Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kod kreskowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Autor porusza zasadność stosowania na szeroką skalę w Polsce kodów kreskowych, co przynosi szereg korzyści, np. powoduje przyśpieszenie obsługi klientów, skraca czas inwentaryzacji, zmniejsza koszty magazynowania, daje możliwość szybkiej zmiany cen, służy szybkiemu opanowaniu rynku itd.
Artykuł omawia istotę, rodzaje i zastosowanie kodów kreskowych. Obecnie stosowanych jest kilkanaście rodzajów kodów kreskowych różniących się grubością i sekwencją kresek, rodzajem możliwych do wykorzystania znaków i długości odwzorowanych symboli. Do najczęściej stosowanych należą kody UPC, EAN, ITF, Kod 39, CODBAR, Kod 128. Polska reprezentowana przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego uzyskała członkostwo IANA w marcu 1990 r. i otrzymała numer kodowy "590". Wśród najważniejszych efektów wynikających ze stosowania różnego typu kodów kreskowych, a zwłaszcza kodu EAN, w skali kraju wymienić należy na pierwszym miejscu możliwość wejścia z krajowymi towarami do obrotu światowego. Kody kreskowe umożliwiają również automatyczną identyfikację towarów w handlu krajowym, zarówno na szczeblu hurtu, jak i detalu.
W artykule przedstawiono system kodów liniowych i system kodów matrycowych, opisano zasady ich tworzenia i odczytywania. Dokonano analizy porównawczej tych kodów oraz omówiono ich zastosowanie w logistyce. Przybliżono również zasady funkcjonowania międzynarodowego systemu GS1 (d. EAN/UCC), opisano jego możliwości, funkcjonalność i wykorzystanie. (fragment tekstu)
Oznaczanie produktów kodami kreskowymi jest obecnie czymś tak oczywistym, że wręcz nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania rynku detalicznego. Podobnie jest z oznaczeniem palet. Widok etykiety na palecie, czy innym opakowaniu transportowo-logistycznym, nie dziwi absolutnie nikogo, gdyż tak samo jak kod kreskowy, jest źródłem informacji o produkcie. Etykieta logistyczna powinna być źródłem informacji o zawartości danej palety. Jednak różnica pomiędzy znakowaniem produktów i palet jest zasadnicza. Większość kodów w detalu to standardowe kody GS1, charakteryzujące się stabilną i niezmienną strukturą, zapewniającą niepowtarzalność numerów. Tego typu globalne oznaczenia mogą być stosowane przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw, bez dodatkowych uzgodnień. (fragment tekstu)
5
Content available remote Development and Application of Bar Codes
80%
The road leading to the establishment of the UPC bar code standard, which initiated the development of a family of line codes is discussed. Based on the UPC code the structure of a bar code is presented together with the principles of its reading using a laser scanner. The structure of the EAN-13 code is characterised and its evolution towards a global standard, i.e. the GS1 system, currently predominant in logistics is shown. The area of the GS1 system applications and the structure of the logistics label applied within this system are presented(original abstract)
Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl artykułów, których treść pozwoli przybliżyć Czytelnikom zagadnienia dotyczące nowych informatycznych technik i rozwiązań, od lat stosowanych z powodzeniem w gospodarkach krajów lepiej rozwiniętych, a od niedawna dostępnych również w Polsce. Mamy tu na myśli automatyczną idetyfikację poprzez kody kreskowe i elektroniczną wymianę danych (EDI).
W czasach digitalizacji procesów produkcyjnych, analityki biznesowej i cyfrowej rewolucji, do jednych z największych wyzwań, przed którym stoją przedsiębiorstwa reprezentujące branżę przemysłową, należy wymienić ograniczone możliwości w zakresie wymiany informacji oraz ich przetwarzania. Brak interoperacyjności ogranicza transparentność procesów związanych z Traceability, wpływając bezpośrednio na ograniczone możliwości pozyskiwania użytecznych informacji i trudności identyfikacji wykorzystywanych w produkcji surowców lub materiałów. W konsekwencji przekłada się to na nieefektywne i kosztowne procesy awaryjnego wycofania. Dodatkowym wyzwaniem są złożone i współzależne łańcuchy dostaw, występujące przypadki fałszowania produktów oraz presja związana z konkurencją cenową. (fragment tekstu)
Skanowanie i drukowanie etykiet logistycznych powoduje wiele problemów w magazynach. Pracownicy zapominają o procedurach które panują w czasie zbierania zamówień. Drukowanych jest za dużo etykiet i pozostawione są na stanowisku komputerowym. To wydaje się prosta czynnością, ale pracownicy pod presją czasu nie myślą o właściwych działaniach. Skupiają się na własnym wyniku nie na wynikach grupy z którą pracują a współpraca jest bardzo ważna gdzie ma miejsce komunikacja i wspólny wynik. Dyrektorzy Logistyki powinni dbać o właściwą realizację planu przez pracowników i o redukcji zużycia papieru. (abstrakt oryginalny)
Kody kreskowe dzisiaj są już codziennością, a dla niektórych elementem już nawet trochę przestarzałej technologii, bo ponad 40-letniej. Ich wynalezienie nie tylko zrewolucjonizowało sposób prowadzenia handlu detalicznego i wygenerowało miliardy dolarów zysków, ale także wprowadziło nowe zasady współpracy między konkurentami na rynku. Obecnie jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji spowodowanej gwałtownym rozwojem handlu internetowego i wzrostem wpływu ostatecznego konsumenta na wszystko, co się dzieje w handlu. Konsumenci oczekują łatwego i bezproblemowego doświadczenia zakupowego, bez względu na to jak kupują, przez telefon, Internet czy w sklepie. A jeśli to im się nie udaje, to za jednym kliknięciem mogą znaleźć ofertę u konkurencji. (fragment tekstu)
Po kilkunastu miesiącach pracy Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) wybrał jeden standard do oznaczania transgranicznych przesyłek paczkowych. Wybór padł na identyfikator SSCC (Seryjny Numer Jednostki Logistycznej) będący jednym ze standardów identyfikacyjnych globalnego Systemu GS1. Identyfikator ten ma być wspólnym elementem, jednoznacznie identyfikującym daną przesyłkę paczkową, niezależnie od operatora. (fragment tekstu)
Wstęp: W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą tendencję zastosowania kodów kreskowych praktycznie we wszystkich obszarach w obrębie łańcucha dostaw. W prezentowanej pracy poddano analizie zmiany liczby uczestników systemu GS1 w odniesieniu do zmian liczby przedsiębiorstw w Polsce oraz poziom korzystania z różnych standardów kodowania. Celem pracy była identyfikacja czynników determinujących zmiany w wykorzystaniu kodów kreskowych stosowanych na jednostkach zbiorczych i logistycznych przez przedsiębiorstwa w Polsce w latach 2006-2016.Metody: Dekompozycję wykonano metodą logarytmicznej średniej ważonej indeksu Divisia LMDI (Logarithmic Mean Divisia Index). W analizie wykorzystano dwa wskaźniki. Pierwszy z nich odnosił się do wzrostu lub spadku zainteresowania kodami kreskowymi wśród przedsiębiorstw natomiast drugi odnosił się do ogólnej liczby przedsiębiorstw.Wyniki i wnioski: Wyniki analizy dekompozycyjnej do oceny czynników wpływających na zainteresowanie standardami GS1: EAN-13, ITF-14, GS1-128 i SSCC, pozwalają na identyfikację szans wynikających z rozwoju gospodarczego. Wskazują także na zależność stosowania identyfikatora SSCC od zainteresowania firm. Stosowanie etykiet logistycznych GS1 w obrębie łańcuchów dostaw powinno być wspierane i promowane, gdzie szczególną rolę powinna odgrywać organizacja GS1 Polska. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem znakowania towarów w Polsce.
W artykule przedstawiono możliwości przechowywania i wymiany informacji jaką stwarzają kody dwuwymiarowe 2D. Zwrócono uwagę na podstawowe informacje, jakie mogą zawierać oraz zalety i wady. Wskazano możliwości zastosowania kodów w logistyce. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wykorzystanie dwuwymiarowych kodów QR (Quick Response) w procedurach autoryzacji
80%
W transakcjach gospodarczych jednym z istotnych elementów jest komunikacja stron transakcji połączona z ich autoryzacją. Uwierzytelnianie stron transakcji odbywa się przy osobistym udziale osób realizujących tę czynność. Z reguły występują dwie strony procedury: uwierzytelniająca i uwierzytelniana. Realizacja czynności związanych z uwierzytelnieniem ma na celu weryfikację tożsamości lub posiadanych uprawnień przez osobę weryfikowaną i udowodnienie tego faktu osobie weryfikującej. Strona uwierzytelniana musi w określony sposób potwierdzić swoje uprawnienia przed stroną uwierzytelniającą. Dodatkowo musi się to odbyć z zachowaniem przyjętych dla danej sytuacji standardów, które pozwalają zachować wymagany poziom bezpieczeństwa, opierający się na czymś więcej niż zaufanie dwóch (często nieznanych sobie wcześniej) osób. (fragment tekstu)
Do tej pory w polskiej literaturze fachowej problem metod oznaczania i kodowania towarów, nie został omówiony. Autorzy przedstawiają system oznaczania i kodowania towarów w opakowaniach jednostkowych. Opisują zasady zintegrowanego systemu znakowania opakowań jednostkowych EAN (European Article Numbering). Wyjaśniają, jego budowę i jak czytać rysunek i kod linii. Omawiają również zasady znakowania towarów w Polsce, zgodnie z obecnie obowiązującym systemem SWW-KTM (Systematyczny Wykaz Wyrobów - KOD Towarowo-Materiałowy). Na podstawie przedstawionych przykładów graficznych, tych dwóch układów, wykazano różnice w sposobach znakowania towarów.
W artykule przedstawiono krótką charakterystykę kodów kreskowych. Omówiono gradient funkcji jasności i sposoby jego wyznaczania, a także wybrane filtry gradientowe stosowane w cyfrowym przetwarzaniu obrazów, takie jak operator Sobela i operator Scharra. Pokazano ich praktyczne zastosowanie w procesie detekcji kodu kreskowego, umieszczonego na obrazie wybranego produktu. Przedstawiony został algorytm, który pozwala na wykrycie obszaru, w którym znajduje się kod kreskowy. Omówiono praktyczne działanie wybranych transformacji morfologicznych, takich jak dylatacja, erozja i zamknięcie w kontekście realizacji poszczególnych kroków algorytmu. Wskazane zostały wady i zalety zastosowanej metody oraz pokazano możliwości poprawy i rozwoju algorytmu detekcji kodów kreskowych poprzez użycie bardzie zaawansowanych technik uczenia maszynowego.(abstrakt oryginalny)
Jednoznaczna identyfikacja produktów podczas ich migracji w łańcuchu dostaw jest niezmiernie ważna zwłaszcza w dobie rozwijającej się sprzedaży wielokanałowej. Obecnie coraz więcej firm wymaga od swoich partnerów handlowych stosowania etykiety logistycznej GS1. (fragment tekstu)
Kod kreskowy jest zbiorem stosunkowo prostych elementów graficznych, uporządkowanych w odpowiednim układzie na płaszczyźnie. Ich prostota jest jednak pozorna, ponieważ mają one ściśle określone wymiary liniowe o stosunkowo wąskich tolerancjach, których przekroczenie może bardzo utrudniać, a nawet uniemożliwić odczytanie kodu. Dlatego powinny być wykonane z taką dokładnością, aby bez problemu mogły zostać odczytane przez czytniki kodów kreskowych. Nawet niewielkie błędy w jakości nadruku kodu kreskowego, nieodpowiedni dobór barw (w celu zapewnienia odpowiedniego kontrastu) powodują problemy z odczytem kodów kreskowych, a to skutkuje między innymi poważnymi stratami w handlu i nieobliczalnymi problemami w lecznictwie czy innych dziedzinach. Celem zaprezentowanych w opracowaniu badań było porównanie odbitek drukowanych nowoczesnymi technikami druku (elektrofotografią i ink jetem) z tradycyjną (offsetem). Materiał badawczy stanowiły oryginały barwne w postaci kodów kreskowych EAN-13, drukowane na trzech różnych materiałach podłożowych wybranych spośród wytworów papierniczych najczęściej stosowanych do produkcji opakowań (Baltika, offsetowy, etykietowy), w dwóch rozmiarach (0.8 i 1.3), czterech zestawieniach barw (czarno-białe, czarno-purpurowe, czarno-żółte i czarno-czerwone). Wyniki badań pozwoliły określić różnice w jakości w zakresie poszczególnych elementów wydruku kodów kreskowych. (fragment tekstu)
Artykuł omawia nowy produkt firmy Philips Semiconductors - I*CODE. Jest to "inteligentna" etykieta z układem scalonym, przy której zapis i odczyt informacji dokonuje się przy pomocy fal radiowych. Może mieć bardzo różnorodne zastosowanie, np. zamiast kodów kreskowych na towarach, do identyfikacji bagażu lotniczego, w bibliotekach i wypożyczalniach, w obsłudze dystrybucji paczek, w ochronie własności intelektualnej.
W nowocześnie zarządzanych szpitalach wykorzystuje się automatyczną identyfikację pacjentów, która ułatwia szybki dostęp do wszelkich informacji osobowych oraz stanu chorego. Czy zastosowanie kodów kreskowych do celów identyfikacji pacjentów jest jednak bezpieczne i czy nie zagraża ochronie danych osobowych pacjenta? Celem artykułu jest zaprezentowanie uwarunkowań prawnych w Polsce dotyczących kodowania danych pacjenta oraz przedstawienie praktycznych sposobów ich realizacji na tle zidentyfikowanych na drodze obserwacji i badań ankietowych rozwiązań, stosowanych przez wybrane podmioty lecznicze w Polsce.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.