebiegu dyfuzji wiedzy w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji SA z uwzględnieniem jej subprocesów i wykorzystywanych w nich narzędzi oraz skonstruowanie na podstawie analizy przypadku modelowego rozwiązania obejmującego poszczególne elementy systemu dyfuzji wiedzy w przedsiębiorstwach komunalnych. Aby rozwiązać podstawowy problem badawczy oraz osiągnąć wyznaczone cele, przeprowadzono studia literatury przedmiotu, stosując metodę analizy krytycznej oraz studium przypadku. Na podstawie rozważań teoretycznych dokonano wstępnej identyfikacji subprocesów dyfuzji wiedzy występujących w spółce komunalnej. Zaprezentowano badania przeprowadzone w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji SA. Zalecenia, jakie sformułowano, są zgodne z charakterystycznymi dla gospodarki opartej na wiedzy ideami prosumeryzmu, społecznej odpowiedzialności biznesu i koopetycji. Biorąc pod uwagę specyfikę przedsiębiorstw komunalnych, opracowano zbiór wytycznych mających sprzyjać doskonaleniu przepływu wiedzy i przyczynić się do stworzenia modelu dyfuzji wiedzy w tego typu organizacjach.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mechanizmy dyfuzji wiedzy w regionie
75%
W teorii wzrostu endogenicznego uważa się, że rozwój lokalny i przestrzenna koncentracja działalności gospodarczej są wynikiem lokalnego transferu wiedzy. Ze względu na istnienie pozytywnych efektów zewnętrznych wiedzy, koszt marginalny tworzenia nowej wiedzy maleje wraz ze wzrostem produkcji nowych pomysłów. Pozytywne efekty zewnętrzne generują rosnące zyski, które stanowią podstawę wzrostu gospodarczego. We współczesnej gospodarce wiedza należy do głównego czynnika lokalizacji. Aktywa niematerialne są silnie związane z przestrzenią lokalną, a przepływ wiedzy może być geograficznie ograniczony, co prowadzi do różnych regionalnych ścieżek wzrostu. Identyfikacja regionalnych zasobów wiedzy, ich efektywne wykorzystanie i zastosowanie ma centralne znaczenie w procesie gospodarczego tworzenia wartości i społecznego rozwoju regionu. W regionie chodzi nie tylko o to, aby tworzyć nową wiedzę z informacji, którą dysponuje terytorium, ale aby dokonać "skoku" wiedzy. Działania muszą być zorientowane na wspieranie zdolności konkurencyjnej odnowionej bazy wiedzy, efektywność procesów wiedzy, a przede wszystkim na pełne wykorzystanie kapitału ludzkiego przez odpowiednie formy organizacji i współpracy, rynki, struktury i formy pracy opartej na wiedzy. Pytanie o przekształcenie wiedzy w proces tworzenia wartości powinno być decydujące przy podejmowaniu decyzji o przyszłym poziomie życia w regionie w gospodarce globalnej. Celem opracowania jest zidentyfikowanie mechanizmów dyfuzji wiedzy w regionie. Omówiono metody pozyskiwania wiedzy w regionie i kanały dystrybucji wiedzy. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę ukazania roli systemu patentowego w internacjonalizacji dyfuzji wiedzy technicznej. Jego celem jest analiza wykorzystania przez polskie przedsiębiorstwa aktywne wynalazczo, międzynarodowej wiedzy technicznej udostępnianej za pośrednictwem systemów patentowych. Dla jego realizacji przeprowadzono badania polegające na jakościowej analizie tzw. cytowań patentowych, umieszczonych w dokumentacji technicznej zgłoszonych do ochrony wynalazków. Wnioski wynikające z badań wskazują na wysoki stopniem internacjonalizacji dyfuzji wiedzy technicznej w odniesieniu do publikacji naukowych i technicznych i niski, gdy podstawą są już istniejące rozwiązania techniczne. (abstrakt oryginalny)
The global, innovative firms have been using new tools to create relations based on value-changing, especially knowledge because global customers are more exacting and they take decisions more knowingly. The systemic business ecosystems show the possibility to gain synergy effects that are a result of combination of competencies of systemic partners. As it is shown by research results, the entities of studied IT sector implement the goal in the so-called business eco-systems based on knowledge diffusion, especially trough the Competence Centres. The results have practical application due to the fact that the article contains practices of sectoral leaders. The social value is shown by finding innovative way of knowledge diffusion.(original abstract)
11
Content available remote Logistics Activities in Diffusion of Knowledge in the SMEs Sector
75%
Problems of knowledge transfer from science space into an industrial space is now in the middle of interest of European Union concerning the Knowledge Based Economy (KBE), especially connected with Horizon 2020 programme. In Poland there are special politics of support of Innovative Economy. The main activity addressed to SMEs sector and its goal is support of development of entrepreneurship in small and medium enterprises. There are not so many sources of literature about knowledge diffusion in Polish SMEs. The first reports were presented by PARP and Confederation Lewiatan1. Literature confirms that there are a lot of barriers for implementation of a modern development of innovative processes and transfer of technologies. One is the lack of cooperation between science space and industrial space [Santarek 2008]. Another one is an insufficient diffusion of knowledge from outside of SME and inside. Discussion of those phenomena is main goal of article on example of SMEs from confectionery branch. Two hypothesis are formulated: I. In SMEs sector some barriers of knowledge diffusion between science space and industrial space were indicated II. Factors supporting the knowledge diffusion inside SMEs, improving the competitiveness of SMEs could be indicated. Results of research in confectionery branch in Poland based on observation, an expert meeting and case study methods are presented. The model of knowledge diffusion in SMEs in confectionery branch is also presented. (original abstract)
Procesy związane z wiedzą stanowią treść koncepcji zarządzana wiedzą, dlatego ważna jest ich identyfikacja. Dyfuzja wiedzy jest traktowana jako proces o kluczowym znaczeniu dla realizacji strategicznych celów organizacji. Badania empiryczne, których wyniki zamieszczono w artykule, dowodzą, że teza o kluczowym znaczeniu procesów dyfuzji wiedzy jest prawdziwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono proces zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie w świetle badań literaturowych, a następnie omówiono modele zarządzania wiedzą oraz dyfuzją wiedzy (zasobowy, japoński, procesowy). Zaprezentowano także wyniki badań przedsiębiorstw w regionie brodnickim nt. procesu zarządzania wiedzą.
Cel - Celem artykułu jest wskazanie, jak szybko wiedza z różnych stron świata jest transferowana do podmiotów zlokalizowanych w Polsce. Metodologia badania - W artykule została wykorzystana metoda "opóźnień" w cytowaniach patentowych, polegająca na analizie dokumentów patentowych, pod kątem tego, ile lat minęło od momentu, w którym dany zagraniczny wynalazek został zgłoszony do ochrony patentowej lub określony zagraniczny artykuł został opublikowany aż do momentu, w którym zostały one zacytowane w aplikacji patentowej podmiotu zlokalizowanego w Polsce. Badaniem objęto 20 przedsiębiorstw oraz 5 uczelni. Łącznie przeanalizowano 1899 aplikacji patentowych, dotyczących praw ochronnych na wynalazki przyznanych przez UPRP w latach 2005-2011. Wynik - Wiedza zagraniczna rozprzestrzenia się w Polsce średnio w ciągu 16,14 lat i jest to dłuższy czas niż w przypadku wiedzy krajowej, która jest adoptowana w ciągu 12,77 lat. Spośród zasobów wiedzy zagranicznej, które stanowią największe oparcie dla wynalazczości w Polsce, najszybciej dochodzi do dyfuzji wiedzy japońskiej, zaś najwolniej amerykańskiej. Oryginalność - W artykule wykorzystano opracowaną przez autorkę unikatową bazę danych, łączącą patenty poszczególnych podmiotów z Polski z charakterystyką patentów i publikacji, na które powoływały się w opisach patentowych podmioty objęte badaniem. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wirtualne narzędzia tworzenia i dyfuzji wiedzy
75%
Autorki zgłębiły cybernetyczną perspektywę istoty komunikacji na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, a podstawy informatycznej teorii i praktyki komunikowania człowiek-maszyna w połowie lat siedemdziesiątych. W owym czasie komunikację elektroniczną stosowały na co dzień polskie przedsiębiorstwa, w których autorki praktykowały i prowadziły badania (gospodarka morska, przemysł okrętowy). Od tego czasu podstawy teoretyczne obu dziedzin nauki nie uległy istotnym zmianom, choć teoria i praktyka przyjęły charakter masowy.(abstrakt autora)
16
Content available remote Rola systemu patentowego w dyfuzji wiedzy
75%
W artykule poruszone zostały zagadnienia związane z międzynarodową dyfuzją wiedzy. Scharakteryzowano w nim jedną z bibliometrycznych metod jej mierzenia - cytowania patentowe. Następnie, opierając się na danych z bazy polskiego Urzędu Patentowego, przeprowadzono badania odwołań patentowych wytypowanych przedsiębiorstw. Przeprowadzona na potrzeby artykułu analiza umieszczonych w dokumentacji patentowej odwołań zagranicznych wykazała, że polskie przedsiębiorstwa aktywne wynalazczo w wysokim stopniu wykorzystują zagraniczną wiedzę, dla części z nich stanowi ona wręcz podstawowe źródło inwencji. Dominującą pozycję w cytowaniach zajmują amerykańskie rozwiązania technologiczne.(abstrakt oryginalny)
Autor artykułu przedstawia zagadnienie dyfuzji innowacji i wiedzy jako źródła zmiany i rozwoju gospodarczego. Charakterystyki i analizy zjawiska dyfuzji skupiają się na jego społeczno-kulturowym i ekonomicznym wymiarze. W pierwszej części opracowania, odwołując się do literatury przedmiotu, ukazano złożoność i wieloaspektowość teoretycznych ujęć procesu dyfuzji innowacji. Następnie scharakteryzowano zjawisko dyfuzji innowacji jako ważnego mechanizmu zmian społecznych i kulturowych. W tak zarysowanych ramach teoretycznych dokonano analizy uwarunkowań, dynamiki i efektywności rozprzestrzeniania się innowacji i wiedzy jako instrumentów przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego. Syntetyczną konkluzję teoretycznych analiz i charakterystyk przedmiotowej problematyki stanowi szkicowo nakreślony schemat powstawania i dyfuzyjnego rozprzestrzeniania się innowacji i wiedzy, który może być użyteczny z punktu widzenia polskich przemian modernizacyjnych oraz przyspieszenia rozwoju gospodarczego, zrównoważonego społecznie i terytorialnie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie pojęcia projektu wirtualnego, a w jego ramach wskazanie tradycyjnych obszarów oraz specyficznych elementów budujących jego wirtualną architekturę. Zaprezentowane zostały również źródła pochodzenia wiedzy oraz wskazano kierunki i rodzaje dyfuzji wiedzy w odniesieniu do projektu wirtualnego i jego środowiska.
Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech współczesnego międzynarodowego podziału pracy jest rosnące znaczenie technologii telekomunikacyjno-informatycznych (ICT) i tak zwanego kapitału społecznego, które umożliwiają zwiększenie konkurencyjności gospodarki dzięki stale rozbudowywanej sieci powiązań z globalnymi sieciami teleinformatycznymi. Przeprowadzone analizy zdają się podważać dotychczasowy podział na wysoko rozwinięte kraje postindustrialne i pozostałe kraje znajdujące się na niższych etapach rozwoju gospodarczego. Rośnie bowiem znaczenie niektórych krajów rozwijających się w międzynarodowym handlu wyrobami wysokiej techniki oraz usługami biznesowymi wymagającymi dużego wyposażenia w wiedzę (czego najlepszym przykładem są Chiny i Indie). Co więcej, kraje te coraz skuteczniej konkurują z krajami rozwiniętymi w wytwarzaniu i eksporcie produktów pochodzących z tak zwanych sektorów kreatywnych. W dużym stopniu wynika to z dużego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ostatnich dwóch dekadach, lecz również z konsekwentnie prowadzonej polityki społecznej i edukacyjnej, której efektem jest rozwój społeczeństwa cyfrowego (zwanego także społeczeństwem sieciowym). Sukcesy osiągane przez omawiane kraje powinny być zatem punktem odniesienia dla krajów Europy Środkowej, takich jak Polska, które charakteryzują się często dużymi zapóźnieniami w tworzeniu gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
This study investigates small and medium-sized enterprises' e-commerce adoption (e-CA) in Indonesia. This study differs from all the previous research on this topic, which was designed using linear models, since this study uses a structural data set and an equation model. It comprehensively outlines a new model with sequentially ordered readiness. Moreover, this research presents critical reasoning for this new model. This study rearranges organizational, industrial, and national readiness into a sequential model. The new model could explain and describe the small and medium-sized enterprises' e-CA better than all the previous research had done. It means that organizational, industrial, and national readiness influence their stages consecutively and result in e-CA. From a methodological perspective, industrial and national readiness work as intervening variables. This suggests that each readiness is not a mutually exclusive construct, but it relates to the others in the sequential order. Therefore, this study infers that national strategic policies to enhance the small and medium-sized enterprises' e-CA should be applied during the first, initial stage, starting from organizational to industrial and ending with national readiness. It also means that SMEs should construct their enterprises to be sequential and structural. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.