Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kobieta w biznesie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W prezentowanym opracowaniu najpierw pokazana zostanie perspektywa ekonomiczna związana z ekspansją małej i średniej przedsiębiorczości w warunkach współczesnej gospodarki. Na tym tle, w dalszym ciągu, będzie rozważana kwestia determinant przedsiębiorczości kobiet. Z kolei podjęta zostanie kwestia barier, na jakie natrafiają polscy przedsiębiorcy, a które są szczególnie uciążliwe dla kobiet. Pozwoli to na zakończenie sformułować wnioski dotyczące tego, czy i ewentualnie jak promować rozwój małych i średnich firm z uwzględnieniem płci właściciela.(fragment tekstu)
|
|
nr 3
88-91
Pod koniec stycznia 2019 r. zakończyła się pierwsza edycja programu "Jestem Liderką". Program, realizowany przez polski oddział Vital Voices, adresowany jest do młodych kobiet w wieku 16-19 lat, które chcą wzmacniać umiejętności przywódcze i aktywnie działać na rzecz swoich społeczności. Uczestniczki programu otrzymały wsparcie m.in. od kobiet zatrudnionych w korporacjach. Dlaczego firmy angażują się w takie inicjatywy? (fragment tekstu)
Objective: This study aims to provide a deeper understanding of the connection between grit and its impact on female entrepreneurs. Research Design & Methods: A qualitative research study was conducted among female entrepreneurs from different industries and life stages. The theoretical framework by Bandura of self-efficacy was used to guide and inform the study. Findings: The key finding among all of the participants was the importance of grit, which according to them, made the ultimate difference in their success. Grit is an important construct that we should scrutinize, be- cause it was demonstrated to have profound effects on the respondents. The narrative surrounding female entrepreneurs is often presented in regards to the challenges they face. However, it is necessary to com- prehend the element regarding how women continue to be resilient in the face of adversity across every step of the entrepreneurial life-cycle from experiencing gender bias, juggling their personal lives, and pro- fessional responsibilities. There is evidence that proves the impact of grit on personal and professional en- deavors, most notably entrepreneurs. Implications & Recommendations: Further research is recommended given the importance of the study and the impact female entrepreneurs have on the global economy. Contribution & Value Added: This study aimed to further validate the importance of this research and analyze whether when you possess grit you are able to demonstrate passion and perseverance towards your long- term goals and follow through despite adversity and setbacks. Demonstration of a North American lens and the feedback from women from different industries and life stages positively demonstrated the impact that grit had on their entrepreneurial endeavors and entrepreneurial success. (original abstract)
4
Content available remote Kobiety w zarządzaniu organizacjami
76%
W świetle współczesnej teorii nauk o zarządzaniu modelowe ujęcie menedżera jest bardziej zgodne z naturą kobiet. Kobieta-menedżer ma przewagę dzięki swym interpersonalnym zdolnościom. Zachęca swych pracowników do angażowania się w sprawy przedsiębiorstwa, chętnie dzieli się swoją wiedzą i deleguje władzę, by stworzyć atmosferę twórczej pracy i uczyć umiejętności czerpania z niej satysfakcji. Kobiety wdrażają tym sposobem mentoring/ coaching, który przejawia się takimi cechami, jak wzajemne zaufanie, pomoc w rozwijaniu umiejętności personelu, nacisk na słuchanie i pytanie, a nie na instruowanie i ograniczanie, jasne określanie celów i ról, nieformalna wymiana informacji, doradztwo11. Ponadto, kobiety przywiązują mniejszą wagę do hierarchii, łatwiej nawiązują kontakty i podtrzymują więzi, częściej współpracują niż rywalizują, ale przede wszystkim budują swój sukces opierając się na wspólnym dążeniu do celu. Kobiety zdecydowanie rzadziej uczestniczą w przepychankach i rywalizacji o władzę, wpływy i dominację w organizacji. Kobiety zarządzają poprzez kooperację i współpracę oraz partnerskie traktowanie ludzi w zespole. Należy zatem podjąć badania, diagnozować sytuację i poszukiwać możliwości szerszego wykorzystania potencjału kobiet w zarządzaniu. (fragment tekstu)
|
|
nr 1-4
12-21, 38-47
Na przestrzeni ostatnich stu lat dokonały się dostrzegalne i korzystne dla kobiet zmiany związane z wyrównywaniem ich szans na rynku pracy. Dzięki ruchom feministycznym pierwszej i drugiej fali kobiety uzyskały prawo do edukacji i prawa wyborcze, dokonał się postęp w dostępie kobiet do rynku pracy, do biznesu i stanowisk kierowniczych. Dane dla Polski pokazują, że dzisiaj kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i mają kwalifikacje ku temu, by zajmować stanowiska kierownicze najwyższego szczebla - stawać się właścicielami firm lub sprawować funkcje prezesów i dyrektorów generalnych w charakterze pracownika najemnego. Jest coraz więcej badań dowodzących, że różnorodność ze względu na płeć jest korzystna dla firmy, bo generuje wyższą efektywność dzięki wyższej wydajności i większej kreatywności zróżnicowanych zespołów. W obliczu radykalnych zmian demograficznych, skutkujących mniejszą liczbą kolejnych generacji wkraczających na rynek pracy, bardzo istotne jest, żeby korzystać z potencjału coraz lepiej wykształconych kobiet i traktować je jako równorzędny (a nie podporządkowany) mężczyznom zasób siły roboczej. Patriarchat jako system społeczny, w którym kobiety pełnią role podrzędne wobec mężczyzn, wyczerpuje swoje znaczenie i przestaje mieć współcześnie rację bytu, tzn. nie służy rozwojowi społeczno- gospodarczemu i dobrobytowi społeczeństw. Zaczyna go zastępować partnerstwo kobiet i mężczyzn w pracy i rodzinie. Przeistaczanie się patriarchatu w partnerstwo jest procesem długotrwałym, więc żeby go przyspieszyć wprowadzane są rozwiązania w postaci kwot (określonego liczbowo udziału przedstawicieli każdej płci w polityce i biznesie), mające charakter działań tymczasowych - implementowanych na określony czas, żeby szybciej osiągniąć cel, jakim jest uzyskanie równowagi płci w gremiach decyzyjnych. (abstrakt autora)
|
|
nr 1-4
4-11, 30-37
Badacze zjawisk społecznych wskazują na zmiany, jakie zachodzą w postrzeganiu wpływu dotychczasowej wiedzy, kwalifikacji i wykształcenia na przebieg karier zawodowych. Wykształcenie, jako element tradycji, było traktowane jako punkt dojścia dla aspiracji indywidualnych, w podejściu zmodernizowanym zaś ma ono wartość instrumentalną: wiedza traktowana kiedyś jako oznaka kulturowego i społecznego awansu, oznacza obecnie po prostu zespół kwalifikacji i umiejętności, umożliwiających osiągnięcie innych wartości, np. jakości życia rozumianej jako pełnia doznań i intensywności przeżyć. Z analiz wyłania się raczej spójny wizerunek zjawiska, jakim jest kariera. Przytaczane wyniki wskazują na pogłębiający się i coraz bardziej jednoznacznie postrzegany materialny jej wymiar, podczas gdy jeszcze na początku lat 90. kariera kojarzyła się zdecydowanie negatywnie, często oznaczając po prostu podejmowanie działań na granicy prawa. To jednak, jakie strategie będą dominować w przyszłości, które okażą się być bardziej sprzyjające dla kobiet, a które dla mężczyzn, pozostaje nadal kwestią otwartą. Bez dokonania zmian w dotychczasowych modelach funkcjonowania ról kobiet i mężczyzn, bez wsparcia ze strony państwa i jego instytucji można założyć, że wzory i strategie działania kobiet będą przybierać raczej formę defensywną niż proaktywną, co nie pozostanie bez wpływu na ich szanse życiowe. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Women and Entrepreneurship : Evidence from Lebanon and United Arab Emirates
76%
|
|
14
|
nr 4
7-22
Tło badań. Głównym powodem, dla którego powstał niniejszy artykuł, jest chęć pokazania, jak funkcjonuje kobiecy biznes w krajach Środkowego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Cel badań. Celem artykułu jest wstępne rozpoznanie położenia kobiet w krajach MENA i ocena ryzyka oraz szans, na jakie natrafiają te spośród nich, które chcą podjąć własną działalność gospodarczą czy pracę. Szczególną uwagę poświęcono dwóm wybranym państwom tego regionu - Zjednoczonym Emiratom Arabskim i Libanowi. Metodologia. Artykuł ten stanowi przegląd istniejących wyników badań oraz opiera się na analizie danych statystycznych dotyczących kobiecego biznesu w rejonie MENA. Wzięto w nim pod uwagę analizy przedstawiające położenie kobiet w Libanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kluczowe wnioski. Kobiecy biznes nie osiągnął pełni swoich możliwości. Z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego ważny jest wzrost przedsiębiorczości kobiet. Dużą rolę odgrywa administracja państwowa, która może podjąć działania o charakterze wzmacniającym i włączającym kobiety, które to działania doprowadziłyby do większego zrównoważenia relacji między płciami w biznesie. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Entrepreneurship of Single Mothers : Selected Economic and Social Aspects
76%
|
|
nr 68
167-179
Celem artykułu jest wieloaspektowe przedstawienie zjawiska przedsiębiorczości kobiet samotnie wychowujących dzieci. W części pierwszej charakteryzowano wybrane definicje i klasyfikacje przedsiębiorczości oraz cechy przedsiębiorcy. Następnie podjęto próbę analizy podstawowych uwarunkowań rozwoju przedsiębiorczości opisywanej grupy społecznej oraz przedstawiono przykłady różnych form wsparcia w Polsce. Publikacja ma charakter przeglądowo-koncepcyjny i stanowi przyczynek do dyskusji nad zjawiskiem przedsiębiorczości w zmieniających się warunkach o charakterze społecznym, związanych z nowym modelem funkcjonowania rodziny. Autorka ma świadomość, że dokładna analiza tego zjawiska wymaga szczegółowych i pogłębionych analiz i badań. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 39
14-16
Segmentacja rynku oraz dążenie do jak najlepszego dopasowania produktów do wymagań klientów to trend charakterystyczny dla wielu branż. Pozycjonowanie ze względu na płeć jest dość częstym działaniem. O ile jednak trend ten występujący w przypadku kosmetyków czy telefonów komórkowych nikogo nie dziwi, o tyle w przypadku bankowości ciągle zaskakuje. Badania firmy konsultingowej A. T. Kearney wskazują, że kobiety odpowiadają za 80 proc. wydatków konsumpcyjnych. Nawet w tak męskiej – w potocznym odbiorze – kwestii, jak wybór samochodu okazuje się, że w ponad połowie przypadków decyzje podejmują kobiety. W USA według szacunkowych danych do 2010 roku połowa bogactwa znajdzie się w rękach kobiet. Kobiety żyją również zdecydowanie dłużej aniżeli mężczyźni, a średni wiek, w którym kobieta staje się wdową, to 55 lat. To wszystko oraz dodatkowo inne potrzeby i wymagania dotyczące usług finansowych powodują, że firmy z branży finansowej coraz mocniej zaczęły myśleć o nowych produktach skierowanych do pań. (abstrakt oryginalny)
|
2016
|
nr 6
49-53
Fundacja Liderek Biznesu przygotowała raport "Kobiety we władzach spółek giełdowych w Polsce. Czas na zmiany", który jest efektem drugiego już badania obecności kobiet w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Celem badania jest nie tylko przedstawienie faktycznego obrazu rzeczywistości, pozwalającego na merytoryczną dyskusję, lecz także analiza czynników wpływających na to, że kobiety nie są wystarczająco reprezentowane we władzach spółek publicznych. Zbadane zostały wszystkie spółki notowane na GPW, w podziale na Rynek Główny i NewConnect. Dodatkowo przeanalizowano największe spółki wchodzące w skład indeksu WIG30 oraz te firmy, w których Skarb Państwa ma przynajmniej 25 proc. udziałów. Raport ukazał się na początku czerwca 2016 r. W krajach Unii Europejskiej 60 proc. Absolwentów wyższych uczelni stanowią kobiety. W Polsce wskaźnik kobiet, które ukończyły studia wyższe, jest jeszcze większy i od kilku lat kształtuje się na poziomie około 65 proc. Statystyki wskazują, że kobiety, zasiadając we władzach spółek publicznych, są równie dobrze wykwalifikowane, jak mężczyźni, przy czym częściej legitymują się dyplomem studiów MBA i międzynarodowym doświadczeniem zawodowym. Na przykład w Polsce 65 proc. osób z kwalifikacjami biegłego rewidenta - istotnymi z punktu widzenia pewnych funkcji i w zarządach, i w radach nadzorczych - to kobiety. (fragment tekstu)
11
Content available remote Czy przedsiębiorczość ma płeć?
76%
Przedsiębiorczość kobiet i mężczyzn to temat jednostronnie eksploatowany i wykorzystywany jako element walki politycznej, ze szkodą dla aktywności zarówno jednych, jak i drugich. Często pojawia się element wymuszania określonych rozwiązań prawnych i propagowanie zachowań, które odpowiadałyby kryterium tzw. poprawności politycznej. Działania niektórych polityków i organizacji kobiecych utrudniają naturalny rozwój przedsiębiorczości, który uwzględniałby wszystkie uwarunkowania związane z funkcjonowaniem społecznym określonej jednostki, przez nadmierną ingerencję w obyczaj, rozwiązania prawne z zakresu m.in. prawa pracy, a także nierespektowanie zasad wolnego rynku. Następują utrata naturalnej konkurencyjności i ograniczenie swobody wyboru, rodzi się skłonność do nadmiernej regulacji oraz kontroli. (fragment tekstu)
Objective: The objective of this paper is to analyse motivation factors for female entrepreneurship in Mexico. In the proposed article, the authors discuss the factors which compelled women to start their enterprises in Mexico. Research Design & Methods: Based on in-depth interviews with female entrepreneurs and entrepreneurship experts, the authors show which factors motivated women to start their own business in Mexico. Findings: The study proves that women in Mexico are motivated by a combination of push and pull factors, where the majority of the factors are pull factors. The findings of the study help to conclude that female entrepreneurship development is influenced by different factors including the entrepreneurs' personal traits, social and economic factors. Due to their conservative traditional attitude, risk adverse tendency, and non-cooperation of family members, etc. women entrepreneurs are sometimes deterred to start a business in Mexico. Implications & Recommendations: It is necessary to raise the awareness of different factors that promote female entrepreneurship in Mexico. Governmental programmes which support female entrepreneurship, business incubators, and networking could be very helpful for women when starting their own business. Contribution & Value Added: The originality of this work lies in studying motivational factors for female entrepreneurship in Mexico. The Mexican society faces a big revolution towards female entrepreneurship. Based on the change of family structure and traditions, women nowadays are having more opportunities to develop as entrepreneurs. (original abstract)
Przykładem projektu z założenia wpisującego się w system kreowania mikro przedsiębiorczości w Polsce jest cykliczny program o nazwie "Inicjatywa jest kobietą. ABC przedsiębiorczości". Projekt finansowany jest ze środków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Instytucją wdrażającą projekt jest Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, podmiotem zarządzającym natomiast przebiegiem całości wsparcia jest Fundacja Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Projekt skierowany został do kobiet zameldowanych na terenie województwa lubelskiego, zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą i należących do jednej z grup: 1. bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy, 2. nieaktywni zawodowo (niepracujący niezarejestrowani w Urzędzie Pracy), 3. nieaktywni zawodowo - uczący się, 4. rolniczki lub domowniczki gospodarstw rolnych, 5. niepełnosprawni niepracujący.(fragment tekstu)
Badana próba wykazuje istotne różnice między charakterystyką firm prowadzonych przez przedsiębiorców obu płci, m.in. w odniesieniu do wieku firmy i jej wielkości mierzonej poziomem zatrudnienia. Doświadczenie zawodowe i motywacje przedsiębiorcze są też zróżnicowane, a zróżnicowanie to przemawia raczej na korzyść firm prowadzonych przez mężczyzn. Choć deklarowane cele działalności gospodarczej nie różnią się między kobietami i mężczyznami, to już działania służące realizacji tych celów wykazują zróżnicowanie. Być może działania podejmowane przez mężczyzn, poparte szerszym wachlarzem wykorzystywanych źródeł finansowania, zapewniają im tę domniemaną przewagę nad firmami prowadzonymi przez kobiety. Jedno nie ulega wątpliwości: w świetle wyników badań drugiej edycji Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego kobieca przedsiębiorczość odróżnia się od przedsiębiorczości męskiej.(fragment tekstu)
|
|
nr 1
34-43
Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie na ile strategia małych i najmniejszych podmiotów gospodarczych, prowadzonych przez kobiety, różni się od strategicznego myślenia mężczyzn, kierujących podobnymi firmami. Jednym z aspektów tej kwestii jest próba rozpoznania różnic między nimi w podejściu do wyznaczania określonej roli kredytom bankowym w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących bankowego kredytowania mikro- i małych przedsiębiorstw przeprowadzonych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na początku 2003 r.
16
Content available remote Social Capital and The Performance af Women Agripreneurs in Osun State, Nigeria
63%
This study focused on the assessment of social cap- ital and the performance of women-owned agricultural based enterprises in Osun State. A multi-stage sampling technique was used to sample 140 respondents. Descriptive, Z-test and regression testing were employed for analyses. A large proportion (83.6%) of the respondents were young adults and middle-aged adults with the mean age being 45.1 years. The majority (76.4%) of the women agripreneurs had a formal education. Most (73.6%) of the respondents got their capital from personal savings and cooperative society. The results in- dicate that 60.0% of the businesses were new businesses that started from scratch. The results show that most (77.7%) of the women agripreneurs in the study area were involved in social capital with the majority of them in cooperative societies. The mean membership index was 51.8% implying a high number of active members amongst women agripreneurs in an existing association. The mean homogeneity index was 76.5%, implying association was perfectly homogenous. The result shows that the level of trust was generally low among all the enterprises with an index of 31.1%. The mean meeting attendance was 82.5% and the mean labor contribution index was 36.4%. The result shows that members in an association have the highest mean profit of ₦120,656.80 while the respondents that are not in any association have a mean profit of ₦90,295.56. Alsothe findings showed that there was a significant difference in the profit of women agripreneurs who are members of an association and those who are nonmembers. Out of the five social capital variables included in the regression model, three (homogeneity index, labor contribution index, level of trust) significantly influenced the performance of women agripreneurs in Osun State. Therefore, women agripreneurs in Osun State should be encouraged to belong to a social association since social capital significantly influenced performance.(original abstract)
|
|
nr 1
23-32
W artykule przedstawiono rozwój systemów zarządzania w polskich przedsiębiorstwach – od zarządzania przez jakość (TQM) do docelowego stadium organizacji inteligentnej (LO) i zarządzania opartego na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of this study is to demonstrate the differences in the professional careers of women with and without children. Design/methodology/approach: The quantitative study was conducted using the survey method (CAWI) using an online questionnaire on a sample of 517 women. The survey included single- and multiple-choice and open-ended questions. The study lasted 9 months (February- October 2022) and included professionally active women working in medium-sized or large enterprises in south-eastern Poland. Findings: The obtained results indicate emerging significant differences between the surveyed women with children and women without children, in the context of professional career, preferences and activities undertaken for professional development. Professional career covers various spheres of life, including family, which means that motherhood has a significant impact on women's professional development. The higher education and age of women with children suggest the dominance of a conventional or dual career path. The age differences between the groups coincide with the trend of younger women giving up motherhood. Childless women are more likely to work in prestigious industries, while mothers value performing a prestigious profession. The average earnings of mothers are lower than those without children, but mothers are more likely to earn top wages. Childless women value continuous learning in their careers more. Women with children show a higher level of career satisfaction, which may reflect the modern approach to combining motherhood with professional work. Research limitations/implications: The research has limitations and the results cannot be generalized to the entire population. They only focus on certain aspects related to motherhood and women's careers, which could be expanded in future research. It is also suggested to study the differences between Polish regions and a longer analysis of the development of women's careers in various phases of professional life, especially those related to motherhood. Originality/value: Due to the very diverse approach to the topic of motherhood and careers, there are few studies relating to the differences in women's careers resulting from motherhood, and even fewer studies in this area are based in selected regions of Poland. Therefore, it seems justified to take up the topic of motherhood discussed in the article as a factor differentiating women's careers. (original abstract)
|
|
nr 1, cz. 1
105-116
Celem badań była weryfikacja czynników indywidualnych (osobowość i postawa przedsiębiorcza) jako predyktorów przywódczych preferencji zawodowych w odniesieniu do różnic płciowych i wieku. Seria trzech badań została oparta na Kontekstualnym Modelu Preferencji Zawodowych (Ochnik, 2017). W badaniu 1. mierzono przywódcze preferencje zawodowe inwentarzem Potencjał Zawodowy wśród 9359 uczestników (M = 3995, K = 5 364) w wieku od 20 do 54 lat (Mwiek = 29). Badanie 2. dotyczyło wymiarów osobowości (NEO-FFI Costa & McCrea, 1992) jako predyktorów preferencji przywódczych wśród 190 uczestników (M = 72, K = 118). W badaniu 3. analizowano postawę przedsiębiorczą (EAO, Robinson, Stimpson, Huefner i Hunt, 1991) w relacji do przywódczych preferencji zawodowych wśród 98 uczestników (M = 35, K = 63). Dwuczynnikowa ANOVA wykazała istotny efekt płci. Mężczyźni uzyskiwali wyższe nasilenie przywódczych preferencji zawodowych. Jedynie w grupie mężczyzn wiek różnicował zmienną - im byli starsi, tym wyższe nasilenie przywódczych preferencji osiągali. Analiza regresji w badaniu 2. ukazała sumienność, niską neurotyczność i ekstrawersję jako predyktory typu przywódczego preferencji zawodowych, które wyjaśniły zmienną w 31%, a w badaniu 3. istotnymi predyktorami były postawa przedsiębiorcza i płeć wyjaśniające zmienną w 13%. Wyniki badań zostały przeanalizowane w ramach Kontekstualnego Modelu Preferencji Zawodowych (Ochnik, 2017) i koncepcji społecznego zegara zawodowego. (abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 2/3
1001-1011
Opracowanie przedstawia rozważania teoretyczne na temat wpływu kobiet menedżerów na sukces organizacji a także wyniki badań własnych prezentujące sposób definiowania sukcesu zawodowego przez 400 kobiet pełniących funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach (mikro, małych, średnich i dużych), administracji i edukacji. Opisano i porównano opinie kobiet zajmujących funkcje kierownicze średniego i wyższego szczebla oraz właścicielek i współwłaścicielek firm. Badania zrealizowane zostały w ramach projektu, pt.: "Kobiety w zarządzaniu i determinanty ich sukcesów a rozwój regionu, w kontekście wykorzystania funduszy Unii Europejskiej". Sformułowano zalecenia dotyczące uwzględnienia odmiennego definiowania sukcesu zawodowego przez kobiety, pełniące funkcje kierownicze, co pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie ich potencjału dla sukcesu organizacji. (skrócony abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.