Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge evaluation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zaangażowanie "inżynierów wiedzy" w ostatnich latach dotyczyło raczej problemów pozyskiwania i reprezentowania wiedzy niż jej wartościowania. Z drugiej strony (zgodnie z powszechnie znanym powiedzeniem: garbage in - garbage out) wartościowanie wiedzy jest konieczne w ciągu całego cyklu życiowego systemu ekspertowego. Czasem ten problem bywa traktowany z dużą uwagą ale na ogół jest niedoceniany. Dotyczy to nie tylko jakości stosowanego oprogramowania ale także tej części systemu ekspertowego, która stanowi jego "żywą" część mianowicie bazy wiedzy (BW).Dyskutując o metodach wartościowania wiedzy nie można uniknąć definicji określonych miar jej oceny. Powstają następujące pytania. Jakie przyjąć kryteria wartościowania wiedzy? Czy obiektywna definicja pomiaru wartościowania jest w ogóle możliwa? Jak można wartościować różne typy wiedzy w uogólniony sposób? W artykule została zaprezentowana koncepcja estymatorów wiedzy. Będą one rozważone w kontekście potencjalnych obszarów wartościowania. W części końcowej została wprowadzona propozycja syntetycznego ewaluatora wiedzy. (fragment tekstu)
W obszarze badań wartościowania systemów z bazą wiedzy (SBW) istotne znaczenie mają nowe metody, często wspomagane przez środki programowe. Obejmują one użyteczne w tym wypadku techniki (np. drzewa decyzyjne czy tablice decyzyjne), a także kryteria wartościowania. Spójność, kompletność, adekwatność, wiarygodność czy aspekt kosztowy wiedzy powinny być mierzone w pewien sposób.Artykuł dotyczy problemów ustanowienia miar użytecznych w procesie wartościowania wiedzy (WW). W zaproponowanym podejściu uwzględniono dwie podstawowe procedury WW: weryfikację oraz ocenę. Dla celów weryfikacji zastosowano klasyczne wartości logiczne Так/Nie z pewnymi rozszerzeniami; dotyczą one kompletności i spójności wiedzy. Ocena adekwatności, wiarygodności czy "ekonomiki" wiedzy wymaga przyjęcia odrębnej skali mierzenia. Zatem satysfakcja użytkownika z bazy wiedzy dotycząca adekwatności czy wiarygodności może być wyrażona w skali 0-1. Koszty wiedzy, głównie wykorzystując metody nakładów i efektów lub lepiej - kosztów alternatywnych, mogą być oszacowane w jednostkach pieniężnych. W artykule uwzględniono zarówno lokalny jak i globalny aspekt "mierzenia" wartości wiedzy. Załączono przykład ilustrujący zastosowanie zaproponowanych miar. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona w artykule charakterystyka adekwatności w procesach wartościowania wiedzy pozwala na sformułowanie pewnych wniosków ogólniejszej natury.Przede wszystkim widoczne jest dostrzeganie znaczenia tych procesów w kontekście metodyki budowy SBW. Istnieje kilka zespołów roboczych, które zajmują się nie tylko przygotowaniem pakietów programowych wspomagających wybrane czynności składające się na proces budowy SBW, przygotowują one też skuteczne podstawy teoretyczne dedykowane tym procesom.Adekwatność, jako jedno z kryteriów wartościowania wiedzy, jest właściwością rzadziej wyodrębnianą i trudno jest podać przekonywające metody jej walidacji. Zwykle jest ona włączana jako domyślne kryterium wyrażające zawartość wiedzy.Istniejące metodyki i pakiety wspomagające procesy wartościowania pozwalają na wycinkową ocenę adekwatności wiedzy. Dotyczą one m. in. takich zadań, jak: wykrywanie wiedzy nieużytecznej, redukcja wiedzy "przespecjalizowanej" lub zbyt uogólnionej.Wśród pojawiających się tendencji dotyczących wartościowania wiedzy należy podkreślić dążność do ogarniania procedurami wartościowania coraz to większej liczby czynności budowy SBW oraz skłonność do tworzenia rozwiązań coraz bardziej otwartych. (fragment tekstu)
Współczesne systemy inteligentne funkcjonują często w postaci niejednorodnych (pod względem stosowanych metod reprezentacji czy technik przetwarzania) baz wiedzy. Z drugiej strony mamy do dyspozycji bardzo zaawansowane (w przypadku np. systemów regułowych) techniki ich weryfikacji i oceny. Wartościowanie wiedzy zawartej w systemach inteligentnych, które charakteryzuje różnorodność formalizmów odwzorowania jest problemem złożonym i wymaga opracowania procedur skutecznych w tym kontekście, także z uwzględnieniem różnych formalizmów opisów wiedzy. W artykule podjęto próbę specyfikacji problemów pojawiających się podczas wartościowania wiedzy w odniesieniu do omawianej klasy systemów. Świadomość tych problemów umożliwiła przygotowanie kilku potencjalnych koncepcji wartościowania, znajdujących zastosowanie w różnych warunkach. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano przegląd wybranych podejść stosowanych w wartościowaniu obiektywnym i subiektywnym jednego z elementów SBW - bazy wiedzy (punkty 2 i 3), natomiast w punkcie 4 podjęto próbę usystematyzowania podejść ze wskazaniem metod, które powinny uzupełniać się w procesie wartościowania bazy wiedzy. (fragment tekstu)
Wiele bieżących badań dotyczących informatyki teoretycznej i praktycznej zyskuje na spójności z połączenia ich z aspektami ekonomicznymi. Podobnie jak większość zadań związanych z konstrukcją wiedzy, także pozyskiwanie wiedzy może być postrzegane jako problem kompresji informacji, gdzie informacje są zachowywane lub odrzucane zgodnie z ich użytecznością. Złożoność obliczeniowa, entropia Kohnogorowa, czas uczenia się Valianta i tym podobne pojęcia, stanowią dolną granicę kosztu informacji. Struktury semantyczne powstały jako rozwiązania problemu maksymalizacji ekonomicznej użyteczności informacji uwzględniające ograniczenia kosztowe. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była próba określenia, na ile przydatna w szacowaniu wartości informacji ex ante jest teoria decyzji. Metodyczną podstawę pracy stanowiły studia literaturowe z zakresu teorii decyzji, w których uwagę skupiono na dwóch zasadniczych pytaniach: wartość jakiego typu informacji pozwala oszacować teoria decyzji oraz w jakich sytuacjach teoria decyzji znajduje zastosowanie?
Wyjaśniono pojęcie wiedzy i przedstawiono jej rodzaje. Omówiono kryteria wartościowania wiedzy oraz problemy związane z jej wartościowaniem.
Kapitał ludzki i wiedza są dziś najważniejszymi czynnikami rozwoju decydującymi o innowacyjności i konkurencyjności gospodarek. Rola tych czynników została również podkreślona w dokumencie Europa 2020. Jednak z uwagi na niematerialny charakter inwestycji we wzrost wartości kapitału ludzkiego w połączeniu z dużym stopniem centralizacji polityki rozwoju kapitału ludzkiego działania te odznaczają się stosunkowo niskim stopniem efektywności. Stąd celem pracy jest po pierwsze zidentyfikowanie rangi polityki rozwoju kapitału ludzkiego w strategiach UE. Po drugie identyfikacja i analiza porównawcza między krajowych zróżnicowań rozwoju kapitału ludzkiego, wraz ze wskazaniem punktów odniesienia w zakresie kluczowych miar tego rozwoju. Po trzecie natomiast celem pracy jest wskazanie modeli polityki rozwoju kapitału ludzkiego z perspektywy oceny zaangażowania władz samorządowych w jej realizację i efektywność. (abstrakt oryginalny)
Weryfikacja wiedzy pracownika odgrywa dużą rolę na etapie selekcji bądź oceny rozwoju pracowników. Autorzy artykułu radzą, jak skutecznie tworzyć efektywne narzędzia do pomiaru zasobów wiedzy pracowników. Prezentują, jak tworzyć bank pytań, konstruować testy, dobierać odpowiednie pytania oraz w jaki sposób ocenić rzetelność odpowiedzi.
W artykule postawiono tezę, że to mądrość, a nie wiedza ma podstawowe znaczenie w minimalizowaniu ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na podstawie wyników badań empirycznych pozytywnie zweryfikowano tę hipotezę. Mądrość, rozumiana jako umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce, w większym stopniu wpływa na wyniki gospodarowania, niż ilość posiadanych i wykorzystywanych przez gospodarstwo źródeł informacji. (abstrakt oryginalny)
Wyznaczenie ograniczeń procesu wartościowania, co do którego nie ma do końca ustaleń czym jest, stanowi zadanie niełatwe. Pierwsza część artykułu jest zatem poświęcona interpretacjom pojęcia wartościowania oraz określeniu wyznaczników rozważanych ograniczeń. Przyjęto, że przedmiotem wartościowania jest sama baza wiedzy (BW) co oznacza, że pozostałe elementy SBW (moduł komunikacji z systemem, mechanizm wnioskowania) są poza zakresem artykułu. W dalszej części, w kontekście zaprezentowanych wcześniej wyznaczników procesu wartościowania rozważane są właściwe ograniczenia. Dla uproszczenia analizy ograniczeń założono, że podstawowe znaczenie ma notacja regułowa; nie powinno wykluczać to jednak trafności rozważań w odniesieniu do innych formalizmów reprezentowania wiedzy. Warstwę ilustracyjną stanowi bliska autorowi sfera zarządzania, co nie przekreśla ogólnego charakteru formułowanych ograniczeń. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zarządzanie wiedzą w organizacjach zhierarchizowanych
61%
Istotną cechą współczesnej organizacji w tym organizacji zhierarchizowanej jest ich sformalizowanie. Podstawowe cele, struktury, procedury, technologie, zasady funkcjonowania zapisywane są zwykle w dokumentach organizacyjnych. Cele przedstawiane są w statutach, struktury organizacyjne i zasady działania - w regulaminach, księgach służb i graficznych schematach, procedury - w instrukcjach. Formalizacja ustala, utrwala i czyni czytelnym ład wewnętrzny organizacji, ale jednocześnie usztywnia jej funkcjonowanie i utrudnia procesy adaptacyjne. Proces zarządzania wiedzą w organizacjach zhierarchizowanych może przyczynić się do złagodzenia tych mankamentów. W artykule przedstawiono znaczenie zarządzania wiedzą w działalności organizacji zhierarchizowanej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wartościowanie techniki w systemach zarządzania
61%
Rozwój techniki oraz kumulacja innowacji technologicznych określa środowisko współczesnego społeczeństwa, determinizm technologiczny zaś jest jedną z cech współczesnej cywilizacji. Celem artykułu jest przedstawienie metodyki wartościowania techniki (technologii) wykorzystującej procedury analityczne i oceny w analizie systemowej w procesie zarządzania technologiami. Stosowanie procedur wartościowania techniki pozwala na ewaluację możliwych i prawdopodobnych skutków decyzji o wyborze technologii spełniającej warunki wielokryterialnej oceny społecznej. Przedstawiono możliwości zastosowania metodologii "foresight" w społeczno-politycznym wartościowaniu techniki. Ponadto omówiono dotychczasowe światowe doświadczenia w procesie klasyfikowania techniki na potrzeby systemów zarządzania(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była analiza rodzajów i jakości baz wiedzy opracowywanych jako obligatoryjne projekty dla kierunków informatycznych uczelni. Punktem wyjścia badań była analiza ogólnych własności aplikacji (obszary zastosowań, specyfika zadań będących ogólnym przedmiotem projektu, rodzaje wykorzystywanej wiedzy czy techniki wnioskowania), będąca podstawą wartościowania wiedzy zaimplementowanej w projektach studenckich. Przy walidacji (wartościowaniu) wiedzy pod uwagę wzięto: kompletność, spójność i wiarygodność wiedzy. W badaniach wykorzystano propozycję autorską pomiaru jakości wiedzy. Wyniki tych wstępnych badań pozwoliły na ocenę użyteczności techniki i metod pomiaru wykorzystywanych w omawianym procesie.
W edukacji dorosłych jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność nauki jest dostosowanie treści i metod kształcenia do potrzeb uczących się. W przypadku kursów prowadzonych w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów treści kształcenia dobrze odpowiadają oczekiwaniem nauczycieli w nich uczestniczących. Dotychczas stosowana forma 40-godzinnych kursów stacjonarnych, odbywających się w określonym dniu tygodnia podczas roku szkolnego albo przez cały tydzień w trakcie ferii zimowych lub wakacji letnich, jest akceptowana przez nauczycieli. Zmiana sposobu kształcenia, polegająca na wprowadzeniu kursów na odległość, łączy się z koniecznością poznania opinii uczestników szkoleń na temat planowanej innowacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym został scharakteryzowany stan rozwiązań dotyczących jednego z podstawowych kryteriów wartościowania wiedzy, za jakie się uznaje kompletność wiedzy. (fragment tekstu)
18
Content available remote Społeczne wartościowanie technologii informacyjnych
61%
W artykule przedstawiono ogólny model technologii jako przedmiot oceny społecznej w procesie analizy systemowej. Omawia międzynarodowe doświadczenia w dziedzinie oceny technologii do planowania rozwoju nauki i technologii. Przedstawia propozycję ogólnej metodologii Information Technology Assessment. (abstrakt autora)
W artykule omówiono zagrożenia oraz ograniczenia stosowania wartościowania kompetencji, które w szczególności mogą uwidocznić się podczas wdrażania omawianego podejścia w polskich przedsiębiorstwach. Przedstawiono również porównanie kryteriów wartościowania stanowisk pracy i kryteriów wartościowania kompetencji.
Content marketing, pomimo iż jest jednym z najtańszych i najbardziej efektywnych rodzajów marketingu, nie cieszył się do niedawna wielką popularnością wśród polskich marketerów - był traktowany jako jedno z wielu narzędzi wykorzystywanych w prowadzonych kampaniach. Światowe trendy jednak pokazują, że dystrybucja wiedzy jest coraz bardziej doceniana zarówno przez firmy, jak i konsumentów. Z miesiąca na miesiąc dociera do nas coraz więcej reklam, banerów, konkursów czy też zaproszeń na firmowe strony w mediach społecznościowych. Trudno jest się odnaleźć w takim gąszczu informacji. (...) Chcemy podejmować bardziej świadome decyzje oparte na wiedzy, a nie tylko na znajomości marki. Coraz mniej interesują nas wyszukane kreacje, coraz częściej oczekujemy przydatnych informacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.