Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koasekuracja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przystępując do omawiania tak kontrowersyjnego tematu, jakim jest-krajowa koasekuracja, nie sposób jest choćby skrótowo nie przypomnieć uwarunkowań środowiskowych, w jakich przyszło działać firmom ubezpieczeniowym licencjonowanym w Polsce. Wśród pozytywnych zjawisk makroekonomicznych w I półroczu 1996 r., takich jak: - utrzymanie jednego z wyższych w Europie Środkowej wskaźnika wzrostu PKB, mimo symptomów pewnego zwolnienia tempa wzrostu - planowany do końca 96 r. wzrost PKB o około 6%f - utrzymanie wzrostowego trendu produkcji przemysłowej - przewidywany do końca 96 r. wzrost o ca 8,5%, - wzrost konsumpcji w wyniku m.in. znacznego wzrostu realnych, rozporządzalnych dochodów gospodarstw domowych, na co wpływ miało również większe o 60% (w porównaniu do czerwca 95 r.) wykorzystanie kredytów konsumpcyjnych, nie można pominąć zjawisk mniej korzystnych, takich jak: - wyższy, niż zakładano, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych - po I półroczu 96 wskaźnik ten wyniósł 20,2% (I półrocze 96 do I półrocza 95), a prognozowany wskaźnik do końca 1996 r. około 20%, - zwolnienie tempa eksportu, zwłaszcza do krajów Unii Europejskiej - prognozowany do końca 1996 r. wzrost wpływów z eksportu o 13%, a wydatków na import o 29% w po równaniu z rokiem 1995, - utrzymanie podatku VAT od pośrednictwa ubezpieczeniowego podrażającego koszty akwizycji.(fragment tekstu)
Koasekuracja jest obecnie na polskim rynku ubezpieczeń majątkowych bardzo istotną techniką ubezpieczania dużych ryzyk przemysłowych. Jej znaczenie uwzględniła najnowsza nowelizacja prawa ubezpieczeniowego, która konsumuje kilkunastoletnie doświadczenia rynkowe. W zderzeniu z nią jednakże pozostają zapisy ustawy o zamówieniach publicznych, którym często podlegają umowy na świadczenie usług ubezpieczeniowych. Art. 6b ww. ustawy wprowadza do umów zawieranych tą techniką zasadę solidarnej odpowiedzialności ubezpieczycieli. Stanowi ona poważne zagrożenie rozwoju tej techniki ubezpieczeń, mogące mieć negatywne skutki dla zdolności akceptacyjnych polskich zakładów ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
Autorka poruszyła problem współpracy firm ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczania określonego przedmiotu w kilku instytucjach. Omówiono i wyjaśniono koasekuracje oraz dorobek wspólnotowy w świetle prawa antymonopolowego. Scharakteryzowano rozporządzenie nr 358/2003 dotyczące koasekuracji. Zwrócono uwagę na próg udziału w rynku oraz zakazane klauzule.
Obecny kryzys finansowy jest jednym z najpoważniejszych kryzysów finansowych w historii. Działania interwencyjne w celu jego przezwyciężania podejmowane są na ogromną skalę i wymagają koordynacji na szczeblu międzynarodowym. Jednym z kierunków podejmowanych działań jest modyfikacja systemów gwarantowania depozytów, tak aby ich kształt bardziej odpowiadał aktualnym potrzebom. Celem artykułu jest ukazanie zmian wprowadzonych w systemach gwarantowania depozytów w krajach Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys finansowy i potrzebę przywrócenia zaufania do systemu bankowego. Zmiany te przebiegają w trzech głównych kierunkach: zwiększenie minimalnej kwoty limitu gwarancyjnego z poziomu 20 000 do 50 000 euro, zniesienie udziału własnego deponenta, jak również skrócenie terminu wypłaty środków gwarantowanych.(abstrakt oryginalny)
Autorka przytoczyła istniejące w literaturze definicje pojęcia ubezpieczenia, po czym omówiła istotę umów reasekuracyjnej, koasekuracyjnej i retrocesyjnej oraz wyjaśniła co to są poole ubezpieczeniowe i poole reasekuracyjne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.