Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kodeks postępowania cywilnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1 stycznia 2003 r. w Republice Litewskie j wszedł w życie nowy kodeks postępowania cywilnego. Jego regulacje powstały w oparciu o założenia socjalnego modelu procedury cywilnej, a za wzór posłużył austriacki kodeks postępowania cywilnego z 1895 r. Od chwili wejścia w życie ustawa podlegała stosunkowo nielicznym, choć istotnym nowelizacjom, dotyczącym na przykład pojęcia interesu publicznego, zakazu ius novorum czy kwestii związanych z postępowaniem dowodowym i apelacją, wreszcie rozszerzeniem dopuszczalności zastosowania technologii informatycznych. We wprowadzanych nowelizacjach widoczna jest tendencja do wykorzystania doświadczeń innych ustawodawstw, ciągle jednak pojawiają się problemy związane z autonomią stron i dyspo zycyjnością procesu. Okazuje się, że pogląd, zgodnie z którym państwo jedynie w bardzo ograniczonym zakresie może ingerować w prawa podmiotowe i autonomię stron, zyskuje poparcie z dużymi oporami. (abstrakt oryginalny)
Celem badawczym artykułu jest pogłębiona analiza wprowadzonego do Kodeksu postępowania cywilnego art. 242 określającego nową czynność procesową stron na etapie postępowania dowodowego. Z uwagi na fakt, że przepis wprost nie wskazuje, czy należy traktować go jako nowy obowiązek procesowy czy też jedynie jako postulat, konieczne jest ustalenie, jak będzie on aktualnie realizowany w procesie i jakie będą z tego wynikać konsekwencje dla stron postępowania. Autorka przeprowadza analizę przepisu pod kątem jego zakresu podmiotowego i przedmiotowego oraz ewentualnej sankcji skierowanej wobec strony postępowania za niewykonanie dyspozycji zawartej w omawianym przepisie. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza publikacja dotyczy proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian, które mają usprawnić i przyśpieszyć postępowanie cywilne. Projekt przewiduje zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, ustawie o księgach wieczystych i hipotece, ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, ustawie prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, ustawie o dochodzeniu roszczeń grupowych. Najistotniejsze zmiany dotyczą postępowania cywilnego. Projekt wprowadza nowe instytucje i nowe uprawnienia dla stron oraz przywraca odrębne postępowanie gospodarcze. Ponadto założeniem zmian jest także uczynienie stron współodpowiedzialnymi za wynik procesu. Projekt jest na etapie konsultacji i nie wiadomo jaki będzie rezultat prac legislacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiona została problematyka dopuszczalności przeprowadzenia dowodu z zeznań arbitra jako świadka, na okoliczności o których arbiter dowiedział się w toku prowadzonego postępowania arbitrażowego. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu poufności narady arbitrów. Autor dokonał także badania porównawczego regulacji w przedmiotowym zakresie przyjętych w wybranych obcych systemach prawnych. Podsumowaniem artykułu jest postulat de lege ferenda, w którym przedstawiona została propozycja odpowiedniej nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest pojęcie sprawy gospodarczej w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dokonanej na podstawie ustawy z 4.07.2019 r., która wejdzie życie trzy miesiące po jej opublikowaniu. Nowelizacja przywraca postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych. W tym kontekście zasadnicze znaczenia ma definicja sprawy gospodarczej, która w znacznej mierze wyznacza ramy przedmiotowe tego postępowania. Autor porównuje nowe pojęcie sprawy gospodarczej do definicji dotychczas obowiązującej. Zwraca uwagę na nowe elementy tego pojęcia, które prowadzą do jego rozszerzenia, a w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na procesy w sprawach gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki charakteru prawnego zażalenia na postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jest to ważna problematyka i istotna z punktu widzenia postępowania cywilnego. Uwagi autora koncentrują się na ocenie, czy zażalenie to ma charakter środka zaskarżenia czy też powództwa. Ocena autora zmierza w kierunku, iż zażalenie na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zbliżone do powództwa jako środka ochrony prawnej.(abstrakt autora)
Znacząca nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona na mocy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie dnia 3 maja 2012 r., dokonała szeregu istotnych zmian, m.in. w zakresie ciężaru wspierania postępowania przez strony, zasad koncentracji materiału procesowego, likwidacji jednego z postępowań odrębnych (postępowania w sprawach gospodarczych), regulacji postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego. Zmiany te w sposób istotny muszą wpłynąć na dotychczasową, ugruntowaną - można by rzec - praktykę zarówno samych pełnomocników, jak i sądów. Nowelizacja wprowadziła także do postępowania cywilnego pozornie niewielkie modyfikacje dotyczące odpisu pełnomocnictwa oraz instytucji tzw. "informacyjnego słuchania stron". Regulacje te - jak pokazuje praktyka - pomimo stosunkowo krótkiego okresu stosowania przepisów w znowelizowanym brzmieniu, budzą pewne wątpliwości oraz rozbieżności interpretacyjne.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza zakresu legitymacji procesowej inspektora pracy w sprawach o ustalenie z art. 631 k.p.c., który to problem jest sporny zarówno w literaturze jak i praktyce. Autorka przedstawia rozbudowaną argumentację na poparcie tezy, że inspektor pracy nie jest uprawniony do wytaczania powództw o ustalenie treści stosunku pracy ani faktów prawotwórczych z nim związanych. Koncentruje się zwłaszcza na wykazaniu braku interesu prawnego inspektora w takim ustaleniu, przy założeniu, że wykazanie interesu prawnego stanowi przesłankę każdego powództwa o ustalenie (art. 189 k.p.c.). (abstrakt oryginalny)
Skutkiem upływu terminu przewidzianego dla danej czynności prawnej jest jej bezskuteczność. Ma to pozwolić na urzeczywistnienie podstawowych celów wyznaczonych w postępowaniu cywilnym, jakimi są jego sprawność oraz szybkość. Powyższe ma się odbyć z poszanowaniem zasady formalizmu. Stosownie do jej treści, wszelkie czynności, jakie podejmują strony w toku postępowania, powinny być dokonywane w określonej formie, w oznaczonym czasie oraz miejscu.(fragment tekstu)
Procedura ustanowienia dla strony procesowej fachowego zastępstwa procesowego dla obrony jej praw jest jednym z elementów gwarancji procesowej i ma korzenie zarówno w Konstytucji, jak i aktach prawa międzynarodowego. Autorzy tekstu skupiają się na jednym z aspektów tej procedury, a mianowicie kwestii żądania strony ustanowienia konkretnego adwokata lub radcy prawnego wskazanego z imienia i nazwiska. Zagadnienie to jest zasadniczo odmiennie uregulowane w postępowaniu cywilnym i karnym.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę, funkcjonujących w oparciu o normy różnych aktów prawnych, pozasądowych postępowań w sprawach cywilnych,
Artykuł dotyczy problematyki związanej z dokonaną w ostatnim czasie nowelizacją przepisów kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania w sprawie wniosku o wydanie dziecka złożonego na podstawie konwencji haskiej. Ustawa ta dokonuje zmiany właściwości rzeczowej sądu w tych sprawach, przenosząc je z poziomu sądu rejonowego do wybranych sądów okręgowych, a w postępowaniu odwoławczym jako jedyny właściwy określa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ustawa wprowadza także możliwość złożenia skargi kasacyjnej od postanowienia sądu drugiej instancji. Jak wprost przyznaje Ministerstwo Sprawiedliwości, będące autorem projektu ustawy, jej celem jest "ochrona polskich dzieci". Powoduje to, że ustawie towarzyszą pozaprawne emocje. Mając to na względzie, a przede wszystkim patrząc na cel konwencji, jakim jest dobro dziecka, ocena dokonanych zmian powinna być dokonywana z dużą ostrożnością. (abstrakt oryginalny)
Odsetki od kosztów procesu stanowią nową regulację w polskiej procedurze cywilnej. Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie, chociaż zmierzające w dobrym kierunku, budzi wątpliwości zarówno natury teoretycznej, jak i praktycznej. Podstawowym problemem jest ustalenie, czy omawiane odsetki należy umieszczać w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie, jako część kosztów procesu, czy też są przyznawane w jakiejś inne formie. Odpowiedź na to pytanie implikuje kolejne problemy, szczególnie związane z zaskarżalnością takiego rozstrzygnięcia. Analiza przepisów pozwala na wyciągnięcie wniosku, że odsetki stanowią część kosztów procesu, ze wszelkimi tego konsekwencjami.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto się oceny adekwatności zmian wprowadzonych w wyniku nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 10 maja 2013 r. w ramach elektronicznego postępowania upominawczego w zakresie dotyczącym wdrożenia rozwiązania wyłączającego możliwość dochodzenia w tym ostatnim postępowaniu roszczeń, które stały się wymagalne wcześniej niż na trzy lata przed dniem wniesienia pozwu. Zmiana ta powszechnie odczytywana jest bowiem jako mająca służyć wyłączeniu dochodzenia w elektronicznym postępowaniu upominawczym roszczeń przedawnionych. W artykule wykazano jednak, że wcale temu celowi w praktyce nie służy. Zakwestionowano też w ogóle zasadność wprowadzenia takiego wyłączenia możliwości dochodzenia w tym ostatnim wspomnianym postępowaniu roszczeń, które stały się wymagalne wcześniej niż na trzy lata przed dniem wniesienia pozwu. Podkreślono przy tym między innymi, że rozwiązanie to pozostaje w sprzeczności z regulacjami kodeksu cywilnego dotyczącymi przedawnienia.(abstrakt oryginalny)
Problematyka uczestników postępowania egzekucyjnego do dnia dzisiejszego nie doczekała się opracowania. Nie doszło nawet do ustalenia jednolitego pojęcia tych uczestników. Kodeks postępowania cywilnego w licznych przepisach księgi II części II zapewnia wpływ uczestników postępowania na bieg egzekucji i jej wyniki, nie podaje jednak definicji tych uczestników. Wydaje się, że brak wyraźnej definicji jest wynikiem świadomego działania ustawodawcy. Chodzi bowiem o to, by nie tworzyć sztywnych ram zagadnienia, które nie wytrzymałyby próby życia, lecz by pozostawić możność ustalenia, kto w danym wypadku jest uczestnikiem postępowania egzekucyjnego, praktyce. Nie znaczy to jednak, aby problematyka tych uczestników nie miała być rozpatrywana w nauce. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie stanowi próbę spojrzenia na czynności przeprowadzania dowodów w procesie cywilnym z perspektywy koncepcji czynności konwencjonalnych. Wydaje się, iż w świetle koncepcji czynności konwencjonalnych uzasadniona jest teza, że proces cywilny jest konglomeratem czynności psychofizycznych oraz czynności konwencjonalnych. Od razu na początku pojawia się więc pytanie, czy czynności przeprowadzania dowodów, czy też szerzej - czynności dowodowe - są czynnościami konwencjonalnymi. Jednakże odpowiedź na takie pytanie wymaga uprzedniej charakterystyki przeprowadzania dowodów jako określonego typu czynności procesowej.(fragment tekstu)
Rozwiązanie problemu spółki cywilnej kryje więc raczej nie w regulowaniu jej statusu, a w ożywieniu spółki jawnej. Nikt nie wykreślił z kodeksu handlowego przepisów o tym, że spółka prowadząca przedsiębiorstwo zarobkowe w większym rozmiarze jest spółką jawną, o ile nie jest inną spółką prawa handlowego. Wystarczy więc przywrócić w kodeksie handlowym delegację dla właściwych ministrów do określenia, które to rodzaje działalności są tymi "w większym rozmiarze". Rolę spółki cywilnej przejmie w tej sytuacji spółka jawna, a spółka cywilna pozostanie formą właściwą dla np. rozmaitego rodzaju "spółek okolicznościowych" i mniejszych form działalności. Stwierdzić też trzeba, że koszty takiego rozwiązania będą mniejsze niż koszty ustawowego nadania spółce cywilnej osobowości prawnej, bo to też wiązać się winno z wpisem do rejestru sądowego, a usunęłoby właściwie z systemu prawnego formę spółki przydatną do wielu drobnych przedsięwzięć, które tak daleko idących zabiegów formalnoprawnych nie wymagają. (fragment tekstu)
Znaczenie podstaw kasacyjnych w postępowaniu wywołanym skargą kasacyjną jest kluczowe. Sąd Najwyższy rozpoznaje bowiem sprawę w granicach kasacji (z urzędu pod rozwagę bierze tylko nieważność postępowania - art. 393 k.p.c.). Granice te wyznaczone są zaś przede wszystkim przez to, w jaki sposób w skardze kasacyjnej zostają sformułowane jej podstawy (kasacyjne) oraz ich uzasadnienie (art. 393 k.p.c.). (fragment tekstu)
Ustawą z 4.07.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw ustawodawca dokonał licznych zmian przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Do jednej z najważniejszych zmian należy wprowadzenie postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. Na tle wprowadzonej regulacji prawnej dotyczącej postępowania gospodarczego problematyczna może wydawać się kwestia obowiązywania w tym postępowaniu po dniu wejścia w życie ustawy z 4.07.2019 r. systemu koncentracji materiału procesowego. W szczególności nasuwa się pytanie, czy ustawodawca wprowadził do tego postępowania wyłącznie system prekluzji dowodowej, czy pojawią się także wyjątki na rzecz systemu dyskrecjonalnej władzy sędziego. W niniejszym artykule autorzy próbują rozstrzygnąć sporne zagadnienie.(abstrakt oryginalny)
Od dnia 7 listopada 2019 r. obowiązuje przeważająca część przepisów zawartych w ustawie z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wśród wielu rewolucyjnych zmian w zakresie prowadzenia postępowania procesowego warto zwrócić uwagę na treść dodanego art. 2711 k.p.c. Dotyczy on sposobu przeprowadzenia dowodu z zeznań świadka, ale w innej niż dotychczasowej i tradycyjnej formie ustnej. Przedmiotowe opracowanie zawiera rozważania w przedmiocie praktycznych problemów związanych z dopuszczeniem i przeprowadzeniem dowodu z zeznań świadka w formie pisemnej. Podejmowane są kwestie skierowania do świadka odpowiednich wezwań, formularzy, pouczeń oraz listy pytań, na które świadek ma udzielić pisemnej odpowiedzi. Ponadto proponowane są praktyczne rozwiązania, tak aby ten nowy przepis prawny był przez sąd stosowany, a tym samym przyczynił się do zwiększenia sprawności postępowania. Przedmiotowe opracowanie, przedłożone do publikacji w styczniu 2020 r., stanowi niejako wstępną propozycję podjęcia naukowej i praktycznej dyskusji odnośnie zasadności wprowadzenia opisywanego rozwiązania oraz jego skutecznego wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.